Витамин В12 - тема 6

  • 30 999
  • 759
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 923
https://www.lina-bg.com/bg/%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD% … D0%BE%D1%82%D0%BE
Това е статията на български,но не съм сигурна колко е достоверна,нещо подобно бях чела в чужда литература,ще се опитам да го намеря.
Пишеш че имаш и Хашимото,освен тромбофилия и мутация в MTHFR.
Не,че съм наясно с щитовидната жлеза(аз също имам дерзания спрямо нея),но голям част от обмена витамините минават през нея.Изследвала ли си я сега?Да не би да се е разклатило нещо и от там да дърпат витамините назад?
Погледнах си сега и мойте изследвания при Б12 196pg/ml,Хомоцистеин15.1 umol/l,B 9 4.95
B 12 408,Хомоцистеин 9.09,Б 9 6,4
Б12 468,Хомоцистеин 5,4,Б9 6,7
В статията по-долу до колкото разбирам връзката Б12,Б9 и Хомоцистеина е обратна
https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/homocysteine

# 736
  • Мнения: 340
bebeshok0326 благодаря ти - първата статия и аз съм я чела - и другата е много интересна. В общи линии и аз изчетох света за ХЦ и да, права си - обратнопропорционални са - висок ХЦ, ниски Б витамини. Е да де, ама точно от там идва и моята чуденка - моите витамини не са ниски - и бяха в много подобни норми преди две седмици - а ХЦ се е качил от 7.7 на 9.5 за две седмици?
Ако погледнем например твоите изследвания - последните с най-ниския ХЦ - е моята стойност на Б12 е 451 pg/ml т.е. почти като твоята, а ХЦ е почти двоен на твоя от тогава Simple Smile
Също, в статията пише - Folic acid is the vitamin with the most potent influence on homocysteine levels. Doses of 0.4 to 1 mg of folic acid, especially when combined with vitamins B12 and B6, reduce serum homocysteine levels. и тук аз съвсем се хвърлям в тъча - защото освен, че са ми в норми (ФК е малко над даже!), взимам и Б12 и Б9 и Б6 - метилирани. Мисля да вдигам на двойна дозата Б12 при все, че малко се е смъкнал, само се чудя дали да вдигна и Неофолик-Мета-та на 0.8 вместо 0.4...
Правилно питаш за Хашимотото - аз го и следя. на 5.10 ТСХ ми беше 1.8, останалото в норма, днес ТСХ е 1.97. Другата седмица края ще го пускам пак, заедно с Т4 и антителата. Та изключвам и от тамда е проблемът Sad
Имам в понеделник час при хематолог...не знам дали ще знаят нещо за хомоцистеина, но се моля да помогнат....

# 737
  • Мнения: 6 893
Kari88, хомоцистеинът ти е в норма, не се шашкай. Учените още не са единодушни колко е горната граница на нормата - 10 или 15.
Но при всички случаи, за хиперхомоцистеинемия започва да се мисли над 15.
Нормално е да варира малко в някакви граници, защото зависи и какво си яла вечерта преди изследването. Препоръчва се 12 часа преди това да не си се хранила и да не си яла богати на протеин храни.
Мисля, че някъде в началото на тази тема, бях слагала някакви проучвания.

От поста ти не става ясно колко време си спряла витамините преди да ги изследваш. Спират се всички витамини В, защото могат да замажат изследването. Изследването трябва да е на чисто, без прием на разни В. На мен ми препоръчаха месец и половина след спиране, като преди това трябваше да ги приемам по схема за 3 месеца.

Не увеличавай дозите витамини на своя глава, особено сега! Един витамин може да замаже нивата на друг. Има такива сведения, не мога да се сетя в момента какво беше.
Консултирала съм се с хематолог, не останах с впечатление да е много наясно. Моят съвет е да се консултираш с лекарите, които са посочени в темата за МТХФР за бременни. Мисля, че те ще ти бъдат по-полезни.

Бихте ли споделили какви метилирани В6 се предлагат у нас? Не съм търсила.

ПС
Ето една доста добра статия на проф. Георги Кирилов, в която прави обзор на доста международни проучвания:

https://www.credoweb.bg/publication/91329/hiperhomotsisteinemiya … chna-profilaktika

Цитат
Референтни стойности  и преданалитични особености. Няма консенсус за горната референтна граница на плазмения Хци,  която е клинично най-важна;  най-често  цитираните  референтни стойности при здрави лица са 5 – 15 µmol/l. Данните от повечето епидемиологични проучвания сочат, че полезната прагова стойност  на Хци  трябва да  е  <10 µmol/l.  Хци  се елиминира бавно от плазмата – Т1/2: 4 часа.  Това обяснява защо Хци се повишава в следващите 12 часа след прием на богата  протеинна храна.

ППС
Скрит текст:
Чуденка е както при дъщеря ми - витамините са в норма, но хци е доста над горната граница - 25,5. Лекари изказаха съмнения за лабораторна грешка и трябва да повтори изследванията в друга лаборатория.

Последна редакция: пт, 30 окт 2020, 09:30 от Diorela

# 738
  • Мнения: 295
bebeshok0326 благодаря ти - първата статия и аз съм я чела - и другата е много интересна. В общи линии и аз изчетох света за ХЦ и да, права си - обратнопропорционални са - висок ХЦ, ниски Б витамини. Е да де, ама точно от там идва и моята чуденка - моите витамини не са ниски - и бяха в много подобни норми преди две седмици - а ХЦ се е качил от 7.7 на 9.5 за две седмици?
Ако погледнем например твоите изследвания - последните с най-ниския ХЦ - е моята стойност на Б12 е 451 pg/ml т.е. почти като твоята, а ХЦ е почти двоен на твоя от тогава Simple Smile
Също, в статията пише - Folic acid is the vitamin with the most potent influence on homocysteine levels. Doses of 0.4 to 1 mg of folic acid, especially when combined with vitamins B12 and B6, reduce serum homocysteine levels. и тук аз съвсем се хвърлям в тъча - защото освен, че са ми в норми (ФК е малко над даже!), взимам и Б12 и Б9 и Б6 - метилирани. Мисля да вдигам на двойна дозата Б12 при все, че малко се е смъкнал, само се чудя дали да вдигна и Неофолик-Мета-та на 0.8 вместо 0.4...
Правилно питаш за Хашимотото - аз го и следя. на 5.10 ТСХ ми беше 1.8, останалото в норма, днес ТСХ е 1.97. Другата седмица края ще го пускам пак, заедно с Т4 и антителата. Та изключвам и от тамда е проблемът Sad
Имам в понеделник час при хематолог...не знам дали ще знаят нещо за хомоцистеина, но се моля да помогнат....

Kari88, че ТСХ не ти ли  в нормата?Нали до 3-4 уж е нормална стойност, вече и аз се обърках. На моето изследване онзи ден ТСХ резултата ми е 3 и лекаря, каза в норма си, ходих на ендокринолог той каза същото, гледа ме ехограф вика добре си, аз не съм добре, но..... не знам дали е от щитовидната жлеза? Хомоцистеинът ми е 11, а В12, както вече писах 269.

# 739
  • Мнения: 11 843
bubeto80 високо ти е ТСХ, трябва да е до 2 имаш вероятно хипофункция на жлезата. Също така се изследват и Т3 и Т4 те са щитовидните хормони , ТСХ е на хипофизата.
А В12 ти е нисък с този резултат.

