?Въпроси всякакви? (2020г.)

  • 485 401
  • 13 836
  •   1
Отговори
# 1 575
  • Мнения: X
Бакшиш никъде не е законово установен, доколкото знам, а е решение на бранша в съответната страна.
Единствено за Унгария се сещам, че е прието да е ок.15% от сметката. За другите държави нямам ясен спомен, мога само да ти кажа у нас кои туристи дават бакшиш по-охотно Simple Smile

# 1 576
  • Мнения: 500
в щатите е 10%

# 1 577
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 210
да давам задължителен бакшиш, понеже  работодателя не дава адекватна заплата на работниците си ли ?
нещо не ми се връзват нещата.   ако не искам да дам, но пък съм изконсумирал яденето  да го върна ли ? Smiley

# 1 578
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
и сега се чудя какво майчинство ще взимам в крайна сметка. Извинявам се за дългият пост, ще се радвам ако някой е имал подобен казус да сподели.
Първата година ви е гарантирано не по-малко МРЗ, ако изчисленото обезщетение е под нея.

# 1 579
  • Мнения: 6
Благодаря ви много

# 1 580
  • Мнения: X
да давам задължителен бакшиш, понеже  работодателя не дава адекватна заплата на работниците си ли ?
нещо не ми се връзват нещата.   ако не искам да дам, но пък съм изконсумирал яденето  да го върна ли ? Smiley

Примерът е нерелевантен. Заплатата е от шефа, за да е на линия, когато влязат клиенти на заведението. Сървисът е заплащане от клиентите за обслужването.
Наскоро четох статия по въпроса, че през миналия век в САЩ собствениците на заведения не са плащали никаква заплата на сервитьорите си. Квото докарат от бакшиш, толкоз. Изнесена услуга.

# 1 581
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
Примерът е нерелевантен. Заплатата е от шефа, за да е на линия, когато влязат клиенти на заведението. Сървисът е заплащане от клиентите за обслужването.
Заплатата не е ли за това да се изпълняват задълженията и отговорностите според длъжностната характеристика? Съмнява ме в ДХ на сервитьор да не влиза обслужването на клиенти. А бакшишът е един вид оценка, която клиентът дава.
Ако все пак е браншово решение, то трябва да присъства по някакъв начин на видно място, а не клиентът да го научава чак когато му, дойде сметката.

# 1 582
  • Мнения: 68 654
При продажба на наследено МПС, наследниците трябва ли да предекларират преди сделката мпс-то в КАТ?

# 1 583
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 210
да давам задължителен бакшиш, понеже  работодателя не дава адекватна заплата на работниците си ли ?
нещо не ми се връзват нещата.   ако не искам да дам, но пък съм изконсумирал яденето  да го върна ли ? Smiley

Примерът е нерелевантен. Заплатата е от шефа, за да е на линия, когато влязат клиенти на заведението. Сървисът е заплащане от клиентите за обслужването.
Наскоро четох статия по въпроса, че през миналия век в САЩ собствениците на заведения не са плащали никаква заплата на сервитьорите си. Квото докарат от бакшиш, толкоз. Изнесена услуга.
просто през миналият век краварите не са се сблъсквали с нормалните човешки манталитети. Smiley
услуга се извършва не само в кръчмите. да ида да си платя данъците държавните служители пак извършват услуга. ако трябва да си плащаме за нея ... щяха да умрат от глад.
порцията храна струва  Х лв., услугата на моб.оператор ми струва Х лв.  защо трябва да плащам Х+ лв. ? - ей това не го разбирам. ако искат може да им върна услугата - и храната и пиенето. Smiley

# 1 584
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
Лечение на кожни екземи, обриви...такива разни освен с кортикостероиди има ли? Принципно. Т.е има ли смисъл да търся доктор, който лекува по друг начин или няма такъв?

# 1 585
  • Мнения: X
А ако разбивката е
1.30 за кюфте = 1 за кюфтето, 0.20 ДДС, 0.10 обслужване, пак ли ще откажете да платите тези 0.10 ?
Всъщност не знам как е описана цената в чужбина, ако изобщо. В Словакия не помня да е имало сървис. Ако оставиш.

# 1 586
  • София
  • Мнения: 3 789
Лечение на кожни екземи, обриви...такива разни освен с кортикостероиди има ли? Принципно. Т.е има ли смисъл да търся доктор, който лекува по друг начин или няма такъв?

Овладях много тежка алергия с иглотерапия, след като всички кортикостероиди и тем подобни започнаха само да влошават нещата (стига се и до такъв момент). Няма пълно излекуване, но поне има дълги периоди на ремисия, а и симптомите стават по-леко изразени. Това мога да препоръчам след години ходене по различни лекари,  изпити/ измазани тонове лекарства и преминати безброй процедури

# 1 587
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
Ще споделиш ли подробности? Може и на ЛС.

# 1 588
  • В страната на мечтите
  • Мнения: 737
И аз се интересувам Blush

# 1 589
  • Мнения: 6 529
Във Варна къде мога да копирам 3 броя картички без да ходя до Фотосинтезис?

Общи условия

Активация на акаунт