Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 23

  • 27 001
  • 763
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 18 542
Да ви е живо и здраво и захар да не види  Grinning

Ей за това говорим в съседната тема, ама някои дами не вдяват и си държат на броенето на калории и тичането и това е.

# 61
  • Мнения: X
Е, те и затова са всяка година на диета... Или цял живот броят калории. Ама като ги кефи... Simple Smile

# 62
  • Мнения: 18 542
Идва един момент, в който нито тичането, нито броенето на калории ще има ефект. Има една приказка "сития на гладен не вярва" - точно на това прилича там разговора.

# 63
  • Мнения: 27 276
Да ви е живо и здраво и захар да не види  Grinning


Това ме развесели Joy
Коя е съседната тема?

# 64
  • Cobrs
  • Мнения: 783
Здравейте момичета, аз наскоро си направих ОГТТ и още не съм се консултирала с ендокринолог. Исках да ви попитам мислите ли, че съм за тази темичка. Глюкозата ми на гладно е 6.5 mmol/L, след 60 минута - 6.2 mmol/L, а на 120 минута - 6.7 mmol/L. Инсулинът ми е 8.27, а на 60 минута - 17.86 uIU/ml, а на 120 минута - 26.83. HOMA индексът ми е 2.38. Ще си направя още изследвания преди консултацията, затова я отлагам. Ще се раздавам да споделите мнение.

# 65
# 66
  • Мнения: 663
Здравейте на всички Simple Smile Искам да помоля за съвет, но първо да кажа няколко думи за себе си. На 49 г. съм, 160 см. висока и тегло 50 кг. Нямам наследствено предразположение към диабет. Към края на есента качвам 3-4 килограма, но  до пролетта ги свалям без усилия и диети. Нямам много движения, работя на компютър. Преди около 3 седмици реших да взема една хранителна добавка -Либрамед, но тъй като влияе на кръвната захар реших да проверя моята преди да започна добавката. На 19. 11. на гладно кръвна захар 7.5, доста се притесних и отидох при личния лекар, даде ми направление за натоварване с глюкоза. На 20.11. кръвна захар на гладно 7.9, на първия час след натоварването с глюкоза 10, на втория час 7.5. Пак отидох при личния лекар, според него е инсулинова резистентност тъй като след натоварването с глюкоза стойността е под 11. Много се притесних  тези два дни и без хапчета за отслабване смъкнах 2 кг.  На 25.11. пак си направих изследване на кръвната захар, беше 6.5, като не съм спазвала кой знае какви ограничения в храненето, и преди не ядях хляб и тестени, но сутрин намалих меда от 1 супена лъжица на 1 чаена, ограничих плодовете и черния шоколад. Посетих и ендокринолог, дали защото бях с направление, не ми обърна никакво внимание, постоянно си ровеше в някакви документи и уж ме слушаше. Каза ми, че имам диабет защото 2 дни съм имала кр. захар над 7, а това, че е станала 6.5 означавало че диабета бил добре контролиран чрез диета. Според нея нямала такива състояния като инсулинова резистентност или метаболитен синдром, а само преддиабет и диабет, в единия случай кръвната захар на гладно е до 7, а в другия над 7. Не ми изписа метформин, чак след 3 месеца иска да се видим пак с нея и тогава да прецени.
Вчера пак си направих нови изследвания, кръвната захар е в норма - 5.7 , направих и гликиран хемоглобин, който е 5.5 и показвал стойностите 6 месеца назад. Според лаборантите  съм здрава, нямам диабет или пък някакви други метаболитни нарушения. Забравих да напиша, че всички кръвни изследвания съм ги правила в една и съща лаборатория. В деня преди последното ядох на воля вредни храни - пържено, шоколад и много плодове. А преди първите две изследвания бях на картофена салата и плодове. Моля за съвет, да правя ли някакви други допълнителни изследвания за да се разбере дали имам диабет или инсулинова резистентност, изобщо дали имам  здравословен проблем.
Нямам много доверие на лекарите, много повече вреда са ми нанесли през годините отколкото да ми помогнат за нещо

