Отговори
# 210
  • Мнения: 321
Хора, помагайте.
Емайлиран или не емайлиран чугун за тенджера и като цяло и каква е разликата?
https://moemax.bg/product-47504060048 Това ок ли е?

Последна редакция: чт, 22 юни 2023, 16:03 от DivaOrhideq

# 211
  • Мнения: 6 886
За тенджера е по-добре емайлирана. Разликата е, че емайла не позволява течността да контактува с чугуна. Така няма риск да ръждяса тенджерата. Тази според мен е неемайлирана.

# 212
  • Мнения: 5 903
Здравейте, някой ползва ли от плитките тенджери на Le Creuset с капак, те такава:
Скрит текст:
Мога да я взема на сравнително добра цена, а на живо това синьо просто така ме плени. Чудя се дали 30 или 26см, разликата в цената всъщност е минимална, но голямата тежи 6 кила 🙈 Обаче пък директно си става и за тава, аз обичано долу-горе в такъв размер тава готвя, за да ядем 1.5-2 пъти. И дали ми трябва се чудя тоз златен чугун, ама то там не пита 😂
Аз използвам тенджерите на le creuset. Плитката ми тенджера е 26 см. и съжалявам, че сглупих да не взема по-голямата.

# 213
  • София
  • Мнения: 405
Да попитам, взех един тиган за палачинки от чугун.
С олио от авокадо ОК ли да се изпече и на каква температура?
Пуснах го на 220, ама се получи нещо лепкаво, защото явно бях прекалил с количеството олио?

# 214
  • Мнения: 6 886
Аз на около 200 градуса го правя с ленено масло. Обаче се слага много малко, намазва се и след това се забърсва със салфетка да се обере излишното.

# 215
  • Мнения: 1
Здравейте,
изчетох всичко изписано, но не можах да намеря отговор на моя въпрос, който е причина за колебанията ми на какъв съд да се спра. Суровият чугун ли прави храната по-вкусна или и имайлирания? Защо повечето предпочитат суровия?
Ако може някой с опит да напише плюсовете и минусите на суровия и емайлирания чугун.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Понеже ни се прецака стария тиган с каменно покритие реших да закупя нов уок тиган. Понеже съпругата ми готви доста сосове в него явно ще трябва да взема емайлиран. Спрях се на два варианта. Някой има ли опит с тях?
https://shop.lavabg.eu/plosk-chugunen-tigan/350-o28cm-chugunen-t … tv-28.html#qnaTab
https://hosse-kitchen.bg/product/emajlyran-chugunen-tygan-hosse-bamboo-f28sm

За тиган за палачинки мисля да взема от суров чугун, но все пак зависи от отговора на първия ми въпрос.
Благодаря предварително. Успешен ден.

# 216
  • Мнения: 6 886
Все едно е за вкуса дали е емайлиран или не. Незалепващото покритие, което се създава върху неемайлирания прави съда една идея по-незалепващ от емайлирания. И това незалепващо покритие може да се възстановява до безкрайност. Емайлираните са подходящи за контакт с киселините от сосовете, но пък повече залепват и другото е, че емайла има някакъв малък риск да се прецака и да започне да се напуква и люпи.

# 217
  • Мнения: 4
Здравейте,
изчетох всичко изписано, но не можах да намеря отговор на моя въпрос, който е причина за колебанията ми на какъв съд да се спра. Суровият чугун ли прави храната по-вкусна или и имайлирания? Защо повечето предпочитат суровия?
Ако може някой с опит да напише плюсовете и минусите на суровия и емайлирания чугун.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Понеже ни се прецака стария тиган с каменно покритие реших да закупя нов уок тиган. Понеже съпругата ми готви доста сосове в него явно ще трябва да взема емайлиран. Спрях се на два варианта. Някой има ли опит с тях?
https://shop.lavabg.eu/plosk-chugunen-tigan/350-o28cm-chugunen-t … tv-28.html#qnaTab
https://hosse-kitchen.bg/product/emajlyran-chugunen-tygan-hosse-bamboo-f28sm

За тиган за палачинки мисля да взема от суров чугун, но все пак зависи от отговора на първия ми въпрос.
Благодаря предварително. Успешен ден.

