Митница – информация, въпроси, отговори и споделяне на опит – 6

  • 36 449
  • 749
  •   1
Отговори
# 285
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Ако наистина са играчки, ползвани от нейното дете, нека да пише, че са втора употреба, за подарък, не за търговска цел. Обикновено се има предвид, че стоките вече не отговарят на първоначалната стойност и имат процент амортизация.

# 286
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Ако не греша, има ограничение/забрана за внос на употребявани детски играчки.

# 287
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Не съм внасяла такива неща, и е напълно възможно, но подозирам, че е само за САЩ това.

# 288
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
За САЩ няма ограничение. По спомени преди години въведаха ограничение за употребявани детски дрехи, обувки и играчки за България

# 289
  • Мнения: 13
Здравейте,


малко новини по моята сага.

Успешно си получих пратката в пощенския клон. Имаше нужда от корекции така, че наново трябваше да си генерирам ЛРН. След това се обадих в БРСЦ и им го продиктувах, за да го "придвижа" за обработка. Заплатих мито и ДДС и пак се обадих да им продиктувам МРН. Всичко мина ОК (код BG429A). Мисля, че вече мога да го направя без да ходя до БРСЦ.

Единственото, което не ми е ясно - как се изчислява точно мито и ДДС. Те ми напечатаха от тяхната система сумите, но ако не ходя до БРСЦ ще трябва някак сам да ги смятам. Моля, споделете има ли система, която да ги смята, за да не ги сметна грешно. Аз дори не знаех, че ще има мито защото сумата ми беше малка. Явно съм объркал някой код някъде (май защото липсваше онзи код за "Стока с незначителна стойност").

Обадиха ми се отмитницата и много учудено ме попитаха как съм се сдобил с номерата на манифестите. След това ми казаха, че трябва да има пощенския фрахт прикачен към декларацията. Отново последваха мейли от мен към БП и след 2-3 мейла и постепенно втвърдяване на тона, те ми ги пратиха на вайбър. Мисля, че в другите градове ги пращат на адрес, но в София ги задържат, за да си цакаме по 12лв на пощите. Изглежда така:

Май беше писано в предишните теми, но все пак да преговорим: прикачва се към предходните документи тук:


Другото - на 4/9 ми казаха да слагам и КА. Като BA=FF, което го разбрах, като "Еднакви са - не е нужно да ги има и двете". Въпреки това аз си ги пускам и двете.


Остана досадната такса от 4.80. Питах в пощата за какво точно е тя, като ми обясниха нещо от сорта - "Защото е била задържана на митницата и сме се заниамвали с нея и сме я доставили до пощенския клон после. Следващите три пратки ще си ги взема от БРСЦ, за да проверя ще трябва ли отново да плащам 4.80 за всяка.

Това е от мен - сега пуснах още 3 декларации - този път идеята е да не ходя до митницата.

# 290
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
За суми до 300 лв няма мито.
Над 300 лв е различно и зависи от стоката. Някои стоки нямат мито.

# 291
  • In transit
  • Мнения: 11 825
За суми до 300 лв няма мито.
Над 300 лв е различно и зависи от стоката. Някои стоки нямат мито.
На него са му взели мито защото не е попълнил правилно МД. Коментирахме го няколко страници назад това.

# 292
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783

Обадиха ми се отмитницата и много учудено ме попитаха как съм се сдобил с номерата на манифестите. След това ми казаха, че трябва да има пощенския фрахт прикачен към декларацията. Отново последваха мейли от мен към БП и след 2-3 мейла и постепенно втвърдяване на тона, те ми ги пратиха на вайбър. Мисля, че в другите градове ги пращат на адрес, но в София ги задържат, за да си цакаме по 12лв на пощите. Изглежда така:

Били са учудени , защото това въобще не е манифест. Това е Форма CN23, която се попълва от изпращача.

# 293
  • Мнения: 13
Били са учудени , защото това въобще не е манифест. Това е Форма CN23, която се попълва от изпращача.

Хихихи, всеки си има явно собствени термини. Аз не знам каква е тази форма и от/за кого е - само знам, че в нея са данните, които ми трябват за декларацията и искат от митницата тя да бъде прикачена.

Иначе, ако сте наясно, можете ли да разясните - как се сдобива човек с тази форма по принцип, за да си я прикачи към декларацията?

ПП. Колко точно се дължи по дадена декларация започна да ми излиза в ММЗ модула. За предната декларация не ми се беше появило.

# 294
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Термините са универсални. Митническия манифест се попълва от пощенската администрация. CN23 се попълва от изпращача в няколко екземпляра. Единият остава прикрепен към пакета. За суми под определена граница ( за различните държави на изпращане) не се попълва CN23.
Упоменали сте номерът на CN23  под кода на ММ, затова и митничарят е бил много изненадан

# 295
  • Мнения: 13
Термините са универсални. Митническия манифест се попълва от пощенската администрация. CN23 се попълва от изпращача в няколко екземпляра. Единият остава прикрепен към пакета. За суми под определена граница ( за различните държави на изпращане) не се попълва CN23.
Упоменали сте номерът на CN23  под кода на ММ, затова и митничарят е бил много изненадан

Всъщност това беше инструкцията на митничаря Simple Smile Да попълня този номер точно в това поле.

И все пак - от пощата/митницата длъжни ли са да ми изпратят този документ?

Последна редакция: пн, 03 фев 2020, 21:48 от AlphaVision

# 296
  • Мнения: 4
Здравейте, дойде ми известие по тракинг и SMS, че имам задържана пратка на митницата в София. Аз искам Български пощи да ме представляват. На сайта им има описано какви са необходимите документи и формуляри, които трябва да се попълнят и изпратят на електронната им поща. Направих всичко и го изпратих, но никакъв отговор от тях. Пробвах да звъня на 02/892 26 99, но абсолютно винаги дава заето, дори и нощем.

# 297
  • Мнения: 429
Мда, не обичат много да си вдигат телефона. Аз на друг номер звъня, пробвай и него - +35928922666

# 298
  • Мнения: 4
Мда, не обичат много да си вдигат телефона. Аз на друг номер звъня, пробвай и него - +35928922666

Благодаря много blixa! На този телефон вдигнаха, служителката беше доста любезна и учтива, след леко посръчкване, тръгнаха нещата.

Последна редакция: чт, 13 фев 2020, 14:09 от djindjiplqktora

# 299
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 518
Дойде времето, в което и аз да пиша в тази тема. Grinning Днес получих честитка, че имам задържана пратка от Китай. Пратката е на стойност 30,18лв. Знам, че ако се представлявам сама ще ми отнеме доста време попълването на декларацията, но за всеки случай се регистрирах в митниците и запецнах до ЕОРИ номер. Ами не намирам откъде трябва да го получа - стигам до управление на потребителите и до там. Ако някой бъде така добър и ми обясни къде трябва да влезна ще съм много благодарна.
Все още не съм решила дали ще се представлявам сама или ще упълномощя БГ пощи, но за в бъдеще имам намерение да мина и през тромавата декларация. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт