Работа, CV-та, HR-и, съвети - 69

  • 20 759
  • 760
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 589
И твоето мнение е най-правилно, защото....?

Както написах: доброжелателен съвет. Защо ли съм доброжелателна - не знам.

# 61
  • Мнения: 29 344
И твоето мнение е най-правилно, защото....?

Както написах: доброжелателен съвет. Защо ли съм доброжелателна - не знам.

Не се прави на неразбрала.

Отношението ми не е негативно, а е реалистично.
Всеки жъне, каквото е посял. Важи и за работодатели, и за служители.
Винаги съм казвала, че работя за пари. Да, точно за пари, защото те ми осигуряват възможност да си гледам семейството. За избора ми е важно и колектив, отношение и т.н. непарични плюсове. Ще съм лоялна на фирмата точно до тогава, докато получавам релевантно отношение. Ако започнат да ми бавят заплатата, да има интриги в колектива или нещо друго, ще си търся място, което да е по-добро за мен.
Играла съм го този филм с лоялност към фирмата. Накрая ме разкараха, защото племенницата на шефката изкала да работи точно в този отдел, обаче всички освен мен са човек на някой. Мерси аз казвам на такваз лИбов. Ще гледам само моя интерес.

# 62
  • София
  • Мнения: 3 070
Те за да напускат така масово тези млади хора, значи си имат причини. Най-малкото щом с придобития опит се котират на други места на по-високи позиции, вероятно и с по-високо заплащане - защо не. Помислете как да ги задържате. От хубаво никой не бяга, ми се струва.

# 63
  • Мнения: 4 577
Doro, ако фирмата ви е инкубатор за кадри, значи нещо в стратегията ви куца. Ако наемате неопитни млади хора на 1000 лв. и след 1-2 години те могат да се продадат за 1400 лв., изобщо не е реалистично да се очаква да останат. И преди 20 г. не беше за 30- 40% разлика в заплатата. На тези, които оценявате като най-добри, би следвало вие сами да предложите пазарна заплата за вече обучени хора, ясни планове за развитие и да изпреварите оглеждането навън. Ако не можете да си възвърнете вложеното и се демотивират опитните служители, върху които пада тежестта и да обучават, и да вършат по-голямата част от работата, докато младите навлизат, просто се преориентирайте към нови служители с опит, но, разбира се, това става с по-високи заплати.  Много е труден балансът и невинаги се получава, но е необходимо да се съобразяваме с пазара. В нашата фирма за стартови позиции разчитаме на стажантски програми - ниско платени са, но даваме възможност за плаващо работно време и 20-часова седмица, като стажантите имат свободата да си нагласят работните часове спрямо лекциите. Една част отпадат бързо, още през летните месеци. От примерно 10, 1-2 наистина бихме искали да задържим, но след около 6 месеца им се предлага постоянен договор и прилична заплата, с която да ги задържим. Като цяло, не повече от 15%-20% са местата за напълно начинаещи. В някои отдели са даже 0%. В никакъв случай не сме перфектни, имаме трудности в задържането на качествените, вече  изградени специалисти на 30-40, които очакват не просто нова позиция или "старши" пред името й, а минаване на следващо йерархично ниво.

Последна редакция: нд, 08 дек 2019, 00:34 от TafTaf

# 64
  • Мнения: 3 589
Те за да напускат така масово тези млади хора, значи си имат причини.

Да, причината се нарича Заплата.
2500 лв. за счетоводител, който преди 1 точно година съм взела от студентската скамейка като стажант. Няма как да предложа толкова пари за счети с едногодишен стаж или да предложа други условия, които да компенсират и да се конкурират. Не само не МОГА да предложа, но и не считам за правилно.

# 65
  • Мнения: 4 577
Доро, а на този счетоводител с жълто около устата предлагат ли му 2500 на друго място? И защо, ако историята се повтаря, пак взимате такъв от студентската скамейка, а не някой с опит, примерно на 40, който едва ли иска да сменя работа през 6 месеца и ще влезе в час за 1-2?

