За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 29 965
  • 737
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 39 214
За първи път купих скариди с мустаци, очи и опашки. Трябва ли да ги измия предварително и да ги подсуша преди да ги мина през тигана? Пише, че са бланширани.

# 616
  • Мнения: 9 515
баба ми замразяваше бланширани тиквички на кубчета и ставаха.

# 617
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
За първи път купих скариди с мустаци, очи и опашки. Трябва ли да ги измия предварително и да ги подсуша преди да ги мина през тигана? Пише, че са бланширани.

Според мен трябва да ги почистиш.
Само месото им се жулва в тигана.
Маха се главата, после дърпаш от към опашката и трябва да падне хитиновата обвивка и опашката и остава месото.

# 618
  • Sofia
  • Мнения: 21 604
Съншайн, ако ти покажа как изглежда балконът ни... под парапета е пълно с торбички с продукти... ми то с тия грейпфрути, ананаси , патладжани, жълта ряпа,  китайско зеле , бяло зеле - все са големи, 2-3 кутии  мляко, пък зелените салати (ползвам различни видове, та са няколко) буркан/консерва домати, печени чушки, краставички... ми и двувратка не може да ни събере.  И ние пазаруваме за няколко дни. Та така - между  -2 и + 8-10 градуса стоят на балкона. За някои... например доматите определено не се държата в хладилник (на стайна Т, ама все пак до някакви градуси), краставици също - изсушавал ги той.

За първи път купих скариди с мустаци, очи и опашки. Трябва ли да ги измия предварително и да ги подсуша преди да ги мина през тигана? Пише, че са бланширани.
Ти остави мустаците и очите, нали главата няма да я ядете, ами виж вената дали е почистена. За тигана ги отцеди/подсуши, че ще пръскат, не за друго.

# 619
  • София
  • Мнения: 11 688
Всичко замразявам, почиствам нарязвам на големи парчета и във фризера, то моркови, селъри,  тиквичка, чушки, патладжани, босилек, копър, магданоз и ...почти всичко, без картофи, те не стават. Не мога всеки ден да тръчкам за моркови и подобни. Тиквичката , патладжаните основно ги ползвам за супа и гювеч.  Много ми е удобно.

# 620
  • Мнения: 328
Как се прави ХУБАВО бутер тесто?Моля за изпитана рецепта.

# 621
  • Sofia
  • Мнения: 21 604
Как се прави ХУБАВО бутер тесто?Моля за изпитана рецепта.
Заповядай - https://morrennaa.blogspot.com/2013/04/blog-post_21.html

# 622
  • Мнения: 39 214
Много ви благодаря. Бях забравила за вената при скаридите.

# 623
  • Мнения: 416
Включвам се и аз с въпрос. Вчера си купих за пръв път ориз балдо. Препоръчаха ми го като подходящ за печене. Все пак се чудя дали се изпича наистина добре, т.е. искам да става мек, да няма твърда сърцевина като някои др.сортове. И какво е съотношението с водата?

# 624
  • Мнения: 19 285
За втори път правя целувчена торта и ми иде да се гръмна, защото като престои малко и кремът попива в целувчените блатове, които омекват. Моля кажете къде бъркам?
Правих я и двата пъти по тази рецепта http://angellovescooking.blogspot.com/2011/03/meringue-cake-with … -and-berries.html
В сметаната се слага лимонов сок и може би е от него, защото виждам как се утаява на дъното на чинията. Има ли нещо, с което стабилизират разбитата сметана, така че да не попива в целувките?

И втори въпрос-на какво мога да я трансформирам?

# 625
  • Мнения: 2 817
За втори път правя целувчена торта и ми иде да се гръмна, защото като престои малко и кремът попива в целувчените блатове, които омекват. Моля кажете къде бъркам?
Правих я и двата пъти по тази рецепта http://angellovescooking.blogspot.com/2011/03/meringue-cake-with … -and-berries.html
В сметаната се слага лимонов сок и може би е от него, защото виждам как се утаява на дъното на чинията. Има ли нещо, с което стабилизират разбитата сметана, така че да не попива в целувките?

И втори въпрос-на какво мога да я трансформирам?

Според мен никъде не бъркате. Преди време съм правила тази торта и специално си пишеш в указанията да се сглобява непосредствено преди употреба.

# 626
  • Мнения: 10 256
Домашните работи са малко така. Аз пък бях правила някаква шоколадова и отстрани я бях украсила с шоколадови пурички. Леле като е пробваме на другия ден, те като станали едни меки, отлъгнали, а я бях завила. Едва я притикахме. Добре, че не беше за пред хора. Щях да се изложа. После като правя разни разядки и хапки, пак нещо не става - я авокадо ще ми почернее, хумус като правя, завяхва отгоре, яйца пълня със сирена, пак така, банички отлъгнали, коктейлни филийки и те така. Трудна работа в къщи да се поднесе нещо свястно. Иначе на вкус са хубави, но за пред хора не са.

# 627
  • София
  • Мнения: 11 688
Как се прави ХУБАВО бутер тесто?Моля за изпитана рецепта.
Ето и от мен, малко са по различни пропорциите на продуктите, но много се доближава до това на Моренка

https://cookwithmarcheva.blogspot.com/2019/11/blog-post_110.html
За втори път правя целувчена торта и ми иде да се гръмна, защото като престои малко и кремът попива в целувчените блатове, които омекват. Моля кажете къде бъркам?
.....................
И втори въпрос-на какво мога да я трансформирам?
Не, не е от лим. сок, напротив, ако го няма съвсем ще омекне. За тази цел да останат твърди добавям при разбиването на белтъците кремотартар. Той ги държи твърди. Не знам защо Мина, на която е рецептата, не го е добавила към продуктите, като точно от нея го купувам този кремотартар. Но имай предвид, че целувките не са много трайни, те попивам с времето. Можеш да я трасформираш в чаши.

Включвам се и аз с въпрос. Вчера си купих за пръв път ориз балдо. Препоръчаха ми го като подходящ за печене. Все пак се чудя дали се изпича наистина добре, т.е. искам да става мек, да няма твърда сърцевина като някои др.сортове. И какво е съотношението с водата?
Ориз Балдо основно ползвам за мляко с ориз, но според мен изобщо не е проблем да се работи с него. Също 1 : 3 е. Става и за ризото.

# 628
  • Мнения: 269
Здравейте!

Моля, дайте идея за печени сладки картофи на фурна. По-скоро се чудя какви подправки да сложа.

Благодаря предварително Simple Smile
На средно дебели резени по дължина като обикн картофи, напръскани с малко зехтин и поръсени със смес от сухи средиземноморски подправки риган, Мащерка, босилек, розмарин равни части
Стават за около 30 мин на 170оС,
Надявам се да ги  харесате.

# 629
  • Мнения: 19 285
Марчева, благодаря много за идеята да я трансформирам в чаши. Другия път направо така ще я направя.

И като сте на вълна кроасани, дъщеря ми врънка от много време да ѝ направя кроасани, но не яде глутен. Правила съм навремето тези от линковете. Дали ще станат с безглутеново брашно?

Да кажа и аз как правя сладки картофи. Нарязвам ги на колелца с дебелина 2-3мм. Слагам зехтин, чили, куркума, черен пипер, сол. Пека на 180г, докато започнат да хващат коричка.

Общи условия

Активация на акаунт