Разчитане ли и вярвате ли в пенсията си?

  • 26 730
  • 835
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 1 306
Цените на имотите не растат, а просто има инфлация и стойността на имотите плува на повърхността. В това време разни хорица се радват, че заплатите им или пенсиите се увеличили. А те едвам догонват.
Не съм чула някой да се готви трайно да се засели в родното село.
От чужбина в родното село не знам, но има доста случаи на връщащи се в (родното) село след пенсиониране. Спокойствие, пространство и малко по-евтин живот.

Последна редакция: ср, 11 дек 2019, 15:15 от BCD

# 106
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
Всеки да се спасява както може. На бг пенсия не може да се разчита.

# 107
  • Мнения: 520
До пенсия не всички ще стигнат.
Пример от преди три дни
Близките на 57-годишна жена дариха органите ѝ за трансплантация
взето оттук
https://offnews.bg/zdrave/blizkite-na-57-godishna-zhena-dariha-o … atcia-717350.html
Мама му ..... както  пееше Георги Минчев, та аз съм на толкова

Друг пример. Не е от Бг но смисъла е ясен
Шефа на карелския пенсионен фонд в Русия умира на 59 г.
През юни 2018 казва че пенсионната възраст трябва да се повиши с мотива -

Аргумент о том, что многие просто не доживут до пенсии, вряд ли можно считать обоснованным....

октомври 2018 отлита във вечните ловни полета
Взето оттук
https://ru.wikipedia.org/wiki/Левин,_Николай_Иванович

Лично аз смятам, че трябва преразглеждане на пенсионната система и то да бъде преразгледана и преработена от млади хора. До 40 години...
 Неуместно е по телевизиите да се търси само мнението на Мика Зайкова, Христина Христова и Иван Нейков.
Последните двама  са направили каквото трябва / и не трябва, докато бяха социални министри.
Сега нещата трябва да се променят.


лично мнение

# 108
  • София
  • Мнения: 30 132
Всеки да се спасява както може. На бг пенсия не може да се разчита.
Отдавна положението е такова, че всеки се спасява както може. Единствено се надявам, ако докарам нещата до старини, да съм се подсигурила така, че да не тежа на децата, да се справяме с ММ сами, да сме на крака и да се гледаме. Пенсията едва ли ще ни даде възможност да живеем достойно.

# 109
  • Мнения: X
Не.
Системата към момента работи на 2 принципа
1.настоящите работещи плащат пенсиите на настоящите пенсионери и заплатите на настоящата администрация ;
2.ако парите от т.1 започнат да не достигат, се прави преизчисление на пенсиите

В резултат пенсиите, освен на военните и полицаите и тук-там някое изключение, ползвано като доказателство, винаги са ниски.
Населението намалява. Няма откъде да дойдат пари.
Не знам какво ще правя. Мислила съм няколко варианти, но всички имат големи минуси. Споменатите имоти - все по-трудно постижима възможност за мен. Спестявания - инфлацията ще ги удари за няколко години. Инвестиране- не виждам в какво, нямам нюх.
Най-оптимално ми изглежда да събера някой лев и да пробвам да въртя дребен бизнес. Най-малкото звучи дейно и като някаква работа. По принцип ми е трудно да осмисля съдържанието на идеята за момента на пенсиониране, след който ще лежа, ще се кефя на живота и ще ми идват отнякъде пари.

# 110
  • Мнения: 1 306
Шефа на карелския пенсионен фонд в Русия умира на 59 г.
През юни 2018 казва че пенсионната възраст трябва да се повиши с мотива -

Аргумент о том, что многие просто не доживут до пенсии, вряд ли можно считать обоснованным....

октомври 2018 отлита във вечните ловни полета
Ей това се казва Ирония на съдбата.

# 111
  • Sofia
  • Мнения: 4 009
За съжаление аз не съм оптимист за пенсиите - без страничен доход положението е трагично.

# 112
  • София
  • Мнения: 30 132
Някъде бях чела статистика по набори. Моят набор ще бъде "издържан" от 2+ пъти по-малко работещи т.е. 1 работещ ще осигурява 2-3ма пенсионери. Ясно, че не всички от набора ще доживеят до пенсия, но дори и да оцелееш, при тази прогноза нещата не са розови. Вярно, че е далеч това време, ама .....

# 113
  • Мнения: 2 029
Всеки казва, че нямало да доживее, но годините излитат набързо и после се чудят на ниската си пенсия. На мен в сайта на НОИ в меню "Изчисляване нс прогнозна пенсия" ми смята много по-хубава пенсия по новия начин /дето само след 2000 г. се взема дохода/.  За който се интересува да кажа, че още 3 години важат и двата начина. Моето мнение и опит е, че не е излишно осигуряването на реални доходи.

# 114
  • Мнения: 4 808
Само че аз имам около десет години стаж преди  2000 година, а имам още 14 години до пенсиониране, вероятно нашето поколение ще е прецакано. При това няколко години преди 2000 съм осигурявана на много добра заплата.

# 115
  • Мнения: 2 029
Може и да не си прецакана, защото пък тежестта на година стаж се увеличи по новата формула. Каквото стане, важното е да сме живи и здрави.

# 116
  • Мнения: 4 808
Може и да не си прецакана, защото пък тежестта на година стаж се увеличи по новата формула. Каквото стане, важното е да сме живи и здрави.
Най-важното е това, да!

# 117
  • Мнения: 54 390
Всеки казва, че нямало да доживее, но годините излитат набързо и после се чудят на ниската си пенсия.

Моето мнение и опит е, че не е излишно осигуряването на реални доходи.

Това е и моето мнение по въпроса.
Винаги съм се осигурявала на реални доходи.
Дама, ти не се ли прехвърли към НОИ?

# 118
  • Мнения: X
Без да плашите, пенсионната система е като всичко останало в родината ни. Таковало си е мамата. Баща ми е пенсионер и по този повод се замислих над темата. То той след 40 години трудов стаж се пенсионира на 66 години със 270лв пенсия. Цялата система така е направена че ти дават колкото да не умреш от глад. Това отопление, пътуване, театър, опера, кино, вестник, са лукс. Колкото повече живееш толкова повече обедняваш. Защото нарастванате на вече отпуснати пенсии е по ниско от инфлацията.
Какво може да се направи. За съжаление не е много. Аз доста варианти за пенсии съм разгледал, и аз здраво съм започнал да работя по въпросът, но аз имам предимство да не живея в България. За тези който живеят в България това което може да помогне е да се инвестира в земя, да кажем че за 30 години човек успее да събере 100дк. Това са 5000лв рента в сегашни пари. Това ми се струва най-разумно.

# 119
  • Мнения: 54 390
Това не е валидно за всички.
Точно хората с реални осигуровки се пенсионират с прилични пенсии.
Не е важно само колко ти е стажа, а какви осигуровки си внасял.
За минимални осигуровки - минимална пенсия.

Общи условия

Активация на акаунт