Проблеми с гнева

  • 4 945
  • 84
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 33
Ако през годините до сега към теб са се държали по този начин с гняв, с обида и тн.,   е съвсем естествен ход в един момент  да започнеш да отговаряш гневно и ти , тъй като това натрупано и сдържано  в годините премълчавано от теб .  Ответна реакция. Всеки би станал гневен в един момент , все пак всеки си има нерви и в един момент всичко избива .

# 61
  • Мнения: 715
Ако през годините до сега към теб са се държали по този начин с гняв, с обида и тн.,   е съвсем естествен ход в един момент  да започнеш да отговаряш гневно и ти , тъй като това натрупано и сдържано  в годините премълчавано от теб .  Ответна реакция. Всеки би станал гневен в един момент , все пак всеки си има нерви и в един момент всичко избива .
Не всеки би станал гневен. Гневът като огромна доза или го имаш вътре в себе си или не. Може да е следствие от повреда в хормоналната среда, но пак има хора, които по природа са мека Мария и по-скоро биха таяли в себе си, биха преглъщали и задържали емоциите в себе си отколкото да станат гневни.
За себе си не мога да си представя да избухвам, да обиждам грубо и подобни. По-скоро ще се отдръпна от гневен човек.

# 62
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Въпрос на характер е това. Едва ли нещо ще се промени.

# 63
  • Мнения: 3 186
Характерът е навик - повторено много пъти поведение. Винаги може да създадеш друг навик, който да замени стария.
Реакциите и поведението си променяме непрекъснато.

# 64
  • Мнения: 715
Характерът е навик - повторено много пъти поведение. Винаги може да създадеш друг навик, който да замени стария.
Реакциите и поведението си променяме непрекъснато.
Възможно е при много силна воля и желание за промяна, винаги идващо от вътре.

# 65
  • Мнения: 3 186
Характерът е навик - повторено много пъти поведение. Винаги може да създадеш друг навик, който да замени стария.
Реакциите и поведението си променяме непрекъснато.
Възможно е при много силна воля и желание за промяна, винаги идващо от вътре.
Много силна воля имат малко хора. Не говорим за нея.
На днешно време се говори за невропластичност и промяна на мозъка, създаване на нови връзки в него и промяна на поведението.
Има интересен пример в тази връзка за един, на когото даскалите казвали, че е малоумен. Години наред се държал като такъв, работил физ. Работа и пр., Докато не си направил тест за интелигентност. Оказало се, че е гений според теста. Съдбата му се променя коренно впоследствие....
Ако беше въпрос на воля, каквато повечето нямат, анонимните алкохолици нямаше да съществуват. Вяра в промяната е нужна. Според старата парадигма тя е невъзможна, човек е предопределен от гените и средата си.
Новите открития показват, че тя е не само възможна, но и че се променяме непрекъснато.

Последна редакция: пт, 06 дек 2019, 20:03 от tainichka

# 66
  • Мнения: 715
Точно така, Тайничке! Силна воля и вяра са много трудни за постигане. То ако беше толкова лесно, всички щяхме да сме супер успешни. А не сме.

# 67
  • Мнения: 6 166
Елфичка, не те разбрах.
Женският гняв е табу. Какво предлагаш?

Да, табу е. Лепват се етикети, диагнози, измислят се какви ли още не неща на някой само по едно поведение, което е филтрирано през доста ограничен кръгозор. На жените им казват истерички, с хормонални дисбаланси, с диагнози, емоционални, лабилни и какво ли още не. Т.е. обиждат ги и ни на личностна основа без грам да вникнат в това какво е поведението и има ли причина зад това поведение.

На английски това когнитивно изкривяване се нарича ефект на рогът ( horn effect).

Много хора гледат на нещата повърхностно и е по-лесно да осъждаш някой отколкото да не си тесногръд и да видиш, че има и друга гледна точка от твоята.  Ако някой те нарочи за еди какъв си нямаш много спасение. Както се казва не можеш на сила да накараш някой да прогледне.

С гневът нещата са ясни - или някой иска нещата да са по неговият начин и тогава трябва да работи сериозно над вътрешното дете, или иска да не му / й прекрачват границите, да не го/я обезличават, нараняват, обиждат, унижават. В този случай и особено като се попадне на ... тесногръди хора, които упорито набеждават същността ти .... тогава две неща трябва да се направят.

