Разчитане ли и вярвате ли в пенсията си?

  • 26 691
  • 835
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: X
Именно това първо, основно жилище е разковничето.
Да, разбира се. Ако го нямаш, приоритет ти е да си го осигуриш. Но ако вече ти е осигурено, инвестирането на свободни средства в още един имот, който да ти носи доходи, за да не разчиташ само на една гола пенсия, е разумен ход.

# 61
  • Мнения: 8 796
Е, такова жилище...,ми трябват 10 години поне, та да купиш, още 2-3 да го приведеш във вид, удобен за наематели.
Не, не става така. Ако тръгваш от нулата, спестяваш само за първоначална вноска, а наемателите ти плащат ипотеката, защото се стремиш да постигнеш комбинация, при която наемът е горе-долу равен на ипотеката. Когато остарееш и имаш нужда от допълнителен доход, жилището вече е изплатено от наемателите и ти носи този доход. Това е само един от вариантите. Изобщо не е невероятно. От години това е един от източниците ми на доходи. Трябва ти само нюх за добрата сделка и комбинативност.

Благодаря!
Варианта с кредит го направихме на собственото жилище, в което живеем.
Може да се ползва такова нещо, ако започнеш от съвсем млад. Защото за моите години(55г) е късно за такъв вариант. Ползвам възможността с наследствено жилище, от което взимам част и събирам останалите.Но е трудно. Tired

# 62
  • Мнения: X
Ън, ако наследственото жилище е достатъчно голямо, защо не го продадете, не разделите парите и не вложиш своята част в една гарсониера, която е най-най-най-оборотният и бързоликвиден имот? На 55 още не си го докарала до старост. Дори да трябва да допълниш парите с кредит, докато остарееш, той ще е погасен и то от наемателите.

# 63
  • Мнения: 1 104
Thewishmaster, аз за това първо, основно жилище говоря главно. Simple Smile
То всичко почва от там.

# 64
  • Мнения: 25 732
So Lucky, ами ето, аз примерно нямам капацитета, затова ми е интересно. Може пък и да го разбера ако се обясни по-конкретно.

Не мога да обяснявам конкретно, как човек да има финансова култура, как да е вродено работлив, амбициозен, умен.
Винаги съм работела платена работа. Първата ми работа преди 18 години беше за заплата двойна на тази на майка ми (учителка работеше с висок клас квалификация) Работех нощни смени, през деня учех-задочно. После заминах в чужбина, пак здраво бачкане, емоционално натоварващ труд във вредна среда. Спестявах около 80% от дохода си. На 24 г имах първото ми собствено жилище. После дойде кризата, пак яко бачкане, но за по малко пари. Не съм се лишавала от нищо. Просто се научих да извличам макс от ситуацията. Прекратих пътуване и сега съм щастлива майка. Винаги съм можела да си позволя много неща, но съм си позволявала това което сметна, че ми е нужно.
Без кола бях по добре. Сега да мисля зимни гуми, течност за чистачки, само ядове... Laughing

# 65
  • Мнения: 54 347

Не мога да обяснявам конкретно, как човек да има финансова култура, как да е вродено работлив, амбициозен, умен.
Не съм се лишавала от нищо. Просто се научих да извличам макс от ситуацията. Прекратих пътуване и сега съм щастлива майка. Винаги съм можела да си позволя много неща, но съм си позволявала това което сметна, че ми е нужно.


+1000 Peace
И аз така. Мога много повече неща да имам, но съм преценила, че не ми трябват.
Лъкито знае как се купуват жилища, със събрани пари, не с кредити.
На друг и да обяснявам, няма да разбере и не смятам за нужно да го правя.
Тя води поне с един апартамент в повече, но аз много ѝ се радвам и отдавна съм ѝ казала, че ако дъщеря ми стане като нея, ще бъда много щастлива! Kissing Heart

# 66
  • Мнения: 8 796
Ън, ако наследственото жилище е достатъчно голямо, защо не го продадете, не разделите парите и не вложиш своята част в една гарсониера, която е най-най-най-оборотният и бързоликвиден имот? На 55 още не си го докарала до старост. Дори да трябва да допълниш парите с кредит, докато остарееш, той ще е погасен и то от наемателите.

