Copy-Paste сайт

  • 1 204
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 479
Здравейте! Направих си сайт, но ми се струва много време, което аз нямам за писане на уникални статии. Имам въпрос относно copy-paste сайтове. Ако качвам от друг сайт copy-paste статии и слагам снимки, които може да са с авторско право ( без аз да знам) какво ще стане? Може ли да ме глобят или нещо подобно? Извинявам се за тъпия въпрос, но наистина не съм наясно с copy-paste статии и снимките с авторски права. Мерси предварително.

# 1
  • Мнения: 8 799
Мога да ти отговоря като копирайтър по отношение на статиите.
Всички си проверяваме статиите, които пишем, дали не се копират от някого. Всеки собственик на сайт също проверява дали не му крадат статиите. Ако някой бъде хванат с крадена статия, знам, че го отнася и изглежда е сериозно, защото дори за една статия се разправяме. Случвало ми се е някой да не ми плати статията и да я качи. Щом му напиша, че ще се оплача за кражба на авторски права, веднага се издължава или трие статията. Сигурно е много солена глобата. Мисля, че същото е и със снимките. Не го прави! Ще загазиш.
Можеш да се разбереш с някой собственик на сайт да ти продаде някои статии или снимки.
Когато ни платят за статия или снимка, ние продаваме и авторските права заедно с текста или самата снимка на собственика на сайта.

# 2
  • Мнения: 1 858
Ако качиш нещо, което е обект на авторски права, това е кражба и разбира се, че има глоба! Най-малкото ще те накарат да го свалиш!
А съвсем отделен въпрос е, че няма да постигнеш абсолютно нищичко по този начин. Нито Гугъл нито потребителите са толкова тъпи и копирано съдържание не се толерира! Няма шанс да излезеш пред този, който първи е качил материала никога, освен ако не си суууупер голяма медиа, каквато ти, с този начин на мислене и работа, никога няма да станеш!

Вместо да се тарикатиш, вземи поработи по-добре. Кво значи нямам време? Ми като нямаш защо се захващаш, за какво ти е тоя сайт и какво очакваш от него? Нещо ти е супер сбъркана стратегията.

# 3
  • Мнения: 1 285
Защо не използваш фейсбук ? Ако сайтът е нещо като вид онлайн визитна картичка и използваш чужди материали, тогава какво презентираш ?

# 4
  • Мнения: 31 647
А ако посочи източника?

# 5
  • Мнения: 8 799
 Laughing Ако посочи източника директно ги праща в друг сайт и тогава защо й е да има сайт? WinkКакво представя? Чужда стока?
Друг ще печели от трафика, нейният сайт остава излишен.

# 6
  • Мнения: 1 858
Има достатъчно безплатни изображения за свободно ползване, както и платени. Само че освен време сигурно и пари няма ама искаме с трици маймуни да ловим.
Ако снимката не е защитена с авторски права и посочи източник е ОК. Но да крадеш чужди текстове категорично не е желателно, а и няма да постигне абсолютно нищо с копи-пейст. То ако ставаше така....

Пак остава въпроса като няма какво да каже и няма време да пише нито иска да плати на друг да го прави, каква е целта на тоя сайт, че не се сещам?

# 7
  • Мнения: 31 647
Laughing Ако посочи източника директно ги праща в друг сайт и тогава защо й е да има сайт? WinkКакво представя? Чужда стока?
Друг ще печели от трафика, нейният сайт остава излишен.

Поне доказва, че информацията не е негова.
Иначе не знам за какво може да  е сайта.

# 8
  • Мнения: 11 335
Могат да те съдят за авторски права и ще спечелят. Вече има много такива.
Ще те докладват в Гугъл /има такава опция/, че си им откраднал съдържанието и Гугъл ако са прави след проверката Гугъл те отписва и ще се видиш в класиране на търсене точно НИВГАШ. Тогава единствения вариант да ти види някой сайта остава да плащаш за реклама, която пък веднага ще бъде забелязана от конкуренцията и вероятно от автора/собственика на статиите и веднага минаваш в съдебен режим и жалби + проверки от де инстанция има /а ако продаваш нещо си е майка жална какво могат да ти натресат/.

Ако сайта собственик не е съгласен да му позлваш съдържанието и с посочен източник не е добра идея. А да слагаш линк към друг сайт е като да правиш на чаша дупки и да очакваш да е пълна ...   

