Витамин В12 - тема 6

  • 31 008
  • 759
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 63
И аз в момента съм на такова лечение. Спрях желязото и фолиева киселина. В12 слагах инжекции. Но аз съм си ги самопредписала, защото ми писна от непрофесионални лекари. Гледат изследванията и мълчат, и питат защо съм си ги правила. В12 ниско, желязо, фолиева, феритин - на долна граница. Със желязодефицитна анемия съм от тийнейджър и го изследвам периодично. Според ЛЛ дефицитите са от стомаха и ходих на гастроентеролог заради гастрит.
От гастрит идва проблема да.Каро си слагате б12 ще ви падне желязото.
Да, знам, благодаря. Ще започвам и приема на желязо.

# 721
  • Мнения: 3 610
140 при долна граница на лаборатораията от 187. Направих в неделя 1000 едицини мускулно. Днес мисля още толкова, но през ден или през два. ...
По мое мнение не слагайте през ден,защото в един момент няма да се усетите и желязото ви ще го няма.По скоро 2на седмица после по 1на 1седмица почивка 15дни и контролни.

# 722
  • Мнения: 6 894
И на мен личната ви предписа някакви капки Б 12, обаче аз по принцип капки не обичам. Питах за инжекции, взе да увърта, защо искам да ме бодат. Предполагам, че не иска да ходя в кабинета. А на мен майка ми ми ги прави, защото е медицинска сестра. Та започнах инжекции, но не знам точно по какъв график се правят. Докторката каза през два дни две седмци, после се разреждат. Може ли някой да ми каже как се правят, защото иначе ще импровзираме по спомени на майка ми.

Ако инжекциите са цианкобаламин, почети малко по въпроса, не се препоръчва тази форма. У нас трудно се намират инжекции хидроксикобаламин.
На мен лекарка искаше м.г. да ми сложи инжекции хидрокси, но аз предпочетох подезичните таблетки, за да наваксам постепенно. Все си мисля, че е по-добре за организма, покачването да е плавно, а не изведнъж, драстично.

# 723
  • Мнения: 63
Цианкобаламин също действат. С 6-7 инжекции преди покачих от 183 на 455. Но се бях обринала по лицето. С хидроксикобаламин нямам такъв проблем. Аз ги слагах всеки ден.

# 724
  • Мнения: 295
Момичета на мен В12 отново ми е паднало, след като вече 2 месеца не приемам таблетки. В момента ми е 269 pg/ml, при референтни стойности от 200.00 -1000.00. Занесох изследванията при личния лекар и тя веднага ми сложи 1 инжекция В 12, като каза че ще ми слага по една на седмица и после още 6 в месеца по една на месец. До тук добре, но след като ми я сложи, след около половин час ми се схвана цялата челюст и врата, малко по късно едвам ходих, яко се изплаших, нещо сякаш краката "ми отказаха". Та в тази връзка искам да попитам момичетата, които са си слагали инжекции имали ли са някакви странични ефекти -освен избиването?

# 725
  • Мнения: 63
Не съм имала такива оплаквания.

# 726
  • Мнения: 923
Аз никога не съм слагала инжекции,но първата ми доза беше доста висока(2000мкг на ден за 30 дни ,след това по 1000).Тръгнах с резултати 198.Та първие 7 дни ми изтръпваха зверски ръцете,повече лявата и се бях шашнала.Другото е че ми изтръпваха устните и небцето,сякаш си бях напомпала устните със силикон.След тези 7 дни всичко се нормализира.Докторката ми беше обяснила,че е от високата доза и докато организма свикне.Може при теб да се е получило нещо такова.

# 727
  • Мнения: 11 844
Аз съм казвала, че съм получавала от подезични както bebeshok0326 казва - на устни и език изтръпване и леко лошо ми е ставало, като тръпки по тялото съм усещала.  При дефицит и при голяма първа доза, това е реакция на организма, особено силно забелязах ако е на гладно.

# 728
  • Мнения: 295
Аз никога не съм слагала инжекции,но първата ми доза беше доста висока(2000мкг на ден за 30 дни ,след това по 1000).Тръгнах с резултати 198.Та първие 7 дни ми изтръпваха зверски ръцете,повече лявата и се бях шашнала.Другото е че ми изтръпваха устните и небцето,сякаш си бях напомпала устните със силикон.След тези 7 дни всичко се нормализира.Докторката ми беше обяснила,че е от високата доза и докато организма свикне.Може при теб да се е получило нещо такова.

Благодаря за изчерпателния отговор. Другата седмица като отида, ще и кажа какво ми се е случило, защото аз имам инжекция веднъж в седмицата.

# 729
  • Мнения: 3 610
Аз обикновенно слагам б12 сутрин защото ми идва яко силата и направо полудявам.Мога да прекопам 10декара.
Слагал  съм И следобяд най голямата ми грешка цяла  нощ от прилив на енергия не мога да заспя.

# 730
  • Мнения: 923
На мен и детето са ми казвали сутрин на гладно,за да има време да с изразходи енергията.От спортисти съм чувала,че ако се слага късно през деня може да се получи трупане на килограми

# 731
  • Мнения: 340
Момичета, имам спешна нужда от вашата експертиза относно "любимия" ми хомоцистеин и б12.
Предистория: след скорошен мисед открих тромбофилии PAI хетеро + комбиниран MTHFR пак хетеро (и двата типа). Решавам да проследя б витамини и хомоцистеин.
15.10 - хц е 7.77 (би следвало да е ок) при реф. ст-ти до 12; Б12 е 513 pg/ml (379 pmol/l) което не е зле, но може и по-добре да е - но не е супер дефицит; ФК ми е 44.2 при реф.ст-ти 4.6 - 34.8 - понеже бях пила над година не-метилирана. Спирам ФК за малка почивка след резултатите, обаче включвам метилиран Б12 500 ug още ден-два преди изследването даже + Б6 20 мг (него си го взех по мое усмотрение, не съм го изследвала).
Днес - хц е 9.54 (!!!); Б12 е 451 pg/ml (333 pmol/l) (!!); ФК е 37.06 - паднала е малко, мисля, че е ок. И ще почвам метилираната.
Въпросът ми е: откъде, как и защо аджеба този хомоцистеин се е вдигнал, при положение че не съм в дефицит жесток на витамини; както и защо пустото б12 е паднало след като почнах даже добавки(!) - ок, с малко, пак не е в голям дефицит, ама е паднало! Също не виждам как малкият спад в нивото на Б12 ще оправдае голямото покачване на хомоцистеина, а не се сещам за друга причина - нали ХЦ се качва, когато пустите Б витамини падат или има и др причини за повишаване? Наясно съм че MTHFR води до повишен хомоцистеин - но това е точно заради неусвояването на витамините, пък моите (сори че ще се повторя) не са на умиране + имах си 7.77 ХЦ пред две седмици!
За капак на всичко (не се оплаквам но съм паника) ще пускам и чхг тия дни че нещо ми се привиждат бледи чертички. Хипотетично, има ли някаква връзка м/у ХЦ и ранна бременност - аз знам, че даже по време на бременност пада...Единственото което ми хрумва е ако съм бременна, затова да пада Б12 дори и с добавки - добре де ама пак не обяснява ХЦ. Всичко това засега е теория на вероятностите...
Последно - Б6 също ще пусна - ама ме съмнява само то да е причина (а и взимам добавки).
Всички мнения, съвети, критики са добре дошли!!

# 732
  • Мнения: 923
Някъде бях ,чела че преди витамините да се сринат се вдига хомоцистеина

# 733
  • Мнения: 3 610
Момичета, имам спешна нужда от вашата експертиза относно "любимия" ми хомоцистеин и б12.
Предистория: след скорошен мисед открих тромбофилии PAI хетеро + комбиниран MTHFR пак хетеро (и двата типа). Решавам да проследя б витамини и хомоцистеин.
15.10 - хц е 7.77 (би следвало да е ок) при реф. ст-ти до 12; Б12 е 513 pg/ml (379 pmol/l) което не е зле, но може и по-добре да е - но не е супер дефицит; ФК ми е 44.2 при реф.ст-ти 4.6 - 34.8 - понеже бях пила над година не-метилирана. Спирам ФК за малка почивка след резултатите, обаче включвам метилиран Б12 500 ug още ден-два преди изследването даже + Б6 20 мг (него си го взех по мое усмотрение, не съм го изследвала).
Днес - хц е 9.54 (!!!); Б12 е 451 pg/ml (333 pmol/l) (!!); ФК е 37.06 - паднала е малко, мисля, че е ок. И ще почвам метилираната.
Въпросът ми е: откъде, как и защо аджеба този хомоцистеин се е вдигнал, при положение че не съм в дефицит жесток на витамини; както и защо пустото б12 е паднало след като почнах даже добавки(!) - ок, с малко, пак не е в голям дефицит, ама е паднало! Също не виждам как малкият спад в нивото на Б12 ще оправдае голямото покачване на хомоцистеина, а не се сещам за друга причина - нали ХЦ се качва, когато пустите Б витамини падат или има и др причини за повишаване? Наясно съм че MTHFR води до повишен хомоцистеин - но това е точно заради неусвояването на витамините, пък моите (сори че ще се повторя) не са на умиране + имах си 7.77 ХЦ пред две седмици!
За капак на всичко (не се оплаквам но съм паника) ще пускам и чхг тия дни че нещо ми се привиждат бледи чертички. Хипотетично, има ли някаква връзка м/у ХЦ и ранна бременност - аз знам, че даже по време на бременност пада...Единственото което ми хрумва е ако съм бременна, затова да пада Б12 дори и с добавки - добре де ама пак не обяснява ХЦ. Всичко това засега е теория на вероятностите...
Последно - Б6 също ще пусна - ама ме съмнява само то да е причина (а и взимам добавки).
Всички мнения, съвети, критики са добре дошли!!
То е ясно,че трудно човек може да определи защо това е така, че и даже докторите.Според  мен трябва да се успокоиш малко,  не са толкова зле нещата даже да към нормалното.Не вярвам при начална бременност Дай Боже,веднага организма да започва да изразходва резервите, заради плода.Та то в началото е 1милимундър точица.Зависи дали сте приемали някакви лекарства.

# 734
  • Мнения: 340
bebeshok0326 Благодаря за отговора, предполагам нямаш повече информация относно това? Ще търся ама засега нищо не намирам...

Cia_maritima - Благодаря ти, трябва да се успокоя наистина, ама...така се ядосах и учудих и притесних..
Никакви лекарства не пия - даже еутирокс не пия вече (с леко Хашимото съм но не пия хормон, взимах само като бях бременна малка доза).
По принцип наистина ХЦ е в граница, но 1) четох точно тук, че 10 вече е много, а аз се доближавам стремглаво
+ едва ли не трябва да е в най-ниските граници и 2) за две седмици такъв чак скок...
Sad

Общи условия

Активация на акаунт