Младо семейство, проблем със свеки

  • 3 522
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 582
С ММ ще се женим след няколко месеца в България. Запознахме се преди една година, много бързо ни се получиха нещата и имахме подкрепата на родителите си. Той е англичанин, ходили сме няколко пъти заедно при родителите му през миналата година и мислехме да създадем семейството си в Англия, но в България му предложиха добра работа и нещата ни се получават добре тук и решихме, че искаме да стартираме семейството си или в България, или някъде в Европа, но не и в Англия поради ред причини (не семейни, просто заради държавата). До този момент се разбирах чудесно с майка му, оказа се, че се разбирам най-добре от другите две снахи с нея. Тя често се опитваше да ми обяснява кое какво е там, като се преместим как да ни е по-лесно и т.н.

Преди ММ да замине за България и да се запознаем, тя изпаднала в голям шок, че най-малкия ѝ син ще отиде да работи в друга държава (за която си е мислела, че е от третия свят ...) и му казала "Не заминавай, защото ще се влюбиш, ще се ожениш и ще останеш там". Е, до тук нещата се случват... май по този начин с изключение, че ние постоянно поддържаме връзка с тях и ходим по няколко пъти в годината за по 10 дни, обаждаме се по 2-3 пъти в седмицата за по няколко часа. Те дойдоха в България и уж на нея ѝ хареса, видя, че имаме МАГАЗИНИ Unamused и сина ѝ е щастлив, даже си спомням, че веднъж каза "Ами, то и да останете няма проблем, важно е да сте щастливи".

Когато им съобщихме решението си да не се връщаме, тя изпадна отново в шок, което разбирам до някъде. Аз тотално бях невидима в разговора, каквото и да казвах, тя говореше как сина ѝ нямало никога да се върне. Тя никога няма да види внуците си и как "Ето, казах ти..." - в смисъла нали ти казах да не заминаваш, че ето, виж излязох права какво ще стане. Държанието ѝ ме обиди страшно много, защото от както сме заедно с ММ винаги съм давала 100% от себе си не да им се харесам, а да ме опознаят и да видят какъв човек съм, че съм възпитана добре в грижа и уважение на семейството и изведнъж се изцепва по този начин. Черешката беше като каза "Благодаря, че ни развалихте уикенда". Баща му реагира по-нормално, с разбиране. Дори ѝ каза "Аз направих същото за теб" и тя отговори "Да, но ти и без това не се разбираш със семейството ти" - в смисъла "Ми, много ясно и без това нямаше друг избор, разбира се, че ще се преместиш".

Там историята е също фрапираща, след като ММ ми разказа направо не можах да повярвам, че тази жена е има такъв характер. Свекъра ми е имал възможност да работи на няколко места добре платена работа в неговата сфера, но понеже свекърва ми не е била близо до нейната майка, го е карала да се връщат обратно в малкото градче. В резултат на това той до ден днешен не е щастлив, няма приятели, а нейната фамилия се е държала много лошо с него и със синовете им.

Тъй, та събирайки 2+2 осъзнавам, че тази мила жена, която наистина мислех, че е чиста душица всъщност не е съвсем такава. ММ не се очуди на реакцията ѝ, но се ядоса на думите, които каза. Истината е, че той взе решението да останем тук и застава плътно до мен. Каза, че тя е голям инат и трудно приема каквито и да било новости в живота си, в повечето случаи и отнема години. Според него дори и след първото ни дете на нея ще ѝ е трудно да осъзнае, че греши в преценката си, но ние няма какво да направим за това.

Чувствам се все едно съм убила човек, честно казано. Ще се подписваме след няколко месеца, а след това ни предстои сватба. Сега като знам какви мисли ще ѝ се въртят в главата и ми става неприятно. Не знам какво ме чака с моята свекърва и не знам как да поддържам отношения с нея от тук насетне. Ще се опитам да се държа както до сега, но от това, което вече съм видяла и чула мисля, че палачинката ще се обърне и тя ще стане много резервирана и ще пуска коментари всеки път на тази тема.

# 1
  • София
  • Мнения: 4 294
Е, нали бъдещият ти мъж е до теб. Това е най-важното. А това, че някаква жена, която на всичкото отгоре и не живее в България ще ти прави коментар веднъж-два пъти  в годината като сте при нея, какво ти пука?
Или тя се кани да живее с вас?

# 2
  • Мнения: 3 720
Нормална реакция ми се струва. Представила си е семейството близо до нея, внуци, радост..И изведнъж свиждания веднъж годишно. А явно обича да е около семейството си, щом навремето не е искала да се отдалечи от майка си.
Не се засягай, но аз харесвам свекървата,  много. Точно мой тип жена е, с усещане за дом и семейство. Казваш, мъжа си луд го е направила, все на нейното, а той си е с нея, вече толкова години? На твое място бих приела някои житейски уроци от нея. А и с времето ще се напасне към ситуацията, ще си свикнете. Важното е, че мъжа ти е на твоя страна. Щастлив семеен живот ви пожелавам!

