Две позиции с една работна заплата? Какви са ми правата?

  • 2 524
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 952
Здравейте, з

Започнах работа в едно заведение като продавач- консултант. И така ми го пише в договора и в длъжностната характеристика. В същото време обаче едновременно изпълнявам и ролята на сладкар, т.е. поне 70% от времето съм точно сладкар. Падежа на заплатата ми е от 1-во до 5-то число, а вече няколко месеца я получавам след падажа. т.е. с няколко дни до седмица закъснение.  Ако падежа е на 5-ти и се окаже почивен ден за банките, т.е неделя, не би ли трябвало заплатата да е преведена в последния работен ден. т.е. петък, а не следващия работен, т.е. понеделник. Обедна почивка или нямам или почти не я ползвам, защото "имало работа". А по закон имам 30 мин обедна и две по 15 мин почивки. Имам колежка, която очевидна не съм й симпатична и за всичко ме клевети и шефа е на нейна страна. Какви права имам аз и какви рабодателя в този случай, защото започнахме да се караме и разбирай, че всичко "трябва" да е в полза на работодателя, а не в моя?

Последна редакция: сб, 11 яну 2020, 15:27 от Salsera

# 1
  • Мнения: 2 838
Няма смисъл да се бориш с вятърни мелници. Търси си нова работа. За жалост в повечето фирми се работи по този начин. Аз лично съм работила във фирма в която трябваше да вдигам телефона и след работно време..разбирай докато не си легна,че понякога и след това.Устисках зъби няколко месеца и напуснах. Ама и с последната заплата беше зор. Понеже ме осигуряваха на минималната разбира се,ми платиха това което е по фиш, а останалите 500лв си взех след 6 месеца... и то защото не върнах служебния телефон и ключовете от офиса..условието ми беше,че ще ги върна след като ми се изплатят парите..

# 2
  • Мнения: 12 771
За какво толкова те клевети колежката, и шефът е на нейна страна, какви са ти провиненията?

За плащането, примерно за работеното през декември началото на януари ли ще ти платят? Ако е така, не е голямо закъснение седмица след това, изобщо. Но ако е началото на февруари, е по-сериозно. Какво да ти кажа, все пак редовно си взимаш заплатата. И не, ако сте се разбрали от първо до пето число, и пети е неделя, не следва да ти се нареди на трето число, в петък. Понеделник е ок.

За почивки - ясно е, имаш право на почивки, ти си го знаеш. За това би трябвало да се разберете.

Това, дето работиш и като сладкар, може да е, защото няма достатъчно работа, за да ти се уплътни работното време като продавач-консултант. Ако си уплътняваш само 15% от работното време, за какво да те държи шефът? А ти, ако не си съгласна да си сладкар, защо стоиш там? Но ако няма къде да отидеш на работа, бъди сладкар, докато намериш нещо по твой вкус.
Общо взето, ако само се карате с работодателя и той не е доволен от работата ти, се очаква да те освободи и да си намери друг работник. А ако ти не си доволна от него, си намери друг работодател. Няма смисъл да влизаш в кой знае какви конфликти и драми, опитай се да погледнеш по-просто на ситуацията.

# 3
  • Мнения: 952
А ми проблемите идват от колежката, която още, докато бях на стаж все не й излизаше касата в нейните смени и ме обвиняваше мен, че съм ги взела. А при другата колежка (която напусна) и аз съм на нейно място, всичко беше ок. След като поисках парите да ми ги описва, като ми предава смяната, изведнъж спряха да й липсват пари от касата, явно нямаше как да ме излъже като са описани. После каза, че й крада от бакшишите, а те бяха общи, в една чашка за типсове.  Казах й че повече няма да ги слагам в чашката за бакшишите и моите ще си ги прибирам в мен и пак не й се получи шантажа. Явно си е взимала от бакшишите, за да яде и да пие, и аз като почнах да си прибирам моите и тя пак се ядоса. Заяжда ми се за чистене, за готвене, общо взето за всичко. Въпросът е че шефката само си мълчи и я слуша, сякаш тя е шеф, а не продавачка и си я манипулира за всичко. Ама аз ще говоря с шефката и ако така продължава да си мълчи и да прави каквото онази й каже, ще им кажа да си търсят нов балама и ще напускам. То с прости и злобни жени е трудно да се бориш. А и като отивам на работа искам да бъде поне с малко желание, а не насила Wink

# 4
  • Мнения: 14 635
Не знам колко е уплътнено времето на авторката като продавач,но знам,че бълг.работодател си е муфтаджия.Законодателството ни позволява това и даже го поощрява.Както и всякакви други нередности на бг бизнес.Защо в длъжностната характеристика не пише:сладкар?!А в останалите заети(примерно) 15% е и продавач.Сигурно,защото ако е сладкар,ще трябва и заплатата да е по-висока.Аз така си го обяснявам.Salsera,когато те интервюираха,питаха ли те дали имаш сладкарски умения?
Няма начин да не сте забелязали,че в различните,големи търговски вериги,където има топла витрина,продавачите са предимно готвачи,после продавачи.Със сигурност и миячи.

# 5
  • Мнения: 952
Silverstone, а ми то интервю почти нямаше, само ме питаха дали съм работила преди в магазин и дали съм готвила. Аз съм изкарала сладкарски курс преди 10 г, но никога не съм се занимавала с това. Буквално в последния момент си търсеха човек. А че са муфтаджии бг работодатели е ясно, само не знам защо си мислят, че като си правят на маймуни служителите, те ще им отговарят с любов и допълнителна работа. Крайно време е да си търсим и ние правата. Не говоря за голяма заплата или не знам какви бонуси, просто като отиваш на работа да ти оценяват труда и времето, което полагаш, за да им развиваш скапания бизнес. Времето ми е уплътнено на 100%, не съм седнала да си клатя краката, но да, и според мен в длъжностната х-ка трябваше да пише, че ще работя и като сладкар.