За печене на месо ти трябва тиган от суров чугун. Той придава на мръвките вкусът на скара, който при емайлирания няма как да се получи. Вземи си оребрен и гладък. В оребрения можеш да печеш всякакви филенца , пържолки, кюфтенца и т.н, а  гладкия е идеален за яйца, палачинки, рибай стек
За сосове е пълна дивотия да се ползва чугунен тиган, няма никакъв смисъл, при положение, че имаме неръждаемата стомана за целта, която нито е толкова тежка, нито толкова капризна.
Емайлираният чугун още се чудя за какво изобщо съм го купила, а имам куп тенджери и тигани, които вече години събират паяжини. Пробвах ги отначало за разни манджи, но никаква разлика няма във вкусовите качества на храната сготвена в емайлирана чугунена тенджера, и в такава от стомана. Само дето в чугуна изстива по-бавно, друга разлика няма.
Ако сега тепърва си купувах чугунени съдове, бих си купила само един оребрен и един гладък тиган от суров чугун и един голям гювеч от емайлиран чугун, колкото да сложа коледна капама в него или някое агнешко бутче. Нищо друго не бих взела. За сосове, манджи и супи, стоманата си е най-добре

# 218
  • Мнения: 6 886
За печене на месо ти трябва тиган от суров чугун. Той придава на мръвките вкусът на скара, който при емайлирания няма как да се получи.
Това не е вярно! Вкусът на скара идва от две неща. Едното е, че жарта е основно въглерод и когато тлее тя има силно инфрачервено излъчване, което изпича мръвките в дълбочина без да ги изсушава както би се случило при алуминиев тиган. Чугунените тигани наподобяват ето това нещо. Заради високото си съдържание на въглерод те имат лоша толпопроводимост и отделят топлината чрез инфрачервено излъчване както жарта и изпичат по подобен начин мръвките. И емайлирания и неемайлирания излъчват по абсолютно еднакъв начин и съответно ще изпекат мръвките еднакво. Другото, което придава вкуса на скарата е пушека от жарта, което и двата тигана няма как да дадат.

# 219
  • Бургас
  • Мнения: 439
Здравейте чугуни и чугунки! Вчера ми харизаха тази
Скрит текст:
чугунена оребрена скара от ЛИДЛ (скоро ги бяха пуснали в магазините) и сега не знам какво и как да го правя. Беше чисто нова, вчера я ползвахме за първи път на огнището. След като изстина я накиснах с веро за известно време и я почистих. Голямо търкане беше докато паднат всички остатъци от храна, но успях да ги отстраня. В инструкциите пишеше да се почиства с веро и гъба или четка, да се остави добре да изсъхне и после да се намазнява леко. Да не се използва тел за почистване на съдове. Сега обаче като ви чета и се притесних, че съм я търкала толкова много време и киснала с верото. Дали ще и се отрази на бъдещото ползване и пропуснала ли съм нещо, което трябва да направя? Надявам се да не сме я съсипали още на първо ползване.

Последна редакция: сб, 09 сеп 2023, 13:53 от kojo

# 220
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 212
няма му нищо на тигана. мажеш с олио и загряваш за да може чугуна да го поеме.
аз лично не бих чистил след всяко ползване. което го и правя де.
пускам празен тиган в/у газов котлон и всичко изгаря. след това със салфетка  почиствам. накрая омазнявам.

# 221
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 242
Здравейте, чугунчета мои Simple Smile. Интересува ме дали е удачно дъното на чугунения тиган да е с малко по-голям размер от колелото на печката. Прочитайки темите за чугуните и безвредните съдове за готвене установих, че се нуждая от поне 3 нови тигана, а исках само един, за да заменя изхвърления тефалски боклук.Laughing

# 222
  • Мнения: 6 886
Общо взето няма проблем, ама колко е малко по-голям и какви са котлоните?

# 223
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 242
Електрически, най-обикновени. Но са силни, на първа степен (от 4) супа в стоманена тенджера ври яко. Въпреки всичко ще си взема чугунен тиган, много ми е мерак. Имаме емайлирани чугунени съдинки от бабата на мъжа ми. Години използвам едно малко само да пека няколко чушки за Бъдни вечер и го слагам в гореща фурна; никога не съм знаела как се ползва чугунен съд. Ами нищо не му се случи, здраво е. Тази година ще го ползвам по правилата Simple Smile Впрочем намерих твоя публикация за чугунени сачове
https://www.bg-mamma.com/?topic=1138173.7995
 Имаме някои от тях.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0b/Bolindermuse … ytor%2C_2014a.jpg

Последна редакция: нд, 10 сеп 2023, 17:31 от Котьо

# 224
  • Мнения: 6 886
Не е важно колко са силни, а колко бързо нагряват. Ако са от старите класически котлони няма никакъв проблем, те се загряват бавно. Горещата фурна не е проблем за чугунените съдове. Дори и от хладилника да го извадиш студен като го сложиш във фурната тя ще започне да го нагрява едновременно от всички страни и топлинното разширение ще е равномерно. Проблем е върху котлон ако дъното се нагрява бързо, а стените още са студени, тогава възниква напрежение и може да се спука.

Общи условия

Активация на акаунт