Въпрос и съвети относно прохождане

  • 1 676
  • 38
  •   1
Отговори
  • Мнения: 81
Здравейте,
Дъщеря ми е на година и седмица, пропълзя на около 8м. почна да се изправя на 9м. и на 10 вече обикаляше стаята хваната по мебели и където намери, все още е така, не виждам да има някакъв интерес към ходенето, слагаме я в проходилка, има колан за ходене, който рядко ползваме, до преди два дни усещах, че е доста стабилна когато я държим за ръце и обикаляме, но от вчера тотално протестира, като я хванем и иска моментално да сяда или почва да скача, фаза ли е това? При вашите деца как беше, първите крачки изведнъж ли се правят или могат да се наблюдават някакви опити по-рано? Много е трудно да не се притеснявам, когато бабите и дядовците постоянно питат дали е проходила... Не знам да я водя ли за ръце, с обувки ли да бъде, по чорапи ли...моля за съвети и споделен опит. Много благодаря

Да добавя, че с проходилката си ходи разбира се.

# 1
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 6 952
Не разбирам защо давате зор на детето? Всяко е различно, моето пропълзя на 11 месеца, изправяше се, държеше се за мебелите, три месеца пренареждаше паркета и си пълзеше, на 1,2 години директно тръгна да ходи, не съм го държала за ръце ( това никои специалист не би го препоръчал), не съм му връзвала колани, не е имало проходилка, бънджи и т.н.
  Понеже проходи зимата, вкъщи беше с чорапки с гума отдолу, да не се хлъзга, навън с високи боти, да пазят глезените, и така.

Последна редакция: ср, 27 ное 2019, 13:26 от Не се сърди, човече

# 2
  • Мнения: 6 622
Спешно изхвърли проходилката и всякакви колани за прохождане. Остави детето по чорапки на пода и само ще се изправи.

# 3
  • Мнения: 81
Не разбирам защо давате зор на детето? Всяко е различно, моето пропълзя на 11 месеца, изправяше се, държеше се за мебелите, три месеца пренареждаше паркета и си пълзеше, на 1,2 години директно тръгна да ходи, не съм го държала за ръце ( това никои специалист не би го препоръчал), не съм му връзвала колани, не е имало проходилка, бънджи и т.н.
  Понеже проходи зимата, вкъщи беше с чорапки с гума отдолу, да не се хлъзга, навън с високи боти, да пазят глезените, и така.
Защото така са ми казали да правя, води детето за ръчичка и то в някакъв момент ще се пусне... Наистина не знам как е най-правилно... много ме товарят хората около мен с вечните си коментари Sad

Последна редакция: ср, 27 ное 2019, 13:26 от Не се сърди, човече

# 4
  • Мнения: 1 418
Проходилките са противопоказни,  защото детето не се учи да балансира само на два крака, излишно е да казвам коло е важно.Дъщеря ми пролази на 11м. и проходи сама на 1г.3м .Просто бях клекнала да я обличам нещо й оправях обувката и стоях на няколко крачки от нея,  тя просто тръгна към мен и дойде 😊После почнахме да я пускаме между мен и тате , но й отне още няколко седмици да тръгне да щъка съясем сама.Не е ходила по мебелите,  просто  ходехме за ръчички и с уокър за бутане,.Носехме го и в парка даже.Всичко си ставаше с нейното темпо и по нейно желание.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 680
Спри да изолзваш колани и проходилки.По добре му купете Уокър.
Дъщеря ми е на 1год. И от месец си ходи сама.Не съм ползвала горе посочените освен уокър и на вън в парка като обикаляше ме държеше за пръста само.Не го пришпорвайте.

# 6
  • Мнения: 450
Синът ми не се научи да пълзи. Търкаляше се и се влачеше по пода, но на четири упори не се е придвижвал. Изправяше се от 9 месечен и се движеше по мебелите. Проходилка не е ползвал. Баща му имаше мерак на колан за прохождане, пълен провал - детето висеше на него като кукла на конци. Воден е за ръка, но рядко, не искахме да свиква така. На 11 месеца се пусна от мебелите и тръгна. Не е стоял изправен на едно място, направо тръгна. Беше бос, без чорапи.

