Лечение на алергия с имунотерапия и по-точно със Сталорал

  • 13 860
  • 63
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 9 230
Нашият младеж не е боледувал често, нито (да не казвам голяма дума - тежко). Въпреки алергията към полени, не го е удряло в дробовете при боледуване. По-скоро от време на време изкарва някое стомашно-чревно вирусче или ангина, но в рамките на нормалното.

# 31
  • Мнения: 234
Скрит текст:
Не беше нападателно  - беше тъжен извод.
За да може човек да коментира нещо  той трябва да е запознат с принципите. Иначе съжденията му звучат нелепо. Особено като използва думата "нелогично". Логиката в медицината стои върху познания , от които 6 години са университетско образование и още толкова специализация.  В интернет има много информация за десенсибилизацията обяснена като за хора с немедицинско образование като нас. Един обикновен гугълсърч ви дава ( от най- елементарното до медицински обоснованото с термини като  хормони, антитела и прочие)  обяснение на принципите на десенсибилизацията. Ще го поясня с прости думи. Стабилизирането се цели да бъде постигнато с дразнене. Концентрацията на десенсибилизатора непрекъснати нараства. Това няма как да бъде постигнато с естествен дразнител в нормалния живот. Нивото на дразнене трябва да се поддържа.всяко прекъсване ви сваля на долен етап.

За тези които питат за алергията по принцип и трябва ли децата да бъдат лекувани ето една извадка.

GEMA.BG
Истини и заблуди за алергията
Да се запознаем с алергията

„В последните години все повече пациенти се определят като алергични“
ИСТИНА: Световната Здравна Организация поставя алергията на 4-то място сред хроничните заболявания в световен мащаб.
Между 30-40% от европейците са алергични, показател, който се е удвоил в последните 20 години.


“Алергията засяга между 30% и 40% от човешката популация.
“Алергията е наследствено заболяване”
ИСТИНА: Алергията се предава генетично.
Колкото повече членове на едно семейство са алергични, толкова по-висок е риска децата да развият алергия:
15 %, ако нито един от родителите не е алергичен;
40 %, ако бащата или майката са алергични ;
60 %, ако и бащата и майката са алергични;
75 %, ако бащата, майката и още един член от семей-ството са алергични.
Най-точно казано: Не се предава самата алергия, а предразположеността към нея.
Не е задължително децата да са чувствителни към същите алергени, към които са и техните родители.


„Алергията не може да бъде диагностицирана при деца под 5 годишна възраст.“
ЗАБЛУДА: Обстоен медицински преглед, включващ събиране на лична и семейна анамнеза, извършване на кожни проби и/или биологични тестове, проведен от алерголог може да бъде направен и в много по-ранна възраст. Това дава възможност да бъдат взети превантивни мерки, като напр. избягването на алергена.

„Алергията може да бъде смъртоносна.“
ИСТИНА: Алергията може да доведе до настъпване на тежки реакции, но това се случва в изключително редки случаи. Ужилването от насекоми (пчели, оси), приемането на определена храна или на някои медикаменти може да провокира тежка алергична реакция.

1.   Най-тежката алергична реакция е анафилактичния шок. Обикновено започва като сърбящ копривоподобен обрив с подуване на лицето, очите, устните, езика и гърлото, последвано от общо прилошаване. Състоянието може да прогресира до тежка циркулаторна недостатъчност (значимо понижение на кръвното налягане), затруднено в някои случаи от дихателна недостатъчност. При липса на подходящо лечение, резултатът от реакцията може да бъде фатален.

2.   Ангиоедемът е друга потенциално тежка алергична реакция. Характеризира се с подуване на лицето. Ангиоедемът може да се задълбочи в едем на ларинкса, който да провокира дихателна недостатъчност, което може пък от своя страна да доведе до задушаване.

3.   Астматичен пристъп, проявяващ се като кашлица, свиркащо дишане или дихателна недостатъчност, която може допълнително да се задълбочи, понякога дори фатално.
„Алергията може да изчезне спонтанно.“
ИСТИНА и ЗАБЛУДА: Само 10 % от алергиите изчезват спонтанно. Това са случаите на някои хранителни алергии като напр. алергията към кравето мляко. Нелекуваната алергия може да се усложни (полиалергия – алергия към повече алергени) или задълбочи (астма).



„Всяка възраст има „своята“ алергия.“
ИСТИНА: Алергията се променя в хода на живота. Тя може да се прояви под различни форми.
Хранителната алергия се наблюдава по-често в детската възраст. Проявява се като уртикария или екзема. Развитието на алергичната реакция е различно в зависимост от хранителния продукт.
Алергия към кравето мляко: в 80 % от случаите, проявите изчезват след 18. месец от раждането.
Алергия към фъстъци: среща се в 80 % от случаите, проявите са непрекъснати.
Респираторната алергия (ринит, астма) се проявява на по-късен етап и продължава и в зряла възраст.

