Разчитане ли и вярвате ли в пенсията си?

  • 26 929
  • 835
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 2 040
Има ли справка в сайта на НОИ, с която се вижда, че втория стълб е прехвърлен към НОИ?

В сайта на НАП се вижда. С пик код от НАП. Намира се "Предоставяне на данъчна и осигурителна информация..." После бутон ДЗПО. И пише месечните суми, те са 5% от осигурителния доход. И кой е фонда, ако е преместен пише "Национално осигурителен институт", а не Алианц, Родина или др.

Последна редакция: пн, 05 окт 2020, 06:37 от kristinia

# 616
  • София
  • Мнения: 2 521
Има ли справка в сайта на НОИ, с която се вижда, че втория стълб е прехвърлен към НОИ?

В сайта на НАП се вижда. С пик код от НАП. Намира се Справка за данъчна и осигурителна информация. После бутон ДЗПФ. И пише месечните суми, те са 5% от осигурителния доход. И кой е фонда, ако е преместен пише "Държавно обществено осигуряване", а не Алианц, Родина или др.

Благодаря ви!
Имам код и за НАП и ще проверя!

# 617
  • Мнения: 1 355
Преди години Банка ДСК като даваше кредити, изискваше кредитоискателят  да си прехвърли допълнителното пенсионно осигуряване към ДСК Родина. Десет лева се удържаше такса. По този начин и служителите си изпълняваха месечните планове.
Така някои се озоваха в ДСК Родина. За служителите не подлежеше на коментар.

# 618
  • София
  • Мнения: 38 611
И аз май бях по тази линия в ДСК Родина. Сега се местя.

# 619
  • Мнения: 2 040
А знаете ли, че освен тези 5% от осигурителния ни доход, които отиват месечно във Задължителния втори фонд, ни удържат данък ДОО   14,8 %  
 пък за пенсия от НОИ?
Стават много, много пари, които вземат от труда ни, а после ги раздават с лека ръка на хора без никакъв принос. Които на всичкото отгоре са и неблагодарни, че им се дава малко.

Последна редакция: пн, 05 окт 2020, 06:48 от kristinia

# 620
  • София
  • Мнения: 38 611
Това е солидарна система. Нямам намерение да критикувам този неин аспект.

# 621
  • Мнения: 54 582
И аз май бях по тази линия в ДСК Родина. Сега се местя.

Защо?
Родина е добре.
Аз съм в Алианц, по-зле са от тях.
Местенето беше 20 лв., сега не знам дали е толкова.

# 622
  • Мнения: 2 040
Сега е безплатно местенето. Само се заявява в избрания от вас нов фонд. ДСК Родина са най-добре в момента. Започващите за пръв път в живота си работа, ако не са заявили фонд, ги разпределят в кой да е случаен. А тази година, 18 години навършват родените през 2002г. Едва ли ги интересува фонд и пенсия, и кога точно се заявява това аз дори не знам.
Когато синът ми беше 1 курс
 студент, започна лятната ваканция първата си в живота работа. Казах му да си вземе Пик код и да видим къде е разпределен. Сложили го в световнонеизвестен фонд  "Бъдеще". Скоро се премести в ДСК Родина и се вижда всичко и чрез ДСК Директ.

Последна редакция: пн, 05 окт 2020, 09:31 от kristinia

# 623
  • Мнения: 4 577
Аз реших да пробвам казаното от Ники Василев и да проверя доходността на моите - НН ( ИНГ). Ми съвсем не е толкова зле, с оглед на изключително консервативното инвестиране и ограниченията. Ако не беше голямата криза 2008 година щеше да е супер.

https://www.nnbulgaria.com/pension-insurance/value-of-share
Тази доходност, обаче, е брутна, т.е. от нея не са извадени таксите, които ти събира фондът, а те са доста високи. До един момент бяха 5%, сега мисля, че максимумът е 3.75%, но не съм сигурна.

# 624
  • Мнения: 1 454
По БТВ в Тази сутрин доста добре го обясни Васил Велев председател на Асоциацията на индустриалния капитал в 8 :20ч.Върви си Национализация на спестяванията, с две думи. Стана дума, че най-добрите пенсионни схеми са капиталови, в смисъл, че се поощряват работещите да мислят за пенсиите си, а не да чакат на държавата.
Трябвало да се промени законодателството, не била все още уредена фазата на изплащане, предвид, че първите жени предстои да се пенсионират 2021г.Схемата за трите стълба е разчетена за 40 г, първите пенсиониращи се имат 20 г., не може да се редуцира държавната пенсия с 20%, коефициента на редукция трябва да е 7-8%, така го обясниха, иначе е крайно несправедливо.Имало представени законодателни промени, кога ще се гласуват и какво ще стане не е ясно.

