Той е стиснат..

  • 17 391
  • 597
  •   1
Отговори
  • Мнения: 23
Здравейте! От много време Ви чета и дълго време обмислях как да си формулирам проблема, за да получа адекватен съвет. Четях темите с надеждата да намеря отговор на въпросите си, но ..нищо.
Аз съм на 22 години, а моя приятел е на 26. Заедно сме от пет години, а от три живеем заедно - на семейни начала. И след тези въведения да си дойдем на проблема: бюджетът ни е общ. Аз давам целия си доход, а той - колкото прецени. Взима доста висока заплата и може да си позволи(м) много неща, но въпросът е, че той НЕ ЖЕЛАЕ. Дава само една част от дохода си, защото останалите иска да ги спести - не спестява за нищо конкретно, а просто така "за спорта". А когато сме говорили за сватба, което на мен ми е мечта, той защитава позицията, че това е най-безсмисленото харчене на пари..което също ме наранява.
И за да илюстрирам още по пълно проблема разказвам случка от днес. Бяхме в голяма верига магазини и аз се загледах по един хранителен продукт (4лв) и се зачетох по етикета. В този момент той дойде, взе ми от ръцете храна и я върна на стелажа и ми каза да тръгваме. Дребен, но според мен много показателен пример. Sweat
Постоянно ми иска отчет колко пари съм взела от бюджета ни, какво съм купила, колко са стрували нещата и т.н. Аз се чувствам сякаш трябва да искам позволение от него дали мога да купя чай, червило или тоалетна хартия.
Това нормално ли е според вас? И всички това според мен се корени в целта му да се спестят някакви пари, независимо дали са 2,3,4 или 10.. А не ми се мисли, когато/ако един ден имаме деца и ще трябва да се купуват нещата за отглеждането му. Сигурно ще спорим за цената на памперсите.. Expressionless
И като заключение ще уточня и повторя, че финансово сме добре и може (на теория) да си позволим много неща и стиснатостта му не е породена от нисък доход. Има ли шанс той да се промени и ако да - как? 🥺🙁

# 1
  • Мнения: X
Да. Може да почне да харчи повече за себе си.

Сега сериозно. Имате съществено различие в разбиранията. Явно за 5 години не си го стимулирала да си разтвори кесията за теб, тепърва няма как да стане.
Хубаво е да разговаряте откровено за плановете си - как ги вижда нещата той, как ги виждаш ти - и да видиш дали можете да постигнете компромис.

# 2
  • София
  • Мнения: 23 096
Момиче, този е класически скъперник и мега скръндза. Това е болестно състояние, което няма лечение. А ти си прекалено млада, за да си играеш на семейство. Хич не ти трябва такъв, който да ти брои залците и да се скръндзи за една вафла примерно. Сама си прецени дали си склонна на такъв огромен компромис. Аз лично бих избягала от подобен индивид.

# 3
  • Мнения: 31 669
Той не е нормален, но и ти не си много в ред, щом търпиш такова поведение.
Минете на отделен бюджет, ако му е златен и не искаш раздяла.

# 4
  • Мнения: 30 802
Къде живеете заедно? Сами или при някой чифт родители?

# 5
  • Мнения: 4 008
Има, да.  Влизаш в магазина и отделяш твоите неща от неговите неща. Всеки си плаща своето. Плащаш тока и му  казваш - дай ми ето толкова пари (половината) за ток. Вечер си правиш 1 порция и си я изяждаш.  Съответно отсреща или започват да се усещат или не. Ако се усетят - добре - говорите и оправяте кой колко от бюджета дава. Ако не се усеща и започне да се тръшка, започваш да си  мислиш за какво ти е мъж, на който не можеш да се опреш в труден момент, и който ще ти извади залъка от устата, защото така е преценил.

# 6
  • Мнения: 23
Къде живеете заедно? Сами или при някой чифт родители?
Той има собствен апартамент. Но не живеем в целия - половината го дава под наем, по ясни причини..

# 7
  • Мнения: 19 848
Не се втелявай и погледни на позитивите. Може би, ако той не е спестовен, няма да "можете да разполагате с повече", защото всички дребни боклуци от ежедневието всъщност изяждат огромни суми. И, ако решите да си вземете от всичко, което е само 2-3-4 лв. и в един момент си гол като пушка на половината месец.
Та, какво значи ти даваш всичко от своите доходи? И защо даваш всичко?

# 8
  • Мнения: 23
Не се втелявай и погледни на позитивите. Може би, ако той не е спестовен, няма да "можете да разполагате с повече", защото всички дребни боклуци от ежедневието всъщност изяждат огромни суми. И, ако решите да си вземете от всичко, което е само 2-3-4 лв. и в един момент си гол като пушка на половината месец.
Та, какво значи ти даваш всичко от своите доходи? И защо даваш всичко?
Защото нямам неговата заплата и ми е неудобно да оставям половината ..Той е управител на магазин, а аз съм студентка на 4-часов работен ден.

# 9
  • София
  • Мнения: 17 775
Егати дребното човече. Няма да ви бъде, но ще го разбереш след няколко години.
Сам ли си е изработил апартамента, или е мамин златен? Нищо няма да оставяш. Пазарувай си за себе си, защото в момента го издържаш на практика, а той си пести.

# 10
  • Мнения: 1 999
Три години търпиш това? А си само на 22. - това бше първата ми реакция, след прочит. А после реших да ти разкажа за моите деца:
 Моят зет беше така. Не знам дали чак толкова, дъщерята не е казвала. От години спестяват заедно, но имат общи цели - кола, апартамент. В началото той сам ми е казвал, че не обича да харчи много. Сега ми е споделял, че вече не е толкова изплашен от безпаричие. И все пак съм забелязала, че обича да харчи за него си. Но и моята дъщеря явно не се впечатлява от неговите изцепки.
  И той твърди, че харчовете за сватба са излишни. Преди години и дъщерята не искаше да се женят. Но сега - иска. И не го и пита, а директно му казва за какво ще харчи и от какво няма да пести. Но и моят зет е отстъпчив.
   Прецени за себе си твоя човек. Ако е силен характер - може да ти стъжни живота. И бял ден да не видиш. До сега как си го търпяла?

# 11
  • Мнения: 19 848
А-ха, той управител, ти студентка. Simple Smile
Ами, не те приема сериозно, щом ти брои залъчетата.

# 12
  • Мнения: 2 209
А каква е целта? Да създадете семейство, в което седите и си броите залците ли? Питам сериозно, защото си млада. Не си без перспективи и с няколко деца, заседнала в безизходна ситуация.

# 13
  • Мнения: 6 930
Ако той знае ти точно колко пари получаваш всеки месец, а излиза, че знае, щом твоите отиват в общото, би било редно и ти да знаеш той колко взима и каква част отделя. Ако той си отделя за спестяване едно 10-20%  от дохода, почно да правиш същото и ти.
И каквото предложиха по-горе, пазарувай и готви само за себе си, с твоите средства известно време.
Ако не се усети, че има нещо нередно в такава ситуация, значи е безнадежден случай.
Като цяло ми се вижда адски безумно от 19 годишна да се засемейнича с някакъв и то с който изглежда съжителството е мъка.  И така да ми минат 3 години. Ти виждаш ли го като нещо повече в бъдеще?

# 14
  • София
  • Мнения: 23 096
Аааа, божкей, той дава половината апартамент под наем?! Жива да не бях. То това някакъв майтап ли е, кАжи честно! Joy Как го търпиш тоя имбецил, падам просто.

Общи условия

Активация на акаунт