Нейното развитие зависи от множество фактори:
продължителност и степен на излагане на алергена
взети мерки за избягване на алергена
лечение, в частност алергенна десенсибилизация, която може да промени естествения ход на болестта.



„Приемах антихистамини, чувствах се по-добре, но когато спрях лечението, симптомите се върнаха.“
ИСТИНА: Медикаментите като антихистамини и кортикостероиди веднага облекчават симптомите, но не премахват проблема изцяло.

Десенсибилизацията е лечение на причината за алергията, което се състои в постепенното привикване на организма към съответния алерген, отговорен за алергичната болест. Идеалното лечение е комбинацията от двата типа терапии.

„Сенната хрема е алергия.“
ИСТИНА: Това е сезонен алергичен риноконюнктивит като реакция към полените, влизащи в контакт с носа и очите.

Симптомите са:

бистра носна секреция
запушен нос с по-голяма или по-малка тежест
кризи на внезапно кихане
сърбеж на носа и/ или на небцето
сълзене, зачервяване и изтръпване на очите.



„Често астмата е с алергичен произход.“
ИСТИНА: В детска възраст 85% от астмата е с алергичен произход. При възрастните разпространението на алергичната астма е в по-малка степен.

Взаимовръзки между ринита и астмата:

40% от нелекуваните алергични ринити прогресират в астма.
25% от алергичните пациенти развиват едновременно астма и ринит.



Край на цитат.


Мой коментар. Както казах имам дъщеря на 21 с астма от 15-16 годишна . Има Астма на алергична основа ( има полиалегрии - полени, влага, мухъл домашен прах, пух перушина , храни не коментирам ) и мога да потвърдя всичко написано с статията. Стигна до астма защото не сме я лекували, вземаше само антихистамини. Разбира се не се знае какво щеше стане дори и да беше минала лечение ( има повлияване и  неповлияване на лечението по принцип )  , но винаги остава чувството на съмнение че не си опитал всичко.
Е то лечението не е ли с антихистамини? На мен и детето само това изписват. И отвреме навреме някой кортикостероиден спрей.

Последна редакция: вт, 16 фев 2021, 12:18 от AnMary

# 32
  • Мнения: 3
Здравейте с алергия на домашен прах сме изписаха ни сталорал.Но след 2ден се появи кашлица нормално ли е това.

Последна редакция: чт, 02 фев 2023, 10:15 от Sedi87

# 33
  • София
  • Мнения: 9 230
Ако домашният прах ви предизвиква кашлица, е нормално и Сталорал да предизвиква същите реакции. Може дадавате антиалергично при проява на симптоми - поне на нас така са ни казвали алерголозите.

# 34
  • Мнения: 3
Пием фортекал но ужасно много кашля алерголага ни каза да не давам 1 ден и да продължа с 1 доза и през 2 дни да увелича.
При вас имаше ли такъв проблем,после свикнали с алергена?
Благодаря ви.

# 35
  • София
  • Мнения: 9 230
Неговата алергия е към полени най-силна  изатова правим десенсибилизация. Но на моменти си прави силна реакция и пие антиалергично. Просто кашлицата не му е от симптомите. Но му се подува езикът, има сърбеж в гърлото, носа. Успокоява се от антиалергичното.

# 36
  • Sofia
  • Мнения: 4 734
Здравейте, при моя син, който е на 13 години, алергичните симптоми започнаха може би преди две години - течащ и запушен нос. Обаче с мъжа ми ги неглижирахме. Смятахме, че е настинал и прочие. Сагата започна с преглед при един доктор и кръвни тестове с резултат -  лека алергия към тимотейка. Лекарят изчезна и го записахме при друг - кожният тест показа и алергия към плесен. Новият лекар ни предложи сталорал. Тъй като всяко ходене ни струваше по 100 лева, а стана ясно, че сталорала не го поема касата, че и на всеки два месеца пак ще трябва да даваме по 100 лева за нова рецепта, се насочихме към нов лекар - по каса. Сега новата идея е, че тъй като има разминаване между кръвните и кожните тестове, трябва да се повторят, но пролетта. Цялото това време го запълваме с противоалергични хапчета, които последният лекар категорично спря. Първо бяхме на кортикостероид за нос, после него спряха, после започна нов, след него алергодил. И се чудя, докато продължава това чакане, какво правим с детето? Всеки казва- това може един месец да се прилага, другото два... А после? Как се живее с целогодишна алергия? Дори не искам да си помисля, ако почнем сталорал и той не подейства. Аз имам сенна хрема с изразени симпоми за все по-продължително време - преди - през април и май, сега от април до края на септември. Но все пак не е целогодишно, пия хапчета и съм що годе добре. На детето хапчетата не му спряха съвсем оплакванията, сега сме закрепили работата някак със спрейове, но това докога?  На моменти много се измъчвам.

