Истанбул [тема 51]

  • 39 256
  • 743
  •   1
Отговори
# 135
  • Варна
  • Мнения: 3 925
Има ваучери от София по 77 лв, датите са до средата на март, посочен е и хотела.

покажи ги
аз показах и едни за 80 лв.
е средата на март още няма лалета , но вече е пролетно време , хубаво за разходка сред по малко тарапана Simple Smile

# 136
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
Не искам да се счита за реклама, ваучерите са в Грабо, пътуването е с Ники М.

# 137
  • София
  • Мнения: 230
С толкова евтин ваучер хотела няма ли да е много зле.Моля който е пътувал да сподели.

# 138
  • Варна
  • Мнения: 3 925
С толкова евтин ваучер хотела няма ли да е много зле.Моля който е пътувал да сподели.

Повечето които ходят с ТА отсядат в Лалели в 3 - 4* хотели  само със закуска.Това са градски туристически хотели за 2 - 3 нощувки и дори 4* нямат нищо общо с хотелите за почивка по крайбрежието.Стаите са мънички , малко по големи от леглото Simple SmileSimple SmileSimple Smile , а прозорците в повечето случай са като носни кърпички и гледат я в някой заден двор я в някой зид Sad . Все пак си е чистичко и става са 2 - 3 нощувки , пък и няма да го купуваме я Simple SmileХубавото е , че много от основните обекти са или на пешеходно разстояние или пък лесно достъпни с Т1 и метрото.Същото е и от двете страни на Истиклял Simple Smile

# 139
  • Russe, Ruse, Bulgaria
  • Мнения: 151
Само на метрото картата е това:
Цък

В първия пост има по-хубава карта, която освен метро включва трамваите и събърбана, които също са много използвани.

Благодаря, Шебече!

# 140
  • На юг от тук
  • Мнения: 3 352
Пътуващите да приготвят повечко парички.

https://www.24chasa.bg/novini/article/8164747

# 141
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Я!?
Скрит текст:
Срамота!
Истанбулският билет станал колкото варненския...
Софийският бяга недостижим напред...
Да не е спам...

# 142
  • Мнения: 1 652
Чакайте и аз да поспамя. Тамън в края на декември се чудехме защо е толкова евтино в Истанбул, че ноември/декември бяхме в Измир и Анталия, там има сходни карти Izmirim и Antalyacart, пътуването с които си е 3.50-3.20 лири. Но пък там до летищата си има обществен транспорт (железница/трамвай) на цената на едно билетче.
Скрит текст:
Септември бяхме на море в Олюдениз и ходихме до Фетие с долмуш, там се плаща на шофьора в брой, обаче някакви по-мургави чужденци с куфари се бяха качили от автогарата във Фетие и упорито се пробваха да се чекират с Истанбулкард на устройството, на което лепяха карти по 2-3 местни Simple Smile .

# 143
  • ...до морето..
  • Мнения: 74

Скрит текст:
Септември бяхме на море в Олюдениз и ходихме до Фетие с долмуш, там се плаща на шофьора в брой, обаче някакви по-мургави чужденци с куфари се бяха качили от автогарата във Фетие и упорито се пробваха да се чекират с Истанбулкард на устройството, на което лепяха карти по 2-3 местни Simple Smile .

Розова маслинка, искам да те помоля за малко информация за Олудениз, ако не те притеснявам, за да не спамим тук на лични.

А за Истанбул, не знам дали вече някой е писал тук за възможността за неограничен интернет, която има вече. Ние бяхме м.ноември и реших да пробвам. Устройството е миниатюрно и може да стои в дамска чанта и ви осигурява неограничен интернет, като може да захранва до 10 устройства. Ние го ползвахме на 4 телефона и един таблет и не сме имали никакъв проблем. Освен това ни го доставиха директно в хотела, чакаше ни на рецепцията като пристигнахме. Резервацията направих on line предишната вечер. Много съм доволна, препоръчвам!
https://alldaywifi.com/?gclid=CjwKCAiA1fnxBRBBEiwAVUouUhxW2tImCZ … OvFhoCYUkQAvD_BwE

# 144
  • Мнения: 683
Ааа, и аз искам да прочета за Олудениз Blush

# 145
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
С толкова евтин ваучер хотела няма ли да е много зле.Моля който е пътувал да сподели.
Хотела е цитиран в офертата, което е рядкост. Но има хора ходили и с по-евтини ваучери, цената реално зависи от това колко туристи имат записани за въпросните дати, не от качеството на автобуса или хотела. Това, ако в офертата не са посочени различни цени за различни категории хотели, разбира се.



И сега колко е билетчето - 1 лв ли, някъде там май. Нормална цена, даже на фона на останалите оборотни дестинации е направо евтино.

---------

Понеже много обичам статистическите данни, от някакво време се опитвам да разбера колко българи са посетили Истанбул през 2019, обаче е много трудно да бъдат изчислени, за това ето няколко случайни данни:

- 2 713 464 българи са посетили Турция през 2019 - сборна сума от всички КПП-та на територията на страната. Това отрежда на България 3-то място, след Русия и Германия, по брой посетители от определена националност. През 2018 българите пътували до Турция са били 2 386 885 души, тоест увеличението е с 326 579 човека.

- При българите се наблюдава положителна тенденция в броя на пътувалите до Турция, изключение прави само 2016 година, когато има спад с около 130 хил човека. През 2017 обаче, този спад е компенсиран и има значителен ръст и спрямо силната 2015 година.

- Истанбул е посетен общо от 45 058 286 души - - тоест толкова са преброени на летищата и пристанищата, разположени в територията на  Истанбул.

- 93 372 българи са посетили Истанбул "официално" - толкова са преброени на споменатите по-горе места.

Всички българи, които са посетили Истанбул преминавайки сухопътните граници са преброени като "Посетили Одрин", защото граничните пунктове водят статистика към областния град, към който са причислени - в случая Одрин.

- Одрин е посетен от около 4 300 000 души, което му отрежда 3-то място по посещаемост в Турция след Истанбул и Анталия.

- От тези посетители, около 2 170 000 са българите. Колко от тях са останали в Одрин и колко са продължили към Истанбул е трудно да се каже, защото данните са от Капъкуле.

Нямам идея дали Хамзабейли и Дерекьой се водят към Одрин, но може би разликата от 500 хил идва от това.

# 146
  • Варна
  • Мнения: 105
Ааа, и аз искам да прочета за Олудениз Blush
И аз, и аз.. Лютфен.. ☺️

# 147
  • Мнения: 96
Здравейте, ходи ми се на екскурзия до Истанбул за дните около 3ти март. Мисля да е с агенция, 3 нощувки (29.02 - 03.03), тръгване от Бургас/Слънчев Бряг. Не съм избрала конкретна агенция, има няколко, които предлагат такъв вариант. Не ми се обикаля сама, така че ще се радвам ако някоя дама иска да се комбинираме и да разглеждаме заедно. Blush

# 148
  • София
  • Мнения: 990
Здравейте! Не съм пътувала от 10-тина години и сега се каним да отидем с децата. Исках да попитам какво е възможно да се разгледа с 10 годишни деца за 2-3 дена без програмата да е претрупана и без да са подобни места - най - интересното, което не бива да се пропуска.
   И това, което мен много ме интересува къде мога да намеря красиви тънки пердета. Интересуват ме някакви не много масови и ако има с бродерия по тях, но по - дискретна и изискана. Имате ли идея къде мога да потърся?

# 149
  • Мнения: 1 652
Темата е за Истанбул, но по заявка на желаещите, ферман за нашето море в Олюдениз в края на септември 2019. Може да го пусна и в „На море в Турция“, но там насочеността е основно към AI почивките. Събрах набързо какво съм писала по фейса, в албуми и т.н. Ще извинявате, ако има накъсвания.
Скрит текст:
Уебкамера в реално време: http://www.oludeniz.com/live-webcam.html?jwsource=cl

Плажът на Олюдениз (така го изговарят местните) е едно фантастично място, самото курортно градче до морето е създадено изкуствено и там никой не живее извън сезона. Настаняването е в хотели с малки територии, басейни, изхранване – BB или HB. Самото село Олюдениз е горе на хълма и се състои от някакви квартали Овачик и Хисарону, там има и опция за наемане на апартаменти с кухни. Вечер горе е Слънчев бряг с британско народонаселение.
Градският плаж на Олюдениз, безплатен, шезлонги/чадъри бяха по 15 лири на брой и на двата плажа:

Хотелът:

Резерватът „Синята лагуна“:












До Олюдениз ходихме самоорганизирано по по-сложния начин, т.е. без кола. Летяхме от Истанбул до Даламан, на отиване с turkish airlines, на връщане с pegasus. Билети купих януари, излязоха по 60 лв на посока с 20 кг багаж. (Летяхме неделя/неделя, но ако не държите да е през уикенда, има и по-евтини, но не в последния момент).
Хотела Karbel Sun запазих с безплатна анулация пак през януари, избрах супериорна стая, защото стандартните не бяха хубави – цена 520 лв за 7 нощи за двама със закуска. Ние си обикаляме доста по време на почивка и не обичаме ол инклузив, а и в Олюдениз няма много такива. Каквито има, са доста скъпи поне за мен. 80% от почиващите там са британски туристи, останалото – турци, руснаци и китайци, които идват да летят с парапланер. Трансфер от летището (Даламан е на около 60 км от хотела) запазих от holidaytaxis с 25% отстъпка за 25 евро за двама в двете посоки в автобус с максимум 4 спирки и интернет. На отиване бяхме в микробус 10 човека, на връщане – имахме частен трансфер с малък микробус с телевизор заради края на сезона. Трансферът се осъществява до вратата на хотела.
Самата Синя лагуна е резерват и за влизане се плаща 7 лири на човек (пешеходец), за автомобили е повече. Шезлонгите и чадърите се заплащат - по 15 лири на бр. Всички плажове, които посетихме, са чисти, имат безплатни тоалетни, душове, съблекални. Очарована съм. За седмица само три пъти срещнахме хора, говорещи на български, и всички бяха от турски произход.
Цените в самия Олюдениз са малко завишени заради британското присъствие, бира 25 лири, малко по-скъпа храна по ресторантите, но във Фетие си е добре. До Фетие ходи много редовен долмуш (маршрутка) до 1-2 през нощта за 15 лири в двете посоки на човек. Има супермаркети в Олю, вкл. и Шок. Във Фетие има всякакви магазини, голям пазар във вторник, мол Ераста...
До Каш, Калкан„ Капуташ и Патара ходехме с организирана екскурзия на руски с микробус за 10 човека. Цена 35 долара с включени обяд и алкохолна напитка.
До река Далян, калните бани и плажа с обяд - 25 долара (почти цял ден на лодка). Корабът с островите е 15 долара пак с обяд, но без напитки. За две купени екскурзии от агенцията - подарък вечеря на кораб или хамам. Ние бяхме на хамам. Simple Smile
Всички местни в туризма говорят английски.
Като си правих сметка, хотелът със закуска, целият транспорт от Пловдив до Олюдениз (влак с двойно спално купе до Истанбул, придвижване в Истанбул до летищата, трансфери до хотела) и обратно плюс здравна застраховка за 15000 € излязоха по 520 лв на човек. Разходи там на място за храна с бира и вино – по 1000 турски лири. Долари за три екскурзии – 75. Не сме се ограничавали, приемат банкови карти на повечето места, ние плащахме с турски лири.


Фетие:




Калкан:


Един от топ 5 на най-красивите турски плажове - Капуташ:




Каш на турски означава „вежда“. Малко градче с малко туристи. Причината – разположен е на три часа път от двете летища Даламан и Анталия и се посещава само от най-любопитните. Плажове хубави с пясък няма. Нооо...













Ликийска гробница. Фар. И най-отдалеченият от страната-майка гръцки остров Кастелоризо в далечината.

Патара. Осемнадесет километра плаж, в района на който строителството е забранено. Пребиваването от 20 часа до 8 - също. Заради костенурките. Входът е платен, но е нещо символично, има карти за десет влизания.

На Патара има малко шезлонги, бар, съблекални/душове/тоалетна. Нямаше много хора, водата по-топла от тази в Олюдениз. Флагът – червен. Спасителят си седи на вишката и на никого не свири. Морето не дърпа навътре. Влязох малко над коляното и вълните ме събориха два пъти.


Екскурзия до Далян:


Кални бани с басейни с минерална вода, влизат в екскурзията, и аз се мазах:


На път към морето, почти цял ден изкарахме на лодка:






Плажът Изтузу, това е популярна екскурзия за почиващите в Мармарис:


След ден лежачка на Синята лагуна се отправихме на обиколка „Шестте острова“. Има и 12, но за нея се тръгва от Фетие, а тук - от нашия градски плаж. Може да се купи билет на място от плажа, обикновено се тръгва в 10. По-голям кораб - повече хора и шанс за музика до дупка през целия път. Тук наближаваме един от топ 5 на най-красивите турски плажове - Butterfly valley, намира се съвсем близо до Олюдениз и на ден до там ходят по 3-4 корабчета от централния плаж.

Нашето корабче на Pioneer Travel

Това е остров Гемилер, корабът спря тук и обявиха почивка за час. Наблизо седи чичо и продава билети за обекта, наричан още „островът на Свети Никола“. Дали обаче светецът изобщо е минавал през този остров, никой не знае. Все пак е действал наблизо, в град Мира.

Островът е меко казано каменист. Успяхме да се качим догоре по камънаците с акваобувки. От целия кораб само двама души Simple Smile


По целия остров е пълно с развалини, църкви, тунели...

Това е под кораба, на плиткото – милиони цаци или подобни

Заливът на камилите. Плажът не става, но водата е божествена.

Заливът на студените извори. От скалите извира ледена сладка вода. При къпане се получава интересно съчетание - някъде водата е чай, някъде е лед. Къде е ледената, се разпознава по виковете на плуващите. Трудно можеш да се сдържиш, проверено е Simple Smile

Изобщо целият район между Гьочек (където акостират скъпарските яхти) та до Каш е невероятно красив - планини, средиземноморски борове и море във всички цветове на синьото. Непознат е, не се предлага от агенции (с изключение на Фетие).
Понеже в района ни хареса, купих билети още октомври 2019 (откак пегасъс си обявиха цените за лято 2020) за юни (73 лв двупосочни с 20 кг багаж и място). Сега имам идея да идем първо до Калкан за три дни да обикаляме близките плажове и Каш (запазих апартамент в Калкан през airbnb, че хотелите ми идват странно скъпи - стая тип ретро созополска с чамови мебели 100 лв на вечер и нагоре, а после в Олю за пет. За Олю запазих същия тип стая в същия хотел, че поне го знам и ми отърва. В доста хотели там имат практиката да си доплащаш за разни неща по 5€ на ден (климатик, хладилник), в този нямаше. Сега остава да чакаме.
Иншалла.

Последна редакция: нд, 09 фев 2020, 17:34 от Розова маслинка

Общи условия

Активация на акаунт