Наследени селски имоти - как да се откажа от тях?

  • 3 708
  • 64
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 878
Много общини буквално се чудят какво да правят разни имоти, на които са собственици ... Почти сигурно ще откажат да приемат евентуалното дарение ...

# 46
  • Мнения: 9 780
Брокер от голяма агенция (от съседния голям град) няма да се занимава със селски имот с ниска цена, ако въобще се намери купувач. Адвокат също едва ли ще се навие да скита по институции и да вади документи. Освен ако не е много изпаднал без капка клиенти, но това също би било показателно за уменията му/й.
Мисля си, че все пак не пречи да се звънне на кмета по телефона (взет от интернет), може да има местен интерес от някой съсед по парцел. В селата, че дори и в малките градове, всеки знае всичко за останалите.
Не че много пари ще могат да се вземат от евентуална сделка, ама все пак.

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 9 707
Това е хем сърби, хем боли.
Намираш си агенция за недвижими имоти от региона пък и да не от там, те ще свършат всичко, ще минат и за ключ, ще си направят снимки и всичко необходимо. Ако е нужно пълномощно, ще ти дадат точния му текст и го заверяваш при най-близкия български консул. На места и консулите обикалят, има т.нар. консулски дни в градове, където няма консулства. 
Няма нещо, което да не може да бъде продадено. Всичко е въпрос на цена.
А за плащането на данъците - хайде стига де, ти ни изкара, че ходим по дърветата. И без ПИК става, и без ходене до институциите даже. Само да иска човек, ще намери начин.

# 48
  • Мнения: 10 257
.......А за плащането на данъците - хайде стига де, ти ни изкара, че ходим по дърветата. И без ПИК става, и без ходене до институциите даже. Само да иска човек, ще намери начин.

Ааа моля ти се, не изкарвам никой да ходи по дърветата. Нито съм обидила някого. Хората ми дадоха предложения и ми помогнаха кой както можа и кой каквото знае. В началото споменах че не живея в Бг  от почти 20 години. Опитах да се справя сама с издирване на начин за плащане на данъците поне, но всичко което намерих, ме отведе до издаване на ПИК, който няма как да извадя от чужбина. За това и потърсих помощ, вероятно хората в Бг са по-запознати. И беше ми дадено предложение. Иначе имаме консул на разположение и всякакви заверки и пълномощни не са ми проблем.
Нито съм омаловажила, нито съм подценила мнението на някой живеещ в Бг.
Благодаря на всички които ми помогнаха с предложения и съвети. Ако някой се сети за още нещо, да пише.

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 9 707
https://home2u.bg/
Виж ги какво ще ти предложат.
Рекламират се по телевизията.

# 50
  • София
  • Мнения: 16 025
Нищо няма да предложат горните. Те търсят апартаменти в хубави части на София и големи градове.
Нямат интерес за съборетини по чукарите.

# 51
  • Мнения: 9 780
Да, беше писано в една тема, че от тази фирма явно търсят неориентирани продавачи или такива, които се нуждаят от спешна продажба.
Големите фирми и пръста си няма да мръднат за неатрактивен имот на село, още по-малко пък ще си губят времето и усилията да вадят документи за пренебрежимо малка комисиона.

# 52
  • Мнения: 317
vici75, имаш два варианта :
1. Дарение на общината, както ти искаш
2. Изчакваш 2-3 седмици след изборите и се обаждаш на кмета да питаш има ли желаещи да купят на символична цена, като поемат разходите по прехвърлянето.
И в двата случая ти трябва адвокат, не брокер.
В БГ има един закон за придобиване по давност на имот с 10 годишно владение, независимо, че собственика му плаща данъци от друия край на света.. Така губят имоти, хора живеещи в чужбина. До сега родителите ти са ходили и са имали поглед на имотите. Загубят ли ги от поглед, може някой да ги придобие след време по давност. Тогава вече само съдебно дело за връщане на имота.
На ваше място бих запазила земеделските имоти , ако са над 25 дка. Родителите ти може да сключат договор за аренда в срок 5 или 10 години. Арендата да се изплаща в пари, в банкова сметка. Арендата се договаря, а не каквото даде арендатора. И тук може да прибегнеш до услугите на адвокат за скючване на договора. Сега може да си мислиш, че зем.земи ви идват в тежест, но не се знае утре как ще се развият нещата с тях. Данъци за тях не се заплащат. Ти в последствие като наследник може да сключваш договор чрез адвокат. Да са живи и здрави родителите ти, но ще дойде момент в който ще ги наследиш. Доколкото разбирам родителите живеят в някой град. Тогава арендата може да ти се превежда в БГ банкова сметка. С интернет банкиране може през нея да си плащаш комуналните услуги на имот в града , ако решиш да не го продаваш.

# 53
  • Мнения: 9 780
За оспорване на придобиване по давност/н.а. по обстоятелствена проверка, има краен (преклузивен) срок за завеждане на дело, смята се на практика от вписването.
За земеделските земи по принцип съм съгласна, така или иначе всички земеделски земи се обработват, защото дават субсидии на площ. Така че за момента не е необходимо да се продават.
Не искам да разводнявам или отклонявам темата, ама има(ше) проект на закон за комасацията на земеделски земи, там едни щуротии бяха предложили, все в полза на едрите собственици/арендатори, да им се уедрят земите на добрите места, а дребните собственици да ги зафичат по чукарите. Засега не е приет, но не се знае кога пак ще натиснат лобитата и ще го приемат. Та трябва да се следи.
Vici, баща ти вероятно все още е подвижен, макар и възрастен. Може да го използваш за момента да задвижи нещата с твоя помощ, след това (съжалявам, че пиша това, но то е неизбежно) ще стане още по-сложно.

# 54
  • Мнения: 1
На мен пък ми е интересно кое е селото или поне в коя област е?

# 55
  • Мнения: 10 257
Ако питате мен, в Русенско са имотите.

# 56
  • Мнения: 8 802

В БГ има един закон за придобиване по давност на имот с 10 годишно владение, независимо, че собственика му плаща данъци от друия край на света.. Така губят имоти, хора живеещи в чужбина. До сега родителите ти са ходили и са имали поглед на имотите. Загубят ли ги от поглед, може някой да ги придобие след време по давност. Тогава вече само съдебно дело за връщане на имота.

А как този владелец си изважда документ за собственост на чужд имот. Доказателства ли представя? Как точно?
Какво значи да имаш 'поглед' на имотите.  Къде може да се провери дали един имот е продобит  по давност? Само в кадастъра или има някакъв друг регистър?

# 57
  • София
  • Мнения: 878
А как този владелец си изважда документ за собственост на чужд имот. Доказателства ли представя?
Свидетели. Мои близки придобиха така земеделска земя по давност.

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 4 517
Добросъвестно владение трябва да се докаже , за да се придобие по давност.Това, че живееш в чужбина не те прави несобственик.Давността тече от момента, в който е предявена претенция
Такова придобиване също става само чрез съд, експертизи от вещи лица и свидетели, не е толкова просто, колкото звучи.

Последна редакция: нд, 05 яну 2020, 15:19 от Горгона

# 59
  • Мнения: 8 802
А къде се вписват 'претенциите'? Как един собственик може да се защити от такова нещо. някой да придобие имота му по давност?

Общи условия

Активация на акаунт