Изследване на ХОРМОНИ – 20 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 36 452
  • 737
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 8
Denis,благодаря за отговора и отделеното време!
В понеделник влизам в болница и се надявам да открият причината за дисбаланса и тя да не е непоправима и много сериозна! Ще пиша за развоя на събитията!
На всички пишещи в темата желая здраве и хубави резултати!

# 361
  • Шумен
  • Мнения: 60
Здравей, Денис.
Тук си права, да! Имах задържан фоликул последния месец (видя се на УЗ), който се надявам да съм освободила след дуфастона и този цикъл.
Другата седмица, през чистите ми дни ще пусна TSH,FT4,TAT,MAT и пролактин.
В случай,че съм се освободила от фоликула има ли логика да ми падне FSH?
Но това с фоликулите го имам от 16 годишна....И се стигна до извода че си е моя патология, щото се пукат после....

Мерси, Денис! Беше доста полезно за мен!

Здравейте,
след посещение с репордуктолог и липса на менструация от 46 дни, след 10 дни 2х1 дуфастон на 3ти ден от менстуацията пуснах хормони и това е резултата:
LH   4.6       IU/L     2.40 - 12.60    
FSH    8.03       IU/L     3.5 - 12.5    
Estradiol   41.53       ng/L     12.5 - 166    

и въпреки, че е в рефентни стойности, факта че съм на 24 години и FSH e 8.03 ме притеснява доста,тъй като ми се струва високо. Ще отида отново на гинеколог другата седмица.
Моля някой да ми даде насока относо FSH и дали само на мен ми се струва висок.
Мерси предварително.
Здравей!
ФСХ е висок за годините ти  ( трябва да е 4-5, колкото е и ЛХ).
За да е висок ФСХ - причината може да е киста/ЗФ ( макар, че Е2 не показва да има, но по-сигурно е, да те видят и на УЗ), нещо да потиска функцията на яйчниците ( това се проверява, като се изследват всички базови хормони)  или проблем с ЯР  -  въпреки, че си  малка,  добре е и това да се провери, защото има и такива случаи.
[/quote]

# 362
  • София
  • Мнения: 35 974
Здравей, Денис.
Тук си права, да! Имах задържан фоликул последния месец (видя се на УЗ), който се надявам да съм освободила след дуфастона и този цикъл.
Другата седмица, през чистите ми дни ще пусна TSH,FT4,TAT,MAT и пролактин.
В случай,че съм се освободила от фоликула има ли логика да ми падне FSH?
Но това с фоликулите го имам от 16 годишна....И се стигна до извода че си е моя патология, щото се пукат после....
Скрит текст:
Мерси, Денис! Беше доста полезно за мен!

Здравейте,
след посещение с репордуктолог и липса на менструация от 46 дни, след 10 дни 2х1 дуфастон на 3ти ден от менстуацията пуснах хормони и това е резултата:
LH   4.6       IU/L     2.40 - 12.60     
FSH    8.03       IU/L     3.5 - 12.5     
Estradiol   41.53       ng/L     12.5 - 166     

и въпреки, че е в рефентни стойности, факта че съм на 24 години и FSH e 8.03 ме притеснява доста,тъй като ми се струва високо. Ще отида отново на гинеколог другата седмица.
Моля някой да ми даде насока относо FSH и дали само на мен ми се струва висок.
Мерси предварително.
Здравей!
ФСХ е висок за годините ти  ( трябва да е 4-5, колкото е и ЛХ).
За да е висок ФСХ - причината може да е киста/ЗФ ( макар, че Е2 не показва да има, но по-сигурно е, да те видят и на УЗ), нещо да потиска функцията на яйчниците ( това се проверява, като се изследват всички базови хормони)  или проблем с ЯР  -  въпреки, че си  малка,  добре е и това да се провери, защото има и такива случаи.
Пусни и Т3.
След като изчезне ЗФ/кистата - ФСХ ще се нормализира.
Няма такова нещо като, .. си е моя патология - за всяко нещо си има причина и тя се търси и лекува.
Ако имаш проблем с О., най-вероятно си с ПКЯ/СПКЯ - трябва да изследваш всички хормони - те ще покажат къде е проблема.
Не се притеснявай, всичко може да се лекува или поне контролира.
Почти няма жена, която да няма някакви проблеми с репр. с-ма.  Дори в АГ-ията, като цяло, има едни 25% неизяснен стерилитет ( т.е, всичко е наред ( изследвания, прегледи... , но не се получава бременност, т.е пак някъде има, някакъв, неизвестен дори за медицината до този момент, проблем)

# 363
  • Мнения: 6
Копирам си историята и няколкото въпроса и тук, защото тази тема е по-активна, а наистина ми трябва мнение по моя казус.

