ЕНДОМЕТРИОЗА - ТЕМА 15

  • 39 265
  • 769
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 4
Здравейте,момичета!Нормално ли е след втората инжекция Золадекс да имам кръвотечение?След първата инжекция си имах цикъл и си мислех,че след втората ще спре,но....Моля,споделете

# 646
  • Мнения: 20
Момичета да ви попитам нормално ли е да ми се вие свят от инжекция Золадекс вчера ми беше първата и също така ми дойде и вчера цикъла.Лечението е назначено за 3 месеца поради ендометриоза на яйчника

Да, нормално е.
При мен имаше замайване и понякога гадене. Добре, че сте за 3 месеца. Моето лечение беше 6 месеца и беше кошмарно.
Благодаря   ви мн.Да сега започва вече и да ми се гади
След лечението със Золадекс АГ искат да направим цветна снимка да видят дали има някво отпушване на тръбите защото при лапароскопията   за отстраняване на киста на ляв яйчник  и за потвърждаване на ендометриоза   са ми правили Хидротубацио при което пише:тръбите се изпълват  ,образувайки депа и не пропускат КМ. След операцията АГ ми каза че тръбите са запушени че кистата е отстранена и огнища сам имала и всичко което е трябвало е премахнато да не се притеснявам и че  ще е трудно естествено забременяване  но ако решим може да пробваме няколко месеца с мъжа и след това да минем към ин-витро. Имали някой който е минал по този път ще съм благодарна да каже как се е чуствал и колко време му е отнело да стигне до на всяка една от нас мечта заветните 2черти

Последна редакция: пн, 28 дек 2020, 13:02 от AnMary

# 647
  • Мнения: 286
След лечението със Золадекс АГ искат да направим цветна снимка да видят дали има някво отпушване на тръбите защото при лапароскопията   за отстраняване на киста на ляв яйчник  и за потвърждаване на ендометриоза   са ми правили Хидротубацио при което пише:тръбите се изпълват  ,образувайки депа и не пропускат КМ. След операцията АГ ми каза че тръбите са запушени че кистата е отстранена и огнища сам имала и всичко което е трябвало е премахнато да не се притеснявам и че  ще е трудно естествено забременяване  но ако решим може да пробваме няколко месеца с мъжа и след това да минем към ин-витро. Имали някой който е минал по този път ще съм благодарна да каже как се е чуствал и колко време му е отнело да стигне до на всяка една от нас мечта заветните 2черти
Колко напреднала е ендометриозата? Според мен това е определящо. Ако е лека степен, може да пробвате няколко месеца естествено. Но, ако много е напреднала, по - добре не губете време и минете към им витро, защото след инжекциите е най - овладяно заболяването и шанса за успех и повече и качествени яйцеклетки е по - голям. Аз забременях от второто ин витро, което беше точно след 6-месечен курс Золадекс. Успех!

# 648
  • Мнения: 20
След лечението със Золадекс АГ искат да направим цветна снимка да видят дали има някво отпушване на тръбите защото при лапароскопията   за отстраняване на киста на ляв яйчник  и за потвърждаване на ендометриоза   са ми правили Хидротубацио при което пише:тръбите се изпълват  ,образувайки депа и не пропускат КМ. След операцията АГ ми каза че тръбите са запушени че кистата е отстранена и огнища сам имала и всичко което е трябвало е премахнато да не се притеснявам и че  ще е трудно естествено забременяване  но ако решим може да пробваме няколко месеца с мъжа и след това да минем към ин-витро. Имали някой който е минал по този път ще съм благодарна да каже как се е чуствал и колко време му е отнело да стигне до на всяка една от нас мечта заветните 2черти
Колко напреднала е ендометриозата? Според мен това е определящо. Ако е лека степен, може да пробвате няколко месеца естествено. Но, ако много е напреднала, по - добре не губете време и минете към им витро, защото след инжекциите е най - овладяно заболяването и шанса за успех и повече и качествени яйцеклетки е по - голям. Аз забременях от второто ин витро, което беше точно след 6-месечен курс Золадекс. Успех!
Не ми казаха коя степен но имах 8 см киста и мн огнища или лезии  както се казва нз.Но доколкото разбрах е от доста години и е напреднала доста защото имам възпалени запушени тръби пише

Последна редакция: пн, 28 дек 2020, 16:10 от Eli 90

# 649
  • Мнения: 286
В такъв случай, моят съвет е да не губите време. Не се знае какво е качеството на яйцеклетките и как бихте реагирали при стимулация. А при мъжът Ви как е спермограмата? Това също трябва да повлияе на финалното Ви решение.

# 650
  • Мнения: 20
В такъв случай, моят съвет е да не губите време. Не се знае какво е качеството на яйцеклетките и как бихте реагирали при стимулация. А при мъжът Ви как е спермограмата? Това също трябва да повлияе на финалното Ви решение.
Благодаря ви мн за съвета!При него всичко е наред.

# 651
  • Мнения: 543
Привет на всички и от мен! Октомври ми беше направена лапароскопска операция след диагноза вторичен стерилитет. Диагнозата е ендометриоза 1ва степен. Докторът каза, че няма нужда от медикаменти, а да продължаваме с опитите. Скоро ще стана на 39 и нямаме много време за второ дете. Това е накратко моят опит с ендометриоза. За сега - 3 цикъл след операцията - резултат все още няма:disappointed:

# 652
  • Мнения: 5 820
Честита Нова Година на всички.

     Имам от известно време подозрения, че имам Ендометриоза. Ходила съм на гинеколог естествено и досега не са открити кисти. Днес прочетох в интернет информация какво е Ендометриоза. Някои от симптомите, които прочетох, са: болки в първите 2-3 дни, обилно кръвотечение, често уриниране, хронично главоболие по време на меструация, усещане за слабост по време на менструация, невъзможност за вършене на ежедневните дейности и т.н. Пиша само симптомите, които съвпадат с моите симптоми по време на меструация.

    При вас как се откри Ендометриоза? Прочетох, че се открива и чрез ехограф, който открива кисти, и това е един от начините за установяване на това заболяване. Изследването на Естроген по време на менструация ли го правихте, защото така прочетох, че Естрогенът при това заболяване се повишава само при наличие на менструация. Правих си преди около 2 години хормонални изследвания и доколкото си спомням, Естрогенът беше в норма. Но не помня в кой ден от менструалния цикъл го правих. Сега прочетох информация, че Естрогенът се прави по време на менструация и сега ми се появиха спомени, че ендокринологът ми каза да пусна изследвания след 2-3 дни, като започне да се брои от 1-я ден на зацапването (приема се, че менструацията е започнала тогава).

    Благодаря предварително на всички за получените отговори.

# 653
  • Мнения: 543
Изобщо не съм си и помисляла, че може да имам ендометриоза. Цикълът ми е редовен от както се помня. Винаги е бил по- обилен, но така или иначе си забременях бързо първият път. Винаги от самото начало е бил и по- болезнен. Мисля дори преди самата операция докторът не беше сигурен, че ще открие ендометриоза. Кисти, миоми също никога не съм имала. Изследванията на хормоните преди да се реша на лапароскопия също бяха в норма. Помня, че се засмях на мнението на една докторка, че единствено остава да е ендометриоза. Но..... Според докторът, който ме оперира повечето жени имат наченки без да знаят. Но все пак се радвам, че е първа степен. Така че трябва да се решиш на операцията и ще знаеш на 100%. Иначе ще живееш само с предположения.

# 654
  • Мнения: 5 820
Изобщо не съм си и помисляла, че може да имам ендометриоза. Цикълът ми е редовен от както се помня. Винаги е бил по- обилен, но така или иначе си забременях бързо първият път. Винаги от самото начало е бил и по- болезнен. Мисля дори преди самата операция докторът не беше сигурен, че ще открие ендометриоза. Кисти, миоми също никога не съм имала. Изследванията на хормоните преди да се реша на лапароскопия също бяха в норма. Помня, че се засмях на мнението на една докторка, че единствено остава да е ендометриоза. Но..... Според докторът, който ме оперира повечето жени имат наченки без да знаят. Но все пак се радвам, че е първа степен. Така че трябва да се решиш на операцията и ще знаеш на 100%. Иначе ще живееш само с предположения.

    Болезнена ли е тази лапароскопска операция? Колко дни се седи после в болница? След колко време се получават резултатите? С хормонални таблетки ли се лекувате в момента?

# 655
  • Мнения: 543
Дали е болезнена - все пак е операция с пълна упойка. Мисля психологическият фактор е по- решаващ. На мен ми трябваха 3-4 месеца преди да се реша. Но това е и сравнително нов метод - преди години щяха като прасе да те срежат от до. Сега се правят няколко дупчици по преценка на оператора.
Доколкото съм чела възстановяването протича индивидуално. При мен отне малко време.
Аз не живея в България, но тук ме оперираха сутринта и към 13,30часа вече бях при доктора на разговор за това как е протекла операцията. Не е приятно след упойка и неразположението, но после мъжът ми ме взе и се прибрах в къщи.
По- подробно обсъдих ситуацията след това с моят гинеколог.
На мен лечение не са ми предписвали. Опериращият лекар каза да продължаваме с опитите. Иначе февруари съм на контролен преглед при гинекологът ми.

# 656
  • Мнения: 286
Честита Нова Година на всички.

     Имам от известно време подозрения, че имам Ендометриоза. Ходила съм на гинеколог естествено и досега не са открити кисти. Днес прочетох в интернет информация какво е Ендометриоза. Някои от симптомите, които прочетох, са: болки в първите 2-3 дни, обилно кръвотечение, често уриниране, хронично главоболие по време на меструация, усещане за слабост по време на менструация, невъзможност за вършене на ежедневните дейности и т.н. Пиша само симптомите, които съвпадат с моите симптоми по време на меструация.

    При вас как се откри Ендометриоза? Прочетох, че се открива и чрез ехограф, който открива кисти, и това е един от начините за установяване на това заболяване. Изследването на Естроген по време на менструация ли го правихте, защото така прочетох, че Естрогенът при това заболяване се повишава само при наличие на менструация. Правих си преди около 2 години хормонални изследвания и доколкото си спомням, Естрогенът беше в норма. Но не помня в кой ден от менструалния цикъл го правих. Сега прочетох информация, че Естрогенът се прави по време на менструация и сега ми се появиха спомени, че ендокринологът ми каза да пусна изследвания след 2-3 дни, като започне да се брои от 1-я ден на зацапването (приема се, че менструацията е започнала тогава).

    Благодаря предварително на всички за получените отговори.

За съжаление, единственият сигурен метод за диагностика е лапароскопията. Това, което изброявате като неразположения може да са симптоми, но може и да си е нормално ПМС. Хормоните не могат да дадат никаква насока за заболяването. Кисти, ако има, може да се предполага, че са ендометриозни, но пак няма как да се постави категорична диагноза. А и може да има ендометриоза без да има кисти. Друга евентуална насока могат да Ви бъдат туморни маркери. СА - 125 по принцип е доста завишен при наличие на заболяването. Както и скенер или ЯМР, там евентуално се виждат лезии. В България след лапаро има 24-часов престой в реанимация и ако всичко е наред, на следващият ден изписват.

# 657
  • Мнения: 805
Михаела правила ли си скенер? Слагат ли ти въздух в червата преди скенера? Защото бях на гастроентеролог и вътрешни болести понеже имам проблем с червата- и той ми каза, че за да се види дали имам ендометриоза по черва и други трябва да пия антибиотик и тогава да ми напълнят червата с някакъв газ и чак тогава се правел скенера. Не можело скенер без антибиотик. Това ми го каза “светило” прехвалено тук в Пловдив, но честно казано ме съмнява или по-скоро не искам да пия антибиотик напразно при положение, че червата ми кървят от антибиотици.

# 658
  • Мнения: 2 064
Аз съм си правила скенер на малък таз. Разпитаха ме за алергии  т.н преди скенера в случай, че се наложи контраст. Нямам алергии.
Дават се ясни инструкции по време на скенера. Малко след като започна, дойдоха и ми казаха че ще ми сложат контраст венозно. Нищо не се усеща освен, освен че имаш чувството, че си се напишкал (предопредиха ме за това) .

# 659
  • Мнения: 286
Правила съм и скенер и ЯМР. На мен също ми сложиха контраст венозно и при двете изследвания. Аз също имам и в дебелото черво ендо, но пък тогава не знаех. И изследванията не бяха конкретно за червата, а за всички останали органи. Видя се, че има някакви лезии и отвън по червата. Това, което описваш ми звучи като нещо, което четох наскоро, защото и мен ме интересува. Скенер на червата, който се води алтернатива на колоноскопията. Там се пие контраста, за да попадне в червата, а не се слага венозно. Също така вкарват някакъв газ, но то е чрез тънък катетър, доколкото разбрах. Но за антибиотик за първи път чувам. Да не е имал предвид точно контраста,който се пие предварително?

Общи условия

Активация на акаунт