# 3
  • Варна
  • Мнения: 36 601
И какво ти пука? Ти за нея ли се омъжваш или за сина й? И не започвай мантрата за добрите семейни отношения и колко важни са те. Да, важни са, но никой не очаква да са идеални. Да, важни са, но не и с цената на разбирателството в собственото ти семейство или на огромни, недопустими компромиси. Имаш чудесна връзка с мъжа си, не съсипвай нещата като опитваш да подгъзуваш на майка му или зорлем да я вкарваш в дома си (нямам предвид като физическо присъствие, а като намеса). Тя рано или късно ще успее да въздейства на сина си и тогава жална ти майка какво те чака.

Разбирам стремежа към добри отношения със свекърите, но не разбирам неистовото желание да бъдете първи приятелки или тя да те вижда колко си съвършена. Това няма да стане, прости се отсега с тези илюзии.

# 4
  • София
  • Мнения: 12 006
Значи някои хора, когато си нямат проблеми, сами ги си измислят, като теб Усмивке! Ти проблем нямаш, защото мъжът ти е зад теб и ще останете в БГ. Ако беше послушал мама и се бе върнал в А-я тогава щеше да имаш проблем. Свкърва ти не те харесвала - голям праз. Разговорите сведени до санитарния минимум и готово. Синът и ако ще по 5 часа на седмица да си лафи с нея, теб никой не те кара. Кое ти е проблем? Че свека не те харесвала? SatisfiedSatisfiedSatisfiedSatisfied Както казах, някои хора като си нямат пробеми си ги измислят и си вярват в тях! Дано не ти се налага наистина да имаш проблем и да го решаваш, че 'не те виждам'!

# 5
  • София
  • Мнения: 38 476
Меган, ти ли си? 😉

# 6
  • София
  • Мнения: 7 990
След като синът е взел решение и го отстоява, не виждам драматизма в ситуацията. Нормално е да са с предразсъдъци към България, не ме учудва.

# 7
  • Мнения: 1 405
Влез в положението на жената , нормално да е разочарована, най-малкото й дете, от Англия са - хубава страна. И изведнъж някаква й го "взема" от страна дето даже не знае къде е. Ни внуци ни нищо около нея. Остави я да си го изживее.
И съветът ми е да не се бъркаш в отношенията с мъжа й, и да съдиш кой какъв бил. Едно е какво ти казват, друго е истината . Нали сте от една година с мъжа ти? Може да не си ги опознала още:

# 8
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
И за мен реакцията ѝ е нормална,но ще ѝ мине.Щом ТМ е до теб това е най-важното в случая.

# 9
  • Мнения: 4 611
Хубаво е, че с мъжът ти сте на едно мнение. На жената е нормално да й е кофти. Ще го приеме все някога, но недей да задълбаваш по въпроса повече от нужното.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Едва ли може да ти се случи нещо по-хубаво от това, че с мъжа ти сте заедно и сте на едно мнение. Ще похленчи мамата, ще поплаче и като види, че се чувствате добре заедно, ще се успокои. Ако пък е генетично крива, ще се окаже, че е още по-добре, че сте далече.

# 11
  • Мнения: 1 999
Ще ти кажа същото, както и другите, но с други думи: ти не си отговорна за чувствата на другите. Това, че бъдещата ти свекърва не се чувства добре - не е твоя отговорност. Нито пък твоя вина. Оставяш я да я излекува времето и се радваш на това, което имаш. Да, представяла си си цветя и рози, всички весели и доволни, но не се е получило. Свиквай - такъв е живота. Не можеш да угодиш на всички. И случилото се не е, защото ти си някаква, а защото мама губи детето си. И нейните представи са разбити.
 Моя съвет - стой на страна от свеки, дръж се с нея любезно, културно и уважително. И толкова. Без коментари и защп, какво. Твоя мъж да си се оправя с нея. Изслушваш, съчувстваш и толкова. Неговите чувства също не са твоя грижа - той е голямо момче, ще се справи. И забрави за: него му е мъчно, тежко и тн - няма нужда да ги жалим чак толкова. Че после се връща на нашата глава.

# 12
  • Мнения: 1 376
Моята "свекърва" е на хиляда км и на снимка съм я виждала само. Дори и да се видим, езиково няма как да се разберем. Но синчето се е махнало от нея на 18 и го чува само по телефона отвреме-навреме, та всички са доволни, особено аз, защото съм била свидетел на близки отношения снаха-свекърва.
Нали сте се разбрали с мъжа ти да сте отделно, какво ти пука? Разбирам той да тръгне да ти реве...

# 13
  • Мнения: 6 622
И аз не разбрах къде е проблема?

# 14
  • София
  • Мнения: 12 006
И аз не разбрах къде е проблема?
Свека не примирала от кеф, че снахата /авторката/ ще живее със синът й /мъж на авторката/ в БГ или друга европейска държава, изкл. страната на свека. Или иначе казано свека мрази авторката щот й била откраднала синчето, че и внуците си нямало да може да щипка по бузките всеки ден. Зла снаха Smiling Imp Авторката е в потрес и недоумение как тъй свека няма да я харесва и да примира от кеф по нея! ДРАМА! SatisfiedSatisfiedSatisfiedSatisfied Чак сватбата й помрачавала с поведението си ScreamLaughingJoy

Общи условия

Активация на акаунт