Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 33

  • 32 957
  • 766
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 236
Здравейте, и ние тръгнахме по трънливия път за строеж на къща...
Искам да ви питам на вас колко време ви отне от представянето на идеите си пред архитекта до одобрението на т.н. идеен проект? Имахте ли груби грешки и недоглеждане от негова страна при представянето на първите планове? Колко пъти връщахте за преработка докато си стиснете ръцете? Аз се отчаях..след дълго чакане (месеци) получихме първи вариант, който е меко казано направен "с краката"..Верно сега е ИП, но все пак..Та споделете вашите неволи (или похвали) с тези първи трепети по къщата Simple Smile

# 706
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 724
Първият вариант който ни представи архитекта беше буквално изображение на това което не искаме! Следващите не знам колко броя (3/4/5) бяха все по близо. В крайна сметка, работим фактически с друг архитект, от друг град, а документално всичко го правеше и представя архитекта от нашия град.

# 707
  • Пловдив
  • Мнения: 2 925
Стана ми интересно какви са грубите грешки?
При архитекта отидохме с почти ясни идеи,за някои неща той ни насочи.
Започва се от квадратура,етажност изложения ,визия.
Колко спални ,колко бани,колко голям хол с кухня,на кой етаж да е пералното,да има ли спалня на първи етаж,да има ли тераси,веранда.После уточнихме вида на прозорците ,на покрива,стълбището от хола или от антрето да е,еднораменно или двураменно.Да има ли козирка над входа,размера на гаража.Обсъдихме отоплението,вентилацията и така..
Искаше картинки на къщи,които ни харесват.Предварително ми бе изпратил планове на къщи,които е проектирал.Всички ни харесаха,но се спряхме на една,с най-удобно за нас разположение,в последствие я модифицира за нашите нужди.
И така, имахме само една среща,може би 2 седмици по-късно получихме прецизен чертеж,на който променях само прозорци и врати,до още 2 седмици всичко бе изгладено.Излязохме малко от квадратурата,но не съжалявам.
Единственото,което бих променила ,ако трябваше да се върна в началото, е да направя големи матирани прозорци в баните,а не стандартните прозорчета на високо.

Последна редакция: нд, 12 апр 2020, 10:23 от nelina_london

# 708
  • София
  • Мнения: 1 397
И ние сме в началото, но при първоначалния разговор уточнихме колко и какви помещения са ни необходими, квадратура, разположение по етажите. След това архитектът ни изпрати варианти на стълби, открита или не, извита, права, г- образна. Показа ни визуализация на различни варианти на разпределение според излаза на стълбата на горните етажи. Определихме желаната форма на къщата и етажността. Сега работим върху пропорциите на помещенията, попроменихме ги доста от първоначалния вариант. Още не сме стигнали до прозорците. След определяне на помещенията предстои избор на вида на конструкцията и работа по отделните части на проекта вик, ел, вертикална планировка. Ние не бързаме, защото планираме старт най- рано следващата пролет, но ако настояваме мисля, че за два месеца може да е напълно готов проекта. Засега още не знаем грешките. Ще се види след като изградим къщата и поживеем в нея. Единствено установявам, че първоначално бяхме тръгнали с идеята за максимално прост и евтин вариант, но като ми показват красоти се пренастроихме и сега вече се увеличи квадратурата с 20 м2 общо, формата не е класически правоъгълник, а е различна квадратурата на отделните етажи, покривът се усложни, добавихме едни балкончета за разкош и сигурно тези промени ще ни струват повече, но цялостният вид на къщата стана много разчупен и много ни харесва.

# 709
  • София/Варна
  • Мнения: 1 448
nelina_london ако не сте сложили дограмата можеш да си увеличиш прозорците. После върху одобрения проект се нанася в червено от архитекта новите прозорци и се внася в общината екзекутив.

# 710
  • Пловдив
  • Мнения: 2 925
Благодаря,но са поставени отдавна.
Баните са големи и светли,най-голямата е с 2 прозореца,за най-малката си ме е яд.Там, с повече светлина би изглеждала по-голяма .Подведох се по искането на мъжа ми прозорците да били високи.
Сега си представям и голям прозорец над ваната,но мачът вече е свирен.Не само,че са поставени,но и измазани от вътре и санирани отвън.
На нас ни предстои замазка и финна шпакловка и мога да се развихрям с подове,бани,обзавеждане и там е страшно....все харесвам едни скъпотии...

stanislavchev,разчупените къщи са красиви,естествено по-скъпи и по-трудни за отопление.20 м2 отгоре е нормално надбавена квадратура.
Все пак ,човек отива с представата за някаква площ,но като се прибавят всички стени става различно.
Писала съм,че нашата квадратура е 260м2,без веранди и тераси,без гаража.
А,като извадя всички стени става 200м2 чиста площ на стаите.

