Съмнения за дисбактериоза - минавали ли сте през това?

  • 3 277
  • 11
  •   2
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте!

Имам проблем, който се задълбочава и бих искала да разбера дали има и други жени с моите оплаквания, тъй като съм в лутане от много време. Искрено се надявам се да ми простите подробностите, просто не зная кое от всичко да спестя.

Как започна всичко: Преди около две години, може би малко след раждането на дъщеричката ми. Започнах да усещам изключителен дискомфорт преди изхождане, без никаква болка, просто причерняване, лек световъртеж, слабост и това, което ми е най-трудно да си обясня - зрението ми сякаш отслабва и виждам в мъгла. Случваше ми се обикновено, когато съм била с разстройство. Стигала съм до паник атака веднъж, просто от уплах, че ми прилошава. След изхождане ВИНАГИ всичко се нормализира постепенно, до няколко минути - нито ми е черно, нито ми е тревожно, нито ми хлопа сърцето, чувствам се чудесно и имам енергия.

Какво ми се случи през последния месец: Разболях се от пневмония, която започна с кашлица и температура, която понижавах два-три дни, като редувах Нурофен стоп колд и Парацетамол. След посещение на лекар УНГ, ми бе изписан антибиотик Молоксин. След цяла нощ температура, на сутринта взех Нурофен, след час и половина Парацетамол, след още час и половина беше време за втория прием на антибиотика. Заспах и се събудих след около час, цялата вир вода, с много силен световъртеж, силно гадене, беше ми страшно зле и всички се уплашихме яко, мъжът ми почти ме носеше до тоалетната, имах около 6-7 изхождания, чувствах, че ще припадна. Извикахме линейка. Казаха, че имам симптоми на интоксикация, взеха ме в спешно, преляха ми нещо оводняващо, след още няколко изхождания ми светна малко. След още една кошмарна нощ вкъщи с температура, диария, силно гадене (без повръщане) и кашлица, заминахме за Окръжна (в София), където след снимка ме приеха с пневмония, по думите им "лека е". Приеха ме в инфекциозно, като се хванаха за това, че съм с разстройство, защото по думите им в пулмология имало малко места и имало туберкулозни пациенти. Лекуваха ме седем дни с венозни антибиотици, за разстройството ми даваха Смекта. Пиех пробиотици. Изписаха ме с чисти дробове, но все още с разстройство - дори не ми направиха микробиология, само кръв ми взеха веднъж и с това изследванията приключиха.

След изписването имахме поне 3 посещения в спешното, с много силно причерняване, не можех да си стоя на краката, тотална липса на апетит, диария, бях силно обезводнена. От три дни бах на сухари, солети и обикновени бисквити, по предписание на докторите. След като се връщахме ТРИ ПЪТИ в Окръжна със същите оплаквания и след изключително тъпото отношение на някои лекари там, които твърдяха, че едва ли не си въобразявам и ми бил нужен "малко въздух, да ми светне", щото леко ми било качено кръвното "от притеснение", най-после един непознат за мен лекар от спешното поиска обяснения от отделението където бях лежала, каза "момичето е пред припадане, явно има причина!" и един от докторите, които ме лекуваха, се осмели да предположи, че става дума за "реакция" след антибиотиците. Изписа ми прахчета за оводняване и ме прати да си направя изследвания за не знам си какъв токсин, микробиология и паразити.

Не дочакахме резултатите. Отидохме във ВМА, където веднага ме приеха в инфекциозно. Направиха ми същите изследвания, всичко се оказа отрицателно, единствено имах чревна гъбичка кандида, за която пих Фунолгон 5 дни. Оводняваха ме, изследваха ми какво ли не, единствено откриха дефицит на витамин Д, дори Б12 бил в норма (което ме учуди, в друга лаборатория през лятото ми излезе, че имам дефицит, не ми се мисли след прием на антибиотици какво е положението). Изследваха ми сърце, очи... Резултати като за пример. Всички кръвни показатели са точно по средата, кръвното ми - космонавтско, качвам само преди изхождане. Чернее ми яко, до момента в който стомахът ми не остане празен - ей тогава имам сили и настроение да тропна едно Еленино. За мое велико учудване, и в двете болници не ме изпратиха на гастроентеролог. В първата логиката беше - щом не ме боляло, нищо ми нямало, а и 3 изхождания (макар и зелени, воднисти със слуз - простете ми и тези подробности) нищо не значели. Във втората - нова година е, гастроентеролозите почиват. "Като се изчистиш, ще се оправиш" - това ми повтарят всички от всякъде. И дума не дават да кажа, че имам подобни оплаквания от години и сега просто са се влошили. От лекарствата и боледуването било, според докторите в Окръжна, искало време, а и съм била под стрес, все пак съм прекарала толкова време по болници, не съм била вкъщи по празниците, липсвала ми малката и т.н. Как човек, който никога не е бил в депресия, изведнъж "от мъка" се обезводнява  до почти припадък, при това след агресивно, венозно, антибиотично лечение. Какво им става на тия доктори. При това в инфекциозно отделение...

И така, от повече от двадесет дни съм на гол ориз, картофи, сухари, солети, препечени филии и неща от сорта. Протеин забравих какво е. Откакто ме изписаха от ВМА, се чувствам малко по-добре, поне не се треса от безсилие и гаденето спря, та мога да изям една супа като хората. Пия един куп лекарства за разстройство, които не помагат особено, но без тях изхождам почти вода. Пия два вида пробиотик, както и витамини, соли за изчистване, Биозин и прочее имуно стимулиращи и подпомагащи чревната флора препарати.

За тези две седмици в болници изчетох света на няколко езика. Разбирам, че докторите не дават да им се казва "аз четох еди-какво си и имам симптоми 1:1", но в случая всичко крещи ДИСБАКТЕРИОЗА, при това не такава, която се е появила по време на заболяването, а такава, която си нося с години и се е влошила след приема на купищата лекарства. Утре съм на гастро, надявам се да ме изслуша, защото на моменти се отчайвам. Понякога не мога да се вдигна от леглото, а съм с детенце на две годинки.

Ако някоя от вас е минала през подобен сървайвър и има опит с това адско причерняване, спад в настроението, точно преди изхождане, а след това нормализиране, или пък сериозен стомашен дискомфорт след прием на антибиотици, моля да сподели. Какво се оказа? Как се възстановихте? Какви изследвания си направихте?

Всичко, всичко ще ми е от полза. А и вярвам, че ще бъде от полза и на други с такива симптоми - страдащите от дисбактериоза не са малко, а отдават дискомфорта си на какво ли не, объркани от грешни диагнози. На мой познат в Германия му казали - момче, не си за психолог, а за гастроентеголор. Така и се оказало.

Извинете ме за дългото описание. Надявам се, че разбирате.
Благодаря на прочелите и на отзовалите се! Бъдете здрави!

Последна редакция: пн, 06 яну 2020, 02:25 от Ikka

# 1
  • Мнения: 11 310
Здравей,

Надявам се да не те обидя скоментара си - той е съвсем добронамерен.
Според мен имаш психически проблем в основата на случващото се и психиатър би ти помогнал с малко медикаменти.
Няма как да ти причернее и да ти мине до минути след като се изакаш поради физическа причина. Само нервен импулс може толкова бързо да повлияе и за това смятам, че проблемът е в нервната система. Няма химични елементи, няма променяща се биохимия при дефекция, няма отделяне на хормони, които да правят връзка с прилошаването.

Да, вероятно е да имаш и дисбактериоза. Дъщеря ми е с такава 10 години - мога да ти дам нейната схема на лечение от Детокс център.  Пак там правихме и пълен анализ на изпражнения и от Германията ти пращат всичко от до - какво има и какво няма в изпражненията ти. Но в момента какво толкова да изследват след диария - всичко ще е скочило, а цената на теста е 500 лв.

Може и с невролог да поговориш дали може от някакви възпалени или увредени нерви в/до ануса да се чувстваш така.

# 2
  • Мнения: 4
Благодаря за отговора! Разбира се, че не ме обиждате, в търсене съм на причината.

Ако е на психическа основа, наистина не си обяснявам защо имам причерняване, само когато имам стомашно разстройство. Като дете съм падала от безсилие след изхождане с диария, била съм на 10-12, майка ми ми припомни. Докторите казали, че е обезводняване. По принцип се интоксикирам бързо, не мога да пия повече от чашка алкохол, защото завършвам в тоалетната с повръщане. Имала съм хранително натравяне, така го нарекоха в болницата, но не разбраха от какво, защото само аз повръщах от цялата група, с която бяхме яли едно и също. И друг път съм стигала до гадене след прием на лекарства, съвсем обикновени нурофен или аналгин. Много съм "кекава" на токсини...

Търсим физическа причина, защото общо казано - има ли разстройство - имам проблем и ми е мъгла пред очите, няма ли разстройство - няма проблем, съвсем добре съм. Не зная дали е дисбактериоза, но намираме сериозни прилики в симптомите.https://nadiapetrova.bg/programs/%D0%B8%D0%BD%D1%84%D0%BE%D1%80% … D0%B0%D0%BD%D1%81

# 3
  • Мнения: 2 755
Едва ли усещанията са на психическа основа. Всичко в тялото е свързано с връзки, които не винаги са ни понятни. Аз мисля да не е проблем с правото черво. Попитай гастроентеролог дали не си за колоноскопия.

