Разчитане ли и вярвате ли в пенсията си?

  • 26 694
  • 835
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 2 024
В Германия при 5 години стаж, но получаването започва на 67 годишна възраст. Също там нямат минимална пенсия, както тука. Пенсиите изцяло зависят от приноса, при 5 години на минимална заплата, пенсията щяла да е 48 €. Днес от любопитство прочетох за Германия, признават и студентството за стаж. Блазе им.
За Великобритания искат 10 години стаж за някаква минимална пенсия, а в България искат 15 години.

Последна редакция: чт, 02 яну 2020, 16:55 от kristinia

# 301
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 149
В Германия при 5 години стаж, но получаването започва на 67 годишна възраст. Също там нямат минимална пенсия, както тука. Пенсиите изцяло зависят от приноса, при 5 години на минимална заплата, пенсията щяла да е 48 €. Днес от любопитство прочетох за Германия, признават и студентството за стаж. Блазе им.
За Великобритания искат 10 години стаж за някаква минимална пенсия, а в България искат 15 години.
не са се сблъскали с БГ манталитет. ще им променим представите и за това  hahaha аз бих "учил" 4-5 висши, да съм вечния студент и накрая да финиширам с пенсия без да съм работил.
отделно от това - всякакви минимални западни пенсии се превръщат в максимални ако ги харчиш в БГ.  Laughing

# 302
  • Мнения: 1 306
не са се сблъскали с БГ манталитет. ще им променим представите и за това  hahaha аз бих "учил" 4-5 висши, да съм вечния студент и накрая да финиширам с пенсия без да съм работил.
отделно от това - всякакви минимални западни пенсии се превръщат в максимални ако ги харчиш в БГ.  Laughing

Струва ми се, че пишеш без да мислиш. Да не би целта на живота на хората е само да се пенсионират? Като изкараш 5 висши без да работиш каква файда? 20-25 години ще живееш с джобни пари от стипендия или друг минимален доход. Каква полза дали работиш или се развяваш? Предпочитам напрегната работа за 10 000лв отколкото да ходя за по 4-5 часа при пълно бездействие срещу 1000лв.

# 303
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 149
ааа, дадох го като пример просто  Laughing
западняците нямаха проблем и със социалните и ни се чудеха как ние го имаме. но като братята ни им се изтърсиха и започнаха да ги източват се осъзнаха. добре че на са чак толкова умни за да запишат вишу и да започнат източване и оттам.

пп. за теб, за мен може и да е от значение колко получаваме за напрегнатата работа, но за сиганетата - не. а те са множество. а пък и те не мислят за пенция.  hahaha

# 304
  • Мнения: 8 796

Ън, аз също вьемам 280 с гигантското увеличение за 80% инвалидност Simple Smile Но терапиите ме скапаха жестоко и сега почти не мога да работя. И аз също съм се замислила за преместване. Брат ми е със свободна професия и половин година работи в Испания, половин - тук. Значи, там храната е по- евтина от тук, но сметките пък са огромни. Минимум трябва да имаш поне 800 евро, за да си покриваш основните разходи, но и това е малко. За здраве и лекарства, всичко ти е по каса и разходи нямаш. Езика трябва да се знае, но испански лесно се учи, не е труден. Имотите са много скъпи, но пак зависи от мястото.

С 800 евро и тук ще карам добре, само дето няма откъде да дойдат. На топло трябва да ида, затова Гърция и Испания са ми добра опция, но парите не стигат.
И аз съм с 81% от ТЕЛК и с тази мизерия като пари. Знаех си ,че няма смисъл да ходя да се дърлям само за преизчисляване, няма смисъл.
Ще се пенсионирам с инвалидната пенсия, като стана на 65. Работя на граждански договор и няма как да ми порасне пенсията. Изобщо не знам докога ще мога да доработвам, очаквам всеки момент да ми се случи нещо. В понеделник пак отивам със свито сърце на скенер. От терапията е и не знам какво е. Tired Я, дочакам 65, я не. Вече не съм сигурна ,че да се живее до късна старост у нас е добро стечение на обстоятелствата. Whistling Точно затова не ми се седи тук. Толкова безперспективно ми изглежда ,че направо ме трови мисълта да съм тук до края.