# 711
  • тук-там
  • Мнения: 4 274
Писала съм,че нашата квадратура е 260м2,без веранди и тераси,без гаража.
А,като извадя всички стени става 200м2 чиста площ на стаите.

Това за колко постоянно обитаващи? Аз се притеснявам /силно казано, де/ Simple Smile дали няма да стане много голяма. Двама сме. Първо ниво около 150 м2. Хол, трапезария, кухня, 1 спалня, сервизни. Второ ниво - на половината от първото - 4 спални и сервизни, за семейството на всяко от децата х 2. Половината от първото ниво ще е с двойна височина.
Евентуално, отоплението ще дойде повече като разход, но.....абсурд да имам стандартен, нисък таван.

# 712
  • Мнения: X
Ако на второто ниво плочата е 75 м2 не се ли получават мънички помещенията? За 4 спални, поне 2 бани, коридор и стълбище 75 м2 ми се виждат малко.

# 713
  • тук-там
  • Мнения: 4 274
Ако на второто ниво плочата е 75 м2 не се ли получават мънички помещенията? За 4 спални, поне 2 бани, коридор и стълбище 75 м2 ми се виждат малко.

Около 85 м2 ще е. Спалните и сервизните там ще се ползват три, четири пъти годишно за по 2-3 дни. Стълбището не влиза, коридор -  прав, без разклонения, тип емпоре.

# 714
  • Пловдив
  • Мнения: 2 925
Писала съм,че нашата квадратура е 260м2,без веранди и тераси,без гаража.
А,като извадя всички стени става 200м2 чиста площ на стаите.

Това за колко постоянно обитаващи?
Четирима сме.Голямото дете е на 6г.,така че поне още 12 години ще сме всички заедно.
Усещането за големина е субективно.На мен ми е идеална -61м2 хол с кухня,спалня на първи етаж -14м2,антре 12м2,баня 3,5 м2,склад под стълбището 4м2,гараж 37м2,веранда 20м2.Втори етаж-3 спални по 20м2,две бани -9 и 12м2,перално и дрешник по 6м2.И преди съм казвала,че можеше да намаля спалните на втори етаж,но тогава трябваше или да сложа покрив над тази част от първия етаж или тераси,т.е. нищо тямаше да спестя.
Щом вие сте само двама,ще ползвате само първи етаж,а втория е за гости,логично той е по-малък.

# 715
  • София
  • Мнения: 1 397
В сравнение с вашите мерки при нас е мини. Simple Smile
1 ет. 66 м2 кухня, трапезария, хол, отворена стълба, мини антре и вц +7 м2 котелно общо 73 м2
2 ет. 2 спални, баня 10 м2 и офис, общо 71 м2
подпокривно - 45 м2 с две спални
Общо 189 м2 зп.
Ние сме двама и три деца. Първоначално си въобразявах, че ще ни стигнат 3*55м2, общо към 165, но става много нагъчкано т. е. не става.

# 716
  • Пловдив
  • Мнения: 2 925
Справили сте се чудесно с квадратурата.Холът е голям,спалните не е нужно да са големи.А,децата си се катерят до 3ти етаж,само за родителите е проблем.Усвоили сте максимално пространството!

# 717
  • Мнения: 299
И ние все се чудехме колко точно пространство ще е отпимално за нас. Естествено, първоначалната квадратура де увеличи. Гледахме да сме максимално компактни , та заложихме на голяма дневна ( по моите разбирания)- 62кв, и малки спални, тъй като прекарваме малко време там. Нашата е 15кв., на децата по 14кв. Баните също направихме стандартни, дане по- скоро малки за някои- по 4 кв.
Архитектите доста се постараха, работиха докато не казахме- Ето това е!
Пък като влезем да живеем, ще видим дали наистина сме помислили за всичко.

# 718
  • София
  • Мнения: 4 578
Ние трябваше да почваме да строим сега, след Великден...
Но две от 4те къщи трябваше да продадем, за да можем да строим едновременно всички...
А даже не сме ги обявили. Дали закъсняхме, още не знаем. В това време...
Почти 1,5 години работи архитектът, много харесваме това, което се получи. 3 спални на 2 етаж, като родителската е с баня и голям дрешник, отделени като студио. Ето я нашата:

# 719
  • Пловдив
  • Мнения: 2 925
Много хубава изглежда,виждам че е близнак.
Само да попитам прозорците в банята и дрешника отваряеми ли ще са?Ако дръжката им е в средата ще е на 225 см височина 🤔.
Ние имаме един подобен,дълъг,който се отваря само надолу и аз със скромните си 170см.  не мога да го стигна.

Общи условия

Активация на акаунт