# 6
  • Мнения: 14 635
Не знам какви права ще си защитиш в тази мафиотска държава.Изисквай си каквото ти се полага по договор.Най-добре си търси друга работа.Няма смисъл да търпиш и да се хабиш.За колежката-клюкарка пък изобщо не ми се коментира.Сетих се за един още по-фрапантен случай на некоректен работодател.То един ли е?Точните са изключение,иначе всички се представят за такива.Една позната започнала работа в месарски магазин.Собствениците семейство,уж много точни хора,сериозни и не знам още какво.Така говорели живеещи и работещи около тях клиенти.По същият начин вместо продавач,искали да е готвач и продавач на топла витрина,понеже шефа решил да са разшири бизнеса.Тя не си поплюва и от ден първи му казва,че няма да готви.Ами уж друг ще го прави,ама само понякога,но все се налагало.Времето за почивка било проблем,както винаги,банално.Черешката на тортата е при получаване на първата заплата!''Коректният и точен шеф'',любимец на клиентите и казал,че ще и даде първата заплата,когато напусне.....Застраховал  се ако направи гафове.Така процедирал с всичките си работници.Жената не си поплюва и му казала,че сега напуска и наистина го направила.Направи му и ''добра'' реклама,каквато си заслужава.Не ми се коментира и за още по-големите бизнесмени.Преди години Домусчиев дето се пени по тв при преговори със синдикати и подобни теми,не плати на подизпълнители,защото бил купил двама футболисти и нямал пари в момента.....Това са българските работодатели и малките и ''големите''-мошеници.Синдикатите и те същите.

# 7
  • Мнения: 2 345
Имаш ли трудов договор, какво пише в него? Може да подадеш жалба в Инспекцията по труда, те ще дойдат на проверка. Можеш да опишеш положението си в жалбата, а при проверката ще ти дадат да попълниш декларация и в нея да посочиш работно време, заплащане и други условия. Това, което може да стане е да  наложат акт на фирмата и предписание за поправка на тези нарушения на Кодекса на труда, евентуално това може да е добре за теб и другия персонал в заведението, но пак не е сигурно, има си разни вратички и пак се заобикаля закона, за съжаление. Но аз бих се обърнала към Инспекцията по труда и задала там тези въпроси, ще ти обърнат внимание, това им е работата.

# 8
  • Мнения: 5 004
Оплаче ли се в инспекцията по труда ще я освободят от работа.

# 9
  • Мнения: 2 345
Оплаче ли се в инспекцията по труда ще я освободят от работа.

Сигналът може да е анонимен.

# 10
  • Мнения: 5 004
Не може.

# 11
  • Мнения: 2 345

Но в нашата държава няма друг вариант. На място може да се уточни тази подробност.

# 12
  • Мнения: 5 004
По анонимни сигнали не работят.За да подадеш жалба или оплакване трябва да отидеш лично и да пуснеш писмено оплакване в което си пишеш имената,адреса,ЕГН.

# 13
  • Мнения: 2 345
По анонимни сигнали не работят.За да подадеш жалба или оплакване трябва да отидеш лично и да пуснеш писмено оплакване в което си пишеш имената,адреса,ЕГН.

Има и консултации на място,  с което може да си изясни този въпрос и има ли начин да бъде анонимна за работодателя.

# 14
  • Мнения: 31 691
Ако по договор заплатата трябва да ти се преведе до 5-то число, а ти я преведе след него, имаш пълното право да напуснеш без предизвестие. Тогава нито му дължиш месец доработка за да намери човек, нито има право да ти удържа от заплатата.
Естествено ако си на минимална има вероятност да ти изплати минимална заплата.

# 15
  • Мнения: 840
ммммм, класика.

# 16
  • Мнения: 952
Здравейте, момичета

Реших доброволно да напусна, след като колежката продължи да ме навътря с липсващи пари от касата и куп други интриги, а шефката се застъпи за нея, което подозирам, че и със следващите след мен ще се случи. Подадох си предизвестието и няма да се занимавам повече със злобни жени. Благодаря за отговорите!

# 17
  • Мнения: 9 876
Ако по договор заплатата трябва да ти се преведе до 5-то число, а ти я преведе след него, имаш пълното право да напуснеш без предизвестие. Тогава нито му дължиш месец доработка за да намери човек, нито има право да ти удържа от заплатата.
Естествено ако си на минимална има вероятност да ти изплати минимална заплата.

не е вярно. работодателят може да ти забави плащането на заплатата, мисля че беше 3 месеца, в който период продължаваш да дължиш известие. Длъжен е да плаща осигуровките ти навреме. Но ако се забави със заплатата над 3трите месеца, тогава можеш да напуснеш веднага, и няма да дължиш предизвестие, а той/тя трябва да ти изплати всичко веднага.

Със заповед може да ти бъде наложено да извършваш и друг вид работа, и ако този друг вид работа/за който имаш квалификация/ не е на различно работно място. И не продължава ... мисля че беше 6 месецана пълно работно време - никой не е длъжен да ти коригира длъжностната характеристика, или заплащането. Ако се надвиши срокът, тогава трябва ад те преназначат.

напрмер ако от директор почнеш да работиш като чистачка, ще вземап директорската заплата до 6 месеца, ако не те преназначат до тогава.
И обратното е вярно. Ако си чистачка, и почнеш като директор - пак чакай чиастаческа заплата.

# 18
  • Мнения: 5 004
Глупости.

# 19
  • Мнения: 31 691
Ако по договор заплатата трябва да ти се преведе до 5-то число, а ти я преведе след него, имаш пълното право да напуснеш без предизвестие. Тогава нито му дължиш месец доработка за да намери човек, нито има право да ти удържа от заплатата.
Естествено ако си на минимална има вероятност да ти изплати минимална заплата.