# 625
  • Мнения: 41 203
Това е солидарна система. Нямам намерение да критикувам този неин аспект.

Аз пък имам. Освен, че е солидарна, системата все пак и ориентирана към личния принос. Солидарността се изчерпва с това, че ако при очаквана продължителност на живота 80, ако ти живееш 70, твоят принос отива да се плаща пенсия на Пенка, която живее 90. И до там. Никъде не е казано, че парите от високите осигуровки отиват за пенсии на тези с ниски такива, понеже им било тежко. Това е абсолютно извращение с осигурителните принципи. А се наблюдава непрекъснато - непропорционални "бонуси" за ниските пенсии, за сметка на високите.

Скрит текст:
Аз реших да пробвам казаното от Ники Василев и да проверя доходността на моите - НН ( ИНГ). Ми съвсем не е толкова зле, с оглед на изключително консервативното инвестиране и ограниченията. Ако не беше голямата криза 2008 година щеше да е супер.

https://www.nnbulgaria.com/pension-insurance/value-of-share
Тази доходност, обаче, е брутна, т.е. от нея не са извадени таксите, които ти събира фондът, а те са доста високи. До един момент бяха 5%, сега мисля, че максимумът е 3.75%, но не съм сигурна.

Не съм съгласна.
Първо, днес сутринта по ТВ един каза, че не е така.
И второ, кривата показва стойност на дял. А този дял е част от пакета акции, приписани на мое име. Съвсем логично е, че от внесени 100 лева те първо си вземат техните 5, а после ми купуват акции за 95. И от там нататък аз имам  дал от 95 лева и кривата показва колко са се увеличили с годините тези 95 лева.

# 626
  • Мнения: 4 577
Черна станция, доходността, която публикуват със сигурност е брутна, но не ми се спори. Имам предвид точно, че ти внасяш 100 лв., от тях ти удържат 5 лв. и после инвестират 95 лв. , но минават примерно 2 г., докато си достигнеш твоята изходна позиция - 100 лв. и това не е отчетено в графиките, а те тръгват от 95 лв. и на тази база се калкулира доходността, а не върху 100 лв. Също така, има и годишна такса за управление, която е 0.80%. При взаимните фондове доходността ти е нетирана, след събирането на тази такса, при пенсионните - не е. Въпреки това, аз също не бих си прехвърлила партидата в НОИ и мисля, че ще е по-добре да остана в УПФ.

# 627
  • София
  • Мнения: 38 611
Както казах, аз съм абсолютно сигурна, че НОИ ще врътне 70тите набори с някоя безумна формула и коефиценти. Така че, не бих им прехвърлила нито стотинка.

# 628
  • Мнения: 54 582
Хич не вярвам на Ники Василев.
Вярвам на моята екселска таблица, която показа сериозен минус, спрямо това, ако бях вложила същите пари в банка, при тогавашните лихви.

# 629
  • Мнения: 41 203
Черна станция, доходността, която публикуват със сигурност е брутна, но не ми се спори. Имам предвид точно, че ти внасяш 100 лв., от тях ти удържат 5 лв. и после инвестират 95 лв. , но минават примерно 2 г., докато си достигнеш твоята изходна позиция - 100 лв. и това не е отчетено в графиките, а те тръгват от 95 лв. и на тази база се калкулира доходността, а не върху 100 лв. Също така, има и годишна такса за управление, която е 0.80%. При взаимните фондове доходността ти е нетирана, след събирането на тази такса, при пенсионните - не е. Въпреки това, аз също не бих си прехвърлила партидата в НОИ и мисля, че ще е по-добре да остана в УПФ.

Да, минават 2 години докато се навакса таксата, но това не се отразява на графиката, защото още от първия момент са закупени акции за 95 лева. И от там нататък ръстът показва как се увеличава тази, вече таксувана сума.
Т.е. тези 95 лева нарастват, а не внесените от мен 100. Впрочем с оглед на растежа това няма никакво значение - и стоте лева да се гледаха кривата щеше да е абсолютно успоредна, но отместена с 5 лева. В моя пост не говоря за това колко съм спечелила, а за постигнатия ръст, темпа на нарастване.

Виж за тези 0,8% не знаех. При другите ми акции те не играят, само начална такса има (и то 1,5%, а не като на тези разбойници, но това е друга тема).

Хич не вярвам на Ники Василев.
Вярвам на моята екселска таблица, която показа сериозен минус, спрямо това, ако бях вложила същите пари в банка, при тогавашните лихви.

Извинявай, ама това е тъп аргумент. И аз ако се бях родила дъщеря на Бил Гейтс сега нямаше да пиша тук Simple Smile
Сега сравняваме две опции - паричките ти задължително  да отидат в НОИ на 100% или част  от тях в УПФ. Опция да си ги внесеш в банка няма изобщо. Тогава защо я намесваш???

Общи условия

Активация на акаунт