Разчитане ли и вярвате ли в пенсията си?

  • 26 774
  • 835
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 2 030
В момента може да се купи стаж до 5 години и от хора, които не са били студенти. Например може само 1 година да се купи. Сумата расте всяка година, защото зависи от средния осиг. доход в държавата. В момента е 111 лв. на месец, 1300 лв. за 1 година. Прочетох го в сайта на НОИ. Аз имам 31 години и 5 мес.  стаж, непрекъснато съм работила, 2 пъти в живота си съм била на борса, която се води стаж.
Но съм била студентка редовно обучение 5 години. Ако бях задочно, щях да имам 36,5 години и нямаше да се интересувам сега от купуване на стаж. Живот и здраве, може и да ги направя изискваните 37 години.
 Ако не мога, ще купя малко. Само не разбрах от сайта на НОИ, сумата различна ли е ако студентски години купувам?

# 286
  • Мнения: 4 808
Аз имам около 26 години стаж заедно с майчинствата и с борсата. До пенсия имам около 14 години, а ми трябват още 11 за 37 години стаж. От два месеца не работя, но имам фирма, в която се осигурявам, но не се водя на трудов договор, това смята ли ми се за стаж? Последните три години съм се осигурявала и в моята фирма и отделно съм работила в друга фирма на осем часа. Това с какво ще ми помогне при пенсиониране?

# 287
  • Мнения: 5 262
немците взеха да си отварят теми за пенсия на 70 ... само че те имат и други програми за предсрочно. Целта им е да не дадат пълната пенсия ... заяото ясно е , че хората искат да се пенсионират по-рано.
Тъпото е , че ще пуснат мухата за пенсиониране на 70 из цяла Европа и както ги водят модел ...

# 288
  • Мнения: 1 306
В момента може да се купи стаж до 5 години и от хора, които не са били студенти. Например може само 1 година да се купи. Сумата расте всяка година, защото зависи от средния осиг. доход в държавата. В момента е 111 лв. на месец, 1300 лв. за 1 година.
Това хубаво, но после ако смятат среден доход за всичките години, тия купените за каква заплата ще се броят - сигурно минимална?

# 289
  • София
  • Мнения: 38 485
Немците /доколкото разбрах като четох/ имат съвсем друга система. Но все пак те имат минимална пенсия за 5 г стаж, която е към 400 е. Освен това имат твърд коефициент. А нашият май е плаващ.

# 290
  • Мнения: 1 306
Човек да отиде да поработи каквото и да е в Германия 5 години и после е уреден с прилична пенсия у нас.

# 291
  • Мнения: 8 804
Не са, разбира се, държавата може само да прибира и нищо друго.
Аз се пенсионирах по болест преди около 12г. Имам сравнително високи осигуровки от 2003г. до сега. Преди съм била учителка, по това време съм си гледала детето в майчинство, къде ме върнаха чак. Е, взеха ми база за изчисление доходите от период 1984 - 1997г. Ами тогава парите бяха съвсем други, не, не можело, така бил законът. Сега трява да се занимавам и с пенсионнен консултант, защото продължавам да плащам осигуровки, а не ми преизчисляват нищо, въпреки подадените заявления. Направо не ми се мисли. Не е вината само в хората.

Лейди, и аз съм в това положение и се чудя...От 2008 съм в пенсия, преди това учителка, с малките заплати. Помня, че като подавах, все по 420-450 лв ми беше основно. Само съвсем накрая имах около 500лв. И получавам сега 280лв, с гигантските увеличения, дето ги дават всяка година,преди по-малко. Не са ми преизчислявали нищо. Не знам защо. Rolling Eyes Мисля, че ще си остана с малка пенсия до края. Затова и написах по-назад в тази тема, че колкото по-рано се пенсионираш, толкова по-малко ще получаваш. Ще обедняваш по-бързо от останалите пенсионери.

Агент, а като отидеш в Гърция,там не е ли по-скъп живота и без пенсия съвсем не виждам как ще се живее..... Rolling Eyes
Иначе и на мен ми се иска като се пенсионира мъжът ми след 5-6 години да се махнем оттук.Продаваме всичко и купуваме къщичка някъде другаде. Испания ми харесва, че им е добра здравната система, а ми е важно. Но с малки пенсии не можем да издържим на техните стандарти.Поработването по интернет ми е опция, ако се държа, обаче до кога може да се прави това.... TiredПросто ни съсипва този нисък стандарт, иначе народа масово ще се махне от тази кочина тук.

