Разчитане ли и вярвате ли в пенсията си?

  • 26 686
  • 835
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 4 808
Всеки казва, че нямало да доживее, но годините излитат набързо и после се чудят на ниската си пенсия.

Моето мнение и опит е, че не е излишно осигуряването на реални доходи.

Това е и моето мнение по въпроса.
Винаги съм се осигурявала на реални доходи.
Дама, ти не се ли прехвърли към НОИ?
Да, прехвърлих се. Но имам доста години, през които съм осигурявана на минималните прагове. От три години се осигурявах от две места, но в момента от месец съм без работа. В нашия град "реални осигуровки" май е мръсна дума за работодателите, но работя по въпроса. Но ми се струва несправедливо да не ми се зачитат годините преди 2000-та, доколкото знам, преди те вдигаха пенсията.

# 121
  • Мнения: 8 796
Цитат
Колкото повече живееш толкова повече обедняваш.

Специални адмирации за това изречение! То казва всичко. Да, хората, които се пенсионират сега и са били с добра заплата, ще вземат прилични пенсии. Но прилични за този момент. Ако живеят още 25-30 години след пенсия ще бъдат ужасно бедни на смъртния си одър. Причината е, че инфлацията ще изяде пенсиите им.
Не е предвидено да живеем до 90+ години. А днес има немалко възрастни по на 91, 95, и дори повече години.Знаете ли защо са живи? Защото имат добри наследници, които ги гледат. Иначе не биха доживели до тази възраст. Това ще важи с голяма сила и за следващите поколения.

Та в този ред на мисли искам да кажа следното: каквито и еквилибристики да се мислят сега, може и да не помогнат на тези, които ще живеят повече от 80 години. Те, най-вероятно, ще имат нужда от финансова помощ от наследниците си. Затова инвестирайте в децата и внуците си! Образовайте ги добре! Възпитайте ги правилно! Та ако доживеете до 85- 86 години да има кой да ви плаща лекарствата, отоплението и платените операции. Купете апартаменти на децата си, за да не им се налага да плащат непосилни кредити, а да отделят за вас.
Другото са криви сметки в кравата ни държавица. Twisted Evil
Винаги ще ни  обират до шушка. Ще намерят цаката и на апартаментите в повече. И на валутата. И на ценните книжа.

# 122
  • София
  • Мнения: 30 107
.......Затова инвестирайте в децата и внуците си! Образовайте ги добре! Възпитайте ги правилно! Та ако доживеете до 85- 86 години да има кой да ви плаща лекарствата, отоплението и платените операции. Купете апартаменти на децата си, за да не им се налага да плащат непосилни кредити, а да отделят за вас.
Другото са криви сметки в кравата ни държавица. Twisted Evil
Винаги ще ни  обират до шушка. Ще намерят цаката и на апартаментите в повече. И на валутата. И на ценните книжа.

Точно обратната тенденция съм забелязала в последно време т.е. никой не ми е длъжен и аз не съм длъжен на никого. Забелязваш ли какво става във форума, ако го приемем за представителна извадка? Масово деца и родители не се поглеждат, децата не искат да имат нищо общо с родителите си, които пък изобщо не се и замислят да помагат на децата си и се заформя един дяволски кръг. Вървим към американски начин на живот от типа "всеки се справя сам и живее цял живот на кредит". Отделно двете страни нямат никаква търпимост и толерантност.

Иначе по темата: инвестицията в образование на децата е важна не толкова за родителите, колкото за самите деца.

"Ако мислите за един ден напред - вземете си храна! Ако мислите за една година напред - посадете дърво! Ако мислите за сто години напред - образовайте децата си!"

Любима моя поговорка.

# 123
  • Мнения: X
Еквилибристиките не помагат, защото тази система не е за такава демография. Възрастта няма много общо.
Пак каквито и еквилибристики да правят децата ти, ако ти самият искаш да си държиш стандарта на работещ и след пенсия, те ще трябва да ти додават до една заплата. Извън моралния казус, височки доходи трябва самите деца да имат тогава, за да изхранят, облекат, заведат на екскурзия себе си, двама родители (с ниски пенсии) и поне едно свое дете (без доход). Половинката не е от помощ, и той/тя има родители.
Американският начин не е нито нещо ново, нито нещо лошо, но не е за хора, които плачат за безплатно образование и здравеопазване.
Между другото, животът на кредит се засилва от 80те години точно при американците. Хора, които тогава са били активни, сега са в пенсионна възраст, с изплатени жилища и коли. И точно с Америка не бих сравнявала, цените в супера са 2-3 пъти по-ниски от тукашните.

# 124
  • София
  • Мнения: 30 107
Не казвам, че е лош начинът им на живот, но при техните условия, а не при нашите. Желанието за безплатно образование идва не от нежелание, а от нямане. Аз пак да дам пример с форума, защото тук може да "срещнеш" всякакви хОра. Точно темите за частно образование и платено здравеопазване са арена за битки. Видя ли такава тема, бягам с 200, защото караницата е налице точно след 2-та минута и се започват едни безмислени обиди и т.н. Преди години (още млада и зелена) се хващах на въдицата и спорех с дни из тези теми. Blush

Да дам и друг пример- темите за майчинството. Забременяват и започват да питат как да излъжат така, че да получават повече пари от държавата, а не могат да разберат, че въпросната държава сме аз, ти, тя, той и за да дават на мен, ти трябва да плащаш, после аз да плащам, за да дават на теб и т.н. солидарната с-ма в БГ. Те не са плащали 1ст., но търсят.

