Гледах! Хареса ми! Препоръчвам го! Искам да споделя... LIV

  • 67 395
  • 770
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 47
https://www.imdb.com/title/tt11823076/

Изгледах това и.... нямам думи😬

# 511
  • София
  • Мнения: 27 175
The Lighthouse
https://www.imdb.com/title/tt7984734/?ref_=nv_sr_srsg_0
 
Отдавна не бях гледал нещо толкова смело. Черно бял филм, 4:3 формат, 35-мм лента и техника от 40-те години.
Резултатът е един страхотен микс между реалното и мистичното/фолклорното (английски фолклор и древногръцка митология). Филм за изолацията, вътрешната самота, и отношенията на ръба. Едно великолепно изследване на човешката психика, за нейното поведение и промяна в един жестока, сурова среда.
Точно от Робърт Егърс можеше да се очаква нещо подобно като краен продукт и очакванията ми бяха оправдани. Четох, че за база е взета реална история от 1801 г. в Уелс. и съм до тук с историята, друго не знам.
Това което усетих/разбрах, макар че кое точно е истината трябва да питаме самия Егърс.
Робърт забулва всичко в мистерия и така аранжира лентата, че да се чудим кое е плод на въображението на двамата герои, кое е истина.
На моменти филма ме ужасяваше. На моменти получавах чувство на клаустрофобия. А това е всичко друго, но не е чист хорър филм. Ето как се прави работата само с двама актьори и няколко трика. Освен Егърс, голямо браво на Уилям Дефо и Робърт Патисън, които с невероятната си игра допринасят за тази феерия от лудост и сюрреализъм. Дефо не ме изненада изобщо (макар за мен да прави брутално добра роля, достойна дори за Оскар), но се радвам двойно повече за Патисън, който най-накрая доказа на критиците си своя безспорен талант. Великолепна операторска работа също така, както и музика и звук.

Някои мои разяснения (ако са верни разбира се):
Скрит текст:
Понеже ще има масово объркани зрители, някои разяснения:
Символиката е следната: героя на Дефо, е Протей (синът на Посейдон), а героя на Патисън е Прометей, титанът бунтар целящ да открадне тайните на Олимп (Фарът).
Въпросът обаче е има ли изобщо Фар? Блян ли е всичко това, що ли е... Wink
За мен все пак такъв има, но няма как да съм сигурен. Накрая и Прометей видя чудесата във Фара и изживя своята метаморфоза. Сякаш нямаше смисъл повече да живее, а чайките само свършиха останалото...

Препоръчвам на всеки един кино ценител, но ви предупреждавам, че филма не е лесен...
-
8.0/8.5

# 512
  • Варна
  • Мнения: 1 916
Гледах Always, корейски, отлежава отдавна в компютъра. Хареса ми. От добрите корейски според мен.
Стана ми интересно, но не намерих в Гугъл какво означава на корейски "аджоши" ? Вече в 3ти филм го срещам като нарицателно.

# 513
  • Мнения: 2 429
The Lighthouse
https://www.imdb.com/title/tt7984734/?ref_=nv_sr_srsg_0
 
Отдавна не бях гледал нещо толкова смело. Черно бял филм, 4:3 формат, 35-мм лента и техника от 40-те години.
Резултатът е един страхотен микс между реалното и мистичното/фолклорното (английски фолклор и древногръцка митология). Филм за изолацията, вътрешната самота, и отношенията на ръба. Едно великолепно изследване на човешката психика, за нейното поведение и промяна в един жестока, сурова среда.
Точно от Робърт Егърс можеше да се очаква нещо подобно като краен продукт и очакванията ми бяха оправдани. Четох, че за база е взета реална история от 1801 г. в Уелс. и съм до тук с историята, друго не знам.
Това което усетих/разбрах, макар че кое точно е истината трябва да питаме самия Егърс.
Робърт забулва всичко в мистерия и така аранжира лентата, че да се чудим кое е плод на въображението на двамата герои, кое е истина.
На моменти филма ме ужасяваше. На моменти получавах чувство на клаустрофобия. А това е всичко друго, но не е чист хорър филм. Ето как се прави работата само с двама актьори и няколко трика. Освен Егърс, голямо браво на Уилям Дефо и Робърт Патисън, които с невероятната си игра допринасят за тази феерия от лудост и сюрреализъм. Дефо не ме изненада изобщо (макар за мен да прави брутално добра роля, достойна дори за Оскар), но се радвам двойно повече за Патисън, който най-накрая доказа на критиците си своя безспорен талант. Великолепна операторска работа също така, както и музика и звук.

Някои мои разяснения (ако са верни разбира се):
Скрит текст:
Понеже ще има масово объркани зрители, някои разяснения:
Символиката е следната: героя на Дефо, е Протей (синът на Посейдон), а героя на Патисън е Прометей, титанът бунтар целящ да открадне тайните на Олимп (Фарът).
Въпросът обаче е има ли изобщо Фар? Блян ли е всичко това, що ли е... Wink
За мен все пак такъв има, но няма как да съм сигурен. Накрая и Прометей видя чудесата във Фара и изживя своята метаморфоза. Сякаш нямаше смисъл повече да живее, а чайките само свършиха останалото...

Препоръчвам на всеки един кино ценител, но ви предупреждавам, че филма не е лесен...
-
8.0/8.5

Аз друго разбрах от този филм, пък и каквото четох за него:
Скрит текст:
Героят на Патинсън убива човек и се укрива от закона, като започва работа на фара. Той си мисли, тук е отдалечено, няма да го намерят, ще си поседи, ще се съвземе и ще си уреди живота. Дефо е халюцинация, негова проекция, която показва, какво би станало с Патинсън, ако оцелее и остарее. Ще си остане сам, ще се пропие. Подсъзнанието на Патинсън не го пуска да напусне острова. Неговата вина го подлудява. Затова и се напива до несвяст в нощта, преди да дойдат да го вземат от острова. Дефо, неговото по-възрастно аз, е неговият съдник. Фарът е изворът на знанието, мястото, на което той се сблъсква с реалността и е длъжен да я приеме / а именно, че е убил човек. Има алегория с Прометей, но според мен е в контекста на историята.

# 514
  • Мнения: 1 130
Гледах Always, корейски, отлежава отдавна в компютъра. Хареса ми. От добрите корейски според мен.
Стана ми интересно, но не намерих в Гугъл какво означава на корейски "аджоши" ? Вече в 3ти филм го срещам като нарицателно.

아저씨 буквално означава „чичо“. На корейски това е вежлив начин да се отнесеш към мъж, който е по-възрастен от теб или когото не познаваш добре. Това не означава, че e възрастен, разбира се - малките деца може да нарекат някой 20 годишен така. Корейците имат много такива обръщения: oppa (오빠) - жени, говорещи с по-възрастни мъже, все едно батко; hyung (형) - мъже, говорещи с по-възрастни мъже, пак батко в този случай; noona (누나) - мъже, говорещи с по-възрастни жени, еквивалента е кака; unnie (언니) - жени, говорещи с по-възрастни жени, пак е кака;  Ако гледаш някой корeйски сериал, ще ги чуваш във всяка серия по 10-15 пъти поне. Grinning

# 515
  • София
  • Мнения: 27 175
prolet_inchen
за Фарът
Скрит текст:
Знам, че уби човек героя на Патинсън, интересно май не съм го споменал, ама може би защото щеше да стане прекалено дълго, а и не исках да преразказвам. Той за това от чувство за вина бе взел и името му и излъга първоначално как се казва. А защо го е убил? Може би заради момиче/жена. От там и русалката.
Това ми стана ясно и на мен, но за останалото, пфф, WTF :o стига бе... Уау. Grinning Обаче има логика в това което казваш, в смисъл не го отхвърлям, напротив. Значи като негово алтер его грубо казано.  Ама хммм, сам човек да се грижи за фар??? Нали трябва и да се спи, това е непосилно, винаги са двама. А и аз взимам за база реалната история в Уелс от началото на 19 век, а иначе тук в самия филм действието е в края на 19 век в Нова Скотия/Канада.

Иначе аз избягвам да чета материали, нямам този навик, защото все нямам време, това важи и за шоутата. И за това понякога ми бягат някои неща, ама чак пък толкова, засега не ми се е случвало. Ами освен да питаме Егърс? Wink

# 516
  • Мнения: 2 429
Не знам, аз четох някакви анализи, а може би просто повече ми хареса второто тълкуване и затова си го избрах Simple Smile Във всички случаи беше интересен филм, не се сещам за друг подобен. Но пък приемам предложения.

