Истанбул [тема 51]

  • 39 253
  • 743
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 1 331
Здравейте! Не съм пътувала от 10-тина години и сега се каним да отидем с децата. Исках да попитам какво е възможно да се разгледа с 10 годишни деца за 2-3 дена без програмата да е претрупана и без да са подобни места - най - интересното, което не бива да се пропуска.
   И това, което мен много ме интересува къде мога да намеря красиви тънки пердета. Интересуват ме някакви не много масови и ако има с бродерия по тях, но по - дискретна и изискана. Имате ли идея къде мога да потърся?

Миналият март бяхме с моите момчета - на 13 и  на 7  бяха тогава. Посетихме аквариума във Флоря, Сапфир с включено кино, музеят на Рахми Коч, разходка с корабче по Босфора, всичко им хареса, но най-много аквариума. Simple Smile

# 166
  • pomorie
  • Мнения: 848
А може ли, все пак, да споделите места за настаняване, от които сте останали доволни?

# 167
  • Варна
  • Мнения: 3 925
Туристическите хотелчета са стотици основно в Лалели и още в Посока Султан Ахмен и от двете страни на Истиклял.Стаите са мънички , малко по големи от леглото  , а прозорците в повечето случай са като носни кърпички и гледат я в някой заден двор я в някой зид  . Все пак си е чистичко и става са 2 - 3 нощувки а и почти всичко интересно е на пешеходно разстояние.Колкото до цените на екскурзиите хванах една промоция до вчера под 90 лв.Оказа се , че по сайтовете за пазаруване има десетки оферти за всякакви дати под 100 лв. : https://promograd.bg/ekskurzii/do-istanbul-i-odrin-chetiri-dnidv … as-zakuski.181198
https://www.deals.bg/Zimna-ekskurziya-do-Istanbul-2-noshtuvki-i- … -na-Odrin-v2YlpFW
https://www.deals.bg/Sveti-Valentin-v-Istanbul-2-noshtuvki-i-zak … -i-vodach-DkYYJSB

# 168
  • София
  • Мнения: 1 829
А може ли, все пак, да споделите места за настаняване, от които сте останали доволни?
la_chiquita_linda, доколкото си споням от предишен Ваш пост Вие ще сте с деца и ще посетите самостоятелно Истанбул.
Отдавна се каня съвсем добронамерено и приятелски да реплекирам Петерки 2002, който неколкократно в продължение на месеци се опитва да убеди всеки попитал за хотели в Истанбул, че хотелските стаи са единствено и само с големина на кутийка, малко по-големи от легло и основно в Лалели.
Мисля, че е добре да се напише и противоположно мнение, абе като в Орел и решка. Може за два, ама може и за двеста лв. Защото има хора, които не пътуват толкова бюджетно, а искат да се чувстват по-комфортно и на по-добро и красиво място в любимия град.
Та както навсякъде по света хотелските стаи в Истанбул са с различна големина и има за всеки  джоб.
Тоест всеки си решава според собствените критерии и бюджет дали да бъде в кутийка или в по-голяма и просторна стая.
Не Ви препоръчвам да отсядате в Лалели, където се набутват като сардели всички български групи.
Добър вариант е да отседнете в района на Султан Ахмед, като повечето от забележителностите ще са Ви на пешеходно разстояние, а трамвая ще Ви помага да стигнете или до фериботен терминал, или до метро станция.
За мен най-добрия вариант е да отседнете в Сиркеджи.
Защото това е най-уредения откъм транспорт район в европейската част на града. До Вас са спирките на трамвая, Мармарай метрото и фериботните терминали на Еминюню, от които можете да се придвижвате където поискате. А всички забележителности в историческата част на града плюс Капалъ чарши и Египетския пазар са Ви на 10-15 мин. пеша.
В района има достатъчно на брой хотели,  в които можете да намерите нормални стаи за престой на двама възрастни с деца.
Мога да Ви предложа тези, в които съм отсядал в последните няколко години в района на Сиркеджи и Султан Ахмед. Въпреки че пътуваме двама души не сме били в стая по-малка от 16-20 кв.м., която да има и тераса.  Като освен  тях сме ползвали и няколко апартамента от АирБнб, от които също сме останали доволни.
Ето това е хотела и стаята ,който сме резервирали за нашето пътуване в края на май. Намира се на 30 метра от гара Сиркеджи и трамвайната спирка. 
http://www.neasuites.com/suite-terrace.html
Резервацията съм я направил директно през сайта на хотела, защото ми дадоха най-добра цена. Не се плаща предварително, но ако откажете стаята след резервация дължите неустойка / можете да я избегнете като си смените картата, която сте пуснали в резервацията/.
Посочвам стаите, в които отсядаме, защото в хотелите има различни по вид и категория стаи, и ако примерно отседнете в икономична стая / тоест малка, или на приземен етаж, или без прозорци/ ще бъдете разочаровани, затова е добре да се четат особеностите на видовете предлагани стаи и тогава да резервираме.
Ето и хотел / посочвам и стаята/ в Султан Ахмет, в който сме били преди година и от който  останахме много доволни. Намира се на 50 метра от пл.Султан Ахмед и има страхотна гледка от терасата на стаята към синята джамия. Страхотна гледка от 360 градуса ще имате и всяка сутрин от терасата на покрива на хотела, където е закуската. Резервацията сме я направили през Букинг.
http://www.saba.com.tr/executive-room.php
Още един хотел в Сиркеджи, в който сме отсядали и в който също закуската е на терасата на покрива на хотела, а гледката е необикновено красива. Резервацията е през Агода.
http://www.flowerpalacehotel.com/
Тъй като нямам представа от бюджета Ви, ако тези хотели го надхвърлят в близост до тях можете да намерите още десетки. И двата района са безопасни и можете докъсно вечер да се разхождате без да се притеснявате от нищо.

