Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 17

  • 22 893
  • 768
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 852
Ако много държа на някои мебели, не бих ги оставила в квартира, лично мнение. Една чаша сок или вино на тапицерията и адиос мучачос /на мебелите/.

Последна редакция: сб, 22 фев 2020, 22:13 от bebolilina

# 556
  • Мнения: 9 036
Аз отдавам с картини,  с ваза, даже и цветя съм но от опит, повечето ги махат. Слагат си най-често техни снимки.

# 557
  • Варна.
  • Мнения: 1 102
Прибрала съм в мазето един лян (зокум), който ще извадя на пролет на терасата, цъфти много хубаво. Има фикус бенджамин за хола, а на прозореца на кухнята винаги е имало две сандъчета със сакъзчета, толкова им е удачно мястото, че направо се "изливат". Ще си ги сложа пак, надявам се наемателите да ги харесат и гледат, ако не - ще си ги взема.
Тази седмица купувах матраци за леглата. В магазина казах на продавачката, че ме интересуват бюджетни цени, защото жилището ще се дава под наем. Не знам други клиенти преди мен какво са купували, но ми бяха предложени най-ниските цени, съответно и качеството ниско.  Помислих си - как ще искам пари от хората, а ще ги оставя да спят на "миндери". Взех на промоционални цени прилични продукти.
Надявам се да се и от другата страна да намеря разбиране и пазене.

# 558
  • Мнения: X
За матрак пак да препоръчам дунапрен. Излиза на цените на боклучавите матраци, а е удобно като скъпите.

# 559
  • Мнения: 2 480
И не забравяйте протектори за матраците. Ако самият матрак е с калъф с цип, още по-добре.

# 560
  • Мнения: 58
Аз пък за  квартирата взех латексов. На някои места пишат, че има опасност от мухъл, но според мен когато е върху повдигаща рамка и има празно пространство под леглото за складиране - няма такава вероятност.

# 561
  • Варна.
  • Мнения: 1 102
И не забравяйте протектори за матраците. Ако самият матрак е с калъф с цип, още по-добре.

Да, пропуснах. Благодаря за напомнянето.

# 562
  • Мнения: X
И аз смятам като Дики, че не е добре да се взема най-евтиното за жилището под наем, а по-скоро някакъв оптимум цена/качество - например добри промоции на хубави мебели. А за картини и цветя, зависи какви са наемателите, едни сами си купуват цветя да си гледат, други пък ще уморят моите, ако ги оставя.

# 563
  • Мнения: 9 951
Ако не е бутиково, или от художник, не искам чужди вази с цветя или евтини неща от някъде. А от гоблени съвсем ми е старовременско и ми се отщява. За нашия аирбнб дадохме по около 200-250 лв на картина, и качеството си личи. Инак, не се хабете

# 564
  • Мнения: 6 919
Не виждам нищо изумително в това, че наемателите искат да си закачат картини в току-що боядисания апартамент. Напълно нормално е един апартамент да се дава под наем със свежа боя... Какво друго?
Договор, че трябва да го върнат пребоядисан и със запълнени дупки е по-приемлив от такъв, че нищо не може да се пипа.
За шумоизолацията не съм компетентна, там може би наистина не може да се пробива, но не виждам какъв е проблемът да си закачиш картина в коридора и дневната.
От наемодателя не очаквам картина - и най-качествената да е, може да не е по вкуса на всеки.
За Аирбнб е друго, там стига да изглежда симпатично за кратък престой.
Да се наема да гледам цветята на наемодателя е напълно изключено. Аз моите убивам за нула време, та да нося отговорност за чуждите няма никакъв шанс. Би ми се сторило странно жилище да се предлага с цветя.

# 565
  • Мнения: 2 056
Ако го върнат шпаклован и пребоядисан, разбира се, че няма проблем. Но да ми каже, че само ще запълни дупките на близо 40 картини и етажерки, благодаря..
Според тях това беше достатъчно.

3000 лв.ми струваше това шпакловане тук там /заради леки пукнатини от слягане при НС/ и боя с хубав латекс. Отделно сме дали няколко хиляди за шумоизолация, апартамента е правен като за нас, без компромиси в качеството.
Благодаря за съветите за ограничителни клаузи в договора!

# 566
  • Мнения: 2 019
Не виждам нищо изумително в това, че наемателите искат да си закачат картини ....
.... Договор, че трябва да го върнат пребоядисан и със запълнени дупки е по-приемлив от такъв, че нищо не може да се пипа.
Welt гледаш от друга камбанария наречена наем в Германия Wink
Не ми се търси назад в темата някой се беше учидил защо вие ще боядисвате като напускате. Аз лично на българска територия не съм чула някой да го е направил. Аз също като наемател не съм боядисвала, нито ми е било калкулирано.
50% напускат дори без да са изчистили, въпреки че в договора много ясно е написано, че трябва да го върнат във вида, в който е предаден при нанасяне.
едит: дори да го направят, остава въпросът дали ще е качествено ?
Скрит текст:
Бих позволила пребоядисване и дупчене на стени, ако давам необраведен апартамент който хората искат да направят по свой вкус.  С Договор, че трябва да го върнат в първоначалното му състояние - пребоядисан и със запълнени дупки.

Напълно нормално е един апартамент да се дава под наем със свежа боя..
И аз така смятам и като наемам и като отдавам. Но едно боядисване ~ 600 лв. за ап. 70 кв.м. ( без шпакловки ) Наема е ~ 500 лв. Ако наемателите се сменят през 3-4-5 години ОК, но ако останат 6-8-12 месеца  ?
Разгледайте инфографиките към статията, макар че там се обсъждат имоти в столицата. За провинцията сметката не излиза такава.
https://www.capital.bg/biznes/imoti/2019/12/25/3991749_tri_vuzmo … vesticii_v_imoti/
Аз не бих теглила кредит 165000 за да получавам 242 лв. месечен доход

Последна редакция: пн, 24 фев 2020, 16:38 от Casual

# 567
  • Мнения: 852
Учудената бях аз, но Welt уточни, че става въпрос за изискване стените да са с бял латекс, а те са си направили цветни и затова ще пребоядисват. Нека тя да каже, ако не ги пипат, важи ли условието за пребоядисване. Аз нямам никакъв опит с наеми в чужбина.

# 568
  • Мнения: 58
Casual,

И по нашите ширини се прави боядисването при освобождаване Wink
(пост от 5.02.20, малко по-назад в темата)

Здравейте,
Искам да споделя с вас как приключихме (почти) взаимотношенията с бившия ни (вече) наемодател (осем години)...
Миналата година пролетта хазаинът пристига с анекс, че :
-договорът вече е с майка му (пенсионерка),
- след напускане на жилището дължим боядисване на стените;
- предизвестието от едномесечено става - двумесечно. Подписваме.
Ноември им пускаме предизвестие, че до 17 януари напускаме и платихме наема до 17-ти.
Забравих да спомена, че с хазайката  се споразумяхме усно, че ще боядисаме стените само едната стая.
На 17 януари дойде и се започна: боядисване на стени, тавани, миене на прозорци (посред зима), полюлеи, търкане на коридори...
на 19-ти бяхме готови, направиме  приемо-предавателен протокол с показанията на водомерите,
Поиска два дни още наем за времето на ремонта...
Депозитът каза, че ще върне при заплащане на сметките... Сметките вече са платени (без последната топлофикация, която е на равни вноски по 65 лв всеки месец. Иска да ѝ платя целия януари... като ключовете е получила на 19-ти.)
 Депозита щяла до връща след 19-февруари...Сега мрънка да го задържала до равнителната август...

Искам да спомена, че и аз съм наемодател и не правя  такива тънки сметки...

Всъщност и на мен ми е любопитно, откъм качество на изпълнението, каква е бг интерпретацията на ремонт на квартира от наемателите след дългосрочен наем Smirk

Последна редакция: пн, 24 фев 2020, 16:37 от setuid

# 569
  • Мнения: 2 019
setuid  Stuck Out Tongue Не твърдях че няма а че
Цитат
Аз лично на българска територия не съм чула някой да го е направил.

Bebolilina само за Турция имам информация  ( Истанбул/затворен комплекс ) трябва да се предаде готов пребоядисан за следващите наематели.

Последна редакция: пн, 24 фев 2020, 16:47 от Casual

Общи условия

Активация на акаунт