не е вярно. работодателят може да ти забави плащането на заплатата, мисля че беше 3 месеца, в който период продължаваш да дължиш известие. Длъжен е да плаща осигуровките ти навреме. Но ако се забави със заплатата над 3трите месеца, тогава можеш да напуснеш веднага, и няма да дължиш предизвестие, а той/тя трябва да ти изплати всичко веднага.

Със заповед може да ти бъде наложено да извършваш и друг вид работа, и ако този друг вид работа/за който имаш квалификация/ не е на различно работно място. И не продължава ... мисля че беше 6 месецана пълно работно време - никой не е длъжен да ти коригира длъжностната характеристика, или заплащането. Ако се надвиши срокът, тогава трябва ад те преназначат.

напрмер ако от директор почнеш да работиш като чистачка, ще вземап директорската заплата до 6 месеца, ако не те преназначат до тогава.
И обратното е вярно. Ако си чистачка, и почнеш като директор - пак чакай чиастаческа заплата.

Ще те помоля преди да пишеш глупости, да почетеш малко.
Виж чл.327, ал.1, т.2 от КТ;
Ето да почетеш.
https://milovanov.bg/trudovo-pravo/article-2
https://www.lex.bg/laws/ldoc/1594373121
Срок в КТ няма. Ако до 10 трябва да ти я преведат, може и на 11, 12 да напуснеш.
Хайде сега обори ме, но ще помоля да цитираш закон, който казва, че 3 месеца някой лумпен може да не ми плаща, но аз трябва да му работя.
Има КТ има и договори. Четете бе хора, четете.

# 20
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 295
Законът добре, но авторът твърди, че ако 5 е събота/ неделя, заплатата му трябва да се преведе на последния работен ден преди 5 число. Не мисля, че е така, въпреки че на всеки му се иска.

# 21
  • Мнения: 31 691
Законът добре, но авторът твърди, че ако 5 е събота/ неделя, заплатата му трябва да се преведе на последния работен ден преди 5 число. Не мисля, че е така, въпреки че на всеки му се иска.


Банките не работят събота и неделя.
Но той е длъжен до 5 да ги преведе, ако така пише в договора.
Не мисля, че е болка за умиране, ако ги преведе на 7 в понеделник. Авторката казва, че няколко дни до седмица закъснение.
Предишния ми шеф си позволяваше да бави заплатата с над 15 дни.
Извинявай, но не ми беше 5000, че да ми стига за 2 месеца.
Хич не ме е еня какви проблеми имал. Аз работя, имам договор и очаквам коректност.
Като напуснаха няколко човека, нямаше кой да му работи, ела да видиш как се оправиха нещата.
Аз също го заплаших с напускане. Ама длъжността не ми беше лесно сменяема.
Ако в договора пише, че се изплащат от 1 до 5 и се закъснее и с един ден, имаш право.
Макар че се говореше наскоро, че три дни било, после 5 за закъсненията.
Все още не е уточнено.
Въобще не мисля, че компромис с това трябва да се прави.

# 22
  • Мнения: 9 876
Щом на вас не ви пука, че можете да напуснете утре о да си зарежете ангажиментите, значи не сте достатъчно взели присърце работата си, и не сте достатъчно лоялни. Затова сигурно и на фирмата толкова й пука за вас.
Не е нужно да ми пишете обидни неща, аз знам какво говоря. И знам какви компромиси се правят за ценните кадри, и как за заменяемите не се правят въобще такива.
И също знам, че на коректните и свестните служители се плащат бонуси, а на останалите, каквото пише в договора.

# 23
  • Мнения: 31 691
Щом на вас не ви пука, че можете да напуснете утре о да си зарежете ангажиментите, значи не сте достатъчно взели присърце работата си, и не сте достатъчно лоялни. Затова сигурно и на фирмата толкова й пука за вас.
Не е нужно да ми пишете обидни неща, аз знам какво говоря. И знам какви компромиси се правят за ценните кадри, и как за заменяемите не се правят въобще такива.
И също знам, че на коректните и свестните служители се плащат бонуси, а на останалите, каквото пише в договора.

Къде съм те обидила?
Написах, че пишеш глупости, а не че си глупава. Разликата е очевидна.
Ангажимент освен работника, има  и работодателят.
Само идиот би седял 2 месеца без заплата и да продължава да си върши работата.
И не виждам нищо лошо, ако една работа не ти е по-вкуса, временна е и можеш да напуснеш без предизвестие - то го правиш.
Аз съм го правила. Работодател редовно бавеше заплатата преди години с минимум 10 дни. Предложиха ми по-хубава работа и логично се възползвах от това да напусна, без да дължа нищо.
Защото аз съм си важна, моите интереси са важни.
И не виждам нито една причина да се съобразявам с работодател, който  има наглостта да ми бави заплатата.
Сметките всеки месец си плащат.
Можеш да прочетеш първия пост и да вникнеш по-дълбоко в това, което пише авторката и да разбереш, че работодателя не е читав и не си струва да се седи.

# 24
  • Мнения: 9 876
Ами момичето се оплакваше, че я карат да съвместява две длъжности. Което както казах, не е повод за оплакване, реално. ЗАЩОТО фирмата има право.

По въпроса за забавата, ИМА срок, при който може да се забави заплатата, и ако човекът не се яви на работа, да бъде уволнен дисциплинарно. Може да не съм права за времето, а от практическа гледна точка да съм запомнила тия месеци. Примерно, ИТ не се задейства, ако забавата не в поне три месеца. Нещо такова може да е било.

А съвсем е друг въпросът, че работодателката, жена, не ще да се кара със старата си служителка, която вероятно знае и може много. Може и да е боклук, но тук чуваме само едната гледна точка все пак.