# 4
  • Мнения: 11 310
Oт първият ви пост останах доста озадачена от схемата ви на прием на лекарства. Защо час и половина следд нурофен пиете парацетамол? Те въобще не са "обикновени лекарства".
За реди заолявания и състояния са абсолютно забранени.

А състоянието на черния ви дроб и метабоизма ще покаже дали въобще ви е показно да приемате нестороидни противовъзпалителни.

# 5
  • Мнения: 240
Една приятелка след купища неадекватни лечения със същите симтоми се оказа с глутенова непоносимост. Докато траеше лечението получи и преплитане на червата. Като за начало спри да ядеш всичко с глутен или със съмнение за наличие на глутен.

# 6
  • Мнения: X
Дорис е права. Даже да редуваш Нурофен с Парацетамол, минимума е с 4 часа между приемите. Бъди внимателна, защото белите стават бързо. И най-добре направи консултация с гастроентеролог.

# 7
  • Мнения: 4
Бях на гастроентеролог днес, причината не може да се изясни от един преглед и ехограф, не съм го и очаквала. В общи линии, факт е, че лекарствата са "измили" голямо количество бактерии от червата и според симптомите ми, най-вероятно в момента властват лошите, които са слезнали на място, където не трябва да бъдат. Организмът ми се бори с дисбактериоза, преместване на едни бактерии и свръх популация на други. В момента лекуваме симптоматично, докато не дойде момент за "пълнене" на червата с полезни бактерии чрез храненето. В момента на дневен ред е разстройството да спре. Колкото до прилошаването, имаше си термин, който за съжаление не запомних. Най-вероятно става дума за дебелото черво, където, според думите му "се съдържа цяла една отделна вселена от нерви". Каза ми, че 'психологията ми е в червата' и че е нормално да има тревожност и спад в настроението у някои пациенти, именно заради нарушена чревна флора, често се случвало след лечение с антибиотици.
Цитат
Дорис е права. Даже да редуваш Нурофен с Парацетамол, минимума е с 4 часа между приемите. Бъди внимателна, защото белите стават бързо.
Абсолютно сте прави с Дорис, затова го и споменах. Никой лекар така и не ми каза - момиче, прекалила си с лекарствата, затова ти е толкова зле. Два пъти предполагаха, че съм интоксикирана заради болестта, температурата ме скапвала и т.н. А то си беше чиста интоксикация, заради неправилен прием на лекарства. След това антибиотиците съвсем са ме смачкали.

Благодаря ви за мненията, вярвам, че съм на прав път Blush Hug
Една приятелка след купища неадекватни лечения със същите симтоми се оказа с глутенова непоносимост. Докато траеше лечението получи и преплитане на червата. Като за начало спри да ядеш всичко с глутен или със съмнение за наличие на глутен.
Не мога да спра да ям всичко с глутен, защото това значи да спра да ям изобщо, диетата ми е изградена предимно от тестени продукти. Според доктора, няма смисъл да си правя тестове за непоносимости и алергии точно сега, защото организмът ми е в нетипично състояние и ще реагира с непоносимост към повечето храни. Подобно изследване ще ме прати в грешна посока. Не съм имала конкретни оплаквания след консумация на глутенови храни, но ще направя тест един ден, сега не е моментът. Благодаря за насоката Simple Smile

Последна редакция: чт, 09 яну 2020, 09:58 от AnMary

# 8
  • Мнения: 11 310
Kakва диета ти препоръчаха?
А кой пробиотик?

# 9
  • Мнения: 4
Kakва диета ти препоръчаха?
А кой пробиотик?


Ориз, Картофи, сухари, макаронени, пиле, печени ядки, позволено ми е и кисело мляко и малко зрял кашкавал.
Пробиотикът е Sinquanon

# 10
  • Мнения: 7 776
Аз изпитвам в момента подобни на вашите премеждия. Дали можете да ми препоръчате гастроентеролог?

# 11
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Ами вечното разстройство и прилошаването говори точно за глутенова непоносимост.

Аз нямах разстройство, но поне 4-5 пъти ми е причернявало в тоалетната и знам, че след по малко от минута-две ще се струпясвам в несвяст на земята, та бързах да се облека и да излезна, за да ме види някой и да ми помогне!

И на мен ми обясняваха, че било на психическа основа, стрес, ала-бала, точно глутенът се оказа!
Пробвай една седмица, трябва да си мега стриктна. Яж картофи, ориз, просо, елда -те са лесносмилаеми.

Другото е Roemheld Syndrom, което се покрива с доста от симптомите ти.

Общи условия

Активация на акаунт