# 37
  • София
  • Мнения: 9 230
Не разбрах алергията целогодишна ли е или сезонна.
Тази година с изненада разбрах, че Сталорал се покрива по каса - а ние правим от доста години десенсибилизация, но трябва да отбележат детето като астматик. Тогава може би около половината от цената се поема по каса.
Също доколкото съм запозната няма проблем продължително да се проемат антихистамини.
Има няколко различни групи и може да пробвате различните, за да видите кои деастват при вас.
След като имате направени тестове, май няма много смисъл да ги повтаряте след няколко месеца.
Тимотейката едва ли е целогодишна. Ако другият проблем е плесен - вижте дали имате източник на такава в дома си и се опитайте да го отстраните.
Но най-добре е да си намерите алерголог, на който да имате доверие. Аз също се бях издразнила преди време на един, дето искаше за всяка рецепта да ходим отново и да плащаме по много пари за преглед, а на всичкото отгоре и часове нямаше. Обичайната практика е да ни изпишат Сталорала за целия сезон. Дори подозира по описанието, че е същия лекар.
Ние го сменихме.

# 38
  • Sofia
  • Мнения: 4 734
За Димитров от Токуда става дума. Като цяло не ми харесва отношението му, а за парите няма да говорим. Преди това бяхме при един професор пак в Токуда, не му помня името. Той пък тотално не говори с нас. Мълча, мълча и каза да вървим лабораторията, като изобщо не обясни, че на сина ми ще му вземат кръв от вената и детето щеше да припадне там, защото му беше за първи път. Сега новата лекарка ми хареса първия път, но при втория преглед влезе в такива сложни, на високо професионално ниво, обяснения, че изгубих нишката какво казва. Предлага да се повтори теста, за да се потвърди алергията към плесен, защото в кръвния тест липсва, а според нея специално плесените достоверно се доказвали именно от кръвен, а не от кожен. Да не излезе, че със сталорала третира нещо, което всъщност го няма като алергия. Това са й доводите.
Целогодишни са му оплакванията и алергията е към Алтернария, плесен, която се среща основно по растения, органични отпадъци. Синът ми има повече оплаквания навън - преди през зимата като излезе, за един час изразходваше по  едно пакетче кърпички. Така че вкъщи нищо не можем да направим по отношение на чистене. Иначе няма сърбежи и кихане. И консултация с УНГ сме правили, той е категоричен, че е алергия.
Димитров ни каза, че рупафин може да приема до една година. А след това?
Личната лекарка ни каза, че може да искаме сталорала по каса, но според Димитров след като  няма астма, няма как да минем през касата. Не е това основно проблема де.
Сега чакаме април за новия тест, но не знам какво ще се промени. Той си има оплакванията и те няма да изчезнат. Сега като спрем и алергодила, какво правим? Никой не ми отговаря от лекарите на тези въпроси. Всеки казва- ще видим, дайте сега това да направим....

# 39
  • София
  • Мнения: 9 230
Да, същият е лекарят. И на мен ми направи много неприятно впечатление. Дооста комерсиален подход.
Иначе ние ходехме 2-3 години при Анна Валериева в Медицинска академия. Работи и с направления, но последно не успях да я открия близо месец, за да запиша час и накрая се пренасочихме при друг лекар.
Преди това сме ходили при д-р Албена Бъчварова в Детско здраве. А сега последно ходихме при Диана Христова в Неоклиник - също с направление.
И от двете съм с добро впечатление, но в Неоклиник много се чака - не се спазват твърде часовете, а се гледа редът на регистриране долу на регистратура. Ако това не Ви пречи, опитайте при нея. Тя всъщност ми каза за Сталорала по каса.
Успех!

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 4 734
Ами точно при нея ходим сега в Неоклиник Simple Smile Тя иска да изчакаме и пак да направи тестовете. Да видим какво ни предстои .

# 41
  • Мнения: 3
Здравейте въпроса ми е  ползваме тия капки сталорал при нас ни изписаха 1ден 1 доза 2 ден2.... и така 5 ден 5 капки
При вас също ли беше схемата

# 42
  • София
  • Мнения: 9 230
Лекарят преценява терапията. При нас първите години вземахме стартираща доза, която е с много по-ниска концентрация и тя беше по тази схема и после се минаваше на поддържащата (друг цвят флакон) вече примерно по 2 впръсквания всеки ден.
С въвеждащата се проследява да не направи прекалено силна реакция детето.

# 43
  • Мнения: 482
Здравейте, тази година, малко късно, но все пак, започнах терапия със Сталорал капки.
Не се знае дали ще има ефект тази пролет, времето ще покаже.
Въпросът ми е има ли някой с подобрение от такова лечение и ако да, след колко време?

# 44
  • Мнения: 1
Може ли алергията да отслабва имунитета?Освен че има алергия от полени синът ми боледува много често .Моля да споделите?
Алергията е предпоставка за често боледуване и продължително боледуване и задълбочаване на нещата.

Общи условия

Активация на акаунт