# 25
  • Мнения: 31 691
Ами момичето се оплакваше, че я карат да съвместява две длъжности. Което както казах, не е повод за оплакване, реално. ЗАЩОТО фирмата има право.

По въпроса за забавата, ИМА срок, при който може да се забави заплатата, и ако човекът не се яви на работа, да бъде уволнен дисциплинарно. Може да не съм права за времето, а от практическа гледна точка да съм запомнила тия месеци. Примерно, ИТ не се задейства, ако забавата не в поне три месеца. Нещо такова може да е било.

А съвсем е друг въпросът, че работодателката, жена, не ще да се кара със старата си служителка, която вероятно знае и може много. Може и да е боклук, но тук чуваме само едната гледна точка все пак.

Не, фирмата няма право.
Има едно нещо наречено трудов договор. И едно нещо към него наречена длъжностна характеристика.
И подписването на трудов договор е нещо доброволно.
А това, че след като се подпише се окаже, че не е това, което са ти обещали го има в доста фирми.
И всеки човек е в пълното си право да е НЕДОВОЛЕН. И е в пълното си право да напусне. Както  и е направила авторката.
И срок за забавяне на заплата няма. Дала съм ти линкове нагоре да почетеш.
Би ли ми цитирала закона. Иначе само голи думи говориш.
Трудовите договори са за това. Да уреждат взаимоотношенията между работодател и служител. И да няма мизерии.
Затова във всеки трудов договор се пише кога се изплаща заплатата. Може да е посочено едно число, а може и да пише от 1 до 10. И те са длъжни да го спазват.
И пак казвам. Фирмата може да предложи да работи на две длъжности. А тя може да откаже.
На мен ми се е случвало.
Предложиха ми да поема друга, но без увеличение. Естествено отказах. След като се разбрахме за заплатата, приех.

# 26
  • Мнения: 9 876
??? Не си в час, казах че с вътрешна заповед на ръководителя/директорката може да се възложи за изпълнение работа, различна от ДХ. Срокът мисля беше до 6 месеца, но и друг може да е. Ако не се сменя адреса на работата, никой не ти дължи нищо. Ще работиш, или си пускаш предизвестието. Или си пускаш отпуска, платена или неплатена,  каквато разреши работодателят. Това е. КТ защитава работника, но законите защитават и фирмите. Защото последните осигуряват работни места и плащат храната на масата. Иначе, предпоследните увисват на врата на държавата.

# 27
  • Мнения: 5 004
Пак глупости.

# 28
  • Мнения: 9 876
Довиждане, девойки, беше ми приятно да си поговорим. Като се понаучите, пак ще си пишем.

# 29
  • Мнения: 31 691
Довиждане, девойки, беше ми приятно да си поговорим. Като се понаучите, пак ще си пишем.

Ми научи ни.
Хайде дай ми закон в който се твърди, че работодател може да те накара да вършиш чужда длъжност насила.
Веднага.
Иначе ставаш смешна.
За пореден път.

# 30
  • Мнения: 9 876
Вариант 1:


Възлагане на допълнителна работа при производствена необходимост, престой и непреодолими причини
Законът дава право на работодателя само в изрично посочени случаи едностранно да изменя мястото и характера на работата по трудовото правоотношение.
Съгласно чл. 120, ал. 1 КТ работодателят може при производствена необходимост, както и при престой, да възлага на работника или служителя без негово съгласие да извършва временно друга работа в същото или в друго предприятие, но в същото населено място или местност. Той може да прави едностранната промяна само за определено време - за срок до 45 календарни дни през една календарна година в случаите на производствена необходимост, а в случаи на престой - докато той продължава. Предмет на едностранно изменение в тези случаи могат да бъдат само мястото на работа, или само трудовата функция (характера на работата). А може да се наложи да се променят както мястото на работата, така и трудовата функция на работника или служителя. Изменение на мястото на работата е налице, когато работодателят променя първоначално уговореното в трудовия договор място на полагането на труда. Изменението на трудовата функция се изразява във възлагането на различна по съдържание работа.
Временното възлагане на друга работа при престой и производствена необходимост се извършва в съответствие с квалификацията и здравословното състояние на работника или служителя, съобразно изискванията на чл. 120, ал. 2 КТ. Това става с писмена заповед на работодателя.

Вариант 2:
Ето защо, работодателят може да командирова работника без негово съгласие за не повече от 30 календарни дни без прекъсване.
Командироване за срок, по-дълъг от 30 календарни дни, се извършва с писмено съгласие на работника или служителя въз основа на чл. 121, ал. 2 КТ.

Има и вариант 3, примерно както сега има обявени епидемии. Да се възложи работа, без значение от квалификацията на лицето. Ама е дълго и не ми се пише

# 31
  • Мнения: 31 691
Хайде сега прочети член 119.

Чл. 119. Трудовото правоотношение може да се изменя с писмено съгласие между страните за определено или неопределено време.

Има и изключения

Скрит текст:
Има ли допустими изключения и какви са те
Не всички промени на трудовото правоотношение обаче изискват постигането на взаимно съгласие. Трудовото законодателство предвижда изключения от правилото за взаимно съгласие.

Например работодателят може едностранно да увеличава трудовото възнаграждение на работника или служителя. Поради тази причина често увеличаването на заплатата се прави със заповед на работодателя, а не с допълнително споразумение между страните. За разлика от увеличаването, както отбелязахме по-горе, при намаляването на заплатата винаги е необходимо съгласието на работника или служителя и работодателят не може да го прави едностранно.

Друг случай на допустима едностранна промяна е възможността в случай на производствена необходимост или престой работодателят да възлага на работника или служителя без негово съгласие да извършва временно друга работа в същото или в друго предприятие. В тези случаи предприятието трябва да е в същото населено място. Освен това временното пренасочване на работника или служителя е ограничено със срок до 45 календарни дни през една календарна година при производствена необходимост, а в случаи на престой – само докато той продължава. Също така при този тип промяна работодателят трябва да съобрази квалификацията и здравословното състояние на работника или служителя. По изключение той може да възложи работа от друг характер, макар и да не съответства на квалификацията на работника или служителя, когато това се налага по непреодолими причини.