Здравейте!

Днес за пръв път бяхме на консултации за ин витро (живеем в чужбина).

Доктора погледна старите изследвания, които имах. Даде ми нови да извадя на 3 ден и тогава да му звънна да се разберем кога правим ин витро, както и каква ще е стимулацията ми.

Каза, че всички изледвания изглеждат добре. Но естрадиола ми е висок и че фсх всъщност е по-висок отколкото е. (естрадиол ноември месец 110, а трябвало да е около 50, фсх 5.3 горна граница 12, лх 3).

Погледна ме и на уз (18 ден) каза, че имам по 5 антрални фоликула и на двата яйчника. Тук нещо каза, че за моите години... И не чух нищо повече, а аз толкова се бях стреснала, че не можах да го накарам да повтори какво каза. (на 27 години съм)
През последните години колкото пъти да съм изследвала хормони на 3ти ден, естрадиола винаги е бил висок.

Смятате ли, че е трябвало първо да опита да нормализираме хормоните, ако е това възможно, или е правилно решение да постъпваме веднага към ин витро.

След като видя и каза, че имам проблем с хормоните, не е ли редно да пробваме да го решим. Или това е правилното решение, а мен просто ме е страх да не ме гледат като потенциални 5000е.

Какви са причините за постоянно висок естрадиол? Нормални ли са тези антрални фоликули в лутеалната фаза?

Не знам дали има връзка някаква, но в събота имах положителен тест за овулация, а чак днес ми се покачи бт от 36.1 на 36.3.

Май нищо не е както трябва.

Съжалявам за объркания пост и многото въпроси, но нямам с кого да разговарям за това, още повече в чужбина.

Благодаря предварително!

# 364
  • Мнения: 1 122
Здравейте, бихте ли хвърлили едно око. След операция от ендометриозна киста съм, мъчим се за бебе и преди контролен преглед, реших да пусна хормони, за да използвам дните, че съм в менструация и да реагираме, ако има нещо. Е, оказва се, че има. Не са комуникирани с лекар резултатите още, имам час за следващата седмица. Много съм обезпокоена, DHEA-S  и Тестостерон са завишени почти с единица! Останалите изглеждат да са около средните стойности, което също не знам дали е ок или не... амх ще излезе в понеделник.

# 365
  • Мнения: 266
Здравейте момичета, моля ви да погледнете тези резултати 🙏🏻 Девойката е на 31г.  с последна менструация на 09.01.2020г. от тогава не и идва и е пуснала тези хормони на своя глава и другата седмица ще ходи с тях на доктор. С поликистозни яйчници е и края на миналата година и правиха лапароскопия за “остъргване” на яйчниците защото  били леко “калцирали” и според него операцията е минала много добре (това са думи на доктора който и прави лапарото).
Много ви благодаря предварително!!! 🙏🏻💗

# 366
  • Мнения: 108
Здравейте! Писах в темата за Хашимото и после открих тази. Искам да ви помоля да погледнете следните резултати.  Как ви се струва тсх?  Искам да забременея , но четох че оптималните стойности са от 0,5 до 1. Не съм на терапия. Ако трябва да се понижи още, какво следва- първо промяна в хранителния тежим, добавки или какво друго? И какви добавки/ витамини е добре да се приемат?
Всъщност направих изследванията след сп.аборт преди месец, съответно правих и изследвания за тромбофилия- имам хомозигот пл mthfr 677 и pai 4g/4g. Не знам дали е от значение

# 367
  • Мнения: 5
здравейте ,
много ще съм благодарна ако някой мойе да ми помогне с разчитането на този резултат относно Антимюлеров хормон  ;  Антимюлеров хормон0.52ng/mlж: 0.00-13.34 ng/m .  ( на 27 години съм)
Благодаря предварително!

Последна редакция: пт, 06 мар 2020, 12:35 от hampshire

# 368
  • София
  • Мнения: 35 974
Копирам си историята и няколкото въпроса и тук, защото тази тема е по-активна, а наистина ми трябва мнение по моя казус.
Здравейте!
Скрит текст:
Днес за пръв път бяхме на консултации за ин витро (живеем в чужбина).

Доктора погледна старите изследвания, които имах. Даде ми нови да извадя на 3 ден и тогава да му звънна да се разберем кога правим ин витро, както и каква ще е стимулацията ми.

Каза, че всички изледвания изглеждат добре. Но естрадиола ми е висок и че фсх всъщност е по-висок отколкото е. (естрадиол ноември месец 110, а трябвало да е около 50, фсх 5.3 горна граница 12, лх 3).

Погледна ме и на уз (18 ден) каза, че имам по 5 антрални фоликула и на двата яйчника. Тук нещо каза, че за моите години... И не чух нищо повече, а аз толкова се бях стреснала, че не можах да го накарам да повтори какво каза. (на 27 години съм)
През последните години колкото пъти да съм изследвала хормони на 3ти ден, естрадиола винаги е бил висок.

Смятате ли, че е трябвало първо да опита да нормализираме хормоните, ако е това възможно, или е правилно решение да постъпваме веднага към ин витро.

След като видя и каза, че имам проблем с хормоните, не е ли редно да пробваме да го решим. Или това е правилното решение, а мен просто ме е страх да не ме гледат като потенциални 5000е.

Какви са причините за постоянно висок естрадиол? Нормални ли са тези антрални фоликули в лутеалната фаза?

Не знам дали има връзка някаква, но в събота имах положителен тест за овулация, а чак днес ми се покачи бт от 36.1 на 36.3.

Май нищо не е както трябва.

Съжалявам за объркания пост и многото въпроси, но нямам с кого да разговарям за това, още повече в чужбина.

Благодаря предварително!
Здравей!
За високият Е2 - не мога да отговоря, той се тълкува заедно с ЛХ и ФСХ + преглед на УЗ ( може да има киста/ЗФ и те да са причина за тези, по-високи нива, ако не са те - може причината да е в по-високи нива на някои андрогени)
АФ се гледат на 2-3 ден от МЦ, на 18-ти ден от МЦ няма АФ, тогава трябва да има ДФ.
Тези стойности ( 36.1 на 36.3.) не са БТ.
БТ се мери сутрин рано, преди ставане от сън ( 6-7 часа) анално/ректално. Оралното измерване е много неточно, а и тази Т. е доста ниска дори за орално измерване ( освен, ако не ти е било много, много студено).


Здравейте, бихте ли хвърлили едно око. След операция от ендометриозна киста съм, мъчим се за бебе и преди контролен преглед, реших да пусна хормони, за да използвам дните, че съм в менструация и да реагираме, ако има нещо. Е, оказва се, че има. Не са комуникирани с лекар резултатите още, имам час за следващата седмица. Много съм обезпокоена, DHEA-S  и Тестостерон са завишени почти с единица! Останалите изглеждат да са около средните стойности, което също не знам дали е ок или не... амх ще излезе в понеделник.
Скрит текст:
Здравей!
ТСХ е висок, показва ( вероятно) Хипофункция на ЩЖ, но е добре да го провериш заедно с Т3 и Т4.
ЛХ е висок и показва ПКЯ ( като причина за нея (ПКЯ/СПКЯ)  са ТСХ, високите нива на андрогените ... провери и Пролактина)
Имаш високи нива на андрогените, а когато те са високи се повишава и естрогена, а той може да е причина за ЕМ и нейните прояви - както при теб ЕМ-на киста.
Изследвай 17ОН Прогестерон, точно на 3 ден от МЦ и се консултирай с Ендокринолог.
Добре е да направиш и тест за ИР.
Провери  и Андростендиона.
Не се притеснявай - всичко това може да се коригира.

ПП.
При СПКЯ, АМХ не е много обективен - по-добре изследвай Инхибин В ( на 3 ден от МЦ).



Здравейте момичета, моля ви да погледнете тези резултати 🙏🏻 Девойката е на 31г.  с последна менструация на 09.01.2020г. от тогава не и идва и е пуснала тези хормони на своя глава и другата седмица ще ходи с тях на доктор. С поликистозни яйчници е и края на миналата година и правиха лапароскопия за “остъргване” на яйчниците защото  били леко “калцирали” и според него операцията е минала много добре (това са думи на доктора който и прави лапарото).
Много ви благодаря предварително!!!
Скрит текст:
🙏🏻💗
Здравей!
Изследванията не показват да има проблем, но по-добре, да я видят на УЗ.
Може би яйчниците нещо  не могат да се възстановят и да функционират нормално.
Да провери нивата на вит. Д ( 25 ОН вит. Д и 1,25 ОН вит. Д)  - може да има проблем с калциевият метаболизъм и от там, калция да се отлага по меките тъкани ( в случая яйчници)


Скрит текст:
Здравейте! Писах в темата за Хашимото и после открих тази. Искам да ви помоля да погледнете следните резултати.  Как ви се струва тсх?  Искам да забременея , но четох че оптималните стойности са от 0,5 до 1. Не съм на терапия. Ако трябва да се понижи още, какво следва- първо промяна в хранителния тежим, добавки или какво друго? И какви добавки/ витамини е добре да се приемат?
Всъщност направих изследванията след сп.аборт преди месец, съответно правих и изследвания за тромбофилия- имам хомозигот пл mthfr 677 и pai 4g/4g. Не знам дали е от значение
Здравей!
Хемоглобинът е нисък ( провери желязо, трансферин, феритин, ЖСК...)
ТСХ е добре - просто следи нивата на ТСХ, Т3 и Т4, защото Т4 е малко нисък и при бременност може да не е достатъчен за двама и  ТСХ може да се повиши, а това е опасно. Нямаш Хашимото.
Вит. В12 е висок - ако го приемаш и не си направила пауза поне 30-40 дни, това може да е причина за по-високите нива ( не е проблем, не се притеснявай)
Имаш дефицит на вит. Д - трябва да е 70-80 ng/ml
Нивата на ФК са ниски - трябва да  я приемаш ( метилирана форма)
Хомоцистеинът е висок ( вероятно от дефицита на ФК, ... и В6 предполагам ...)
Прием на ФК 400-800 mcg/дн. +  В6 40 mg  ... ( + В12, но при теб той е добре)  - това са дози, за поддържане на оптимални нива на хомоцистеина.
Формите трябва да са метилирани, след като имаш генетична мутация (MTHFR), най-вероятно не усвояваш добре и други витамини от гр. В


здравейте ,
много ще съм благодарна ако някой мойе да ми помогне с разчитането на този резултат относно Антимюлеров хормон  ;  Антимюлеров хормон0.52ng/mlж: 0.00-13.34 ng/m .  ( на 27 години съм)
Благодаря предварително!
Здравей!
АМХ е нисък. Повтори го на 3 ден, заедно с Инхибин В, ФСХ, ЛХ и Е2 и да те видят на УЗ - преброяване на АФоликули на 2-3 ден от МЦ.

Последна редакция: пт, 06 мар 2020, 16:07 от denis.

