Турски език в българска детска градина???

  • 2 633
  • 49
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 39 318
И аз бих оставила детето да научи още един език. Тя български няма да не научи.

# 16
  • Мнения: 2 755
Не мога да повярвам, че за вас е нормално в детска градина да се говори друг език освен български. Разбира се, че трябва да подадете жалба и то не само до регионалния инспекторат, а и до Министерство на образованието. Децата в детска градина щом децата не научат български,  ще продължат да не го знаят и в училище, а това веднага води до изоставяне с материала заради неразбиране. Естествено, когато живееш в една страна е да говориш езика и, това, че цели региони не говорят български е признак за лошото качество на образованието, а не е основание да спрем да учим родния си език изобщо.

# 17
  • Мнения: 1 357
Ако учителката продължава да говори на турски, защото децата не знаят български, те няма да научат български. Те ще бъдат съученици на детето на AymiRa в първи клас. И какво ще се случи там? Друга госпожа ще им говори на турски, защото не знаят български? Времето минава бързо. Децата ще станат 7-ми клас и ще държат матури по БЕЛ и МАТ, за да кандидатстват  в друг град.
Много е сложна ситуацията.
AymiRa, прецени  много добре имаш ли подкрепа от съпруга ти, семейството ти и други родители. Ако си решила да се бориш сама ще ти бъде много трудно, а е възможно и някой да се държи лошо с теб и детето ти. Ако сте по-голяма група ще има по-добри резултати.

# 18
  • Мнения: 7 278
Аз не бих подала жалба. Нека да знае турски, какво лошо има? Всеки език е богатство. При условие, че авторката и детето, а и останалите деца май, са с турски произход, не виждам проблем.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 14 431
Проблемът е, че детето започва да говори неправилно български, поне аз така разбрах темата.

# 20
  • Мнения: 2 755
Аз не бих подала жалба. Нека да знае турски, какво лошо има? Всеки език е богатство. При условие, че авторката и детето, а и останалите деца май, са с турски произход, не виждам проблем.
Проблемът е, че живеят в България и трябва да знаят български.  
Много ви бива да плюете във форума за правопис, ама как да стане, когато не се владее езикът говоримо...
Един ден това дете ще порасне и няма да може елементарано писмо или молба да си напише, защото ще се остане полуграмотно.

Последна редакция: вт, 15 окт 2019, 16:38 от acer

# 21
  • Мнения: 7 278
аcer, ще го ограмотят в училището, спокойно.

# 22
  • Мнения: 39 318
Билингвистите завалиите как ли се справят.

# 23
  • Мнения: 2 755
В училище ще го научат да пише и чете, не да говори на български - за това е задължителната  предучилищна. Билингвистите се справят, когато им се говори на два езика, иначе не са билингвисти!

# 24
  • Мнения: 39 318
А на това дете на колко езика ще му се говори?

# 25
  • Мнения: 2 755
У тях на турски, в градината на турски - два ли стават? Говоря за всички деца от групата, а не само за конкретното.

# 26
  • Мнения: 39 318
Защо у тях на турски?

# 27
  • София
  • Мнения: 7 992
Авторката писа, че са с турски произход и че има забележки към турския, който се говори в градината. Има реалните шансове да научи два езика неправилно.

# 28
  • София
  • Мнения: 16 038
Защо у тях на турски?
 
Защото семейството е турскоговорящо. Но държи в градината да научет детето на правилен български.
Преди години работех в софийското счетоводство  на голям турски холдинг. Служителите от турски произход родени по Добричко и в Родопите си говореха на български. Не заради нас, счетоводителите. Те просто не се разбираха, имаха различни думи. Съвременен, модерен турски говореха само колегите учили в турски университетии дошлите от Турция моделиери и текстилни инж. Последните трудно се разбираха с т.н. бълг. турци.
Споделяли са ми, че езика, говорен у нас е острял, неразвит, но пък помага за усвояване на новите термини. Все пак не започват ученето от нула.
Не съветвам авторката да се оплаква - н тези райони инспекторат, Общински съвет и други са от турскоговорящи. Ще нарочат семейството и детето.
Да си го обучава в къщи както тя си прецени.

# 29
  • Мнения: 10 818
И аз знам, че турския в България и в Турция доста се различават. Да не говорим за турчеещите се цигани, дето говорят на някакъв ужасно смесен странен език. Аз съм си българка, но познавам много турци, мога да водя някакъв съвсем базов диалог и само като чуя какви ги говорят и ми става ясно, че не говорят правилен турски. Та я разбирам авторката защо се притеснява. Освен това наистина е важно като са избрали да живеят тук, децата да говорят правилен български. Имах колежка в университета, ами тя името не можеше да си каже. Как завърши изобщо, това е друга тема, ама и опити не правеше дори и не и пукаше как "говори". Имам приятелки туркини, които пък супер много държат на правопис, правоговор на български. Наричат си България родина и се определят като българки с турски корени. В смисъл държат да са адекватни на средата, в която живеят без да се налага да се отричат от майчиния си език и традиции.

Общи условия

Активация на акаунт