Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 17

  • 22 734
  • 768
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 858
За информация само - На наше жилище, наемателите  си плащат таксата вход, а таксата относно общите и всякакви др. ремонти по блока си я плащаме ние, като това е изрично посочено в договора, такса смет я делим на месеци от общата, която е по декларация, която не е малка и също влиза уточнена в договора и наемателите си я плащат, тъй като докато са там те генерират отпадъци.
При нас и двата фонда - разходите за входа и разходите за поддържането на блока са отделни и се събират отделно, като тези за ремонтите са разделени според големината на жилищата.

# 91
  • София
  • Мнения: 4 192
Такса смет, ние като наемодател си я плащаме. Все пак и да нямаме наематели, таксата си върви. Приемам го като данък, който си е наш и не търсим начин да прехвърлим под 10лв месечно на наемателите.

# 92
  • Мнения: 29 341
Ако никой не живее в имота, се подава заявление и таксата се плаща наполовина. Поне преди години беше така.

То и топлофикация плащаш, ако ти е празен имота. Такса смет е да този, който генерира отпадък. Много наемодатели не се занимават да искат парите от наематилите за сметка на други неща, като таксата за вход /сумата за дребни ремонти/ например....

# 93
  • Мнения: 858
Ех, както винаги, някой има да се заяде тук с тази такса смет, ама укоряват тези, които си търсят правото и питат дали е етично да им се взимат пари за общите части за ремонтите и как 1-2лв. били ли са пари?!
А такса смет е много по-скъпа е от 1-2 лв...

# 94
  • Мнения: X
Аз не очаквам Наемодателя да ми възстанови тези пари ,опитвам се да накарам касирката заедно с дом съвета да разберат ,че този начин на събиране само от наемателя е неправилен и ,че трябва те да обяснят на собствиника ,че неговите отговорности не приключват с отдаването на имота под наем .Най -наглото е .,че касиерката ми обясняваше как аз да плащам с 5 лв . по малко за наем за да си приспадам от платените ежемесечно пари /т.е фонд ремонт може би е тази сума./
Вашите отношения с наемодателя не касаят касиерката и етажната собственост, за да очаквате от тях решение по казуса ви и да обясняват нещо на някого. Няма неправилно и правилно, това си е въпрос на договорка между вас и вашия наемодател, както се разберете, така ще го приемат и процедират после от ЕС, но при всички положения ще очакват и с право, да си внасяте дължимото по ЗУЕС.  А че вие нямате връзка с наемодателя си или не си говорите, тях това не ги касае в случая.

# 95
  • Мнения: 1 035
И аз да дам своята лепта по въпроса- наемодател съм, била съм домоуправител и касиер на входа - многократно. Задължение на собственика е плащането на сумата за основен ремонт. Сега не зная, но беше някакъв процент от мин. раб. заплата мисля.  Издава ми касиера на кооперацията отделна квитанция като аз си плащам година напред. За 4 лева месечно не ми се занимава ежемесечно с това.Задължение на наемателите са общите разходи. За такса смет и моето мнение е това, че трябва да бъде за сметка на наемателите, но не е практика и не съм го включвала в договор.

# 96
  • Мнения: 1 878
Само си размишлявам теоретично: ако съм наемодател ще включа всички такива такси в наема и хич няма да се обяснявам на наемателя кое колко струва като това се описва в предварителния договор. Така ще съм и сигурна ,че месечните такси са платени , а не  при напускане на наемателя да се окаже изведнъж, че не е плащал месеци наред.
Има имоти ,където мес.такса е значително повече от 15 лв.

# 97
  • Мнения: 18 501
На моите такса вход им е малко под 50 лв. В началото не им беше драго, както и на другите преди тях, но си плащат - харесва им да им е добре и сигурно.

# 98
  • София
  • Мнения: 1 590
Здравейте приятелчета,  Hug

отдавна не съм влизала ....
Но ме е заглождил един въпрос:
Преди 10 години сме дали апартамент за наем 600 лева в Белите брези (127 квадрата, отделна кухня, хол, трапезария, 2 спални, 2 бани, луксозно обзаведен) - тогава бързахме, а и нямаше търсене...

От известно време обаче ми се иска да говоря за лека корекция на наема, от друга страна наемателите са свестни, не съм имала проблеми с тях ... обаче и наема вече ми се струва много нисък ...
Дали си струва, и с колко да увелича?
Приемам всякакви съвети  Blush

# 99
  • Мнения: 29 341
Определено е нисък за момента.

Вижте в imot.bg как вървят подобни на Вашия.

# 100
  • София
  • Мнения: 11 489
Само си размишлявам теоретично: ако съм наемодател ще включа всички такива такси в наема и хич няма да се обяснявам на наемателя кое колко струва като това се описва в предварителния договор. Така ще съм и сигурна ,че месечните такси са платени , а не  при напускане на наемателя да се окаже изведнъж, че не е плащал месеци наред.
Има имоти ,където мес.такса е значително повече от 15 лв.

Точно така направих аз.
Наемателят плаща наем, ток и вода. Изпращам му двете фактури като излезнат, той ми ги плаща заедно с наема и така всички сме доволни и щастливи.

# 101
  • Мнения: 1 035
lucie :Свестни,свестни наематели, но 10 години без актуализиран наем  си е направо автогол в собствените финансови интереси. Та в Бели брези 50кв.м са с наем  650-680 лв. Аргументирано си изложи пред наемателите новия размер на наема и постигнете съгласие.

# 102
  • София
  • Мнения: 19 249
Какъв наем е разумен за двустаен апартамент - 2 еднакви стаи и кухня, 2 неусвоени балкона пред всяка стая, панел от 70-те години в Дружба 1, съвсем близо до езерото, метростанция и спирка на автобус и тролей.
Да кажем, че е необзаведен или полуобзаведен, защото не зная какво е останало от старите неща. Банята мисля, че е на ПВЦ-тапети, върху блажна боя, плочки никога не е имало.
Историята: Собственост е на майка ми от нейните родители. Отдавна живеят наематели, едно семейство беше дълги години, сега е друго, дете им се роди там, значи поне 9 години.
Обяснявам на нашите, че наеми и цени се качват, направо се изумих на цените на жилищата точно в този квартал. Но майка ми е блейка, парите им стигали и само ми обяснява колко добри хора са наемателите. Ами те на ръце трябва да я носят. На брат ми също не му се занимава, а баща ми няма думата там.

# 103
  • София
  • Мнения: 5 952
За Белите Брези вие нищо ли не сте влагали като ремонти в жилището за 10 години? Ако е нищо поговорете, сложете 700 лева и не гонете наемателите. Инак може и 800 + лева да вземете, но трябва да сте готови за ремонт преди следващите наематели. Та едва ли си струва.   За Дружба, не знам, така както ги описвате то е тотал щета и са нужни доста ремонти, за да повишите наема. Може би там плюс 50 лева и не пипайте и вие хората, че после кой знае кой ще дойде, пък и трябва да инвестирате.

# 104
  • Мнения: 25 739
Наемател който не създава промлеми не бих махнала, за 50-100лв повече. Не знам колко плащат, но ако наистина са изрядни, помислете струва ли си- основен ремонт и нови наематели.

Общи условия

Активация на акаунт