# 369
  • Мнения: 1
Здравейте,дами!
Нова съм тук,бихте ли ми помогнали с разчитането на изследванията ми?

# 370
  • Варна
  • Мнения: 256
Здравейте,
Миналата година при проф. преглед ми откриха няколко миоматозни възела. Цитонамазка I гр.
Юни си правих изследвания заради обрив на ръцете (4-ти ден от МЦ):
LH 2.7; FSH 8.5; Testosteron 1.21 (0.18-1.90); DHEA-S 11.65 (0.96-9.20); Андростендион 4.70 (0.40-3.40); TSH 1.577 (0.35-5); FT3 4.24 (2.25-6); FT4 14.53 (9.15-23.86).
Бяха ми изписани Медиана за 6 мес.; Иногинол 3 мес.; Преднизолон Ф - 1/2т. 3 мес.
Края на октомври изследванията са (4-ти ден от МЦ):
LH 4.17; FSH 14.87; Testosteron 1.74 (0.18-1.90); DHEA-S 6 (1.22-7.32); Андростендион 6.30 (0.3-3.50); Anti TG TAT 42.3 (до 115); Anti TG MAT 13.5 (до 12).
Отново преднизолон Ф - 1/2т. 30 дни и Метфогама 850 - 2*1 3 мес., Кинон Д 2*1 за 2 мес., Магне Б6 за 1 мес. + Медиана.
Януари отново 4-ти ден от МЦ:
LH 5.99; FSH 8.26; Андростендион 6.60 (0.40-3.40); TSH 1.550 (0.35-5); FT3 4.41 (2.25-6); FT4 17.86(9.15-23.86).
Като за 6 мес. големият възел е порастнал от около 3*4см на 4*5см. Отново изписа Иногинол и Преднизолон 1т.
Отидох на второ мнение, каза нищо да не пия и да се консултирам с ендо. Ендото искаше DHEA-S 6.60 (0.95-11.67) и 17HO Progesteron 1.9 (0.2-2.3).
Той също каза нищо да не пия.
Вчера пуснах отново Андростендион , за около 50 дни без никакви лекарства сега е 5,3.

# 371
  • София
  • Мнения: 35 974
Здравейте,дами!
Нова съм тук,бихте ли ми помогнали с разчитането на изследванията ми?

Скрит текст:
Здравей!
ТСХ е висок, Т4 нисък -  показват Хипофункция на ЩЖ, нямаш Хашимото, Пролактинът е висок - трябва да се консултираш с Ендокринолог.

# 372
  • Мнения: 6
Благодаря, Денис.

 Уж няма зф/киста, а знаеше, че ми е 18ти ден и написа даже в епикризата, че има по 5 фоликула на всеки яйчник, а аз ги видях и аз. Много странно. Имам изследвани андростендион и дхеа и бяха в границата, макар че андростендиона беше на горна граница. (303 горна 315)

Относно Бт, мерена е винаги около 7и30, но орално. И винаги имам страшно ниски температури, не е до термометъра, защото през деня се повишава. Не знам дали има значение и това, че постоянно ръцете и краката са ми като лед. Май и тук има нещо, което не е както трябва.


Благодаря още веднъж за отговора.  ❤️ Лек ден!

# 373
  • Мнения: 7 211
Здравейте момичета, моля ви да погледнете тези резултати 🙏🏻 Девойката е на 31г.  с последна менструация на 09.01.2020г. от тогава не и идва и е пуснала тези хормони на своя глава и другата седмица ще ходи с тях на доктор. С поликистозни яйчници е и края на миналата година и правиха лапароскопия за “остъргване” на яйчниците защото  били леко “калцирали” и според него операцията е минала много добре (това са думи на доктора който и прави лапарото).
Много ви благодаря предварително!!!
Скрит текст:
🙏🏻💗
Здравей!
Изследванията не показват да има проблем, но по-добре, да я видят на УЗ.
Може би яйчниците нещо  не могат да се възстановят и да функционират нормално.
Да провери нивата на вит. Д ( 25 ОН вит. Д и 1,25 ОН вит. Д)  - може да има проблем с калциевият метаболизъм и от там, калция да се отлага по меките тъкани ( в случая яйчници)

Денис, здравей!

Като четох този отговор, ми направи впечатление болднатото. Това 3 различни изследвания ли са (вит. Д, 25 ОН вит. Д и 1,25 ОН вит. Д)?
Защото аз досега като съм изследвала вит.Д, на самите резултати излиза "Витамин D3". Само това достатъчно ли е или трябва да се пускат и другите две?

# 374
  • Мнения: 703
Здравей Денис,

Витамин Д приемам всеки ден около 3000-4000 не съм го спирала.
Витамин Б12 съм спряла да приемам от месец някъде - приемам само малка доза която е в мултивитамините.
Чудя се дали да не почна да приемам пак от метилирания който е по 1000?

Общи условия

Активация на акаунт