# 9
  • Мнения: 8 799
Значи...авторката не даде информация дали целта на сайта е да излиза напред в гугъл, за да продава, а тогава й трябва СЕО съдържание, или просто иска "да има там нещо за нас" в мрежата.
Ако претенциите са да си намира клиенти чрез сайта, трябва да си намери читав копирайтър, който да й напише СЕО съдържание, да си намери продуктов фотограф, който да й подготви подходящи снимки,но това струва пари.
Ако целта е просто да има там нещо, та ако някой попита има ли нещо из мрежата, да има накъде да го ориентира, остава сама да си напише по няколко реда, или да мине тънко, като наеме не копирайтър,а   пренаписвач. За 3-4 лева за бройка, може да се обзаведе с някакво там съдържание,без претенции за качество на текста и правопис, а снимки да вземе от тези за свободно споделяне. Така няма да я погнат за кражба на авторски права.

# 10
  • София
  • Мнения: 38 475
Преди мен са отговорили, но все пак. За снимки могат да те съдят. Някои даже имат скрити лога и други начини за проследяване.
За съдържанието също е много тъпо, защото Гугъл е умен и отчита думи и цели изречения. Въпрос на два клика е. Освен това, могат да ти блокират сайта и да загубиш и него.
Ще ти кажа един трик, който изисква малко по-малко работа, но пак е работа. Да преведеш статия.

# 11
  • Мнения: 1 285
... но да напишеш, че не си автор на текста, а преводач. Някои автори даже позволяват превод само с разрешение и предварителна договорка. Преди време бях попаднала на един такъв, комерсиален, извършващ определен вид услуги, който превеждаше дословно чуждите материали в собствения сайт. Все пак чужденците не знаят български и едва ли биха се сетили да ровят в бг страници. Удобен вариант. После явно някой от бг е писал на авторката и бг сайта беше смъкнат от интернет пространството.
Най-малкото като разберат че съдържанието е копи-пейст, ще те потърсят да го свалиш или поне да уточниш с директна връзка кой е неговия автор и източник. Така че копи-пейстът може без особени усилия да ти изгради фалшив имидж, който обаче и лесно може да бъде разобличен. Номерата от селски вечеринки не вършат работа, ако искаш да сте смятат за професионалист в областта си.

Последна редакция: ср, 13 ное 2019, 04:17 от starinthenightsky

# 12
  • Мнения: 31 647
Няма напълно авторски текстове. Всеки е използвал източници. Перефразирал е, променял е спрямо собствения си стил.
Примерно темата за ИР. Използвала съм един тон сайтове и линкове. В някои от моите постове, а и в самия първи пост сигурно има информация за заболяването, която съм запомнила наизуст и съм го написала.
Обаче има един куп линкове, което доказва, че не аз съм открила топлата вода.

# 13
  • Мнения: 1 285
Зависи от съдържанието. Ако информацията само се препредава от човек на човек от древни времена та до наши дни, няма да развитие, надграждане. Преразказването в повечето случаи не генерира нови идеи, то само разпостранява макар и видоизменено вече съществуващи. То не е плагиатство, но няма съзидателен елемент в него. Тези, които влагат такъв са автори - творци. Автор е всеки, който е изразил позицията, мнението си в писмена форма, без да се обляга на готови изречения или цитати от друг автор. Или ако ги използва като добавка за своя статия, нещо написано от него, посочва библиография. Не всеки автор е творец, както и не всеки творец е обезателно винаги автор, защото може да предложи на база личния си стил, различна гледна точка на нещо вече съществуващо.
Плагиатство е дословният копи пейст на абзаци или на цял текст, на основна идейна концепция. Без да се позоваваш на автор, източници, подписваш чужд интелектуален труд.

# 14
  • Мнения: 1 858
Има напълно авторски текстове. Художествени, например.
Иначе едно е да напишеш текст, използвайки различни източници (без значение дали ще ги споменеш или не), съвсем друго е да копираш директно нечий текст. Ако се пренапише една статия и не звучи като оригинала реално едва ли могат да ѝ кажат нещо. Тя обаче иска директно копи-пейст, да не си направи труда даже да пренапише текста щото "нямала време". Как я виждате да превежда? То това освен перфектни познания по езика, пак иска време. Някой просто желае да се прави на тарикат с изтърпани и неработещи вече номера.

Общи условия

Активация на акаунт