# 66
  • Мнения: 3 589
Да, точно това имам предвид - предлагат му.

Взимаме всякакви, не дискриминирам. Но фирмата е голяма и няма как да не работим и със стажантски програми с млади хора. Новоназначените над 27-28 години НЕ напускат. Двайсетгодишните - 1 от 2. Да спрем с младата кръв, знам ли...

# 67
  • Мнения: 19 687
Честно казано, аз също имам проблем с "младежта". Не сме голяма фирма, но със сигурност отбелязвам огромна разлика в нивото на различните "набори". Като почнем от липсата на живец, минем през липсата на каквато и да било дисциплина, желание да се шлифоват, дори и никаквата етика, която притежават. Само се искат пари и се търсят оправдания за несвършена работа. Все някой друг е виновен, все една голяма уста се отваря, а любимото ми е да се създава изкуствено напрежение и да се мрънка за щяло и нещяло, което (обикновено) е и супер маловажно. Нямаме текучество, защото парите са добри, но за сметка на това често сме като в предучилишна и чепкаме малоумни проблеми, вместо да вършим работа.

# 68
  • Мнения: 7 987
Не съм млада, но в първата фирма бях само 2 месеца. Да, много неща научих за тези два месеца, но ако имаше за какво да остана, щях.

# 69
  • София
  • Мнения: 38 499
Аз съм извън всякакви класации за продължителност. Като маркетинг все някой шеф или подшеф решаваше, че маркетинг не му трябва, така че съм изкарвала максимално 2 г.
От 2014 не съм на ТД. Вече не чувствам нужда да се обвързвам. Приемам хората, с които работя като партньори или клиенти, не като шефове. С някои от тях, които са се доказали като коректни, поддържам добри отношения. Ако ми предложат ангажимент, го поемам и изпълнявам докрай.

# 70
  • Мнения: 7 739
но за сметка на това често сме като в предучилишна и чепкаме малоумни проблеми, вместо да вършим работа.
същата работа, детска градина е направо
и как на 26-27 години някои се държат като на студентска практика, като в същото време колега на тяхната възраст работи абсолютно самостоятелно по проект

# 71
  • Мнения: 4 577
Да, точно това имам предвид - предлагат му.
Взимаме всякакви, не дискриминирам. Но фирмата е голяма и няма как да не работим и със стажантски програми с млади хора. Новоназначените над 27-28 години НЕ напускат. Двайсетгодишните - 1 от 2. Да спрем с младата кръв, знам ли...
При първа работа по специалността е нормално да са неориентирани - пускат по 20-30 CVта в най-различни фирми и сфери. Често имат очаквания, различни от реалността и бързо се разочароват и търсят нещо друго. Но това е лесно предвидимо и не е нещо ново в последните години.
Честно казано, доста ме учудиха исканите 2500 лв. от начинаещ счетоводител. Даже и да се е понаучил, на тази възраст още липсват житейски опит, организационни умения, справяне под стрес и при нужда от някакви нестандартни решения, няма още достатъчна автономност. Какво мислят преките ръководители? Не решават ли те окончагелно кой ще вземат в екипа? Ако можете да наемате хора на 28-30, които не напускат, че и на по-ниска заплата, какъв е смисълът да продължавате основно със стажанти?

Последна редакция: нд, 08 дек 2019, 10:54 от TafTaf

# 72
  • Мнения: 2 998
Ако можете да наемате хора на 28-30, които не напускат, че и на по-ниска заплата, какъв е смисълът да продължавате основно със стажанти?
Ами и те сигурно искат 2500лв, а стажантите са евтини.

# 73
  • Мнения: 4 577
Стажантите всъщност изобщо не са евтини. Изискват някой да ги обучава, след това да проверява какво точно са свършили, процесът от рутинни задачи към по-сложни обикновено не е кратък и всичко това си има цена.  Има смисъл, само ако стажантът се задържи и започне да работи самостоятелно.  Или пък, ако фирмата има нужда от неквалифициран евтин труд, който не е рентабилно да възлага на опитни служители. Само в последния случай се "избива" постоянната въртележка от сменящи се служители.

# 74
  • Мнения: 7 987
Затова има програми към АЗ за младежи до 29 г. възраст.

Общи условия

Активация на акаунт