Да ,голям е, 100 квадрата чиста площ.Ако сложа и терасите и коридорите, както правят сега, ще мине 120 кв. Сестра ми иска да го вземе и да ми плати моята част. Обаче парите, за които се разбрахме да ми плати, стигат за боксониера, не повече. Беше ми съвестно да й искам повече, апартамента е за основен ремонт, пък и имам скрупули да притискам сестра си. Гарсониера не ми се купува, малко е, спалня, хол и кухня за мен са най-вървежните, защото стават и за семейство с деца. Струват по 100 хил лв в Пловдив. Трябва ми много сериозна сума за моите възможности. Сега я събирам. Работя много и внасям буквално всеки лев. Ще теглим заем за ремонт и обзавеждане. Ще вземем среден клас материали за ремонт и мебели от Виденов, но все пак пари са. Тях ще връщаме от наеми. Трябва да сме приключили до 6 години с всякакви заеми. Тогава се пенсионира мъжът ми.За себе си от 12 години не правя дългосрочни планове да работя. Утре може да вляза в спиралата на кризите и да спра изобщо да работя.Не мога да се разполагам по тази причина, разчитайки на парите, които евентуално ще идват от наем.
Пп За мен важни неща са лекарствата ми, всякакви добавки, рехабилитации и изследвания, които ЗК не плаща.Плащам, когато трябва. Не ходя при всеки мошеник и алчен негодник, решил да забогатява от човешката безизходица и страх от смъртта. Но плащам за квалифицирано мнение, когато виждам, че може да ми струва скъпо, ако се стискам. Нищо друго не го смятам за чак толкова важно. Е, храна и сметки се подразбира, че не може без тях.

# 67
  • Мнения: 43
Винаги съм работела платена работа. Първата ми работа преди 18 години беше за заплата двойна на тази на майка ми (учителка работеше с висок клас квалификация) Работех нощни смени, през деня учех-задочно. После заминах в чужбина, пак здраво бачкане, емоционално натоварващ труд във вредна среда. Спестявах около 80% от дохода си. На 24 г имах първото ми собствено жилище.
Хайде сега, знаем ги тези добре платени и емоционално натоварващи нощни работи в чужбина Wink "Гледам възрастна жена, ама имам и допълнителни доходи..." Grinning Пак браво, ако е вярно, че не си харчила всичко заработено за кокс, а си заделяла настрани! Малко са "работещите момичета", които имат волята да го направят.

# 68
  • Мнения: 14 486
Работила е по кораби.

 В България не знам с каква работа и с каква заплата на 25 години може да си събрал пари за жилище в голям град. Нали все пак и се издържаш с въпросната заплата, не като на корабите дето не плащаш наем, храна и бакшишите са голямо перо в приходите.

# 69
  • Мнения: 1 306
Като стана дума за пенсии - какво е реалното положение в момента с осигурителния доход. Преди години се гледаше стаж като отработени години, а конкретните суми се гледаха само последните няколко години. И се създаде убеждение, че докато си млад е важно само да си официално на работа за да вървят годините. Това, че те осигуряват на минимална заплата не е важно поне за пенсия. За голяма заплата се мисли като стигнеш 50-55+. Напоследък обаче май се вземат осигурителните суми за целия стаж - съответно който се осигурява на част от реалната си заплата е сериозно прецакан. Има ли такова нещо? Ясно е, че и да има и да няма не се знае как ще е при пенсиониране след 20г, но електронни данни за осигурителните суми има някъде от 1997 насам.