# 7
  • Мнения: 46 437
Защото така са ми казали да правя, води детето за ръчичка и то в някакъв момент ще се пусне... Наистина не знам как е най-правилно... много ме товарят хората около мен с вечните си коментари Sad
Консултирайте се с педиатъра на детето и слушайте него.
На близките си любезно, но категорично отклонете коментарите и минете на друга тема.

# 8
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 6 952
Стига да няма физиологичен или неврологичен проблем, няма непроходило дете. Не си създавайте излишни главоболия. Хората са за това, да си говорят. През едното ухо влиза, през другото излиза. После ще има кое кога проговорило, пък какво  може да прави, пък вече в градината и училището ще е леш.

Последна редакция: ср, 27 ное 2019, 13:41 от Не се сърди, човече

# 9
  • Мнения: 6 131
Не ми се влиза в полемики за или против проходилките.
Дъщеря ми така и не се научи да лази. С Уолкър също не се сработи. Имахме проходилка, ползвахме я. Важно е как ходи с нея - на цяло стъпало или на пръсти, ако е второто по-добре да се махне. Ползата, която видях е че детето придоби увереност, не се страхуваше и в мига, в който я махнах си тръгна самичка от раз /на точно 1 годинка/ без да я държа за ръце или овръзвам с колани.

# 10
  • Мнения: 8 905
Leonie11, всичко е напълно нормално. Скоро ще проходи детето самичко!
И двете ми дъщери проходиха на възраст 1 година и 1-2 месеца. До тогава пълзяха, придвижваха се по мебелите. Разбира се, като направи първите крачки само, това не означава, че вече е готово самичко да си ходи. В началото се пуска за малко разстояние, наблюдава се стриктно да не пада.
Аз лично и при двете деца съм ползвала обувки за прохождане - държат крачето стабилно и според мен улесняват нещата.

Проходилка сме ползвали докато започнаха да се придвижват пълзейки или по мебелите.

Колани - не. Много са неудобни според мен. Но някои майки си ги ползват.

# 11
  • Мнения: 4 660
Не пропълзя ревеше когато беше по корем. Водех я за ръчички около годинка не искаше да стои на проходилката. Махнахме я предвижваше се по дивана. На 1 г и 1 м сама се пусна да гони котето на двора, от тога не се е спряла.
Интересно е че на 18 м пропълзя и почна да се изправя по мебелите и да се катери.
Grinning

# 12
  • София
  • Мнения: 12 659
Никога не съм ползвала проходилки, колани и каквито и да е помощни средства. Всичките деца съм ги оставяла да играят на пода върху одеяло и в един момент сами са тръгвали. Не съм водила за ръце и не съм учила. Според ортопедите, за момичетата това е много противопоказно.
Всички деца (4) са ми прохождали между 11-12 месеца и 1 г. и 5-6 месеца. Всяко дете е с различен темп на развитие.

# 13
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 116
Прохождането е един естествен процес от развитието и всякакви проходилки, колани и прочее пособия са напълно излишни, да не кажа противопоказни. Дори не е нужно да го водите за ръчички. Като пример посочвам моето дете, което категорично отказваше да го водят, проходи сам, придържайки се за мебелите.
Разкарайте всякакви проходилки и колани, обезопасете острите ръбове вкъщи и оставете детето да следва собствения си ритъм, най- добре по чорапки. Срок няма, когато е готово, тогава прохожда.
А и спрете да слушате бабите и дядовците.

# 14
  • Аз ще се вмъкна в теб, ще разбъркам в теб, ще разхвърлям душата ти аз, ще се влея във теб, ще кипя във теб, ще взривя покоя ти!
  • Мнения: 3 654
И двете ми деца не се пуснаха да ходят по чорапи... Уж по-стабилни и да не им е студено... С обувки проходиха и двамата. Тя на 1г и 3м, той на 1г и 2 месеца. Оставяла съм ги да се въргалят по пода и лазят, падат, стават, катерят се. Пазя от контакти и от опасни препарати. За друго - сами се оправят. Водила съм ги за ръка по тяхно желание. Количка за кукли имаме, много си игре бебето с нея. Каката и тя се разхождаше важно важно с кукли Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт