Лечение на алергия с имунотерапия и по-точно със Сталорал

  • 11 728
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 9 110
Аз не мога да си обясня някои неща, които ми се струват нелогични.
Реално човек е изложен на алергените всяка година за по няколко месеца (докато му е активна сенната хрема да речем). Защо тогава не изгражда имунитет? А като прави по изкуствен начин същото - излага се на алергените чрез Сталорал, тогава би трябвало да изгради имунитет и да се десенсибилизира.
И другото - ако има една година прекъсване и все едно нищо не си правил. Пак ми се струва нелогично, защото човек през активния период на алергията пак се излага на алергените, т.е. тази година не е пропусната така да се каже.
За това ми се ще да изнамеря някакви медицински източници, изследвания, статистически данни с този Сталорал.

# 16
  • Мнения: 9 436
Препоръчайте ми добър алерголог без начение от кой град е.

# 17
  • Мнения: 11
Ние ходим при доктор Златко Димитров педиатър алерголог.Работи в Токуда .Той ни назначи Сталорал не мога да кажа дали попаднахме на лекар но той откри алергията на моя син.

# 18
  • София
  • Мнения: 9 110
Ние ходим при доктор Златко Димитров педиатър алерголог.Работи в Токуда .Той ни назначи Сталорал не мога да кажа дали попаднахме на лекар но той откри алергията на моя син.
А колко посещения (платени или с направление прегледа) трябваше да направите, за да установи алергията и да ви изпише терапията за целия сезон?

# 19
  • Мнения: 9 436
Има ли друг вид лечение на алергия, освен със Сталорал?

# 20
  • Мнения: 13 794
Аз не мога да си обясня някои неща, които ми се струват нелогични.
Реално човек е изложен на алергените всяка година за по няколко месеца (докато му е активна сенната хрема да речем). Защо тогава не изгражда имунитет? А като прави по изкуствен начин същото - излага се на алергените чрез Сталорал, тогава би трябвало да изгради имунитет и да се десенсибилизира.


С този пост Вие направо с един замах зачеркнахте повече от 30 години работа на медиците върху десенсибилизация , нейните принципи и ползи. Какво да кажа повече.


Има ли друг вид лечение на алергия, освен със Сталорал?

Сталорал ( сталорал драгс) е френска компания която произвежда десенсибилизатори. Това не е име на конкретен десенсибилизатори, тъй като и алергиите са различни. Това е трейд марка , име подобно на като канон, карлцайс, нескафе и т.н. Явно французите са водещи в тази индустрия, защото и на дъщеря ми десенсибилизаторите са френско производство.

# 21
  • Мнения: 11
Още на първия преглед назначи терапия и пусна кръвен тест .Бяхме на свободен прием.След две седмици трябваше да отидем пак този път записах по здравната каса.Итогава по изследванията излезе че има алергия към полени.

# 22
  • София
  • Мнения: 9 110
С този пост Вие направо с един замах зачеркнахте повече от 30 години работа на медиците върху десенсибилизация , нейните принципи и ползи. Какво да кажа повече.
Защо така нападателно?
Задавам си някакви въпроси и търся отговори тук, защото явно до момента не ги откривам другаде. Нищо не съм зачерквала.

# 23
  • Мнения: 13 794
Не беше нападателно  - беше тъжен извод.
За да може човек да коментира нещо  той трябва да е запознат с принципите. Иначе съжденията му звучат нелепо. Особено като използва думата "нелогично". Логиката в медицината стои върху познания , от които 6 години са университетско образование и още толкова специализация.  В интернет има много информация за десенсибилизацията обяснена като за хора с немедицинско образование като нас. Един обикновен гугълсърч ви дава ( от най- елементарното до медицински обоснованото с термини като  хормони, антитела и прочие)  обяснение на принципите на десенсибилизацията. Ще го поясня с прости думи. Стабилизирането се цели да бъде постигнато с дразнене. Концентрацията на десенсибилизатора непрекъснати нараства. Това няма как да бъде постигнато с естествен дразнител в нормалния живот. Нивото на дразнене трябва да се поддържа.всяко прекъсване ви сваля на долен етап.

За тези които питат за алергията по принцип и трябва ли децата да бъдат лекувани ето една извадка.

GEMA.BG
Истини и заблуди за алергията
Да се запознаем с алергията

„В последните години все повече пациенти се определят като алергични“
ИСТИНА: Световната Здравна Организация поставя алергията на 4-то място сред хроничните заболявания в световен мащаб.
Между 30-40% от европейците са алергични, показател, който се е удвоил в последните 20 години.


“Алергията засяга между 30% и 40% от човешката популация.
“Алергията е наследствено заболяване”
ИСТИНА: Алергията се предава генетично.
Колкото повече членове на едно семейство са алергични, толкова по-висок е риска децата да развият алергия:
15 %, ако нито един от родителите не е алергичен;
40 %, ако бащата или майката са алергични ;
60 %, ако и бащата и майката са алергични;
75 %, ако бащата, майката и още един член от семей-ството са алергични.
Най-точно казано: Не се предава самата алергия, а предразположеността към нея.
Не е задължително децата да са чувствителни към същите алергени, към които са и техните родители.


„Алергията не може да бъде диагностицирана при деца под 5 годишна възраст.“
ЗАБЛУДА: Обстоен медицински преглед, включващ събиране на лична и семейна анамнеза, извършване на кожни проби и/или биологични тестове, проведен от алерголог може да бъде направен и в много по-ранна възраст. Това дава възможност да бъдат взети превантивни мерки, като напр. избягването на алергена.

„Алергията може да бъде смъртоносна.“
ИСТИНА: Алергията може да доведе до настъпване на тежки реакции, но това се случва в изключително редки случаи. Ужилването от насекоми (пчели, оси), приемането на определена храна или на някои медикаменти може да провокира тежка алергична реакция.

1.   Най-тежката алергична реакция е анафилактичния шок. Обикновено започва като сърбящ копривоподобен обрив с подуване на лицето, очите, устните, езика и гърлото, последвано от общо прилошаване. Състоянието може да прогресира до тежка циркулаторна недостатъчност (значимо понижение на кръвното налягане), затруднено в някои случаи от дихателна недостатъчност. При липса на подходящо лечение, резултатът от реакцията може да бъде фатален.

2.   Ангиоедемът е друга потенциално тежка алергична реакция. Характеризира се с подуване на лицето. Ангиоедемът може да се задълбочи в едем на ларинкса, който да провокира дихателна недостатъчност, което може пък от своя страна да доведе до задушаване.

3.   Астматичен пристъп, проявяващ се като кашлица, свиркащо дишане или дихателна недостатъчност, която може допълнително да се задълбочи, понякога дори фатално.
„Алергията може да изчезне спонтанно.“
ИСТИНА и ЗАБЛУДА: Само 10 % от алергиите изчезват спонтанно. Това са случаите на някои хранителни алергии като напр. алергията към кравето мляко. Нелекуваната алергия може да се усложни (полиалергия – алергия към повече алергени) или задълбочи (астма).



„Всяка възраст има „своята“ алергия.“
ИСТИНА: Алергията се променя в хода на живота. Тя може да се прояви под различни форми.
Хранителната алергия се наблюдава по-често в детската възраст. Проявява се като уртикария или екзема. Развитието на алергичната реакция е различно в зависимост от хранителния продукт.
Алергия към кравето мляко: в 80 % от случаите, проявите изчезват след 18. месец от раждането.
Алергия към фъстъци: среща се в 80 % от случаите, проявите са непрекъснати.
Респираторната алергия (ринит, астма) се проявява на по-късен етап и продължава и в зряла възраст.

Нейното развитие зависи от множество фактори:
продължителност и степен на излагане на алергена
взети мерки за избягване на алергена
лечение, в частност алергенна десенсибилизация, която може да промени естествения ход на болестта.



„Приемах антихистамини, чувствах се по-добре, но когато спрях лечението, симптомите се върнаха.“
ИСТИНА: Медикаментите като антихистамини и кортикостероиди веднага облекчават симптомите, но не премахват проблема изцяло.

Десенсибилизацията е лечение на причината за алергията, което се състои в постепенното привикване на организма към съответния алерген, отговорен за алергичната болест. Идеалното лечение е комбинацията от двата типа терапии.

„Сенната хрема е алергия.“
ИСТИНА: Това е сезонен алергичен риноконюнктивит като реакция към полените, влизащи в контакт с носа и очите.

Симптомите са:

бистра носна секреция
запушен нос с по-голяма или по-малка тежест
кризи на внезапно кихане
сърбеж на носа и/ или на небцето
сълзене, зачервяване и изтръпване на очите.



„Често астмата е с алергичен произход.“
ИСТИНА: В детска възраст 85% от астмата е с алергичен произход. При възрастните разпространението на алергичната астма е в по-малка степен.

Взаимовръзки между ринита и астмата:

40% от нелекуваните алергични ринити прогресират в астма.
25% от алергичните пациенти развиват едновременно астма и ринит.



Край на цитат.


Мой коментар. Както казах имам дъщеря на 21 с астма от 15-16 годишна . Има Астма на алергична основа ( има полиалегрии - полени, влага, мухъл домашен прах, пух перушина , храни не коментирам ) и мога да потвърдя всичко написано с статията. Стигна до астма защото не сме я лекували, вземаше само антихистамини. Разбира се не се знае какво щеше стане дори и да беше минала лечение ( има повлияване и  неповлияване на лечението по принцип )  , но винаги остава чувството на съмнение че не си опитал всичко.

