Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 5

  • 40 043
  • 760
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 13
Здравейте, включвам се и аз в темата. От скоро започнахме да търсим и ние жилище и съответно кредитиране. Та имам следните въпроси:

1. Коя банка колко % финансира, има ли, банка която да дава 100 % от оценката на оценител, или няма? Ако няма, кои банки дават най-голямо финансиране, примерно 90 % ? Не говоря чрез потребителски, а за ипотечното финансиране.

2. Какви са лихвените нива в момента според вас? Изглежда най-ниската възможна лихва в момента е 2,6 %... Как мислите, има ли възможност за по-ниска лихва, ако си "интересен" за банката, или това е дъното и няма как за момента по-ниско? Някой запознат с темата може ли да сподели от опит лични няблюдения, например на него коя банка му е давала най-ниска лихва? И асо не е възможно, как мислите дали ще продължи тенденцията да падат лихвите, има ли смисъл да се чака, или по-скоро вече ще тръгват нагоре?

3. Възможно ли е оценката да се манипулира, така че да бъде завишена, или това са "митологии"?

Поздрави

# 16
  • София
  • Мнения: 3 159
"Интересен" си ако всяка банка ще ти даде без проблем това, което искаш. Кажеш ли "100% финансиране", рязко спираш да си интересен и ставаш рисков, съответно банката става неотстъпчива. Иначе има как оценителя да знае колко пари ти трябват (например кредитния консултант да му каже), той така или иначе си знае за коя банка пише и ако може да се нагласи, разбира се че се прави. Но не и фрапантно, разбира се.

# 17
  • София
  • Мнения: 4 122
Здравейте, включвам се и аз в темата. От скоро започнахме да търсим и ние жилище и съответно кредитиране. Та имам следните въпроси:

1. Коя банка колко % финансира, има ли, банка която да дава 100 % от оценката на оценител, или няма? Ако няма, кои банки дават най-голямо финансиране, примерно 90 % ? Не говоря чрез потребителски, а за ипотечното финансиране.

2. Какви са лихвените нива в момента според вас? Изглежда най-ниската възможна лихва в момента е 2,6 %... Как мислите, има ли възможност за по-ниска лихва, ако си "интересен" за банката, или това е дъното и няма как за момента по-ниско? Някой запознат с темата може ли да сподели от опит лични няблюдения, например на него коя банка му е давала най-ниска лихва? И асо не е възможно, как мислите дали ще продължи тенденцията да падат лихвите, има ли смисъл да се чака, или по-скоро вече ще тръгват нагоре?

3. Възможно ли е оценката да се манипулира, така че да бъде завишена, или това са "митологии"?

Поздрави

100% ако е само ипотечен + потребителски.
Мисля, че най високото е 80% или 85% при тухла. Няма по голямо.

2.6% мисля, че е най ниското и надали ще падне повече. И това е ако отговаряте на всичките им изисквания за този лихвен.

Оценка не мисля, че би била да се манипулира. Всяка банка си работи с конкретен оценител/фирма за оценители.

Теглих ипотечен през юли 2019 г. жилището беше на цена 85 000 евра, оценката ни беше за 84 000 евра. И ни отпуснаха сумата, която исках + самофинансиране над минималното, което те искаха - дадохме.
Кандидатствах края на май - оценка на имота + оценка дали ще бъда одобрена. След като казаха, че ще ме одобрят и оценката излезна задвижихме нещата с другите документи + изповядване на сделката. Всичко мина за месец и половина. Тъй като повече ни забавиха с НА. Но ако всички документи са изрядни нещата се случват бързо.

# 18
  • Мнения: 13
"Интересен" си ако всяка банка ще ти даде без проблем това, което искаш. Кажеш ли "100% финансиране", рязко спираш да си интересен и ставаш рисков, съответно банката става неотстъпчива. Иначе има как оценителя да знае колко пари ти трябват (например кредитния консултант да му каже), той така или иначе си знае за коя банка пише и ако може да се нагласи, разбира се че се прави. Но не и фрапантно, разбира се.


Мисля, че се "интересен", ако имаш и високи доходи. Поправи ме, ако греша. Все пак ти се заробваш за цял живот.

Иначе благодаря за инфото за оценителя, точно така мисля и аз.

А нещо относно лихвите да кажете? Аз например вече имам предложение за 2,7, но ми се иска да стане 2,6....

# 19
  • Мнения: X
Коя банка дава 2,7%, на мен 2,75 ми дадоха най-ниска лихва. Иначе Райфайзен кредитират до 90% от оценката, повечето банки са до 85%.

# 20
  • София
  • Мнения: 3 159
"Интересен" си ако всяка банка ще ти даде без проблем това, което искаш. Кажеш ли "100% финансиране", рязко спираш да си интересен и ставаш рисков, съответно банката става неотстъпчива. Иначе има как оценителя да знае колко пари ти трябват (например кредитния консултант да му каже), той така или иначе си знае за коя банка пише и ако може да се нагласи, разбира се че се прави. Но не и фрапантно, разбира се.


Мисля, че се "интересен", ако имаш и високи доходи. Поправи ме, ако греша. Все пак ти се заробваш за цял живот.


Голяма заплата без самоучастие е по-добре от малка заплата без самоучастие. Но няма да мине без "по изключение", "тук услуга ви правим" и тн. За сегашните нива на лихвите не мога да помогна, но назад в темата имаше фрапиращи разлики лихва/ГПР, така че гледайте общите разходи, не само лихвата.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 1 558
Спрете да ги гледате тези лихви,интересувайте се за ГПР.
Каквато и заплата да взимате,щом нямате самоучастие сте си рисков.

# 22
  • Мнения: 13
Спрете да ги гледате тези лихви,интересувайте се за ГПР.
Каквато и заплата да взимате,щом нямате самоучастие сте си рисков.

Благодаря за съвета, ама може ли сами да решаваме какво да гледаме или не. Мисля, че имам толкова капяцитет кое, как и защо да гледам.
Та въпросите бяха други и ако имаш нещо да кажеш по въпросите ще съм благодарен. От личен опит или друго.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 1 558
Капацитета ти явно стига  до там да не уважаш съветите,които ти сама си поискала...

# 24
  • Мнения: 13
Здраве да е, щом така мислиш, няма да навлизам в полемики.

# 25
  • Мнения: 8 799
Петя, не се вманиачавайте наистина, дали 2,6 или 2,7 % с колко лева ще ви се увеличи върнатата сума на банката? По-добре купувайте, защото, докато търсите 0.1% ще изпуснете цените на жилищата и ще се получи, ще спечелите от процент малко, но търеното жилище се е покачило с 5000 евро.
При сегашната обстановка в БГ ще излязат на пазара и играчи, които ще инвестират в имоти, поради опасността от смяната на курса Евро/лев при влизане в ЕС.

Всичко с процентите е относително. Влизам в една банка (в чужбина съм), която рекламира 0.69% лихва, и като седнеш да ти изчислят нещо, в компютъра слагат 0.99%, а реално вноската се получава като при 1.70%.  Банките си имат свои си калкулатори, алгоритми, с това не можеш да се бориш.

# 26
  • Мнения: 67
Коя банка, какъв % отпуска - проверете сами. Можете да използвате услугите и на кредитен консултант, който ще ви даде индивидуални оферти от всички банки - напълно безплатноп за вас. Не се подвеждайте като гледате само ГПР както ви съветват тук. Това е изключително важен показател, но различните банки включват различни неща в него и често е подвеждащо. Напимер ако получите оферта от пощенска ще забележите, че трябва да предплатите застраховката живот за 5г още при усвояването на кредита, и така не влиза в ГПР.
Относно процента на финансиране - зависи къде и какво купувате. Движи се между 70 и 90. Но по-важна роля играе това, каква е оценката. Т.е. ако оценката е за по-восика сума, отколкото купувате, ще получите 100% от средствата, които ви трябват.
Няма голямо значение дали ще получите лихва 2.6 или 2.7 .. разликата в месечната ви вноска ще е нищожна.. съветвам ви да избягвате българските банки, няма да споменавам защо Simple Smile

Последна редакция: пн, 03 фев 2020, 08:42 от HermesRP

# 27
  • Мнения: 13
Коя банка, какъв % отпуска - проверете сами. Можете да използвате услугите и на кредитен консултант, който ще ви даде индивидуални оферти от всички банки - напълно безплатноп за вас. Не се подвеждайте като гледате само ГПР както ви съветват тук. Това е изключително важен показател, но различните банки включват различни неща в него и често е подвеждащо. Напимер ако получите оферта от пощенска ще забележите, че трябва да предплатите застраховката живот за 5г още при усвояването на кредита, и така не влиза в ГПР.
Относно процента на финансиране - зависи къде и какво купувате. Движи се между 70 и 90. Но по-важна роля играе това, каква е оценката. Т.е. ако оценката е за по-восика сума, отколкото купувате, ще получите 100% от средствата, които ви трябват.
Няма голямо значение дали ще получите лихва 2.6 или 2.7 .. разликата в месечната ви вноска ще е нищожна.. съветвам ви да избягвате българските банки, няма да споменавам защо Simple Smile

Напълно съгласна, благодаря за мнението.