# 67
  • Мнения: 27 276
Здравейте момичета, аз наскоро си направих ОГТТ и още не съм се консултирала с ендокринолог. Исках да ви попитам мислите ли, че съм за тази темичка. Глюкозата ми на гладно е 6.5 mmol/L, след 60 минута - 6.2 mmol/L, а на 120 минута - 6.7 mmol/L. Инсулинът ми е 8.27, а на 60 минута - 17.86 uIU/ml, а на 120 минута - 26.83. HOMA индексът ми е 2.38. Ще си направя още изследвания преди консултацията, затова я отлагам. Ще се раздавам да споделите мнение.
Имаш ли изследван и гликиран хемоглобин? Доста странни ми се струват тези резултати, на 60 мин КЗ е по-ниска отколкото на гладно, а на 130 мин пък пак скача...Пиковата стойност би трябвало да е на 60 мин. Същото и за инсулина- и той на 60 мин трябва да е най-висок, мисля, че определено има някакъв проблем (ако са достоверни изследванията) Thinking

# 68
  • София
  • Мнения: 16 105
Necha, и понеже не беше намерила нашата тема, не беше прочела първата страница, не са ти изследвали инсулина...Нямам думи.

# 69
  • Cobrs
  • Мнения: 783
Имам изследване на гликиран хемоглобин, да. NGSP е 5.1%, IFCC е 31.9 mmol/mol, а eAG - 5.5 mmol/mol. И аз нищо не разбирам, въпреки че попрочетох това онова...

# 70
  • Мнения: 27 276
Майка ми имаше период когато наблягаше на мед- КЗ 7. Като спря меда и КЗ 4,2- 4,5, инсулин 2, триглицериди 0,4. Според мен медът трябва не да се намали, а да се изключи.

# 71
  • Мнения: 663
Sharky*, да,  сега намерих темата, попрочетох тук там, но вие много сте писали Grinning и ще трябва да си взема отпуск за да прочета всичко. Не, не са ми казвали да направя изследване на инсулин

# 72
  • Мнения: 31 379
Честито внуче Бледолилава  Hug

# 73
  • София
  • Мнения: 16 105
Първата страница от настоящата  тема- съвсем подробно - е достатъчно. Глюкозно натоварване, при което се мерят КЗ и задължително инсулин на нулева, 60та и 120 минута, се прави макс веднъж годишно, а ти си правила скоро. Сега иди да ти вземат само КЗ и инсулин на гладно сутринта, преди 8.30, и после ни кажи какви са били стойностите. Ако инсулинът даде висока стойност още на 0-ва минута, може да сме сигурни, че имаш ИР. Ако е сравнително нисък, може и да скрие реалната картина - тогава само с ОГТ се вижда.

# 74
  • Мнения: 663
Първата страница от настоящата  тема- съвсем подробно - е достатъчно. Глюкозно натоварване, при което се мерят КЗ и задължително инсулин на нулева, 60та и 120 минута, се прави макс веднъж годишно, а ти си правила скоро. Сега иди да ти вземат само КЗ и инсулин на гладно сутринта, преди 8.30, и после ни кажи какви са били стойностите. Ако инсулинът даде висока стойност още на 0-ва минута, може да сме сигурни, че имаш ИР. Ако е сравнително нисък, може и да скрие реалната картина - тогава само с ОГТ се вижда.

Sharky* Много ти благодаря Flowers Hibiscus Ще си направя изследване на инсулин и на кръвната захар пак и ще докладвам. Само че,  ще е другата седмица, зверски съм надупкана и на двете ръце от толкова често вземане на кръв през последните 2-3 седмици, не могат да ми намерят подходящи вени

Общи условия

Активация на акаунт