Университети в Германия и други държави с немски език 13

  • 45 006
  • 746
  •   1
Отговори
# 450
  • София
  • Мнения: 18 043
Не са само нискотарифните май, поне при сегашните условия.. Голяма какафония е била и във Франкфурт при полетa на дъщеря ми преди 6 дни с Austrian Airlines, operated by Lufthansa.

# 451
  • Мнения: 2 078
Пътуването е  изцяло по негово желание. Всички в общежитието са си там, колегите му също, приятелите.  Според него там ще се подготвя по продуктивно.  Паниката тук му идва малко вповече, а и доброволната карантина също. Изолирането му там ще е по адекватно, у дома и двамата със съпруга ми излизаме сутрин и се прибираме вечер при него. Доста претегляхме за и против. В крайна сметка той е голям човек, не заставам на пътя му. 
Сега ще позвъни на летището там за да попита за някакви евентуални ограничения от които би могъл да бъде засегнат.

поне да се въздържа да обяснява така мотивите си на летището, защото са доста далеч от неотложност и необходимост
наистина ли не виждате какво става по света - масово хора не могат да се приберат при семействата си в държави, където живеят от години, само защото нямат гражданство?

# 452
  • Мнения: X
Скрит текст:
Много тъпа ситуация, Г.Д., дано стане утре.
След повече от година, прекарана по множество европейски летища и смяна на статуса в ЛХ само с вътрешноевропейски полети (което само по себе си говори за броя полети), мога да кажа, че само с нискобюджетни компании съм срещала такива безумия. С тях летях към България, иначе служебно обикновено с ЛХ. А пък тези на Т2 в София са... ни се води, ни се кара... Да внимава с размера на багажа, редовен номер им е и за няколко см да се разправят.
..
А самият факт, че служител на авиокомпания (НЕ гранична полиция или друг подобен орган) ти изисква и "проверява" л.к., е сам по себе си абсурден...
Не е така, служителите имат право да връщат неправомерно пътуващи още при чек-ин-а. Пред мен служител на чек-ина поиска на моя близка да й види канадския паспорт, преди да я качи за Канада (в София, Т2, с прекачване, разбира се). Това много преди да настане сегашната криза с Ковид-19. Те са инструктирани и за това, за да няма излетели и после върнати още от летището на дестинацията.

Г.Д., моето лично мнение е в момента всеки да си стои там, където го е заварила бурята. Това си е ваша работа, разбира се, само споделям. Аз също се притеснявам много за моите, но няма как, ще се минава и през това, само да ни пази Господ!

Русалка, разбирам те отлично! Кураж и здрави нерви! И дано всички ни опази Господ!

# 453
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Скрит текст:
Много тъпа ситуация, Г.Д., дано стане утре.
След повече от година, прекарана по множество европейски летища и смяна на статуса в ЛХ само с вътрешноевропейски полети (което само по себе си говори за броя полети), мога да кажа, че само с нискобюджетни компании съм срещала такива безумия. С тях летях към България, иначе служебно обикновено с ЛХ. А пък тези на Т2 в София са... ни се води, ни се кара... Да внимава с размера на багажа, редовен номер им е и за няколко см да се разправят.
..
А самият факт, че служител на авиокомпания (НЕ гранична полиция или друг подобен орган) ти изисква и "проверява" л.к., е сам по себе си абсурден...
Не е така, служителите имат право да връщат неправомерно пътуващи още при чек-ин-а. Пред мен служител на чек-ина поиска на моя близка да й види канадския паспорт, преди да я качи за Канада (в София, Т2, с прекачване, разбира се). Това много преди да настане сегашната криза с Ковид-19. Те са инструктирани и за това, за да няма излетели и после върнати още от летището на дестинацията.
На чек-ин да, но наш'те хора искат личен документ след чек-ин, при минат секюрити чек и мината паспортна проверка, т.е. искат такъв документ вече на гейта, което никъде другаде не съм срещала. Но си права, че не уточних точно какво визирах в първия пост Wink .

# 454
  • София
  • Мнения: 4 253
Попея, подкрепям напълно! Никакви пътувания, в която и да е посока! Жалко е, че не виждаме по-далече от собствената си окръжност.

Скрит текст:

Последна редакция: пт, 20 мар 2020, 18:18 от Oceans

# 455
  • Пловдив
  • Мнения: 1 306
Току що Бавария почти се заключи. Засега е единствената провинция, която взима толкова крайни мерки. Заарланд се опитва да направи същото. Който ще идва насам е добре да изгледа пресконференцията на Маркус Зьодер.

