Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 59

  • 29 601
  • 765
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 11 865
Постоянно се налива с вода и то на сила. Пия по 2 2.5 л на ден. Явно пиенето на вода не помага. Относно високия инсулин..... За диабед ли говорим?

Не, за инсулинова резистентност, състояние преди диабета

# 541
  • Мнения: 1 518
Не. За инсулинова резистентност (преддиабетно състояние), което не е задължително да се развие до диабет. За да го докажеш, тр да пуснеш инсулин и кр захар на гладно 12 часа без храна.

# 542
  • Мнения: 105
Аз спазва АИП в продължение на около 8 9 месеца. От 75 кг стигнах до 52. От 1 година не го спазвам и си върнах 2.5 кг. Обаче тук от известно време пак започнаха неприятните симптоми като умора, отпадналост, бавно сърцебиене, задържане на вода и съответно подуване на корема и подпухналост, виене на свят. За едно денонощие качих 1.5 2 кг, което е вода. Започнах пак по режима и след 2 3 дни се почувствах по добре. Няма задържана вода, няма подпухналост и виене на свят. Но толкова мн да ми се яде сладко.... Не е истина. Като започна не мога да спра. Преди малко не издържа и опуках 170 Гр бисквити, за което горчиво ще съжалявам утре.

# 543
  • Мнения: 19 326
Лаура, може ли да напишеш какво ти е менюто в някой ден по АИП?
Може още да не си се настроила.
Браво за смъкването на хормона.
Упс, прочела съм 75мг и помислих, че е хормонът, но и смъкването на кг е чудесно.

# 544
  • Мнения: 11 865
Хормоните оптимални ли са, дефицити на В12 и Д да нямаш?

# 545
  • София
  • Мнения: 2 636
Здравейте, имам Хашимото с хипо, като TSH е стигало до 3 без лекарства, МАТ в граници, ТАТ повишени 2 пъти. От време на време получавам сърцебиене, особено след хранене и се чудя дали има връзка с Хашимото или е нещо друго? Усещането е като при нервно напрежение.Кръвното ми е ниско като цяло, правих обременяване с глюкоза, като всичко е в нормални граници, само стартовия инсулин според Начев е леко повишен, въпреки че и той е в граници и сега ме е сложил на диета:)

# 546
  • Мнения: 105
Преди 2 години изследвах само ТСХ по заръка на ендокринологжката и беше 4.80 и нещо си. Изписа ми 25 микро грама еутирокс и смъкнах до 2.5. Ходих в Майчин дом за второ мнение. Не ми обърнаха особено внимание, дори доцент ката ми каза, че може и да не пия хапчетата. Аз продължи обаче и след започването на АИП реших да ги спра. Докато го спазва всичко беше ок, даже година след това. После лека по лека гадните симптоми започнаха да се връщат. И ето ме сега, пак отивам на ендокринолог, да видим какво става.
Иначе, храни се по таблицата на АИП. Позволени и забранени храни. Като цяло месо на скара със зелена салата или краставица. Плодове всякакви. Намали кафето, въпреки че АИП го забранява, но аз не можах да го откажа. Никакъв алкохол.... И нищо от забранените не съм лизвала.

# 547
  • Мнения: 724
Здравейте, поподнах на една статия за маслото от черен кимион и положителното му влияние върху хашимотото.Някоя приемала ли е, мнение?

# 548
  • Мнения: 3 055
Аз си бях купила заради добрите отзиви и също влияеше благоприятно върху ИР, но не можах да го пия... Ужасен вкус, не можех да си трая дъха, постоянно се въртях в кухнята да пия или ям нещо. После мислех да си взема на таблетки, но не съм все още.

# 549
  • Мнения: 48 009
Ние пихме една опаковка на таблети, нищо особено.... но то трябва постоянно, такива неща бавно действат

# 550
  • Мнения: 10 909
Аз спазвам АИП (в момента по други причини с включен ориз отвреме навреме), но преди това над година и половина бях на елиминационната фаза.
Най-лесното нещо за мен за приготвяне са ястия от типа "всичко в тигана", т.е. кайма/някакво месо + броколи/карфиол/зеленчук от групата + когато имам наличен сладък картоф + някакъв зеленолистен зеленчук.
Това в идеалния вариант, когато нямам от всичко слагам месо + каквото имам.
Та един тиган, в зависимост от количествата за едно или две яденета.

Дробът, когато не е пилешки, е под формата на пастет (дроб + лук/праз + ябълка в тигана и след това го смилам колкото успея с пасатора или в робота). Аз обичам да си го смесвам със сурови зеленчуци напр. краставица/репички/авокадо и му слагам още малко зехтин и евентуално оцет.
 
От другите дреболии вземам само сърца/пилешки сърчица и воденички. Тях правя в тиган с праз най-често или лук.

И супи: костен бульон + каквито зеленчуци имаш под ръка на крем супи (ако обичате) и традиционните като топчета / пилешка / телешко варено без застройки и картофи, с повечко моркови/пащърнак/лук/целина.