# 517
  • Мнения: 1 358
"Аджума" е обръщение към възрастна жена - "лелче", но може да се преведе и като "госпожо".
"Аджоши" - съответно "чичо" или "господине". Зависи от ситуацията.
Не са нарицателни обръщения, а по-скоро неформални.
Мога да препоръчам мн хубави корейски филми.
Например "The Man from Nowhere", "Addicted", "Memories of Murder", "Daddy Long Legs"
и "Daizy", както и последният, който взе Оскар "Parasite".

Последна редакция: сб, 04 апр 2020, 17:48 от Manique

# 518
  • София
  • Мнения: 27 175
prolet_inchen,
о, може, не споря. аз изначално не го приех този тип Боен клуб маниер. иначе си има логика, ще ми е интересно ако има други, които са го гледали какво смятат или какво са разбрали, ама е добре първо да гледат, а не първо да ни четат... Simple Smile
Точно това му е хубавото на филма, че дава различни интерпретации. Мен както обикновено ме мързи да търся из нета хипотези, сигурно има. Grinning Ама съм почти убеден, че голяма част от гледащите нищо не са разбрали и го плюят без основание. Преди малко хвърлих поглед какво се пише в замунда и се ужасих...
Трябва повечко такива филми, които да те карат да мислиш, а не обратния процес. Wink

# 519
  • Мнения: 2 780
Препоръчвам "Платформата". Хубав сценарий, нелоша режисура.

# 520
  • Мнения: 2 429
Да, мисля че за Патинсън и неговите филми наскоро като цяло можем да сме единни, че може да играе момчето. Подкрепям и за "Платформата", интересен беше. Имаше замисъл.
Гледах "Емма", забавна екранизация като цяло. Малко over the top играха и историята я знаем до втръсване, но костюмите бяха красиви и става.
Гледах и Underwater, става като за един път, малко блудкав.

# 521
  • София
  • Мнения: 22 947
Изгледах "Три дни и един живот". Филмът като цяло ми хареса и ме държа в напрежение, но останах недоволна от финала. Понеже пиша през телефона не мога да напиша в скрит текст защо не ми допадна, но който гледа филма със сигурност ще разбере.

# 522
  • София
  • Мнения: 1 974
Привет, догледах Messiah/https://www.imdb.com/title/tt7671598/ и много ми хареса. Едва ли ще се одобри и изтърпи от много хора, но мен ме грабна. Жалко, че за сега не се предвижда сезон 2, защото четох, че е сложен като организация на международни екипи, а с оглед на настоящата ситуация, това би било сериозен проблем.

Сега и 2 думи за един странен 5сериен мини сериал - Amazing Stories/https://www.imdb.com/title/tt5165368/
Това са 5 несвързани истории, които имат фантастичен нюанс в сюжетите.  Лековати са, дори по детски наивни, но зарибяващи и ми дават усещане за приятни, разтоварващи sci-fi разкази с неочакван край. Има ги из торентите  в хубаво качество и бг субтитри.

Последна редакция: пн, 06 апр 2020, 10:10 от Deetron

# 523
  • Варна
  • Мнения: 1 916
Donne moi des ailes
 https://www.imdb.com/title/tt10204940/?ref_=nv_sr_srsg_0 поредният френски филм, който ми допадна. Интересно е, че е по истинска история и се чудя колко е художествената измислица и колко е реално. Няма да пиша кое, за да не издавам сюжета.
Благодаря за разясненията на корейската дума и за препоръките!

# 524
  • Мнения: 260
2 филма които НЕ ми харесаха и определено са си загуба на време.
1. Paradise Hills  - е, красива е Мила Йовович, развръзката не е съвсем безсмислена, но нищо кой знае какво не се случва за час и половина. Ако яха добавили малко повече мистицизъм, можеше и да им се получи.

2. The Platform - отдавна не бях гледала нещо толкова безсмислено, даже някой филм на ужасите има повече смисъл. Пък края съвсем метафориче ще да е бил, защото аз нищо не схванах.

Общи условия

Активация на акаунт