# 292
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
И не само в Германия, в другите европейски страни също е така, с малки разлики за времето работа. Аз имам няколко познати, които на възраст около 45-50 г. заминаха да работят някакви неквалифицирани работи в Европа именно заради пенсията. Ако бях поне малко по- здрава, за да мога да работя, щях да отида и аз и м@йната им на дипломите. Че то с нашите пенсии тук сме за ушите.
Ън, аз също вьемам 280 с гигантското увеличение за 80% инвалидност Simple Smile Но терапиите ме скапаха жестоко и сега почти не мога да работя. И аз също съм се замислила за преместване. Брат ми е със свободна професия и половин година работи в Испания, половин - тук. Значи, там храната е по- евтина от тук, но сметките пък са огромни. Минимум трябва да имаш поне 800 евро, за да си покриваш основните разходи, но и това е малко. За здраве и лекарства, всичко ти е по каса и разходи нямаш. Езика трябва да се знае, но испански лесно се учи, не е труден. Имотите са много скъпи, но пак зависи от мястото.

Последна редакция: чт, 02 яну 2020, 14:10 от The Iron Lady

# 293
  • София
  • Мнения: 38 485
Баща ми също получава пенсия от чужбина, а работи само 3 г.
Аз до сега имам 10 г стаж. Мога да направя още 17-20 тук. Но вероятно ще замина някъде да поработя за по-прилична пенсия.
В Гърция, ако сме двамата в къщата, спокойно ще ни стига една малка европейска пенсия за ток, вода и храна.

# 294
  • Мнения: 4 808
Мен само ММ ме задържа тук, че не иска да ходи навън. А и не иска семейството ни да се разделя. Точно за Германия си мислех и аз, че поназнайвам езика, а и сега, както съм без работа, малко ми трябва. Започвам нова работа в понеделник, но изобщо не съм с големи очаквания. За Австрия също съм мислила, там май се пенсионират малко по-рано от Германия, но не знам колко години се изискват за пенсия. А и Австрия много ми харесва.

# 295
  • София
  • Мнения: 38 485
Мм го чакат с готова работа в Германия, ама той се чуди какво да прави. Малко е сложно де - да напусне, езика, как да ни остави, как ще се оправяме първите месеци...

# 296
  • Мнения: 774
Явно тук има запознати с други европейски страни.Въпросът ми е ако една жена отиде на 55г. как може да вземе европейска пенсия и в коя страна е по-благоприятно?

# 297
  • София
  • Мнения: 38 485
Има сайт на ЕС, там има доста информация за пенсиите. Зависи къде ще ти е добре на теб, къде ще можеш да се оправиш с езика и да си намериш работа.

# 298
  • Мнения: 4 808
Явно тук има запознати с други европейски страни.Въпросът ми е ако една жена отиде на 55г. как може да вземе европейска пенсия и в коя страна е по-благоприятно?
Ако не знаете езика, навсякъде е трудно. Майка ми замина на 50, живя 19 години в Испания, наскоро се прибра. Пенсията и оттам не е голяма, защото или не са я осигурявали, или е било на 4 часа. Но е два пъти по–голяма от българската пенсия, а в България тя има 20 години стаж, от които 14 са втора категория. В Испания искат минимум 10 години за пенсия, в Германия – пет. В Испания на жените доскоро им изискваха 15 години стаж, за да получат пенсия. Ако жената е разведена или неомъжена, им се допълва до минималната пенсия като социална помощ. И в Германия го има това, доколкото знам. Но тези пари ти ги дават само докато живееш там, върнеш ли се, ги спират, получаваш си само пенсията. От друга страна, ако имаш, да кажем, в България 20 години стаж и заминеш да работиш в чужбина, тук не можеш да направиш изисквания стаж, който в момента не знам колко е, някъде 34 или 35 години, за мен ще е 37 години. Съответно не можеш да се пенсионираш на 65 с пенсия по изслужено време и старост, а чакаш до 67 за пенсия само по старост. В Испания жени, мъже, всички се пенсионират на 65 години. В Германия мисля, че са на 67, но има възможности за по–ранна пенсия. Остава и въпросът за здравните осигуровки. Майка ми доскоро беше осигурена здравно и на двете места, но сега, като се върна, вече е само в България. В Испания лекарствата за пенсионерите са безплатни, но се чака доста за прегледи и изследвания.

# 299
  • Мнения: 2 030
В Германия при 5 години стаж, но получаването започва на 67 годишна възраст. Също там нямат минимална пенсия, както тука. Пенсиите изцяло зависят от приноса. Днес от любопитство прочетох за там, признават и студентството за стаж. Блазе им.
За Великобритания искат 10 години стаж за някаква минимална пенсия, а в България искат 15 години.

Общи условия

Активация на акаунт