За лихвите питам, защото искам да знам реалната ситуация на пазара. На мен ми дадоха 2,7 , но според мен може и 2,6... Не е кой знае каква разликата, но все пак. Лакомия съм малко 😁

А за кредитните калкулатори, мисля, че са проста ориентир, реално всяка банка може индивидулно да предложи специални условия в зависимост от това колко много иска да ви "лапне" като клиент и зависи как се "пазарите". Според мен, като чисто пазарна политика, всеки може да контрира оферта на банка с друга такава от друга банка и да ги постави в конкурираща се среда, за да извлече максимално добри условия за себе си. Реално банките могат индивидуално да предложат и по-нисък коефициент от минималния в техния собсвен калкулатор... зависи колко си "интересен" като клиент.

А ГПР не е реално съпоставимо, защото при всяка банка включва различно нещо. Т.е трябва всички компоненти да се гледат по отделно и да се водят преговори конкретно за всяко нещо, където това е възможно. В някои банки застраховка Живот е задължителна и е включена, в други не.  Въпрос на индивдуалните желания на всеки клиент. Не казвам, че е лошо да имаш застраховка Живот, просто трябва да се гледа отделно, без да се смесва с това какви са ти другите условия. Някои искат такава застраховка, но други имат други приоритети и ни желаят..

Иначе напълно съгласен и за това с българските банки. Не е 100 % проверено, но е хубаво човек да има едно наум с тях, примерно при равни условия, естествено, че и аз бих предпочел банката да не е българска. Даже и леко, ако условията са в тяхна полза, пак не бих ги предпочела. Трябва да е мега фрапираща разликата, че да предпочета бг банка.

# 28
  • Мнения: 67

А за кредитните калкулатори, мисля, че са проста ориентир, реално всяка банка може индивидулно да предложи специални условия в зависимост от това колко много иска да ви "лапне" като клиент и зависи как се "пазарите". Според мен, като чисто пазарна политика, всеки може да контрира оферта на банка с друга такава от друга банка и да ги постави в конкурираща се среда, за да извлече максимално добри условия за себе си. Реално банките могат индивидуално да предложат и по-нисък коефициент от минималния в техния собсвен калкулатор... зависи колко си "интересен" като клиент.


* Кредитни консултанти, а не калкулатори Simple Smile
Аз лично използвам и ми спести много време и нерви и обикаляне по банките Simple Smile

# 29
  • Мнения: 56
....
За лихвите питам, защото искам да знам реалната ситуация на пазара. На мен ми дадоха 2,7 , но според мен може и 2,6... Не е кой знае каква разликата, но все пак. Лакомия съм малко 😁

...реално всяка банка може индивидулно да предложи специални условия в зависимост от това колко много иска да ви "лапне" като клиент и зависи как се "пазарите".
... зависи колко си "интересен" като клиент.

...

Както Ви посъветваха, не се хващайте толкова за 0.1%. Той може да се компенсира от останалите фактори - размер на ежемесечната такса обслужване на сметка/кредит, задължение за кредитна карта или друг продукт. Така в банка Х с 2.7% може да Ви е по-изгодно от банка Y с 2.6%.

За "извиването на ръцете" на банка ... мисля, че се отпускат доста кредити и банките вече не са склонни да "клякат" на всеки. Това разбира се зависи и от размера на кредита. Едно е да теглите 100к, съвсем друго е ако теглите 200к кредит, но пак не разчитайте на кой-знае-какви "промоции".
Както казах, разликата от 0.1% е пренебрежима (в зависимост от останалите условия).

За оценката - биха могли малко да я завишат, но да стигне за отпускане на 100% ипотечен - надали. Както казаха -  до 90% отпускат за тухла.

Успех!

Общи условия

Активация на акаунт