Едното е да му се повтаря всеки път на този човек, че имаш право на емоцията си, че ти като човек не си тази емоция и че в което и да е взаимоотношение има и втори човек, който също участва и допринася за това което се случва.

Второто е да си повториш за себе си, че това, че другият е заблуден и предубеден не е твоя вина или грешка. Ако другият иска да прогледне ще го направи, ако не иска това не е твой проблем. Ти няма как да поемеш чужда отговорност.

И трето има, но то се подразбира. На всеки се случва през живота му да не може да си овладее нервите. Някои крещят, други изпадаме в панически атаки. Всеки има някакъв начин на изразяване на загубата на контрол над нещата. Силни, неконтролируеми реакции - да, случват се, но е силно препоръчително да им се обърне внимание да не станат ежедневие.

Исках да кажа и едно две неща за това как е наша отговорност да научим другите около нас
 как искаме да общуваме. Аз например от семейната терапия съм си взела няколко хубави фрази. Едната е: "Когато направиш / кажеш ..., аз се чувствам ... " Много е простичко и действа. Така ти не обиждаш другият и оставяш и на другият поле да говори с теб по по-уважителен начин и да се насочи вниманието над причината за поведението, а не към "Ти си такъв, а пък ти си такава". Странното е, че дори и с хора, които са тотални егоисти пак работи. Не ги прави по-малко егоисти, но така те те разбират малко повече и с теб говорят на различно ниво.

Последна редакция: пт, 06 дек 2019, 20:47 от Елфичка

# 68
  • Мнения: 6 149
Аз например от семейната терапия съм си взела няколко хубави фрази. Едната е: "Когато направиш / кажеш ..., аз се чувствам ... " Много е простичко и действа. Така ти не обиждаш другият и оставяш и на другият поле да говори с теб по по-уважителен начин и да се насочи вниманието над причината за поведението, а не към "Ти си такъв, а пък ти си такава". Странното е, че дори и с хора, които са тотални егоисти пак работи. Не ги прави по-малко егоисти, но така те те разбират малко повече и с теб говорят на различно ниво.
Олеле мале. Само си представям "Скъпи, когато забравиш дъската на тоалетната вдигната, аз се чувствам бясна, оскърбена, обнадеждена, разстроена, неразбрана и т.н." И тук мъжа ми прихва в смях цяла седмица без да спре. Непременно ще спре да го прави, щом толкова любезно съм го помолила, че даже обяснила като на идиот. Не ли си да креснеш - "Еее, аман вече, колко пъти да ти казвам" ... не ми го хвали.
Давайте още теории на конспирацията. Забавно е.

# 69
  • Мнения: 3 186
За чувства никой не говори. Дори ще те сметнат за луд. Подобни формули как да проработят, ако те вземат за луд?

# 70
  • Мнения: 6 166
Евенце, и да не ти пречи на теб кресването, прочети 5 страници назад по темата какво мислят околните за вечно-правите, на-моето-или-вратата, чекай-да-ти-кресна-че-да-ме-слушкаш  и как неминуемо реагират накрая. Че да не стане после Олелеле, малеее всичко е прекрасно, а той ми изневери/ иска развод и не може да ме диша вече.

Тайничка, проверяваш първо дали има адекватност в поведението на другия и дали има чуваемост. Ако няма слагаш много железни граници и не отстъпваш и на милиметър.

# 71
  • Мнения: 6 149
Не бой се за мене, Елфичка. Всичко е точно. Лабилните да му мислят.

# 72
  • Мнения: 6 166
Когато някой те преследва по темите, в които пишеш само и единствено да де заяжда с теб, се вижда лесно. Така, че какъв ти е проблемът?

Не си втълпявай, че аз имам нещо общо с теб, че ти си важна, за мен, или че ме интересува неприкритото ти заяждане.

Така като се замисля, даже ми става жал за мъжът ти и синът ти, но с това, което пиказваш към мен .. въпрос на време е да се усети горкият.

Последна редакция: нд, 08 дек 2019, 11:20 от Елфичка

# 73
  • Мнения: 6 149
За пръв път те репликирам, а ти цял учебник написа. Е, браво!

# 74
  • Мнения: 6 166
Не знам до сега как не се засрами. Ама, ей го на.

Общи условия

Активация на акаунт