Може би най-често срещаният на практика случай на едностранна промяна е командироването (когато не е в рамките на предоставянето на услуги по смисъла на чл. 121а от КТ и европейското законодателство). При него работодателят има право едностранно със заповед за командироване да изпрати работника или служителя в командировка за срок до 30 последователни календарни дни. Принципно в тези случаи съгласието на служителя не е необходимо и той не може да откаже командироването, освен ако няма важни причини за това.

Ако командировката е по-дълга от 30 календарни дни без прекъсване, вече е необходимо съгласието на работника или служителя. Трябва да се има предвид обаче, че и от това общо правило има изключения за някои категории защитени служители. Независимо от срока на командировката работодателят не може да командирова бременна жена, работничка или служителка в напреднал етап на лечение инвитро и майка на дете до 3-годишна възраст без нейното писмено съгласие. Подобен на командироването пример е и изпращането на работник или служител да изпълнява длъжност в институция на Европейския съюз.

Само допълнителното споразумение ли е достатъчно
Друго важно нещо по отношение на промяната на трудов договор по чл. 119 КТ е, че в зависимост от конкретната промяна може да се наложи да се предприемат и други последващи действия освен подписването на допълнително споразумение. Например, ако страните се съгласят с допълнително споразумение, че се променя длъжността на работника или служителя, работодателят трябва да уведоми Националната агенция по приходите (НАП) за това (в 3-дневен срок от промяната), да връчи на работника или служителя заверено от НАП уведомление, както и нова длъжностна характеристика за новата длъжност.

Независимо дали е подадено в НАП уведомление или не, ако служителят изпълнява ефективно новата си длъжност (и това може да бъде доказано с документи, като например нова длъжностна характеристика или отбелязване в трудовата книжка), това време би следвало да се приеме (и според нашите наблюдения в тази област обикновено се приема) за стаж на тази позиция и съответно служителят би могъл да го включи в автобиографията си.

Но пак казвам. Не сме роби.
Ако на някой нещо не му харесва винаги има свободата да не се съгласи и да напусне.
Нарича се право на избор.
Има си документи за уреждане.
За да дадеш на някой друга длъжност се изискват определени документи. На които служителят трябва да си сложи подписа.
Ако говорим за ниско квалифициран служител е по-възможно, но при квалифицираните не става толкова лесно.
Ей сега виждам как на счетоводителката ще и кажат, че е преназначена за чистачка hahaha

# 32
  • Мнения: 9 876
45 дена ще работи като чистачка, без промяна в дх. Това пише в члена. Ако заповедта е била писмена. И ако тя е здрава и права.
Значи 45 дни не е незаконно да я карат да чисти, без да в питат дали иска да подпише нова ДХ

# 33
  • Мнения: 31 691
Ти въобще не си в час  ooooh!   
И за колко хора на висока длъжност си чувала да ги преназначават като чистачи.
Пак да те питам. Знаеш ли що е то трудов договор и длъжностна характеристика?
Това не са просто хартийки...
И хората не са учили години, нито са градили кариера за да ги накарат от счетоводител да чисти тоалетни.
Пак прочети закона, че изпускаш някои неща.

# 34
  • Мнения: 9 876
Ти го измисли този пример, не аз Simple Smile и ти публикува съответния член Simple Smile

# 35
  • Мнения: 31 691
Този пример е според твоята логика.
И явно ти си съгласна с това, но не съм чувала за такъв случай.
Както казах изпусна нещо много съществено от закона, но ще те оставя сама да го откриеш.
Следващия ти бисер сигурно ще е, че нямаме право да напускаме.

# 36
  • Мнения: 9 876
Този пример е според написаното в еди-кой си член, не според моята логика.
Ако искаш, дай да спрем да се закачаме. За мен твоето мнение няма значение така или иначе. А иначе се оказа права, че с 1 ден забавяне на заплатата, работникът можел да напусне показно. Обаче явно за това някъде се плаща аванс от 60%, за да се демотивира въпросния, да напуска. А и още нещо - ако той/тя действително го направят - по-хубаво за фирмата аз не виждам. Поредният с претенции, който си въобразява, че е някакъв незаменим. Wink) Знаеш ли как съм се нагледала на такива. А в секундата, в която им покажеш вратата, как почват да не искат да си ходят. Ама, тц, няма връщане, защото развалят целия колектив.

# 37
  • Мнения: 31 691
Ами спри да пишеш глупости.
Аз знам, че съм права.
Но явно ти може би си работодател /от пиявиците/  от ония смотаните, дето смятат, че хората без пари трябва да им работят.
И всъщност не е по-добре за фирмата, а по-добре за работника, защото да работиш с мошеници е безсмислено..
Да смяташ за претенция правото да си получиш заплатата за която си работил е МАЛОУМНО И ИДИОТСКО.

# 38
  • Мнения: 9 876
Леле пък тази как се запали... Не ми приписвай изказвания, които нито съм писала, нито съм намекнала, ако обичаш.
Да, пиявица съм, я как ме разкри...ама в нашия офис няма текучество. Средно по 6 години работи служител, което хич не е малко. И когато се разделим, си оставаме приятели.
Боклучавите, обаче, бързо изхвърчат. Това са разни недорасляци с претенции, които основно гледат само личната си изгода, и само от своята камбанария. Или се опитват да ми правят сметка на моите приходи, забравяйки за разходите Wink) та тия са много бързо аут. А с останалите, дори да е имало забавяне с парите от един-два-три-пет дена, никой не го е правил на въпрос. Защото се познаваме помежду си, и си имаме нещо, което се казва "доверие". А и все пак, има и месеци, когато заплатите се изплащат по-рано....ма тогава хвалиш ли началника си? Та, Такова с теб не вярвам да може да се изгради, защото ти си от първата група, които се считат за незаменими. Обаче да знаеш, такива хора - служители - няма. Незаменими в общи линии са собствениците на малките и средните бизнеси, наетите лица са заменяеми.

