Витамин В12 - тема 6

  • 31 132
  • 759
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 923
Ясно е че повишаването не е ок,но специално стоенето в дефицит на Б 12 при малко дете спира цялостния му растеж.Ако 1000мкг е за деца над 12 г как дъщеря ми от 2 г е на такава доза и освен + друго не съм видяла?
П.П Съгласна съм с поддържаща доза,но тя може да се случи,когато достигнеш едни нива по-скоро към горна препоръчителна граница

# 691
  • Мнения: 11 864
Ясно е че повишаването не е ок,но специално стоенето в дефицит на Б 12 при малко дете спира цялостния му растеж.Ако 1000мкг е за деца над 12 г как дъщеря ми от 2 г е на такава доза и освен + друго не съм видяла?
П.П Съгласна съм с поддържаща доза,но тя може да се случи,когато достигнеш едни нива по-скоро към горна препоръчителна граница

Съгласна!
Дава се доза според нуждите/дефицита, да естествено се съобразява и с възрастта донякъде, но не изцяло. Синът ми беше на 6-7г когато съм давала по 1250mcg дневно, беше му изписано по 1капка(2500mcg) назално през ден. После съм давала  подезични от 1000.

# 692
  • Мнения: 24
Копирам си мнението от друга тема, дано не е проблем, просто търся отговор:

Реших да изследвам нивата си на фолиева киселина и витамин В12, тъй като прочетох, че са важни маркери за планиращите забременяване жени (а аз не ям месо,  поради което счетох за важно да проверя).
Поставям тук своите резултати, за които ще бъда благодарна да ми разтълкувате, тъй като пак от Вас прочетох, че не е важно просто да си в реф. стойности, а близо до горна граница - ако съм запомнила правилно. Необходимо ли е достигане на други стойности?
Благодаря предварително!



И двата резултата са перфектни, изследвай и витамин д.
[/quote]

Благодаря много за отговора!

# 693
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Ясно е че повишаването не е ок,но специално стоенето в дефицит на Б 12 при малко дете спира цялостния му растеж.Ако 1000мкг е за деца над 12 г как дъщеря ми от 2 г е на такава доза и освен + друго не съм видяла?
П.П Съгласна съм с поддържаща доза,но тя може да се случи,когато достигнеш едни нива по-скоро към горна препоръчителна граница
Това е препоръка на производителя, че 10 капки или 1000 мкг се препоръчват при възрастни над 12 години, оттам нататък как ще се дозира е отговорност на педиатъра и основно на родителя.

# 694
  • Sofia
  • Мнения: 4 491
Днес ходих до лабораторията да си пусна ТСХ и реших, за да не е боденето за толкова малко, да изследвам и витамин Б 12 и витамин Д. Б 12 излезе 140 и доколкото разбирам е много ниско.  Пускала съм го преди да родя преди 7 години и беше още по-ниско, но на фона на нисък хемоглобин, неповлияващ се от желязо един месец. Тогава направихме няколко инжекции до раждането, което беше 2 седмици след установяването на проблема. След това не съм изследвала. Хемоглобинът ми винаги е ооколо 120. Не трябва ли да имам някакви оплаквания?

Витамин Д се води в норма- 32 , но доколкото имам спомен , трябва да е по-висок. Не мога да намеря темата, в която се обсъждаше...

# 695
  • Мнения: 11 864
И В12 и Д е нисък. Д ако е при граница 30-100, трябва да е поне 60-70, ако е при граница 50-120, трябва да е около 90

# 696
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Днес ходих до лабораторията да си пусна ТСХ и реших, за да не е боденето за толкова малко, да изследвам и витамин Б 12 и витамин Д. Б 12 излезе 140 и доколкото разбирам е много ниско.  Пускала съм го преди да родя преди 7 години и беше още по-ниско, но на фона на нисък хемоглобин, неповлияващ се от желязо един месец. Тогава направихме няколко инжекции до раждането, което беше 2 седмици след установяването на проблема. След това не съм изследвала. Хемоглобинът ми винаги е ооколо 120. Не трябва ли да имам някакви оплаквания?