# 551
  • Мнения: 4 853
Здравейте!
Може ли да ми кажете какво мислите за тези изследвания?

Thyroxine T4  120 (59-154)
TSH                  3.34 (0.27- 4.2)
FT4                   20.3 (12-22)
FT3                   5.9  (3.1- 6.8 )
Anti Tpex          17.9  (0-34)
Anti Tgab          16.7 (0-115)

Преди 5-6 години бях на преглед при ендокринолог, ТСХ ми беше 4 и нещо, видя и уж изменения по жлезата, пих ниска доза Еутирокс няколко месеца и го спрях.
Преди две години забременях и се уплаших доста, защото не бях следила хормоните, изследваха ми ТСХ 1.6 и FT4 около 18 без да съм пила хапчета.
За съжаление бременността не беше успешна.
Сега започваме опити отново за бебе и реших сама да си пусна пълния пакет, понеже живея в чужбина. Бях се успокоила, че са в норма, когато бях бременна, но май ще трябва да посетя доктор.
Според вас възможно ли е да имам изменения на жлезата и ниски антитела? Вече съвсем се обърках дали съм с хипофункция, дали съм с Хашимото...
Благодаря предварително!

# 552
  • Мнения: 1 518
Според изследването си с лека хипофункция. Засега Хашимото нямаш, но антителата не са и 0. Фт4 и фт3 са супер. Дали има изменения в структурата на жлезата само ехографът може да каже. Абортът дали е провокиран от това тсх не знам, но отиди на ендокринолог, след като е имало някога проблем.

# 553
  • Мнения: 4 853
Според изследването си с лека хипофункция. Засега Хашимото нямаш, но антителата не са и 0. Фт4 и фт3 са супер. Дали има изменения в структурата на жлезата само ехографът може да каже. Абортът дали е провокиран от това тсх не знам, но отиди на ендокринолог, след като е имало някога проблем.


Благодаря много за отговора. Ще пробвам да мина през джипито, не знам тук колко насериозно ще ме вземат обаче. Имам си всякакви симптоми, най-вече умора и липса на енергия, иска ми се да изследвам и витамините, и за анемия, и каквото още мога, за да се види цялостната картина. Ако не стане, лятото ще се прибера в България и ще посетя ендокринолог.
А всъщност, ако има хипофункция и не се пият лекарства, ТСХ може ли да варира толкова? От 4.5 на 1.6 на 3.3 през няколко години? Възможно ли е да не става въпрос за щитовидната жлеза, а за нещо друго?

# 554
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Как се лекува грип при Хашимото? Пиете ли Тамифлу или има алтернатива?
При мен подобни прахчета разгърнаха цялата симптоматика на х-то, начина е просто да не пречим на тялото, а да му предоставим подходящите условия за справяне, по-големи количества естествен витамин ц, под формата на цитруси, прясно изцеден лимонов сок, много билкови чайове, естествен антибиотик като чесън,  и подправки като джинджифил (от който става и превъзходен чай), куркума, усложнения се получават, когато тялото е прекалено замърсено с токсини.

Аз спазва АИП в продължение на около 8 9 месеца. От 75 кг стигнах до 52. От 1 година не го спазвам и си върнах 2.5 кг. Обаче тук от известно време пак започнаха неприятните симптоми като умора, отпадналост, бавно сърцебиене, задържане на вода и съответно подуване на корема и подпухналост, виене на свят. За едно денонощие качих 1.5 2 кг, което е вода. Започнах пак по режима и след 2 3 дни се почувствах по добре. Няма задържана вода, няма подпухналост и виене на свят. Но толкова мн да ми се яде сладко.... Не е истина. Като започна не мога да спра. Преди малко не издържа и опуках 170 Гр бисквити, за което горчиво ще съжалявам утре.
Относно глада за сладко, би могла да обърнеш внимание на сурови семена като слънчогледови, тиквени, сусамови, конопени.

Здравейте, имам Хашимото с хипо, като TSH е стигало до 3 без лекарства, МАТ в граници, ТАТ повишени 2 пъти. От време на време получавам сърцебиене, особено след хранене и се чудя дали има връзка с Хашимото или е нещо друго? Усещането е като при нервно напрежение.Кръвното ми е ниско като цяло, правих обременяване с глюкоза, като всичко е в нормални граници, само стартовия инсулин според Начев е леко повишен, въпреки че и той е в граници и сега ме е сложил на диета:)
В тези хранения има ли хлебни или млечни продукти?
Здравейте!
Може ли да ми кажете какво мислите за тези изследвания?

Thyroxine T4  120 (59-154)
TSH                  3.34 (0.27- 4.2)
FT4                   20.3 (12-22)
FT3                   5.9  (3.1- 6.8 )
Anti Tpex          17.9  (0-34)
Anti Tgab          16.7 (0-115)

Преди 5-6 години бях на преглед при ендокринолог, ТСХ ми беше 4 и нещо, видя и уж изменения по жлезата, пих ниска доза Еутирокс няколко месеца и го спрях.
Преди две години забременях и се уплаших доста, защото не бях следила хормоните, изследваха ми ТСХ 1.6 и FT4 около 18 без да съм пила хапчета.
За съжаление бременността не беше успешна.
Сега започваме опити отново за бебе и реших сама да си пусна пълния пакет, понеже живея в чужбина. Бях се успокоила, че са в норма, когато бях бременна, но май ще трябва да посетя доктор.
Според вас възможно ли е да имам изменения на жлезата и ниски антитела? Вече съвсем се обърках дали съм с хипофункция, дали съм с Хашимото...
Благодаря предварително!
Имаш и хипофункция и хашимото (в много начален стадий), изследвай инсулин.

Общи условия

Активация на акаунт