# 39
  • Мнения: 31 691
Ти смяташ, че е ненормално човек да си иска заплатата.
Смяташ такъв човек за нелоялен. Това само пиявици могат да го кажат.
Защо не премахнеш трудовите договори и спреш да изплащаш заплати. Да видим колко хора ще задържиш.
Сметките за ток, вода, парно и други са всеки месец до определено число.
Предишния ми работодател бавеше редовно заплатата с по 15-20 дни. Тоест заплата сме взимали не всеки месец, а почти на 2 месеца. И то не 2 заплати, а една.
Повечето не можеха да си плащат сметките  и зимата оставаха без ток.
Някои се разболяха. Децата им гладуваха.
И логично да напуснат и то веднага и да започнат друга работа.
И докато хората изнемогваха, той държеше да се работи.
Колежката без ток, детето болно, самотна майка. Не може да купи ни лекарства, ни храна.
И викаш, тя е нелоялна и лош служител.
А в същото време шефа ме кара да принтирам договор с туроператор за поредната екскурзийка за 30 000 лв, за околосветско.
Повдига ми се от такива работодатели като теб.
И лоялност не се дължи.
Доверието, лоялността драга е двустранен процес.
Не дължа уважение и лоялност на фирма, която не ми плаща заплата.

# 40
  • Мнения: 9 876
Твоят лош опит няма нищо общо с мен, така че не ми приписвай текстове или твърдения, които не съм казала. Панимаеш ли, за втори път ти го пиша?

Едно е забавяне, инцидентно, с ден-два-пет.(за което аз писах)
Друго е системно неплащане и забавяне с по 20 дена ( което ти е на теб в главата).
Вземи си уточни мислите, и тогава ми губи времето с постовете си.

# 41
  • Мнения: 31 691
А какво общо има твоя опит и фирма с казуса на авторката? Или с всеки друг казус.
Факт е, че да се забавя заплащането е грозно и такива работодатели не си струват.
Също така да ти дадат да вършиш и чужда работа без допълнително заплащане.
Неслучайно си има закони, има договори, има длъжностни характеристики, които регулират възможността на пиявици да си правят каквото искат.
Имаше години масово не се сключваха трудови договори.
И такива работодатели изикваха нахално лоялност.
Ама това да не ти е любовна връзка бре?
Аз времето не ти губя. Ти сама си го губиш. Да не би да те насилвам да пишеш и да ми отговаряш.
Ми разкарай се тогава.
Мнението не можеш да ми промениш. За коя се мислиш?
Явно имаш мания да се налагаш. Но това е твой проблем.

# 42
  • Мнения: 9 876
Факт е, че пишеш за някакви стари неща, които нямат отношение. (Преди 20 г.може и тъй да е било, но заповядай в 21-век когато ти е удобно). Четеш КТ само в частта, която те устройва. Simple Smile Правиш генерални и едностранчиви заключения, което също не е правилно.
Тези, които само черно и бяло виждат, не им е особено здравословно, да не кажа друго.
Не е "грозно" да се забави заплатата с 1-2-3-5 дена, ако всичко останало е наред.

Мен ако питаш, е "грозно" когато служителите все очакват нещо в повече. Ей на, и това го има. Имахме една колежка, която уж шеговито, все си просеше нещо. Все не забелязваше "екстрите" и отстъпките от едната страна, но се мъчеше да остроумничи и ... Абе буквално да проси.

Но да не се отплесвам, това пиявиците какво ли разбират от мотивация на персонала

# 43
  • Мнения: 31 691
Факт е, че цитирам закон, който е в сила.
Факт е, че съда ще защити служител на който не са изплатили заплата.
Факт е, че заплатите в Б-я са ниски и не може да очакваш човек с 600 лв, да си свирка весело при едноседмично закъснение.
Факт е, че служител е в пълното си право да не работи за фирма, която не му дава заплатата. И дните закъснение нямат значение.
И е безспорен факт, че човек ще си търси друг, по-нормален работодател.
Бившия началник не му пукаше, че шефа не превежда заплатите навреме. Той знаеше, че ще ги преведе. Но неговата заплата беше 4000,  а на работниците 700 лв. И имаше наглостта да твърди, че те трябва да се правят сметката така, че да си запазват от 700 лв заплата сума, която да им покрие режийните за два месеца.
Ами насолих го. Питам го, ти с твойта заплата от 4000 лв ти е  широко. Хайде, на ти листче и химикалка и почвай да разпределяш заплатата на самотна майка /вдовица/ с две деца, как да плати режийните за два месеца от една заплата. А става и забавно, когато хората плащат и ипотека.
И няма значение дали е самотна майка, дали някои има друг доход.
Заплатите се дават навреме. Така правят нормалните фирми. А пиявиците рано или късно си го получават.
Мен ако питаш е грозно и малоумно работодател да очаква работниците да са на върха на щастието при закъснение на заплати и то особено ако са ниски.
За какви екстри и отстъпки говориш?
Законът е за всички, а не за частни случаи.

# 44
  • Мнения: 9 876
Факт е, че бръщолясваш, колкото да не заспиш. Факт е, че не четеш нормативните документи, които си публикувала. Факт е, че пет пъти ти казах, че говорим за различни неща, но ти продължаваш да намилаш като периодично сменяш посоката на разговора. Факт е, че съдът би оправдал някого, който подаде документи, обаче. Факт е, че и аз мога да ти кажа, че осъдиха местен работодател да плати 6·7 заплати, но към днешна дата нищо не е платил, нито вярвам да плати. Не казвам, че е добре, а че е факт. И затова ти казвам също, че е факт, че хората предпочитат да се разберат по човешки, а не да се съдят и да виждат света само в бяло и черно. Но има и такива като теб, с рогата напред. (Секретарка или служителка на ниско или средно административно ниво, която си е повярвала, че е незаменима, или е родила едно или две деца и съвсем си е повярвала? ). Но аз в действителност, не виждам чак толкова много хора с рогата напред, повечето в реалността са по-балансирани и умерени.

А и смея да кажа, че толкова ниските заплати не са повсеместни въобще, а са частен случай, който се наблюдава в най-най-неквалифицираните работни места, или най-недоходоносните. Я в шивашки цехове, я в предприятие, където се полага много ръчен труд.
Но това не е масово въобще, така че едностранчиви заключения, базирани на частни случаи, изказани от някой, гледащ само в два цвята...

# 45
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 295
Години наред работих с дълга колкото Нил длъжностна характеристика. Ок. Чистачката ни обаче се пенсионира, не назначиха нова и се наложи ние да чистим 4 офиса, 2 зали и коридори и стълбище. Разпределихме си дните с колегата и чистехме, наред с изпълняването на задълженията си по длъжностна характеристика.
Да, тъпо, донякъде и незаконно, но не съм си помисляла да си оставя работата заради едно задължение повече. Добре, неподходящо за моята длъжност, но просто работа.
Понякога дори не е въпрос на право на избор.

# 46
  • Мнения: 9 876
При нас ако се спести някой разход, се разделят за бонуси, или някакво подобрение. Примерно, вместо да наемаме почасово чистачка, в точно същата ситуация, оставаме по 10-15 минути след работно време .. и аз съм с дископатия, но метлата е с дълга дръжка, парцалът също. Друг събира кошовете. Чак пък толкова не съм се счупила, нали и у нас чистя.
Началството купува нещо за офиса (примерно кафе машина, консумативи за нея, огледало и шкаф за банята, пица за обяд, или дава пари на някоя да иде в книжарницата и да вземе някоя готина джаджа за всяко бюро. Луксозен химикал примерно.) Никой не ми е длъжен да ми осигурява подобни неща. Но ако аз постъпя нормално, обикновено и отсрещната страна постъпва по същия начин.

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 432
То е ясно, че работникът има право и не мисля, че това някой го спори. Въпросът е, трябва ли да се издребнява или не? Ами да Ви кажа хора, дребнавите хора никъде не са желани и обикновено нищо не печелят от тази работа. За моя не малък стаж (защото работя от 8-годишна), никога, ама никога никой не ми е давал  длъжностна характеристика, не знам защо, но и не ми е трябвала, за да си върша работата. Това, че не са ми дали означавало ли е, че трябва да стоя и нищо да не правя? Нито един работодател не се е разделял с мен с желание, винаги съм била ценена и са ме харесвали. Случвало се е, преди много години, да ми забавят заплатата - еми не, не напуснах, проявих разбиране. Когато съм поискала увеличение, винаги ми се е давало такова, когато ми се е налагало да отсъствам, никога не са ми отказвали, нещо повече - когато ми се наложи да си купувам апартамент, шефът ми по това време ми даде безлихвен заем и дори не му разписах документ за това. Права е, rumka833, в работата се гради доверието, читавите хора се разпознават (дали работодател, дали работник), но такива със сигурност не са дребнавите. Говорите за това какво било в България, а знаете ли въобще как работят в чужбина - скъсват им задниците от работа. Ще кажете - да, ама и хубави пари взимат. Еми да, работете здраво и тук ще взимате. Никой работодател няма да се лиши от служител, който дава всичко от себе си и милее за фирмата му толкова, колкото и самия той. Но ако гледате точка по точка какво пише в длъжностната Ви характеристика, до никъде няма да стигнете. Случвала съм на работодател, който не е добронамерен и сме се разделяли, но това се се случвало веднъж, с всички останали съм в добри отношения и до ден днешен. Сега вече съм от другата страна - работодател съм. Последното момиче, което освободих след една година работа, защото не се справяше, а шансове й давах непрекъснато, да не говорим, че се държеше грубо с клиентите, обиждаше ги зад гърба им и т.н., ми заяви, че може да не се е справяла с работата, но пък аз не съм й дала длъжностна характеристика. Да, може и да не съм й дала, спомен нямам, обикновено счетоводството винаги пращат с договора, но да ми посочиш такова оправдание е смехотворно. И не, не съм я карала да прави нищо, което не е съвместимо с длъжността й. Не стига това, но и прозвънила след това всички момичета в офиса да ги съветва да си погледнели хубаво длъжностните характеристики и ако има нещо, което не пише в тях, а аз ги карам да правят, да не го правят. Хората, които работят при мен, идват с желание на работа, гледала съм да събера хубав и сплотен колектив и той е такъв - те не просто идват да работят, но и да придобият опит, който е безценен. Когато го придобият, за мое съжаление, търсят по-добра реализация, която аз не мога да им предоставя. Всички, които са напуснали ме уважават, имам благодарствени писма, а някои от тях, вече реализирали се на други нива в нашата сфера, работят с нашия офис. Един път взех някой от съжаление, с надеждата, че мога да му помогна, въпреки, че осъзнавах, че ще имам проблеми, една година го търпях, измъчих всички, защото човекът се оказа, че е антисоциален, нервак, все някой му е виновен, все някой не му е обяснил, все не е разбрал, всичко винаги е с безобразни грешки, а най-лошото е, че въпреки, че си обяснил къде е допуснал грешка, той отново допуска същата и втори път и трети път ... и накрая ти заявява, че всичко това се случва, защото нямал длъжностна характеристика. Сега, ако го попитате този човек, той ще ви каже колко ужасни сме всички. Да ти бавят редовно заплатата с няколко дни си е проблем за повечето хора, така е. Но да ти изтича срока до 5-то число, да се пада събота и да правиш проблем, че заплатата ти е дадена в понеделник, това вече е издребняване. И да Ви кажа мили дами, че държавните служители си получават заплатите с месец назад . т.е. началото на декември, получават заплатата за октомври. Не съм решила, не съм създала такива правила, пък който иска да започва работа при мен. Преди години съм работила за работодател, който точно така даваше заплатата - когато започнах получих заплата два месеца по-късно, а когато напуснах получих два месеца, след като вече не работех. Нещата не са едностранчиви и наистина авторката е посочила нейната гледна точка. В конкретния случай, това че не се разбира с колегата си и работи в нездравословна емоционална среда е достатъчен повод, за да напусне и да потърси работа, в която ще се чувства по-добре. Но да напусне, защото е изпълнявала и длъжност на сладкар и не й го пишело в длъжностната характеристика е глупаво, според мен. Всъщност, работодателят е този, който одобрява длъжностните характеристики, следователно и той може да ги промени и да й включи и такива задължения, а не пречи да я назначи и 4 часа за продавач - консултант и 4 часа за сладкар, варианти има. Това, което исках да кажа с този дълъг пост е, че плява има и сред работодателите и сред служителите, но преди да очакваме и да искаме, трябва и да дадем. Отношението към работата е като всичко останало в живота - човек или е трудолюбив, честен и всеотдаен или не е, това не зависи от длъжностни характеристики и колко заплата получаваш.

# 48
  • Мнения: 3 589
Поздравления! Дума по дума заставам зад написаното от elsefi
Казала си всичко, както го мисля, но си го изложила търпеливо и вежливо, по начин, който на мен не ми се отдава.

# 49
  • Мнения: 31 691
Аз пък не заставам чак зад всяка нейна дума.
elsefi, всичко е много индивидуално.
Не си в обувките на всеки за да кажеш прав или не.
rumka833, още в първото си мнение, без да познава авторката, без да е запозната я нападна и изкара мързелива, нелоялна и каква ли още не.
Колкото до заплатата. Да, дребнаво е да напуснеш ако петък е ден за заплата, но ти я преведат в понеделник. Но не е дребнаво, ако редовно заплатата ти закъснява. Ако колежката ти те краде. Ако не ти дават да си ползваш почивката. Написала е, че редовно закъснява с цяла седмица.
Вие работили ли  сте на крак. Преди години като млада съм работила на крак. Ако мислете, че можете без почивка да изкарате 8 или 12 часа - пробвайте. И ако изкарвате мързелив човек, който си иска почивката не мисля, че проблема е в човека, а във вас.
Жената смята за несправедливо да е наета за едно, а да изпълнява още длъжности без допълнително заплащане.
Тя е в правото си.
Явно работата за нея не е подходяща, не е нейната.
Но без да я познавате, да я наричате мързелива, нелоялна е нередно.
Аз преди години като завърших гимназия почнах в един сладкарски цех. Не издържах и напуснах. Може да са ме взели за мързелива, нелоялна.
Причината беше, че всъщност даваха да се яде от всичко. Много вкусно беше. Борех се с килата, мека мара бях и напуснах Mr. Green
Също така е коректно на едно интервю двамата да се разбират какво ще работи.
А не да почнеш на една длъжност и после още пет длъжности да вършиш.
Това е изключително нередно за мен.

# 50
  • Мнения: 2 749
Аз само една забележка имам към elsefi - държавен служител съм и си получавам заплатата на 25-то число за текущия месец, на 24.01. взех за месец януари. Ако 25-ти е почивен или празничен ден, се дава преди, а не след това.
И още нещо по темата - има разлика между това, да ти възложат друга работа при престой и това, да изпълняваш и втора длъжност. Със заповед може да ти възложат изпълнението и на друга длъжност, напр. при заместване, но това се отразява на възнаграждението - имаш право май на 1/2 от заплатата на замествания /преди беше така де, отдавна не съм гледала КТ/.

# 51
  • Мнения: 31 691
Аз само една забележка имам към elsefi - държавен служител съм и си получавам заплатата на 25-то число за текущия месец, на 24.01. взех за месец януари. Ако 25-ти е почивен или празничен ден, се дава преди, а не след това.
И още нещо по темата - има разлика между това, да ти възложат друга работа при престой и това, да изпълняваш и втора длъжност. Със заповед може да ти възложат изпълнението и на друга длъжност, напр. при заместване, но това се отразява на възнаграждението - имаш право май на 1/2 от заплатата на замествания /преди беше така де, отдавна не съм гледала КТ/.

Ето това е приказка.
При предишния дето ми бавеше заплата с по 2 седмици седях, но защото ми беше по специалността и ми беше супер интересно. А и колегите бяха страхотни. Дълго време отлагах изчезването ми оттам и заради тях. То като си свикнеш...
Ама не съм спирала да му мрънкам.
Същия съкрати друг служител и ми каза да поема нейните задължения. Ама викам, как така? Аз съм на тази длъжност за тези пари. Не можело увеличение. Ми хубу викам. Не съм съгласна. Аз да не падам от небето, нито съм благотворителна организация.
След 2 дни кротна и ми вдигна заплата. Е, не с половин заплата на съкратената. Но не беше и зле.
Не можеше и да ме уволни. Защото му бях важна. Без моята работа, фирмата загива. Нямаше как за тази длъжност друг специалист да се съгласи.
Това е фирма в която временно седиш, трупаш опит и намираш вече по-читава фирма с повече възможности за учене и растеж.

# 52
  • Sofia
  • Мнения: 3 030
Неподходящ тон и караници в разрез с правилата.
Заключвам.

Общи условия

Активация на акаунт