# 305
  • Мнения: 2 024
Още по-скъпо ставало купуването на стаж. Това е от днешния брой:
  https://m.24chasa.bg/novini/article/8027108

# 306
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678
Още по-скъпо ставало купуването на стаж. Това е от днешния брой:
  https://m.24chasa.bg/novini/article/8027108
Направо съм се затичала да им ги давам тези 7000+ лв за година, как не. Който иска, да дава.
Ън, аз също утре съм на скенер и треска ме тресе. Я доживеем пенсия, я не.

# 307
  • Мнения: 190
Още по-скъпо ставало купуването на стаж. Това е от днешния брой:
  https://m.24chasa.bg/novini/article/8027108
Направо съм се затичала да им ги давам тези 7000+ лв за година, как не. Който иска, да дава.
Ън, аз също утре съм на скенер и треска ме тресе. Я доживеем пенсия, я не.
Само да те поправя, че 7000+ са за 5 години, не за 1. Успех със скенера.

# 308
  • Мнения: 54 347

Да не би целта на живота на хората е само да се пенсионират? Като изкараш 5 висши без да работиш каква файда?

Е как?
Агент се сърди, че съм се заяждала, но в крайна сметка се оказа, че има 10 години стаж. А е на 45+.
Обаче учи в момента. Питай я защо.

Лъки, ти не се слагай при нея, ти си осигурена и без стаж в БГ. Heart Eyes

BCD, купеният стаж сигурно ще се смята за МРЗ.
Тези осигуровки са обвързани в МРЗ и затова всяка година се вдигат.

# 309
  • Мнения: 25 732


Лъки, ти не се слагай при нея, ти си осигурена и без стаж в БГ. Heart Eyes


Ама,аз съм млада, мога да поработя още 25 г, и да внасям осигуровки...Отделен въпрос е, че не си струва.

# 310
  • Мнения: 54 347
А защо не си струва?
Като си пенсионер не плащаш здравни, иначе да.
Това не е без значение за човек на възраст и с болести.
Самата пенсия не я коментирам.

# 311
  • Мнения: 25 732
А защо не си струва?
Като си пенсионер не плащаш здравни, иначе да.
Това не е без значение за човек на възраст и с болести.
Самата пенсия не я коментирам.
Аз и сега си плащам здравните, но от там нищо не виждам реално. Касата не поема почти нищо. Скапана система.
За самата пенсия не си струва според мен. 25 г да се осигуряваш на пълна заплата, тоест да ти удържат сериозна сума. Аз предпочитам тази сума аз да си упоравлявам както намеря за добре. Например в образование на детето. Знам, сбъркана съм леко, но това няма да се промени.
В имоти съм инвестирала, но дали ще има вечно кой да ги наема...доста от кадърните млади се ориентират на вън, за сега. Ще поживеем, ще видим.

# 312
  • Мнения: 54 347
Лъки, как да не поема касата?
Явно не са ти правили никакви операции и въобще интервенции. Радвай се, че не, но ако се наложи, поема и то много.
На мен тази година ми правиха какви ли не изследвания, ако трябваше да плащам, не знам колко щеше да ми струва. Crazy
Имам и аблация преди 5 години, само тя е над 10 000. Аз платих 11,60, за два дни престой в Токуда.

# 313
  • Мнения: 25 732
Ами, на мен не ми се е налагало (да чукна на дърво). Зъболекар си плащам всичко - има там вадене по каса, но още не съм започнала да вадя зъби  Laughing, пломбите които се поемат са най ниския клас, тоест доплащам и за пломба. Май само един преглед годишно поема касата.
Изследвания, също си плащам, а за направление се чака твърде много. предпочитам на дам 30 лв и да ме прегледат.
Раждането ми също струваше 4 цифрена сума.
Така че за мен касата е, едни внасят, други я точат, ако някой гражданин се уреди за нещо по каса,има да черпи.

# 314
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678
Стана безсмислено наливането на пари в каца без дъно, каквато е държавата.
Едни наливат, други ползват.

Последна редакция: ср, 08 яну 2020, 12:48 от The Iron Lady

Общи условия

Активация на акаунт