Отговори
# 45
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Но неясно няма в произхода, не се втелявайте.

# 46
  • София
  • Мнения: 1 163
Здравейте,мъжът ми донесе чугунен сач, закупен от Метро. Китайски.Нямам друг чугунен съд. Пишело  на етикета че, е омаслен.  Какво ще рече това,че мога да го ползвам директно ли  и да не се занимавам с предварителна обработка?

# 47
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Здравейте,мъжът ми донесе чугунен сач, закупен от Метро. Китайски.Нямам друг чугунен съд. Пишело  на етикета че, е омаслен.  Какво ще рече това,че мога да го ползвам директно ли  и да не се занимавам с предварителна обработка?
Да

# 48
  • Мнения: 2 147
Току-що открих темата и ще се цитирам от една друга, ще съм ви много благодарна, ако можете да дадете мнение и да ме посъветвате!
В Метро продават подозрително (според мен) евтини чугунени тигани Лава за 30 лв. в промо 2 за 1: https://catalogues.metro.bg/nonfood-2017/page/10-11?_ga=2.901450 … 095656.1594111763. Имате ли някаква представа дали това са някакви фалшификати, някой от вас купувал ли е такива? Не съм навътре в нещата с хубавите съдове за готвене никак и ми се иска да се информирам... Благодаря предварително!

# 49
  • Мнения: 7 856
Имам точно от тези тигани от няколко години, пак бяха 2 за 30 лв. Пекат много добре, само доста трудно се измиват след това. Преди това имах лъскав фирмен от нераждавейка, за нищо не ставаше.

# 50
  • Мнения: 2 147
Имам точно от тези тигани от няколко години, пак бяха 2 за 30 лв. Пекат много добре, само доста трудно се измиват след това. Преди това имах лъскав фирмен от нераждавейка, за нищо не ставаше.

Благодаря ти, Недоволна! А може ли да те помоля да напишеш и малко по-подробно защо е трудно измиването (залепва храна ли?) и как се справяш ти с почистването им.

# 51
  • Мнения: 494
Здравейте, днес си получих тигана от Lava: https://shop.lavabg.eu/gril-tigan/162-o-30cm-chugunen-lava-gril- … eco-gt-30-t5.html
От прочететното до сега разбрах, че ще трябва да го изпека преди употреба.
Диаметъра му е по-голям от моите керамични кръгове на котлона.
Това дали ще е проблем?

# 52
  • Мнения: 3 659
Kremm за тигана няма проблем. Евентуално ако имаш защита от прегряване на котлона и слагаш тигана близо до електрониката, то тогава котлонът непрекъснато ще се изключва.

# 53
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 187
Здравейте, днес си получих тигана от Lava: https://shop.lavabg.eu/gril-tigan/162-o-30cm-chugunen-lava-gril- … eco-gt-30-t5.html
От прочететното до сега разбрах, че ще трябва да го изпека преди употреба.
Диаметъра му е по-голям от моите керамични кръгове на котлона.
Това дали ще е проблем?
мястото за печене е във фурната Smiley

# 54
  • Мнения: 494
Ммм да, явно ще е във фурната. Има защита на плочата, а даже  няколко пъти имах проблем с колоните, няма да рискувам. Искаше ми се и на котлона да се ползва, но....Може ли 1-2 рецепти за грил тиган и месо със зеленчуци на фурна, изпробвани от вас с линк, или както е удобно Simple Smile

# 55
  • Мнения: 3 659
kremm спокойно използвай тигана на този кръг, който е по-отдалечен от електрониката. Според мен тиган не е много удачен за фурна, защото ще пръска.

# 56
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 187
Ммм да, явно ще е във фурната. Има защита на плочата, а даже  няколко пъти имах проблем с колоните, няма да рискувам. Искаше ми се и на котлона да се ползва, но....Може ли 1-2 рецепти за грил тиган и месо със зеленчуци на фурна, изпробвани от вас с линк, или както е удобно Simple Smile
ти за ползване ли питаш или за сезониране ?
за ползване може навсякъде. даже го пише в линка, който си посочила.

# 57
  • Мнения: 494
Пoпитах и за 2-те неща, защото съм тотално нов потребител на чугун. Исках да е грил тиган, защото имам такъв тефлонов, който не искам да използвам. Ще се окаже, че съм си купила неподходящ размер Sad. Доста е по-голям от големия кръг на керамичния ми котлон. В сайта на Лава Б-я пише, че може и на керамични котлони да се ползва, но за диаметъра дали трябва да съвпада и ако е по-голям не видях, инфо, а в началото на тази тема за Le Creuset пише, че ако топлинният източник е малко по-малък (0,5 до 1 см°) от диаметъра на продукта няма проблем. Та затова май ще трябва да го ползвам във фурната.

# 58
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 187
пробвай го на котлона и ще видиш резултата.
аз моя го използвам на газово котлонче.

# 59
  • Мнения: 3 659
Проблем би имало, ако е обратното, кръгът на  котлона да е по-голям от тигана. В случая единственото притеснение е дали ще се изпече равномерно храната. Но имайки предвид, че това е чугун и той разпределя топлината, не би трябвало да е проблем. Нищо не пречи да се пробва.
Иначе сезонирането трябва да се направи във фурната в случая. Но има и тигани от суров чугун с дървени дръжки и тогава това се прави на котлон.

Общи условия

Активация на акаунт