# 70
  • Мнения: 4 808
Като стана дума за пенсии - какво е реалното положение в момента с осигурителния доход. Преди години се гледаше стаж като отработени години, а конкретните суми се гледаха само последните няколко години. И се създаде убеждение, че докато си млад е важно само да си официално на работа за да вървят годините. Това, че те осигуряват на минимална заплата не е важно поне за пенсия. За голяма заплата се мисли като стигнеш 50-55+. Напоследък обаче май се вземат осигурителните суми за целия стаж - съответно който се осигурява на част от реалната си заплата е сериозно прецакан. Има ли такова нещо? Ясно е, че и да има и да няма не се знае как ще е при пенсиониране след 20г, но електронни данни за осигурителните суми има някъде от 1997 насам.
Преди пенсията се изчисляваше на база осигурителните вноски за три последователни години от последните петнадесет, сега мисля, че се изчислява върху целия стаж.

# 71
  • Мнения: 1 306
Подозирам, че доста работодатели не са в течение с тази промяна и продължават да си карат на неофициални заплати с чиста съвест. Реално крадат от пенсиите на хората за да ги баламосват, че им дават повече. Оправданието е, че се взема от държавата и човекът не е ощетен. На практика ти вземат от бъдещата пенсия за да те залъжат, че получаваш 100-200лв повече.

# 72
  • Мнения: 4 808
Подозирам, че доста работодатели не са в течение с тази промяна и продължават да си карат на неофициални заплати с чиста съвест. Реално крадат от пенсиите на хората за да ги баламосват, че им дават повече. Оправданието е, че се взема от държавата и човекът не е ощетен. На практика ти вземат от бъдещата пенсия за да те залъжат, че получаваш 100-200лв повече.
Те ли не са в течение?! Правят се на тарикати, да си спестят някой лев. А осигуровките са важни не само за пенсията, но и за болнични, майчинство и обезщетение от бюрото по труда, само че повечето млади хора не го осъзнават, защото не са се сблъсквали още. Други пък просто нямат избор.

# 73
  • Мнения: 1 306
Уви, не става въпрос за спестяване на някой лев. Става въпрос за баламосване, че ти дават повече отколкото ти дават, защото "спестеното" е взето от служителя, а не от НОИ. Ясно е, че осигуровките имат отражение и за болнични и безработица, но говорим конкретно за пенсии. Там нещата се осъзнават когато е много късно нещо да се промени. Доскоро и аз живеех със заблудата, че размерът на пенсията се смята само с част осигуровките и "като му дойде времето" ще гледам да си вдигна осигуровките.

# 74
  • Мнения: 25 732
Винаги съм работела платена работа. Първата ми работа преди 18 години беше за заплата двойна на тази на майка ми (учителка работеше с висок клас квалификация) Работех нощни смени, през деня учех-задочно. После заминах в чужбина, пак здраво бачкане, емоционално натоварващ труд във вредна среда. Спестявах около 80% от дохода си. На 24 г имах първото ми собствено жилище.
Хайде сега, знаем ги тези добре платени и емоционално натоварващи нощни работи в чужбина Wink "Гледам възрастна жена, ама имам и допълнителни доходи..." Grinning Пак браво, ако е вярно, че не си харчила всичко заработено за кокс, а си заделяла настрани! Малко са "работещите момичета", които имат волята да го направят.
Не позна професията, ама карай.  Laughing

Работила е по кораби.

 В България не знам с каква работа и с каква заплата на 25 години може да си събрал пари за жилище в голям град. Нали все пак и се издържаш с въпросната заплата, не като на корабите дето не плащаш наем, храна и бакшишите са голямо перо в приходите.
Наистина не знам с каква работа в България аз бих могла да си купя жилище, и пак по онова време цените бяха други. Факт е обаче, че мои колеги без да са виждали кораб успяха, и имат и собствено жилище и приличен автомобил...просто за по дълго време го постигнаха. В този сектор бинеса позамря, но пак заплатите са колкото 2 средни заплати за града ни.

Общи условия

Активация на акаунт