Работа, CV-та, HR-и, съвети - 69

  • 20 928
  • 760
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 38 961
Обучението в българските фирми по принцип е зле. Аз, тъй като съм сменила повече работи, имам поглед. На най- престижната ми работа ме пратиха в чужбина и си бях на училище три дни.
 В останалите - да, еди-кой си ще те обучи. Еди-кой си не може да ме гледа даже. Отделя ми половин час на седмица и това е. Случвало се е да ми кажат да си чета сама. Ама какво, откъде - аз да си намеря.

# 91
  • Мнения: 565
И аз смятам, че куцат обученията. Много мениджъри не могат да обучават или не им се занимава да го правят и  после нямало добри кадри.

Относно задържането на кадри също съм на мнение, че това не е възможно в дългосрочен план, защото живеем във време, в което хората не стоят по цял живот на едно място. Хората имат право да се развиват. Коментира се, че поколенията оттук насетне ще сменят по няколко професии в живота си. А и психолози/специалисти по човешки ресурси препоръчват смяна на работата или сферата на 5 години, защото се стига до прегряване.

Ако пък текучеството в една фирма е прекалено голямо, то проблемът е в нея и начина на управление, а не в хората, които напускат.

# 92
  • Мнения: 3 598
А всъщност е в заплатата.
На никой младеж не му дреме за управлението или характера на работата ако му предложиш 2 бона.

Пример: оферирам току що завършила студентка, която е изкарала 2 стажа по специалността по време на следването, с 1000 лева бруто позиция Младши по специалността. Отказва и отива на месото витрина в Била /или Кауфланд не съм сигурна, не запомних/ на 1200 лв.

That's all i have to say.

# 93
  • Мнения: 7 995
Ми и 1200 бруто да са, това са си 200 лв отгоре. Понякога парите са по-важни. Защото по време на стажа е възможно да в осъзнала, че счетоводството не е нейната работа, както се случи с мен

# 94
  • Мнения: 3 598
....ако беше осъзнала това, нямаше да кандитатства по специалността изобщо.
Не е счетоводител, не че има значение това.

И да, 200 лв. са си 200 лв.🙄 Ако не гледаш в перспектива. Язък за образованието.

# 95
  • Мнения: 7 995
Нямаше, ако вече има оферта. Човек без работа и доход не подбира.

# 96
  • Мнения: X
Гледаш в перспектива ако можеш да си го позволиш. Междувременно, докато чакаш перспективата, животът си тече, сметките си вървят и някой трябва да ги плаща. А не всеки  младеж чака на мама и татко да му помагат финансово, за да натрупа опит. Има млади хора, които са на квартира и се издържат изцяло сами.
Така на 800 лв. чисто колко трябва да се мъчи, за да се приеме за лоялен?
Сложно е, не бива да се съдят хората, че са предпочели по-високите доходи.
Реално всеки би ги предпочел.

Последна редакция: пн, 09 дек 2019, 09:38 от Анонимен

# 97
  • Мнения: 54 877
Всеки трябва да си цени труда. И да работи за пари.
Не само да минава времето.

# 98
  • Мнения: 7 455
Не знам разлика от 200 лв бруто струва ли си да зарежеш специалност, за която си учил и да теглиш месо. Според мен толкова е искала да работи по специалността си.

# 99
  • София
  • Мнения: 38 961
1000 бруто са 775 лв нето. Изваждаме и 200 лв транспорт и кафе и какво остава?
575 лв. Джобни стотинки...
Някои работодатели съвсем за магарета ни вземат.

# 100
  • София
  • Мнения: 17 900
200 за транспорт и храна?!
Предполагам визираш яденето на работа, щото иначе Laughing

# 101
  • Мнения: 29 966
Някои работодатели си вярват, че са велики и служителите едва ли не трябва да целуват земята под краката им.
Докато не осъзнаят, че човешкият капитал е ценност и с текучеството губят много повече, отколкото ако вдигнат заплатите, нещата няма да са добре....

В примера по-горе - Ако бяхте дали на момичето 1000 нето, дали щеше да отиде в Кауфланд? 1000 бруто е чиста подигравка за счетоводител или каквато беше там позицията за човек с висше образование.
И да беше почнала, след 1/2 г. ще си намери работа за 100 лв. отгоре и ще си тръгне. Тогава пък ще я оплювате, че не е лоялна....хахахахха

# 102
  • София
  • Мнения: 2 439
В Кауфланд най-вероятно ще има достъп до намаления и допълнително храна. Като се добавят и тези 200 лв., ситуацията започва да се доближава до оцеляване, което за 1000 лв. преди осигуровките не може да се каже...
Въобще, мен много ме ядосват ниското заплащане и хора, които го толерират за себе си и за други.

# 103
  • София
  • Мнения: 17 900
Тук чат- пат се включва някой работодател да недоволства, че хората искат да оцеляват.

# 104
  • Мнения: 9 050
А според вас каква е адекватната заплата за стажант без реален опит? Интересно ми е просто.
Щом 1000 са малко.

Общи условия

Активация на акаунт