Така е и с пенсиите. Много хОра не се осигуряват на реални доходи или укриват данъци, но когато дойде време, търсят от държавата и имат претенции. Да не говоря за масовата практика в последните години да се увеличава броят на доброволно безработните. Тези хОра какво ще правят на старини, ум не ми стига, освен ако не са финансово добре подплатени.

# 125
  • Мнения: X
Така е. Аман от авантаджии, после се смеят на циганите

Само с това не съм съгласна :
Желанието за безплатно образование идва не от нежелание, а от нямане.
Въобще не е от нямане. Искат качество като от Бръшляновата лига, ама да е с таксата от байтошово време. Ами в Дания висшето е 'безплатно', но и данъците в Дания са като за 'безплатни' социални услуги.

# 126
  • Мнения: 54 343

Така е и с пенсиите. Много хОра не се осигуряват на реални доходи или укриват данъци, но когато дойде време, търсят от държавата и имат претенции. Да не говоря за масовата практика в последните години да се увеличава броят на доброволно безработните. Тези хОра какво ще правят на старини, ум не ми стига, освен ако не са финансово добре подплатени.

Даже тук има образовани и на позиции съфорумки, които убеждават другите, че е по-добре да не се осигуряваш на реални доходи. Rolling Eyes

# 127
  • Мнения: 8 796
Тук омагьосаният кръг идва от това, че заплатите са от такава величина, че не стигат за нищо. Европейски цени за всичко, африкански заплати за всякакъв труд. Изключенията само потвърждават това правило.

ПП Нека не издребняваме и да гледаме кардинално. В останалия свят има много хора, които са потомствено безработни, вече 2,3 поколение. И се пенсионират върху безработицата. Помня, че още преди много години роднина на майка ми беше забягнала в Америка, за която говорите. Много години безработна, почти не е работила нищо там и се ядосваше, че пенсията й върху тази безработица не била достатъчна за сносен живот.Така че това не е нещо само нашенско и не видяно никъде другаде по света. Що се отнася до здравеопазването, в една Англия плащат които могат, а потребяват всички. Цялата огромна тумба разноцветни нови поданици на кралицата. И пак има.За мен това не са сериозни доводи.
Всичко се корени в начина на управление. У нас той е построен на принципа на колосалната кражба.На всички нива.

# 128
  • София
  • Мнения: 30 107
Истината е, че най-добре ще е, ако нищо не се дава, а само се получава, ама такова животно нЕма. Хубаво е да се разбере и приеме. Не, че като даваш, получаваш, ама това е друга тема.

# 129
  • Мнения: X
Средната, даже минималната заплата не са чак толкова ниски, но стандартът ни е изключително зле. Осъзнах го, когато видях в един клип редовните цени на хранителни продукти в САЩ. Литър прясно мляко в бутилка в магазина излиза под 0.50 лв наши пари. В България мляко в бутилка е над 2 лв. Както и да го въртиш, това са 4 пъти за основна хранителна стока. А при нас е и субсидирано.
Много ще има да разчитаме на солидарни системи.

# 130
  • Мнения: X
Не, че като даваш, получаваш, ама това е друга тема.
Лошото е, че в България, по въпроса за пенсиите, точно това е темата.

# 131
  • София
  • Мнения: 30 107
Не, че като даваш, получаваш, ама това е друга тема.
Лошото е, че в България, по въпроса за пенсиите, точно това е темата.
Да, и ти си права. Аз визирах детските, че са ми в по-близкото минало, но и с пенсиите е същата работа т.е. баш е по темата. Simple Smile

# 132
  • Мнения: X
За детски се оказа, че съм твърде богата, дори когато бях сам родител на две деца.  ooooh!

# 133
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Скрит текст:

Така е и с пенсиите. Много хОра не се осигуряват на реални доходи или укриват данъци, но когато дойде време, търсят от държавата и имат претенции. Да не говоря за масовата практика в последните години да се увеличава броят на доброволно безработните. Тези хОра какво ще правят на старини, ум не ми стига, освен ако не са финансово добре подплатени.
Даже тук има образовани и на позиции съфорумки, които убеждават другите, че е по-добре да не се осигуряваш на реални доходи. Rolling Eyes

Осигуровките ми и данъка са около 900 лв на месец. Като приспаднеш минималните - остават едни 700 лв разлика. На месец!  Ако си ги "спестя" за 15 г. например - ще имам за още толкова пенсия по 700 лв на месец. Това, ако само ги спестяваш. Ако ги инвестираш сумата става различна....доста.  Peace
700 лв са две ипотеки!
Ако можех - бих си ги спестила, ама никой не ми предлага такъв вариант!

# 134
  • София
  • Мнения: 30 107
Скрит текст:
Скрит текст:

Така е и с пенсиите. Много хОра не се осигуряват на реални доходи или укриват данъци, но когато дойде време, търсят от държавата и имат претенции. Да не говоря за масовата практика в последните години да се увеличава броят на доброволно безработните. Тези хОра какво ще правят на старини, ум не ми стига, освен ако не са финансово добре подплатени.
Даже тук има образовани и на позиции съфорумки, които убеждават другите, че е по-добре да не се осигуряваш на реални доходи. Rolling Eyes

Осигуровките ми и данъка са около 900 лв на месец. Като приспаднеш минималните - остават едни 700 лв разлика. На месец!  Ако си ги "спестя" за 15 г. например - ще имам за още толкова пенсия по 700 лв на месец. Това, ако само ги спестяваш. Ако ги инвестираш сумата става различна....доста.  Peace
700 лв са две ипотеки!
Ако можех - бих си ги спестила, ама никой не ми предлага такъв вариант!

Това няма как да стане със солидарна с-ма. И аз бих желала индивидуални здравни партиди, ама .....

Общи условия

Активация на акаунт