Заслужават ли всички бащи редовен контакт с децата си?

  • 9 417
  • 80
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 715
Вече си самотна майка. Трябва да мислиш за твоето професионално развитие и за това кое е добре за теб.
Но го има и момента, че ако се върнеш в Бг, тогава контактите ще са ограничени.
Но не се знае ако им я дадеш за месец в какво състояние ще ти я върнат.
Ако се върнеш в Бг, какво би могъл да постанови съда? За колко време ще трябва да пращаш в чужбина детето?
Ако съдът разреши детето да смени местопребиваването си, контактите с бащата са по-продължителни блокове от време, примерно през зимната, пролетната и лятната ваканция. Ако съдът не разреши, естествено аз оставам тук и са стандартните виждания, не съм ги запомнила - всеки 2ри уикенд ли беше плюс някакви дни през ваканциите.

# 61
  • Мнения: 31 719
Тоест цяло лято /3 месеца/тя трябва да е при баща си?  Shocked
На колко години е детето ти?

# 62
  • Мнения: 715
На 4.
Не е цялото лято, 2 месеца е, мисля. Не съм запозната в детайли, само съм задвижила процеса. По принцип така е и справедливо за деца, чиито родители живеят в различни държави. Родителят с право на контакт има право да заведе детето си в домашна обстановка, в родния си дом, а не той да пътува до чуждата земя.
Много ми е неясно всичко и на мене.

# 63
  • Мнения: 31 719
Малка е. Ако се върнеш в БГ и я взимат за дълъг период е огромна вероятността да и промият мозъка и да и съсипят психиката.
Но ако останеш, ще имаш по-голям контрол. Ще ходи за 2 дни в седмицата и някакви дни през ваканциите.
Така ще имаш по-голям контрол над това, какво се случва и може да реагираш навреме. Все пак ще я наблюдаваш, ще говориш с нея, как е минало с баба и тати, какво правехте? И през повечето време ще е при теб.
Знам, че казвам да не се настройваш предварително, ама пък то и това не може да избегнеш.
Вземи обсъди с адвоката си при евентуален психически тормоз над детето какво може да предприемеш.

# 64
  • Мнения: 715
Обсъдила съм и това с нея естествено, предвид това какво се случи с голямата му дъщеря. И има клауза, ако се докаже, че те вредят на детето, говорейки гадости за мен, да се ограничи контакта. Да настройваш дете против родител вреди на психиката по закон в Австрия, мисля че и в България е така. Но първо това трябва да се случи и докаже и тогава съдът ограничава контакта.

# 65
  • Мнения: 31 719
Това е добре. За БГ не знам дали се взема под внимание психически тормоз и настройване.
Манипулация и плюене срещу майка ми имаше. Но в съда не признаха тия неща. Беше и 85 година някъде.
Сега не знам как е.
Ти обсъдила ли си с него как ще гледа детето ако е при него за повече дни?
Ясно е, че като сте живеели заедно ти си поемала грижата и възпитанието, а той го е раздавал добрия баща, който позволява всичко.
Та питала ли си го как той си представя да гледа и как би гледал сам 2 месеца детето? Да си направиш заключенията за себе си.

# 66
  • Мнения: 715
Ох, аз като ти прочетох историята в скрития текст, ми се сви сърцето, честно. Това, което се е случило на брат ти, а и на теб, тук в Австрия, се води екстремен психически тормоз. Но доказването е тегава работа, работи се с психолози, специалисти и други похвати.
Аз не мога да комуникирам в момента с него нормално. Раздялата е прясна и той си знае неговото "Малката остава тук" или "Дай ми шанс да опитаме отново". Аз този филм съм го играла. Адвокатката ме посъветва да му давам детето, това и правя, за да не се страхува, че ще я загуби. Аз и нямам намерение да разкъсвам връзката им. Само подозирам, че може да се повтори ситуацията, но е възможно да са помъдряли с възрастта. Ако той се кротне, намери си свястна жена, която да готви и чисти, няма да имам проблем да оставям малката там. Но за целта и той трябва да промени избухливия си характер, та да се задържи някоя свястна при него. Според мен най-вероятно ще я прехвърля на родителите си в пенсия, за да може спокойно да работи, да си риболовства и евентуално да се занимава и с нова приятелка и ще идва да я вижда при тях. Той е във Виена, те са в едно селце близко до Виена.

# 67
  • Мнения: 31 719

Моето предложение е може би да си останеш там. Защото е малка. Така би избегнала това манипулиране от което толкова се страхуваш. Ще имаш по-голям контрол.
Ако всичко е наред като поотрасне може да се прибереш и в Бг.
Но предвид ситуацията все повече намирам за опасно толкова малко дете да се оставя за дълго време на грижите им.
Той няма да се грижи и ще я тръсне на мама. А мама не е ясно какво ще прави с детето.
Все пак ако се случи това от което те е страх, доказваш го, отнемаш и ограничаваш правата и си идваш в Бг.
Но всичко зависи и от професионалните ти възможности. Можеш ли там да се развиваш или в Бг.
Трябва да му дадеш да разбере, че ти с него нямаш бъдеще, не го обичаш, не искаш да живееш с него.
А той няма право да казва къде да остава детето.
Случилото се с брат ми е върха на айсберга.

