Витамин В12 - тема 6

  • 31 002
  • 759
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 11 843
здравейте,
по нагоре публикувах изследвания на детето- 2г ,но са доста неясни .Какво бихте казали за тях:
1. - Витамин B12         519.1 pmol/L                   145.4 - 569
2. Фолиева киселина  44.17ng/mL               4.6 - 34.8
3.Хомоцистеин             9.76  µmol/L   <= 12
4. ТЖСК                            70 µmol/L                       45 - 72
5.Желязо (Fe)                   19.12 µmol/L                     4.47 - 18.08
6.25-OH-Vitamin D          38.46 ng/mL   

Липса:< 10 ng/mL
Недостатъчност: 10-30 ng/mL
Достатъчност: 30-100 ng/mL
Токсичност: >100 ng/mL.

Б 12 май е добре , но тази фолиева трябва ли да ме притеснява?Благодаря




Да няма преди това някакъв прием на витамини който да се е отразил?
Иначе ако нивата на витамин В12 са много ниски, фолиевата киселина не може да се усвои от клетките и се натрупва в кръвта. Но В12 не е нисък, затова и аз се учудвам на този резултат.
Относно желязото, струва ми се нелогично над норма на фона на сравнително високия ТЖСК, който сочи обратното - ниско желязо. Понякога при одраскване на вената при вземане на кръв се получава фалшиво завишено желязо.Иначе ето една таблица за връзката м/у железните показатели
Скрит текст:

bebeshok0326
Скрит текст:
При сина ми също така ТСХ беше едно и нещо а Т4 беше поднормен, с времето като понатрупа хормон вече и Т4 стигна близо 14 като стойност и ТСХ се качи на 4 Simple Smile . Искам да кажа, че често при децата има такива нелогични флуктоации, още повече когато се започне и лечение с хормон докато свикне тялото. А сина ми вече навлезе и в пубертет и още по-сложо става ...

# 706
  • Мнения: 6 893
Момичета, само да ви споделя, попаднах на подезичен  спрей метилиран фолат, може би ще трябва да мина на него. Не зная колко е добър.

# 707
  • Мнения: 11 843
Момичета, само да ви споделя, попаднах на подезичен  спрей метилиран фолат, може би ще трябва да мина на него. Не зная колко е добър.

Покажи Simple Smile

# 708
  • Мнения: 6 893
Ето го:
https://vivafarma.eu/produkti/produkti/top-folat-top-folate-20ml-sprey.html

Аз пих капсулите https://vivafarma.eu/produkti/produkti/top-folat-top-folate-60-kapsuli.html
Но сега ми се налага да пия инхибитор на протонната помпа, а този тип лекарства пречат на усвояването на В-тата през стомаха. Мисля следващия да е такъв спрей, за да не е през стомаха.
Бях ми изписвали и абофолик мета - https://apteka.framar.bg/30024690/%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%84%D0%B0 … 82%D0%BA%D0%B8-30 Това било предишното поколение метилиран фолат. Последното уж било най-лесно усвоимо, заради глюкозаминовата сол. Не разбирам, само споделям какво са ми казали.

# 709
  • Мнения: 63
И аз в момента съм на такова лечение. Спрях желязото и фолиева киселина. В12 слагах инжекции. Но аз съм си ги самопредписала, защото ми писна от непрофесионални лекари. Гледат изследванията и мълчат, и питат защо съм си ги правила. В12 ниско, желязо, фолиева, феритин - на долна граница. Със желязодефицитна анемия съм от тийнейджър и го изследвам периодично. Според ЛЛ дефицитите са от стомаха и ходих на гастроентеролог заради гастрит.

# 710
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Предписан ми е В12 на капки, питах в две големи аптеки, нямат, даже чак се учудиха..предлагат ми на таблетки.
Виждали ли сте изобщо?

# 711
  • Мнения: 11 843
Има на капки за нос , аз съм ползвала за сина ми https://aloha.bg/vitamin-b12-5000-mcg-methylcobalamin-kapki-za-nos.html

# 712
  • Мнения: 6 893
Kawsay, при много хора дефицитите са заради проблеми със стомаха, или някои лекарства, все проблеми, които пречат на усвояването. Затова го написах.
Но има и други причини за неусвояване, респективно дефицити.

*Бенджи*, за дете ли ти го предписаха на капки? Ако е за възрастен, какви бяха съобаженията да е на капки, а не подезични таблетки?

# 713
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Не е за дете, за мен е. Уж по-добре се усвоявало...не знам.

# 714
  • Мнения: 6 893
Може, ама повече намирисва на договорки с фирмата, която предлага на капки. Поне на мен така ми се струва.

# 715
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Препоръчайте ми В12, моля.
Не съм наясно какво да взема...

# 716
  • Мнения: 3 610
И аз в момента съм на такова лечение. Спрях желязото и фолиева киселина. В12 слагах инжекции. Но аз съм си ги самопредписала, защото ми писна от непрофесионални лекари. Гледат изследванията и мълчат, и питат защо съм си ги правила. В12 ниско, желязо, фолиева, феритин - на долна граница. Със желязодефицитна анемия съм от тийнейджър и го изследвам периодично. Според ЛЛ дефицитите са от стомаха и ходих на гастроентеролог заради гастрит.
От гастрит идва проблема да.Каро си слагате б12 ще ви падне желязото.

# 717
  • Sofia
  • Мнения: 4 480
И на мен личната ви предписа някакви капки Б 12, обаче аз по принцип капки не обичам. Питах за инжекции, взе да увърта, защо искам да ме бодат. Предполагам, че не иска да ходя в кабинета. А на мен майка ми ми ги прави, защото е медицинска сестра. Та започнах инжекции, но не знам точно по какъв график се правят. Докторката каза през два дни две седмци, после се разреждат. Може ли някой да ми каже как се правят, защото иначе ще импровзираме по спомени на майка ми.

# 718
  • Мнения: 3 610
И на мен личната ви предписа някакви капки Б 12, обаче аз по принцип капки не обичам. Питах за инжекции, взе да увърта, защо искам да ме бодат. Предполагам, че не иска да ходя в кабинета. А на мен майка ми ми ги прави, защото е медицинска сестра. Та започнах инжекции, но не знам точно по какъв график се правят. Докторката каза през два дни две седмци, после се разреждат. Може ли някой да ми каже как се правят, защото иначе ще импровзираме по спомени на майка ми.
Зависи какъв е дефицита най вече?

# 719
  • Sofia
  • Мнения: 4 480
140 при долна граница на лаборатораията от 187. Направих в неделя 1000 едицини мускулно. Днес мисля още толкова, но през ден или през два. ...

Общи условия

Активация на акаунт