# 456
  • Мнения: 477
И аз мисля, че е най-добре всеки да стои там, където е в момента .
Синът ми от седмица е абсолютно сам в общежитието, всички съквартиранти ( германци ) се изнесоха, от работа получи имейл за следващите две седмици веркщудентите да не ходят, от онзи ден магазините на работят - с изключение на хранителни и аптеки, ходил на едни лостове до унито да си тренира, после прочел, че и това е забранено , но аз поне се успокоявам, че от няколко месеца е с немска здравна осигуровка Wink

# 457
  • Мнения: 487
Аз си отдъхнах.Днес(т.е вече вчера) дъщеря ми беше изследвана за корона вирус.Слава Богу пробата е отрицателна. Тъй като е имала контакт с болен в клиниката ,спешно са извикали всички контактували.Аз затова бях толкова притеснена,защото няма как ,след такова неглижиране на ситуацията да няма заразени пациенти или служители(лекари,санирари,стажанти).Вчера по спешност изпращах хранителни добавки с ДЧЛ,защото Арамекс не приема пратки.Бях ги купила,защото девойката трябваше да си дойде на 20.03,но преценихме,че е по-добре  да си  остане в Германия.Иска да стане доброволец,но се оказва,че трябва минимум 20 дена(или 1 месец,не запомних точно) да работи ,а тя от 01.04 започва практика на друго място.
Ясно е ,че повечето хора ще се заразят от този вирус,но все пак е добре да се отложи малко във  времето,защото много неща могат да се случат за един-два месеца ,може и лекарство да открият .
Русалке,не е лесна и твойта-да ги мислиш постоянно и трите  девойки.
G.D. ,дано да излети момчето ти,че в един момент може да се окажат затворени летищата за по дълъг период от 1 месец.Може да измислят нещо при такова стечение на обстоятелствата,но при всички положения е по-добре студентите да се подготвят в Германия и да не се притесняват затова дали ще  успеят  да се върнат навреме за изпита или семестъра, или не.

Последна редакция: сб, 21 мар 2020, 09:16 от vale3000

# 458
  • София
  • Мнения: 18 043
Вале,  поуспокоила си се малко, браво. Имаш ли представа покрай споделеното от дъщеря ти дали в NRW, където случаите и към момента са най-много, изследват поголовно както в Южна Корея примерно или само случаите със съмнения/оплаквания и тяхното обкръжение от контактни ? Понеже бройките растат всяка минута.. Германия достигна тези 22 500 заболели  за доста по-кратко време отколкото Италия примерно (към момента, в който заболелите там бяха също толкова). Питам защото съотношението заболели/починали (засега) е много по-различно отколкото в държавите с близък брой заболели, примерно Испания и САЩ? Иска ми се да мисля, ей така за едното майчино успокоение, че е като в Корея, където дъщеря ми споделя, че изследват къде ли не и кого ли не, на мобилни станции и по магистралите дори.. Тоест че броят направени тестове е несравним с този на други места, оттам и регистрираните случаи,  а не че непременно заболелите са толкова повече от другаде.. Макар да се съмнявам да е така предвид закъснелите им реакции..И още един въпрос към теб. Снощи погледнах на сайта на Арамекс, сухопътни пратки няма, има въздушни, но с уговорката, че много могат да закъснеят. Мисля си днес да звънна в DHL и да питам как стоят нещата.  Какво позволяват DHL, за колко време стига при тези условия, каква е цената?Понеже си мислех да пратя, ако позволят, маски, дезинфектант ( и там като тук няма в мрежата, къде на майтап, къде не, сподели девойката, че ако мръдне до клиниката, може да си вземе оттам дезинфектант), някакви имуностимуланти (сестра й в Корея  пие  Изопринозин примерно, по предписание на личната). Принципно съм здраво стъпила на земята и не съм такава паника, но това разпиляване на мислите в толкова посоки ще ми разкаже играта..

Последна редакция: сб, 21 мар 2020, 08:14 от пенсионирана русалка

# 459
  • София
  • Мнения: 4 253
Русалка, погледни и ТНТ за доставките.
Дъщеря ми не е правила тест, само строга карантина след контакта със заразен.

# 460
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 419
Русалка, нямам информация от немски източник, но днес ми попадна това Германската аномалия: много заразени - малко починали. Силно се надявам да имат ресурса да се преборят, но не във всички болници имат достатъчно защитни маски, облекла (не говоря за Университетски болници, а за болници в малки градове). Баерн е затворен, в Хесен от днес затягат още мерките, но на много познати са раздали документи, за да могат да се придвижват до работа и очакваме развитие. В неделя Меркел ще обсъжда с министър-председателите ситуацията и дали да не затворят всичко.

Броя на заразените и излекуваните следя тук: Моргенпост и тук.