Витамин Д се води в норма- 32 , но доколкото имам спомен , трябва да е по-висок. Не мога да намеря темата, в която се обсъждаше...
И двете са ниски, б12 трябва да е над 330 pmol/l (450 pg/ml), д също трябва да е над 40 ng/ml (щом ти пише, че е в норма, значи е в такива мерни единици). Наличие на симптоми не е задължително, защото това е б12 в кръвта (тоест активната форма, която се използва в момента от организма и определена част, която е неактивна и при нужда може да се превърне в активна), но има и трети вид, който се намира в черния дроб, ниска стойност в кръвта означава, че почва да се тегли от този трети вид, а количеството в нея е голямо, и обикновено симптоми се проявяват, когато той почне да пада, като някои хора са по-чувствителни и усещат дори при малко намаляне, други при по-голямо освен това има значение и как се храни човек, тези използващи повече животински продукти имат нужда от повече и съответно изразходват повече б12 от тези използващи повече растителни.
И В12 и Д е нисък. Д ако е при граница 30-100, трябва да е поне 60-70, ако е при граница 50-120, трябва да е около 90
60 ng/ml е равнозначно на 150 nmol/l (и над тази стойност е невъзможно да се достигне по естествен начин) като хората живеещи около екватора (където слънцето е най-силно), са с нива 40-50 ng/ml (100-120 pmol/l).

# 697
  • Мнения: 492
Здравейте ,  днес пуснах изследвания на детето-2 г.Моля за вашия коменти.Б12 май е добре,но фолиевата е над нормата?

Последна редакция: вт, 27 окт 2020, 00:27 от nnnn82

# 698
# 699
  • Мнения: 923
Излезнаха резултатите от дългоочакваната контрола.Нещо се случва с организма ми и въобще не мога да схвана какво е,а до преглед едва ли ще се доредя скоро,защото в момента няма свободни такива,а и да пуснат приоритет е дъщеря ми.При контролата на 29.7 Б 12 беше 406,,а вит.Д 36,от тогава не съм и приемала вит.Д,а Б12 е било по 100 μg дневно,като аденозилкобаламин и метилкобаламин.От същата контрола се видя,че ФТ 3 е под долна граница и тогва докторката ми преписа Келп(водорасли ,в който съдържанието на йод е висок),след месец бях на контрола за щитовидна,ФТ3 вече беше в граница,но на долна и съответно продълих добавката до средата на октомври.За състоянието на шитовидната докторката предположи поликистозни яйчници или инсулинова резистентност.Първото е отхвърлено,на тази контрола трябваше да пусна за ИР,но тя пойска без натварване с глюкоза.
Първото което ми прави впечатление от новата контрола е рязкото падане на вит.Д,ФТ3 над горна граница и първата глюкоза близо до горна граница.Хомоцистеина също ми се вижда висок,дълго време го държах около 3.Като симптоми единствено на предишния цикъл задържах около 5 кг течности(усещах как над гърдите всичко ще се пръсне),но след него нещата са нормализираха(кантара се върна обратно).При този нямаше подобно нещо.Другото е ,че преди 2 седмици скалпа около челото ми се обели(първия ден сърбеше много,след това спря).Този проблем го имах от тинейджър,спря от както съм започнала терапията за Б12.Докторката предполага ,че е от ниски нива на Б9.По този повод колко е препоръчителната стойност на Б9?Някой ако се наеме да даде коментар ще се радвам.
Стойностите вит.Д от сегашната са 13.7ng/ml

# 700
  • Мнения: 11 864
Фолиевата е хубаво да е в средата на границата поне, вземай си известно време фолат.
На предните изследвания как е ФТ4? ФТ3 понякога се повишава компенсаторно когато ФТ4 е нисък т.е. има хипофункция и организма се опитва да компенсира.
Щом си се обременявала, трябваше да пуснеш и трикратен инсулин, много често на 60мин е проблемен при добър сутрешен

# 701
  • Мнения: 923
Фолиевата е хубаво да е в средата на границата поне, вземай си известно време фолат.
На предните изследвания как е ФТ4? ФТ3 понякога се повишава компенсаторно когато ФТ4 е нисък т.е. има хипофункция и организма се опитва да компенсира.
Щом си се обременявала, трябваше да пуснеш и трикратен инсулин, много често на 60мин е проблемен при добър сутрешен
Не съм се обременявала,такова беше искането на докторката,а и всъщия ден с детето и 50 човека опашка се отказах да го направя на своя глава.ФТ4 и ТСХ бяха приблизително като сегашните.
При малката примерно ФТ3 и ТСХ са в златната среда,но ФТ4 беше под долна,мина на хормон,сега е в граница,но на долна.
Докторката ми беше обяснила,че и при 2те хипофизата сякаш не разпознава ,че има проблем(ТСХ трябвало да падне,за да компенсира ФТ3  и ФТ4,нещо такова разбрах).
Тъкмо се оправи едно и се разваля друго....Тя пак направи криза преди малко повече от седмица.Явно не е от Б12(Б12 947,Б9 6.4,Хомоцистеин 3.13,Желязо 7.7,вит.Д 30.4)Луднала съм вече.

# 702
  • Мнения: 11 864
А те просто три пъти са изследвали кр.захар като при деабетиците профил, ясно аз помислих, че е обременяване, моя грешка да.

За детето, явно трябва увеличаване на дозата. На моя син вече трети път му вдигаме дозата и тъкмо сега в петък ще правим нова контрола.  А относно хормоните, те не трябва да са в златна среда...ТСХ трябва да е до максимум 2, Т3 трябва да в горна третина а Т4 над средата. А ТСХ е толкова неинформативен показател , че продължавам да се учудвам на 90% от лекарите които само него гледат.

Това последното в скобите ако са на детето изследванията, желязото и Д са малко ниски. Когато има разни дефицити щитовидната още повече се влошава.

# 703
  • Мнения: 923
А те просто три пъти са изследвали кр.захар като при деабетиците профил, ясно аз помислих, че е обременяване, моя грешка да.

За детето, явно трябва увеличаване на дозата. На моя син вече трети път му вдигаме дозата и тъкмо сега в петък ще правим нова контрола.  А относно хормоните, те не трябва да са в златна среда...ТСХ трябва да е до максимум 2, Т3 трябва да в горна третина а Т4 над средата. А ТСХ е толкова неинформативен показател , че продължавам да се учудвам на 90% от лекарите които само него гледат.

Това последното в скобите ако са на детето изследванията, желязото и Д са малко ниски. Когато има разни дефицити щитовидната още повече се влошава.
Нейните са,ето и другите:
ТСХ 1.423
ФТ4 12.7
ФТ3 6.42
Да,вит.Д и Желязо са.Като Желязото беше 5.6 по едно време,повече от 7.8 от дълго време не го е вдигала(Хемоглобин 127,MCV и МCH в граница).Вит.Д при нея на 29.7 беше над 50
Глюкоза на гладно 4.58,Инсулин 6.19
Дозата и 25 мкг Еутирокс

# 704
  • Мнения: 492
здравейте,
по нагоре публикувах изследвания на детето- 2г ,но са доста неясни .Какво бихте казали за тях:
1. - Витамин B12         519.1 pmol/L                   145.4 - 569
2. Фолиева киселина  44.17ng/mL               4.6 - 34.8
3.Хомоцистеин             9.76  µmol/L   <= 12
4. ТЖСК                            70 µmol/L                       45 - 72
5.Желязо (Fe)                   19.12 µmol/L                     4.47 - 18.08
6.25-OH-Vitamin D          38.46 ng/mL   

Липса:< 10 ng/mL
Недостатъчност: 10-30 ng/mL
Достатъчност: 30-100 ng/mL
Токсичност: >100 ng/mL.

Б 12 май е добре , но тази фолиева трябва ли да ме притеснява?Благодаря




Общи условия

Активация на акаунт