Фраксипарин, клексан, аспирин протект - тема № 16

  • 34 021
  • 759
  •   1
Отговори
# 540
  • София
  • Мнения: 7 541
На мен бучки и синки ми стават отляво на пъпа, отдясно всичко е точно. Бия под ъгъл, фракси засега.

# 541
  • Мнения: 1 739
А защо под ъгъл? Аз знам че трябва да е 90градуса иглата.
Тези алергични реакции, когато са сравнително леки, като подуване, сърбеж и синини(но поносими) дали могат да направят нещо на бебето-някаква алергия или нещо друго?

# 542
  • Мнения: 410
Лично според мен всяко съмнение за алергия трябва да ви заведе в кабинета на алерголог. В зависимост от ситуацияра той ще прецени дали да смените с Клексан или ще подложи и кортикостероидна терапия. Моята алерголожка ми каза, че е имала жена с алергия към двата препарата и се наложило от 6 месец да е на терапия и са избутали бременността, но както казвам просто Ви трябва добър алерголог. Дали вреди на бебето незнам, но ако получите алергичен шок е страшно, за това вземайте  мерки навреме- просто посетрете спецялист. Не се задоволявайте с успокоението от генекогога Ви, че се случва понякога!

# 543
  • Мнения: 1 104
Аз в началото ходих да ми бият първите няколко инжекции в дежурния кабинет на нашата болница.
Значи, и под ъгъл са ми ги били, и под 90 градуса, и чисто подкожно с повдигане на кожичката. Общо взето всяка сестра ги слагаше различно.
Аз в момента ги слагам сама на 90 градуса, защото така свикнах.

За алергиите, на мен след около 2 месеца на Фракси започнаха да ми ср появяват въпросните твърди, червени петна на корема. АГ веднага ми каза веднага да сменя с Клексан без да пуска изследвания. И че ако не ми мине до седмица да му звънна да видим какво правим. Е мина ми точно за 4-5 дена.
Разбира се, че не е лошо да се консултираш с алерголог, но докато чакаш за направление, за час, може да си минеш на Клексан. Или ще ти мине или не. Simple Smile

# 544
  • Мнения: 1 609
На мене сестра от болница (не репродуктивна) ми каза, че на техните пациенти им слагат фраксипарин като махат въздуха и под ъгъл. Няма синини и отток. Но те слагат по две, три инжекции около операцията и аз не бих рискувала честно казано.

# 545
  • Мнения: 1 104
На мен доц. Конова, която първа ми назначи терапията ми каза така: Ако бия в корема да е на 90 градуса, а ако в един момент мина на крака или ръце под ъгъл от 45 градуса. Като силно се посъветва докато мога да го бия в корема. Най-добре било там.
Също така ми каза, че паласките не са ми опция. Да не ги използвам, защото нямам опит и може да се получи мускулна инжекция.

# 546
  • София
  • Мнения: 7 541
На мен също са ми показвали всички варианти - под 90%, под 45%, и като бод тропоска. Най-удобно ми е под 45% засега. В Интернет има доста примери за подкожни инжекции - и снимки, и видео.

Въздухът при фабрично напълнените инжекции не се вади, пише си го изрично в листовките. Ако извадите въздуха, ще остане част от течността в спринцовката, тоест ще си намалите дозата.

Специално за мястото, където се слага - специфично е за всеки човек. Мястото се избира така, че да има някаква подкожна мазнина, така че да не се стигат тъканите отдолу. На корема обикновено има.
Ако имаш паласки, или по дебеличко от външната страна на бедрото, и там може. Аз например паласки имам, но на бедрата няма как.

# 547
  • Мнения: 219
И на мен съдовите ми казаха, че е за предпочитане в корема докато мога, защото там се усвоявало по добре. Все още успявам там, но започнаха да ми стават не буци, а сякаш цялостно ми се уплътни кожата. Просто от няколко дни, където и да бия, едвам натискам буталото, сякаш под съпротивление инжектирам, със сила натискам буталото. Нямам кръв, нямам синини. Иначе винаги старателно опитвам мястото. Сигурно 10 мин ми отнема всеки ден да избера място.