# 461
  • Мнения: 487
Русалке,изследват само тези,които са имали контакти с болен.Германската система на здравеопазване е свързана с по-строги икономии и едва ли ще започнат поголовно да изследват(поне засега ).Дъщеря ми беше много разстроена,когато й се обадиха,но не заради себе си,а заради един дядо-пациент към когото много се привърза(и той към нея).Почти плачейки ми каза,,представяш ли си аз да съм го заразила‘‘.Тя всеки ден общуваше с него и му правеше някакви манипулации и си говореше с него.Поради голямата заетост на лекарите,понякога позволяват на стажантите да правят неща,които са позволени само за лекарите.,,Моя добричкия дядо‘‘,така го наричаше.Беше му купила кутия бонбони под формата на книга за изписването,защото той много обичал да чете.Не можа да му ги даде,защото са го преместили в интензивното отделение(той е след операция).Вчера,като разбра ,че всичко е наред с нея ,се опита да влезе при него,но не я пуснаха(поради недостиг на ,,скафандри‘‘,аз така ги наричам).Вече мерките са строги.Радвам се ,че поне падна чувството за вина у нея.
Иначе,болните се увеличават .Няма как да е иначе.Изпуснаха ги отначало нещата.Хубавото е ,че броя на починалите е много малък(ще питам колко са в тяхната клиника) и това са хора с тежки хроничнизаболявания или хора след инсулти и сърдечни операции.Всички са възрастни..За два дена преустройват отделения,например от кардиология в пулмология.Имат нужда от доброволци,защото персонала е недостатъчен.
За пратките-забранено е изпращането на маски,ръкавици и други такива материали.Арамекс ми казаха,че имат въздушни пратки ,но първо ,не можаха да ми кажат време за доставка и второ ми казаха,че течности не приемат.В ДЧЛ ми взека 158лв за три шишенца .Щяха да ми вземат и по-скъпо ,ако бях казала ,че искам бърза доставка.Само ,че разлика между бързата и бавната доставка няма.Вчера пратката е пристигнала към обяд,т.е за един ден.

Последна редакция: сб, 21 мар 2020, 10:28 от vale3000

# 462
  • Мнения: 327
Да се вземат предпазни материали от болницата за лична употреба извън нея е много лоша идея. Тези консумативи са нужни на хората, които всеки ден имат контакт с инфекциозни хора и поддържат здравната система. Не е шега работа. Поради тази причина вече много болници трябваше да понижат стандарта си на хигиена, като например да използват многократно материали, които са предназначени за еднократна употреба.

В структурата си, вирусът има липидна обвивка, което го прави лесно уязвим. Миенето на ръце с обикновен сапун за адекватно дълго време е достатъчно да разгради обвивката и по този начин да неутрализира вируса.

По темата с числата.... рано е да се каже дали смъртността ще остане ниска. В Германия сме няколко седмици след Италия. Третата седмица от заболяването е критична, така че ще отнеме време докато стабилните за момента пациенти преминат в нестабилно състояние и имат нужда от прием в болница. А за общия брой официално положителни - много зависи от популацията, която се тества. Ако в Италия тестват само хоспитализирани пациенти, е ясно, че заразените хора, които не проявяват симптоми и стоят вкъщи, не се появяват в статистиката.

# 463
  • София
  • Мнения: 18 043
Грант, въобще не става дума за "кражба", а и тя не е отишла до клиниката..Пред  учебните зали с микроскопите, където течеше до миналата седмица практика, са им били сложили  на самия вход  на залата дезинфектант, само за целите на групите (студентите),не за работещите по принцип... Още тогава са питали някои младежи съвсем  честно дали могат да си напълнят в малките собствени шишенца и отговорът е бил '"Да". Никаква гаранция няма освен това, че този дезинфектант е още там при свършила вече практика. Както казах - оттогава тя дори не е ходила до клиниката..Wink
Спямо Италия е назад Германия времево, да. Но с Испания се движат почти паралелно, а разликата в смъртните случаи е много чувствителна. Следя актуален брояч в нета, който регулярно ъпдейтва и брой заболели, и смъртни случаи, и критични случаи към момента..  Съотношението по последния показател между Испания и Германия е  1140 :2. А все пак и Германия е със застаряващо население като Италия примерно, та не би трябвало да е само до едната  демография..

Последна редакция: сб, 21 мар 2020, 12:52 от пенсионирана русалка

# 464
  • Мнения: 327
Русалка, не исках изказването ми да прозвучи като директна обида към теб. Твоя пост послужи просто като отправна точка да споделя нещо, което е релевантно за мен като студент по медицина и за вас като родители на такива.

Ситуацията е напрегната за всички и страхът е особено изявен. Подобни мисли да си набавя разни материали от университета са минавали и през моята глава. Но е важно да не се поддаваме изцяло на страх, а да се опитаме да мислим рационално, затова и написах поста по-горе.

Общи условия

Активация на акаунт