# 740
  • Мнения: 340
bubeto80 - в норма ми е ТСХ засега, да - затова споменах, че изключвам някак си да е свързано с ХЦи (въпреки че съм чела, че проблеми с ЩЖ мгат да влияят). ТСХ 3 е съвсем нормално АКО не целиш бременност/не си бременна (преобладаващо мнение на повечето ендокринолози). Въпреки че и да си бременна и да е 3, не е фатално, може да се свали бързо - същото е и за забременяване - ако забременееш с 3 (а много момичета и с мноооого над са), ще го следиш и свалиш пак. Аз също съм била с ТСХ 3 (и ми беше потвърдено, че е ок) и съм следена с ехограф и т.н. но си се установи след прегледа лека форма на Хашимото, та затова и го следя изкъсо.

mibobo - според повечето лекари и статии е желатено да е под 2 само ако се цели бременност. После вече влизат в други графи ТСХ стойностите за бременности. Ако не се цели бременност, съвсем е ок ТСХ да е 3, при положение разбира се, че е потвърдено от лекар и следено заедно с останалите хормони, ТАТ и МАТ.

(извинявам се, че излизам от темата)

# 741
  • Мнения: 11 843

mibobo - според повечето лекари и статии е желатено да е под 2 само ако се цели бременност. После вече влизат в други графи ТСХ стойностите за бременности. Ако не се цели бременност, съвсем е ок ТСХ да е 3, при положение разбира се, че е потвърдено от лекар и следено заедно с останалите хормони, ТАТ и МАТ.

(извинявам се, че излизам от темата)

Скрит текст:
Въобще не е ок повярвай ми.... с болна щитовидна съм от 25г, в момента вече и сина ми и съм се образовала достатъчно по темата в годините. Има тук тема във форума, на първа страница има достатъчно информация, източници и литература на български. Който го интересува може да прочете. А мнението на лекарите въобще няма да го коментирам Rolling Eyes , не случайно пишем по форуми...както по темата с В12, така и по тази с щитовидната.
Ето само една справка и то чужд източник, не от български.

# 742
  • Мнения: 295
bubeto80 - в норма ми е ТСХ засега, да - затова споменах, че изключвам някак си да е свързано с ХЦи (въпреки че съм чела, че проблеми с ЩЖ мгат да влияят). ТСХ 3 е съвсем нормално АКО не целиш бременност/не си бременна (преобладаващо мнение на повечето ендокринолози). Въпреки че и да си бременна и да е 3, не е фатално, може да се свали бързо - същото е и за забременяване - ако забременееш с 3 (а много момичета и с мноооого над са), ще го следиш и свалиш пак. Аз също съм била с ТСХ 3 (и ми беше потвърдено, че е ок) и съм следена с ехограф и т.н. но си се установи след прегледа лека форма на Хашимото, та затова и го следя изкъсо.

mibobo - според повечето лекари и статии е желатено да е под 2 само ако се цели бременност. После вече влизат в други графи ТСХ стойностите за бременности. Ако не се цели бременност, съвсем е ок ТСХ да е 3, при положение разбира се, че е потвърдено от лекар и следено заедно с останалите хормони, ТАТ и МАТ.

(извинявам се, че излизам от темата)

Не съм бременна, ТАТ и МАТ ще изследвам след седмица, поради факта че имам страшна слабост в краката и едва ли е само от ниския витамин В 12, на момента едвам се придвижвам Sleepy
Ако там нещата са ок, ще търся вероятно невролог за гръбнака, съжалявам че и аз се отклоних от темата, но то явно всичко е свързано Rolling Eyes

# 743
  • Мнения: 6 893
Не се притеснявайте и извинявайте, не излизате от темата, защото витамините В са много тясно свързани с още доста неща.  По-добре да се обсъждат тези неща, за да сме наясно.
 То май трябва и заглавието на темата да се разшири, че стана ясно, не е само В12.

# 744
  • Мнения: 11 843
ТАТ и МАТ са антитела, които само показват дали имаш автоимунно заболяване (Хашимото) или не, не отрязават функцията на жлезата нито имат отношение към  сипмтомите ти. Моят съвет е да изследваш пълния щитовиден профил (ТСХ, Т3 и Т4) и да си смениш ендокринолога.
Слабостта в краката може да е както от хипофункция на щитовидната, така от В12, също и от дефицит на вит.Д . И на последно място невролог и снимка на кръста ако отпаднат другите причини.

# 745
  • Мнения: 295
ТАТ и МАТ са антитела, които само показват дали имаш автоимунно заболяване (Хашимото) или не, не отрязават функцията на жлезата нито имат отношение към  сипмтомите ти. Моят съвет е да изследваш пълния щитовиден профил (ТСХ, Т3 и Т4) и да си смениш ендокринолога.
Слабостта в краката може да е както от хипофункция на щитовидната, така от В12, също и от дефицит на вит.Д . И на последно място невролог и снимка на кръста ако отпаднат другите причини.

Много ти благодаря Kiss
Снимка на гръбнака имам, с доказана сколиоза съм, витамин Д пия в момента- нисък ми е-19, но Т3 и Т4 не съм изследвала.

# 746
  • Мнения: 11 843
Ами значи и от двата дефицита си има такъв симптом - слабост в краката, така че докато не натрупаш няма да ти мине Simple Smile .
А при тези дефицити пък се затормозява функцията на щитовидната. Затова когато имаш възможност си провери Т3 и Т4  наистина, защото те са важните хормони. Понякога ТСХ не отразява правилно проблема, може те да са добре независимо от ТСХ 3, но понякога се случва обратно при добро ТСХ 1-2, те да са с лоши показатели, затова е хубаво винаги да се изследват заедно.

# 747
  • Мнения: 63
Не съм бременна, ТАТ и МАТ ще изследвам след седмица, поради факта че имам страшна слабост в краката и едва ли е само от ниския витамин В 12, на момента едвам се придвижвам Sleepy
Ако там нещата са ок, ще търся вероятно невролог за гръбнака, съжалявам че и аз се отклоних от темата, но то явно всичко е свързано Rolling Eyes
Много ти благодаря Kiss
Снимка на гръбнака имам, с доказана сколиоза съм, витамин Д пия в момента- нисък ми е-19, но Т3 и Т4 не съм изследвала.
Желязо изследвано ли е?
Сколиозата също предизвиква умора, защото тежестта на тялото не се разпределя равномерно.

# 748
  • Мнения: 295
Не съм бременна, ТАТ и МАТ ще изследвам след седмица, поради факта че имам страшна слабост в краката и едва ли е само от ниския витамин В 12, на момента едвам се придвижвам Sleepy
Ако там нещата са ок, ще търся вероятно невролог за гръбнака, съжалявам че и аз се отклоних от темата, но то явно всичко е свързано Rolling Eyes
Много ти благодаря Kiss
Снимка на гръбнака имам, с доказана сколиоза съм, витамин Д пия в момента- нисък ми е-19, но Т3 и Т4 не съм изследвала.
Желязо изследвано ли е?
Сколиозата също предизвиква умора, защото тежестта на тялото не се разпределя равномерно.
Желазо-20; Хемоглобин-125; Хомоцистеин-11;
Единствено Т3 и Т4 ни съм изследвала никога,защото джипито ми казва,че ако имало някакъв проблем с жлезата ТСХ го показвало.

# 749
  • Мнения: 4 015
Има ли нова тема?
Искам да попитам нещо което ми е важно.
От 2 месеца имам шум в ушите. Прочетох че доста хора са го получили от нисък хемоглобин и вит. В12.
Питането ми е мога ли сега да ги изследвам при положение че приемам редовно лекарства за шума. Пия Тебокан, което е гинко билоба и циниризин.

Още кои показатели трябва да изследвам с желазото и В12? Помня че препоръчвахте блок изследвания на веднъж, за да се види цялата ситуация.
Моля за помощ, защото ситуацията ми е нетърпима вече.
Благодаря предварително!

Общи условия

Активация на акаунт