# 548
  • София
  • Мнения: 7 645
Откакто слагам клексана в по-мазно място (хахах) ми се усвоява по-добре.
В началото биех малко над пъпа (в ляво или в дясно на него), всеки път бях на границата за вдигане на доза.
Откакто го бия ниско и по към паласките, антиХа ми се оправи и си стои на 0.33 Simple Smile
Явно и това има значение. Според Паскалева има

# 549
  • Мнения: 836
Здравейте и мн благодаря за отговорите по моята перипетия с алергията (ще я опиша в следващ пост)

Сега по темата с биенето на инжекцията - мед сестрата я гледах в ръцете как я поставя и предполагам, че понеже я слага на друг е под ъгъл 45 (толкова добре я бодна, че имах само една точица)

Опитах се 3-4 пъти да репликирам и аз ... но нещо ту ми се получаваше, ту не.. реших да бия 90 градуса и мн да внимавам в стъпките как изпълнявам самото поставянр ... Simple Smile Такава съм си, все се мъча да намеря логично обяснение и да следвам успешен алгоритъм..

Предполагам всяка една намира своя личен подход според типа кожа.. Споделям и аз, може пък нещичко да е от полза:

1) най- успешно и без болка бия по линията ляво, дясно и под пъпа успоредно на бикините (4 пръста отстояние от пъпа)

сега на снимката има над пъпа един участък в тъмно синьо - там май от бясното повръщане цял месец на празен стомах си докарах някаква херния, която на по-късен етап ще “разследвам”

В ляво и дясно пък се вижда остатъчен обрив от алергичната реакция, като днес е напълно изчезнал

Скрит текст:

2) мазнинки бол Blush един път и аз да съм на далавера хаха

Та почиствам леко с памук, щипвам кожата и опирам иглата. Ако усетя болка при лек допир с върха, местя на друго място. Попадна ли на подходящото - забивам 90 градуса иглата първо да пробие леко кожата, след това - до край влиза мн леко

NB! след забиване до край ОТПУСКАМ захвата на кожата и вкарвам лекарството без бавене- докрай с все въздуха

Слагам 2 пръста от ляво и от дясно на иглата за опора символична и издърпвам рязко иглата

Минавам съвсем леко като поглаждане с памука - не натискам, не разтривам.. нищо

Ако се случи да прокърви, оставям памучето върху боднатото за минутка - то е напоено с мн спирт и си “прилепва”, след това го махсм (пак не натискам и въобще не се занимавам с него)

3) цялата процедура я изпълнявам мн бързо с идеята, че имам такова усещане, че колкото се бавя и е забита иглата и ми мърда ръката, толкова повече се травмира тъканта от иглата..(мои разсъждения)

Топчесто усещане има под скорошно поставените, но сравнително бързо се разнасят (до 3-4 дни). Не съм наблюдавала изкъсо, но щом вече толкова месеца се въртя все около една и съща област за биене на инжекциите, приемам, че бързо се разнася отока

ПП: мед сестрата след обождане също отпусна щипнатата кожа и тогава би съдържанието

Последна редакция: пт, 08 май 2020, 10:14 от fotokod

# 550
  • Мнения: 258
Здравейте! Родих преди 20 дни, през по-голямата част от бременността ми се размина фраксипарина, но от началото на 9м и до 40 ден след раждане го слагам по препоръка на ангиолог. Дозата ми е 0.6 базирана на кг от бременността (86).
От известно време имам сърбежи, топчета в корема където инжектирам, както и ако случа по-твърдо място, не мога да забия изобщо иглата или разтвира влиза трудно.
Въпросът ми е: кърмя и има ли шанс сърбежът да е алергична реакция и да навреди на бебчето? Да сменя ли мястото на биене или да взема кутия с клексан за до края? Трудно ми е стигането до съдовия с малко бебе.

# 551
  • София
  • Мнения: 7 541
Марта, честито бебче.

Най-вероятно е алергична реакция, можеш да смениш със същата доза Клексан.

# 552
  • Мнения: X
Фраксипарина може да се смени с Клексан ли? Изписаха ми Фракси.

# 553
  • София
  • Мнения: 7 541
И двете са нискомолекулен хепарин, просто са различни марки на различни производители.
Също като разликата между кисело мляко верея и балкан.

# 554
  • Мнения: 1 104
Intro, освен казаното от Дели, само да кажа, че Клексан е двойно по-скъп, но примерно аз го намирам много по-лесно.
Да не кажа, че досега проблем съм нямала. Докато с Фраксипарина в началото имаше някакъв недостиг в складовете и беше зор да си намеря и 1 кутия.
Но все пак, замяната на едното с другото трябва да става със знанието на следящия лекар. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт