Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 17

  • 22 870
  • 768
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 18 782
Може цялото обзавеждане да е на изплащане, но все пак се взема наем и за него. В този случай НАП не се интересува дали наемодателят изплаща нещо, което не ползва, или е сложил кревата и гардероба на баба си.

# 706
  • Мнения: X
Ема ме изпревари.
На мен никой не ми приспада хляба, преди да ми вземе данъка. Нали, аз взимам 1250, ама реално са 1100, казвам ви.
Красе е договорила и получава наем 450 лв. Къде тя дава тези пари, след като ги получи, не касае никого, освен нея самата. Ако иска, нека си вкара автогол с анекс, че наемът е 350, а момичетата изплащат климатик за още 100. Бащат с усмивка й пробива стените, с усмивка ще отнесе климатика.

# 707
  • Варна
  • Мнения: 2 942
Кой разбрал, кой не, а някои даже помнят историята. Разговорът както винаги се изроди и наклони към "алчната хазяйка и горките наематели". 450 лв е наемът, от тях 100 за климатик, 20 за ЕС, защото е фонд ремонти 2/3 от тия пари. А те предложиха да го платят за сметка на наема, къде ми е далаверата, като ще го нарамят с тях?! Никакъв наем няма да вдигам поне до септември ако останат. Ако търся нови, ще вдигна. Като гледам мазите станали по 270лв.

# 708
  • Мнения: X
Нищо алчно не виждам, но си в напълно неизгодна позиция в момента, ни така, ни иначе. Каквото и да предприемеш, различно от оставяне на нещата така - ще си вътре.
П. П. Брат ми до май или април м.г.беше в партер за 250 лв в центъра на Варна.

# 709
  • Мнения: 25 856
Положителното е, че климатика си остава в жилището, така, че прежали ги сега тия 10 лева за Нап.

# 710
  • Мнения: 6 911
Красе, всъщност разговорът започна от там имало ли е вариант за отопление на жилището без въпросния климатик или не. Ако е имало - да, екстра е климатикът. Ако е нямало... Аз си казах мнението по тоя въпрос. Ти обаче не уточняваш тази подробност, а заключваш, че който не е съгласен с теб, не те е разбрал и те изкарва алчна.
Всеки път, когато някой наемател се изкаже против високите наеми в София, които за прилично жилище може и да са половината от дохода на млад човек, се споменава великата дума ПАЗАР и че едно жилище струва толкова, колкото някой е готов да плати за него. Това не важи ли за имотите във Варна и за апартаментите, които не могат да се отдадат на желаната цена, понеже пак клиентът така е определил? Щом не се намират известно време желаещи или времето е неудачно, или наемът е висок, или нещо в жилището липсва.
Щом наемите са се качили и сега се отдават и мази за по 270, качвай и ти през септември, когато идва и новата вълна студенти. Много пъти съм писала, че ако на едно жилище могат да му се вземат 600 лева, не трябва да му се взимат 500 (примерно). Остава въпросът има ли кой да ги даде.

# 711
  • Мнения: 29 971
Ако аз съм наемодател, давам жилището, както е първоначално и това е. Ама топло - студено, скъпо.....каквото е, такова. Именно заради такива проблеми - на кой е климатика, кой го плаща, кой го ползва и т.н.
Ако съм наемател и искам  климатик, ще търся такъв имот. Ако съм се съгласила на условията при огледа без климатик, ще си търся начин да се топля /радиатор примерно/ и охлаждам /вентилатор/. Като не ми изнася, ще си търся друго....

# 712
  • Варна
  • Мнения: 2 942
Имаше Адакс за отопление. Искаха да си купят климатик, нали се сещате, че няма да оставям да ми монтира и демонтира по стените такъв уред. А хората по принцип ми харесаха, проблеми нямам. Бих оставила и на тоя наем. Няма да забогатея кой знае колко като вдигна с 50лв и потрошат апартамента следващите.
Приключваме, ще си получи НАП дължимото, а аз ще си зная занапред.

# 713
  • Мнения: 18 782
Още когато търсеше наематели, всички те посъветваха да казваш, че се дава в този вид и точка. А те тента слагаха, климатик искали, кой знае какво още ще измислят, че искат, и на теб няма да ти става по-лесно тепърва да започнеш да казваш не.

# 714
  • София
  • Мнения: 56
Климатика не е инвестиция по право. Ако се уговориш с наемодателя вече е друг въпрос.  Всичко, което можеш да хванеш и да си го вземеш при напускане си е за сметка на наемателя

# 715
  • София
  • Мнения: 19 419
Нямам идея за колко време се скапват климатиците, аз ползвам само 2 месеца лятото и единият е на 10 години.
Всички наематели казват - ама той ще си остане за теб след Н години. Нека помислят за обратния вариант - ако се повреди в това време, след като се ползва нонстоп? Ще платят ли купуването на нов, след като само те са го експлоатирали и амортизирали?
Затова е добре да се изчисли една амортизация, която едва ли ще е повече от 10 лв. на месец. Защото след изнасянето хазяинът не получава безплатно чисто нов уред.

Последна редакция: ср, 04 мар 2020, 13:13 от Cuckoo

# 716
  • Мнения: 852
Ама то всичко се амортизира, дори тоалетната, тръбите и прочие. Ремонти в следствие на неправилна експлоатация е едно, в следствие на естествения ход на времето съвсем друго. За първите отговарят наемателите, за второто - не.

# 717
  • София
  • Мнения: 19 419
За уредите един Господ знае причината за повреда - дали са работили нонстоп или просто си изтеглил късата клечка.

# 718
  • Мнения: 2 854
Здравейте! Предстои ни наемане на жилище и се чудим относно смяната на патрона на входната врата? Дали е редно, понеже преди нас е имало наематели? Трябва ли да информираме наемодателя?

# 719
  • Мнения: 29 971
Уговаря се с наемодателя и му се дава ключ, ако се съгласи.

Общи условия

Активация на акаунт