Последна редакция: пн, 16 дек 2019, 08:04 от _re_ge

# 24
  • София
  • Мнения: 9 110
Не беше нападателно  - беше тъжен извод.
За да може човек да коментира нещо  той трябва да е запознат с принципите. Иначе съжденията му звучат нелепо. Особено като използва думата "нелогично". Логиката в медицината стои върху познания , от които 6 години са университетско образование и още толкова специализация.
И все пак ми стана обидно отношението Ви. Не претендирам да имам медицински познания или да се сравнявам с лекарите и тяхното образование. Като родител търся най-правилното решение за детето си. Както споменах и преди сме правили десенсибилицазия три години с една прекъсване (защото беше спрян Сталорал) и е било все с една и съща ненарастваща доза.
Сега пък ни засилиха с най-голямата допустима (т.е. пак няма как да има нарастване на дозата през идните години).
През годините съм попадала на много лекари, които по една или друга причина препоръчват неадекватно лечение. Често мненията на двама различни лекари са напълно противоположни. Заради този си опит със системата ни на здравеопазване вече се интересувам повече какво се случва и как лекуват мен и децата ми.

# 25
  • Мнения: 13 794
За човек, който твърди че няма медицински познания да обяснявате, че нещо ви е нелогично в лечението звучи нелепо. Както  и за човек който твърди  че се интересува от тази област защото иска да помогне  и детето  му е било лекувано три години ( прекъсването го споменахте  едва след като питах  ) звучите като тотално  неинформирана. Бг-мама едва ли е мястото където ще ви дадат  медицински обосновано становище. Десенсибилизация е само една , няма видове лечение. Приемът на антихистамини не е лечение. Когато липсваше сталорала на пазара имаше заместител. Ние не сме прекъсвали.
Общо взето ако се върнете и си прочетете мненията от гледна точка на страничен човек като мен , звучите като някой , който чака някой да му се  каже че лечението е безсмислено  и по-добре да се спре. Е това няма да съм аз . И не се сравнявайте с детето  си. Вашата алергия не е неговата. Но ДА,  вие вземате решение като  родител за неговото здраве,  с всичи последващи ползи и вреди.

Спирам то тук , за мен темата е изчерпана.

# 26
  • София
  • Мнения: 9 110
Ще е полезно, ако и други хора споделят опита си със Сталорал:
- към каква алергия правите десенсибилизация?
- след колко години прием започна да има резултат/промяна?
- на каква възраст започнахте десенсибилизацията?
Благодаря Flowers Hibiscus !

# 27
  • Мнения: 540
Здравейте !
Дъщеря ми е с доказана алергия към домашен прах, мухъл, плесен, полезни,  треви, цъфтящи растения , кучета и май това. От 2016 година отлагам лечение с въпросната имунотерапия, все имам надежда, че ще израсте тази алергия и няма да се налага да тровя органима  и с нещо, което нямам желание да давам. Посетихме трима алерголози и тримата казаха, че няма друг начин лечението е едно само със Сталорал. След просто изчисление пресметнахме,  че ако започнем лечението, което е минимум 3 години, ние трябва да инвестираме в лекарството първи я месец почти 500 лева, а всеки месец да имаме едни 240 лв.  
Имам въпроси към тези, които са започнали и лечение: Как се повлиявя организмът ви от тях? Има ли подобрение?
И въпрос към тези, които не го приемат: влошават ли се нещата при вас, след като не приемате лекарството?
Аз съм с алергия от дете е вече нямам спомен как се казваха инжекциите които ми биеха била сън на 7г.Иначе алергиите ми бяха към същите нека които описвате и вие вкл.и към лекарства.Лечението ми се провеждаше в Александровска болница в алергологията.Но по спомен 3г ми ги поставяха и то по схема поръчваха се срещу парка Заимов голямата сграда пред която има статуя на жена с бебе в ръце.Е след дългото лечение тичането на моите родители и парите които са дали за цялото ми лечение мога да кажа че има резултат.Ако моето дете имаше същия проблем бих постъпила по същия начин .Само с пиене на противоалергични няма да снане аз поне съм минала през това пък и бях тежък случай.Но всеки сам решава за детето си.Успех😊

Последна редакция: пт, 20 дек 2019, 00:53 от aleks..

# 28
  • Мнения: 11
Може ли алергията да отслабва имунитета?Освен че има алергия от полени синът ми боледува много често .Моля да споделите?

# 29
  • Мнения: 13 794
Може ли алергията да отслабва имунитета?Освен че има алергия от полени синът ми боледува много често .Моля да споделите?
При дете с алергии са възможни и двете крайности - отслабен имунитет и често боледуване , както и хиперактивен имунитет и повишена чувствителност (Затова понякога имуностимулаторите вместо да помагат- вредят)  Много е специфична материята. Със сигурност обаче да подчертая , че честото боледуване не е пряко свързано с наличието на алергия. Т.е. и деца без алергии могат да боледуват често и деца СЪС алергии могат да са много здрави. Примерно при дъщеря ми има хиперимунитет, боледува рядко но когато боледува е много тежко и съпроводено с алергични бронхити.

Общи условия

Активация на акаунт