# 68
  • Мнения: 715
Наистина се намирам в сложна ситуация. Адвокатката ме посъветва, ако искам да се връщам в България, сега е момента. Колкото по-малко е детето, толкова по-голям е шанса да ми разрешат да я отведа. Ако ходи на училище (те тука учат по система, различна от бг системата) ще е по-трудно да ми разрешат, понеже се води, че за детето смяна на училище е по-голям стрес, по-трудна адаптация в новото училище и среда, следователно понижаване на училищният успех. Та, сега е моментът ако искам да се прибирам. Имам си и жилище в България, няма да се налага да се мъкна по квартири, както тук в момента. Та, изчакването е лоша идея, ще я впримчат в австрийската система и няма да има измъкване.

# 69
  • Мнения: 7 947
Ако ще си по-спокойна тук в Бг (далече от бившия и родителите му) действай докато можеш, според мен.  После и да решиш да ходиш в чужбина пак - ще ти е възможно, но да решиш по-късно да се върнете тук - както казваш, почти невъзможно. Ваканциите не ги мисли отсега. Гледай по-глобално на решенията, като приоритет трябва да ти е възможно най-сигурна и спокойна атмосфера за детето и теб.

# 70
  • Мнения: 715
Ако ще си по-спокойна тук в Бг (далече от бившия и родителите му) действай докато можеш, според мен.  После и да решиш да ходиш в чужбина пак - ще ти е възможно, но да решиш по-късно да се върнете тук - както казваш, почти невъзможно. Ваканциите не ги мисли отсега. Гледай по-глобално на решенията, като приоритет трябва да ти е възможно най-сигурна и спокойна атмосфера за детето и теб.
Благодаря за включването. Така мисля и аз. Съдът винаги решава в най-голяма полза на детето, а по-малките често ги оставят на майката, та сега е момента. И да винаги мога да се върна като майка на дете с двойно гражданство - бг и австрийско. Ако ми разрешат, съм се чудела дали пък така да извъртя нещата, да ги каня на почивки тук, за да имам по-голям контрол над случващото се, но сте прави, това са подробностите. Тях мога да ги решавам и в движение.

# 71
  • Мнения: 31 719
Наистина се намирам в сложна ситуация. Адвокатката ме посъветва, ако искам да се връщам в България, сега е момента. Колкото по-малко е детето, толкова по-голям е шанса да ми разрешат да я отведа. Ако ходи на училище (те тука учат по система, различна от бг системата) ще е по-трудно да ми разрешат, понеже се води, че за детето смяна на училище е по-голям стрес, по-трудна адаптация в новото училище и среда, следователно понижаване на училищният успех. Та, сега е моментът ако искам да се прибирам. Имам си и жилище в България, няма да се налага да се мъкна по квартири, както тук в момента. Та, изчакването е лоша идея, ще я впримчат в австрийската система и няма да има измъкване.

Може и така да е. Адвокат не съм. Може би нея послушай.
Може и като се върнеш, да те отсвирят и въобще да не те занимават.

# 72
  • Мнения: 150
Ох, хем бащата е хубаво да има време с детето си, заслужава връзка с него, хем всичко, описано от теб, е толкова ужасно. И двете решения имат свои минуси. 2 месеца, разделена от дете на 4 години е много екстремно, ами то детето ако си е свикнало с теб, това няма ли да го травмира? А в Австрия пък си в Австрия...

# 73
  • Мнения: 715
Тя скоро ще стане на 5,не че това е по темата де.
Не знам, тепърва ще разбера дава ли ми съдът да я заведа в България, ако - да, какъв режим на свиждане ще имат с бащата. Ако не, ще има стандартен режим - всеки 2ри уикенд контакти с него и дни от ваканциите.
Да, Австрия си е Австрия, но аз тук семейство нямам, освен малката. В България си имам жилище, а и роднини, които детето познава и се чувства добре сред тях. В крайна сметка винаги мога да се върна в Австрия като майка на дете с двойно гражданство. Целта ми е ограничена комуникация с бившия и семейството му, тъй като се опасявам, че може да ни навредят от злоба, от простотия, от яд. Както вече са го направили с 1вата му жена и дъщеря.

# 74
  • Мнения: 5 468
Въпросът "Заслужават ли всички бащи редовен контакт с децата си?" означава дали всички бащи го заслужават или има такива, които не го заслужават. Wink Когато отговориш с "не" означава "Не всички бащи заслужават редовен контакт с децата си", т.е. има и такива, които не го заслужават. Това е така, тъй като е сложено обобщителното местоимение "всички". Това е смисълът му. Ако въпросът беше "Заслужават ли бащите редовен контакт с децата си", отговорът "не" би означавал, че никой баща не заслужава контакт. Това е разликата. В случая, обаче, отговорът на sweetdidi означава, че не всички бащи го заслужават, т.е. има и такива, които не го заслужават. Wink Нарича се четене с разбиране.

Общи условия

Активация на акаунт