Модни консултации - 44

  • 55 344
  • 783
  •   2
Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 38 522
Сега има едни черни панталони, които хем са удобни като анцунг, хем седят официално.
Аз нагоре обличам пуловер като за офис, надолу - памучно долнище.

# 736
  • Мнения: 975
Аз  прекарвам доста време вкъщи и не мога да понасям през цялото време да бъда в размъкнат анцуг. Купувам си предимно удобни спортно-елегантни панталони, последният беше от аутлета на манго и струваше 10 лв. Не обичам да е необходимо да се преобличам, за да изляза до магазина. Домакинска работа върша, но като се изцапам имам достатъчно домашни дрехи, без да съм инвестирала стотици левове. За горна част предпочитам пуловери и блузи от естествени материи /не говоря за кашмир и коприна/, просто защото изкуствените си запарват.

Последна редакция: чт, 02 апр 2020, 22:06 от hibryd

# 737
  • Мнения: 31 203
Аз съм винаги с Фурла в трамвая, както и сестра ми и приятелките ми. Идеално ми е.

# 738
  • Бургас
  • Мнения: 2 006
Само потвърждаваш твърденията ми за класите и адекватността на облеклото. Ти си слушала как бабите ти си купували шапки, които идвали от Франция и си обличала кожените им палта. Аз пък слушах моята как ми разказваше, че са били 11 деца и са спяли в една стая, а тя като единствено момиче е поела цялата домакинска работа още на 10, за да могат родителите ѝ да ходят на нивата да берат тютюн, който ги е изхранвал. И масово са работели в ТКЗС. Разказваше ми и как са ядяли супа от зелени джанки, а за месо дори не се е говорело. Майка ми пък ми разказваше как като деца са крадяли яйца и са ги продавали, за да си купят халва. За шапки от Франция и кожени палта дори не мисля, че беше чувала баба ми. Класи е имало тогава, има и сега, колкото и да се убеждаваш в обратното.
Когато говорим за просперираща /добруваща държава,винаги се взема в предвид средната и класа.Както е във Франция и Германия апример.Това всеки икономист може да ти го потвърди.Преди в БГ е имало такава,а сега са 2 класите-нищожен процент богати,а останалите на ръба.И после,в онзи режим, всички бяхме вече навряни в панелките.От там пък и историите и детските ми впечатленията от модата и облеклото на майките ни,за които споделих.Не говорим за крайности,нито пък само за кашмир.

Последна редакция: чт, 02 апр 2020, 22:21 от Nina_Z

# 739
  • София
  • Мнения: 38 522
Майка ми е родена 1950. Имаше много яки дрехи, които й взимах да нося.

# 740
  • Мнения: 2 230
Аз сега си седя по анцуг вкъщи, грим и прическа абсурд да си правя, нямам видео срещи. А и помежду задачите свършвам по някоя домакинска работа, чиния да измия, салата да нарежа и то не върви с хубави дрехи. Обличам се за излизане до супермаркета Simple Smile
Иначе аз много се радвам, че в днешно време е достатъчно достъпно човек да има нормални дрехи и да изглежда добре.  Последните години забелязвам, че страшно много се нормализира носенето на casual дрехи, в много браншове не се държи на деловото облекло, а 90% от хората по улиците са с някакъв вид маратонка. И общо взето всеки може да си накупи евтини дрехи и да изглежда добре. Коприната и кашмира едва ли някога ще са масови, не мисля, че е възможно, но пак са много по-достъпни, отколкото преди 30 години, например.
На мен ми липсват добри български дизайнери с хубави платове. Масово се шие с разни калпави полиестери или обикновен памук Sad И то колкото и добър дизайн да ти хрумне, с кофти материя няма да се получи добре.

# 741
  • Мнения: 2 774
Майка ми е родена 1950. Имаше много яки дрехи, които й взимах да нося.
Ооо, аз също умирах за тези на моята Simple Smile
Не разбирам защо разговора потръгна в посока материални възможности, класови различия, липса на стил, ...
Приятната визия е въпрос на усет и в никакъв случай не означава крайности и кой знае какво изхвърляне. Най-важно е човек да се чувства добре в собствената си кожа. Мисля, че българката като цяло умее да изглежда добре.

# 742
  • Бургас
  • Мнения: 2 006
Има хубави платове,но дизайнери български няма.Има ама не са в БГ.Texhouse предлагат разкошни платове,но ми е дилема кой ще ги ушие.Освен физически магазини в Пловдив и София,имат сайт и раздел в който публикуват снимки,които им изпращат техни клиентки със завършените вече облекла,и една дама(около 50-те) особено се откроява със стил,дързост и майсторска изработка на дрехите си.Колко пъти ми се е искало да питам дали ще бъде възможно да ме свържат с нея,за да разбера при кой си ги шие,но знам,че няма да е в нашия град и това ме спира за сега.

Последна редакция: чт, 02 апр 2020, 23:38 от Nina_Z

# 743
  • Мнения: 975
От българските дизайнери, до миналата година много дрехи пазарувах от Fede, мога да кажа, че са наистина качествени, имам дрехи на не знам колко години, по-скоро елегантни. Никога не са били съвсем евтини, но миналата година изведнъж цените им станаха двойни, сайтът им спря да работи, обновиха го и всичко двойно, съответно не пазарувам със същият темп от там

# 744
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Разговора е поел в интеррсна посока.
По принцип парите осигуряеат лукс но не могат да гарантират стил.
За какви класи говорим.
По една или друга причина последните 2 - 3 века в България не е имало нито аристокрация , нито потомстввни богаташи(поне трето или четвърто  поколение).
А може би някои не правят разлика между новобогаташи.и потомствени такива.
Беше даден и пример, баба с френски шапки   дъщеря в сиво с напукани ръце

Последна редакция: пт, 03 апр 2020, 23:30 от sl

# 745
  • Мнения: 970
Майка ми е родена 1950. Имаше много яки дрехи, които й взимах да нося.

Ужас... И моята беше конте ( моята е само 2 год. по-стара от твоята), обикалях  да й търся "едни обувки за едно пролетно манто"...... Хубавица беше, но да й нося дрехите...няма шанс! Шиеше си някакви рокли при някакви шивачки... всичко й беше по поръчка ама аз съм НЕ за тези дрешки Wink

# 746
  • София
  • Мнения: 38 522
Рокли не съм й носила. Поли, пуловери, едно велурено манто. Когато аз съм била на 20, тя е била на 43-44, така че хич не беше демоде. И сега си разменяме дрехи с дъщеря ми. И вече съвсем си съвпадаме по размер...

# 747
  • Бургас
  • Мнения: 2 006
Имало е класи и още как!На който му е интересно и иска да знае за времето преди комунизма,има достатъчно книги с исторически факти,отделно има и биографии на хора-българи,собственици на фабрики за платове,козметика и парфюми на световно ниво.Последните са се конкурирали с Герлен и Ланком(даже създателят на Ланком-Патежан,тогава все още е прохождал) на изложение за козметични продукти,което се е състояло всяка година в Париж и са обирали златните медали.Жермандре се е казвала фабриката им и продуктите им са били достъпни за всички хора.Давам ти малък пример само,а е пълно с истори,подобни на  тази на Жермандре.Това,че ти не знаеш,не означава,че не са съществували.Аристокрация също е имало.Трийсетте години на миналия век,са били в царско време.

Последна редакция: пт, 03 апр 2020, 00:44 от Nina_Z

# 748
  • Мнения: 970
Рокли не съм й носила. Поли, пуловери, едно велурено манто. Когато аз съм била на 20, тя е била на 43-44, така че хич не беше демоде. И сега си разменяме дрехи с дъщеря ми. И вече съвсем си съвпадаме по размер...

Точно за велуреното й манто обикалях да й търся обувки Wink Светло сини, велурени...... Няма шанс да облека това палто даже и да ми става, аз съм ХС, тя М в този си период (ми дебелка си е била)  Simple Smile .

Последна редакция: пт, 03 апр 2020, 00:30 от Anonimen :)

# 749
  • Мнения: 2 230
Да, към края на Възраждането вече е имало заформена класа от богаташи, най-вече търговци, обикаляли са света и донасяли култура и тук. Наливали са пари в училища, църкви и фабрики. И по царско време всичко това е продължавало да се развива. Жалко е, че после 1944 всичко това е затрито.

Общи условия

Активация на акаунт