# 169
  • pomorie
  • Мнения: 848
Роже, благодаря, много за изчерпателната информация! Аз лично предпочитам апартамент, може за 5 дни да е, но да се чувствам комфортно. Сега ще разгледам обстойно предложенията ти и другите в близост.

# 170
  • Russe, Ruse, Bulgaria
  • Мнения: 151
Очарована съм от отнжшението в  http://www.flowerpalacehotel.com/. Препоръчвам - страхотно местоположение и много любезни!

# 171
  • Мнения: 18 503
Значи,така ми се ходи в Истанбул,че онзи дин сънувах,че съм там и посещавам джамиите и ядох балък екмек😆 което не съм го яла,но чух за този сандвич с риба и подозирам,че многж ще ми хареса. Та,в тази връзка питам навсякъде ли се предлага? И също от Лалели как най-лесно да се стигне до Ортакьой?

# 172
  • София
  • Мнения: 13 045
Значи,така ми се ходи в Истанбул,че онзи дин сънувах,че съм там и посещавам джамиите и ядох балък екмек😆 което не съм го яла,но чух за този сандвич с риба и подозирам,че многж ще ми хареса. Та,в тази връзка питам навсякъде ли се предлага? И също от Лалели как най-лесно да се стигне до Ортакьой?
На практика да, навсякъде се предлага. Най-известното място е Еминьоню, където има едни шарени лодки само за балък екмек. До терминала на Turyol с корабчетата за разходка са. Но като всяко туристическо място е с най-лошите сандвичи. Рибата е предварително изпечена и само я претоплят. Обикновено не е добре почистена. Освен това слагат само лук и листенце маруля. Ако се отиде на отсрещния бряг в Каракьой има рибен пазар и след това градинка. На рибния пазар има поне 2-3 места, където продават всякаква пържена/печена риба и правят сандвичи, а в градинката има колички с балък екмек. Рибата е прясна, пекат я на момента и слагат всякакви салати. Обикновено е добре почистена. Разбира се, почти навсякъде има колички с риба. Виждала съм и на моста Галата, и край фериботните терминали на всяко пристанище, и по крайбрежните алеи за разходка. Но не са постоянни. Обикновено излизат в най-натовареното време, продават за 1-2 часа каквото носят и си тръгват. Някои се стараят, други не толкова. До късмет е. На колички продават и пилаф с нахут. По желание слагат и пилешки мръвки. И той е добър. Аз не обичам риба и докато мъжът ми си хапва балък екмек, аз се прехранвам с пилаф. Simple Smile И колкото да е странно, нито веднъж не сме имали стомашни проблеми. Laughing

За Ортакьой се използват автобусите за Емиргян. Сигурно си ги видяла в първи пост. Качваш се на трамвая и слизаш или на последната спирка Кабаташ, или на предпоследната. Там се качваш на 25Е, 22, 22 RE.

По повод на хотелите - не бих отседнала в Лалели по собствено желание. Ако човек е направил компромис да пътува евтино с агенция, напълно приемам такова настаняване. Но ако аз сама си организирам нещата, Султанахмет и Сиркеджи са много по-добър избор.

# 173
  • sofia
  • Мнения: 1 933
Два пъти сме били в Истанбул и двата пъти се влюбихме точно в мястото с лодките и балък екмека, обяснено в предния пост. Рибата има кости, има много хора...но обстановката ни е любима. На малките столчета, викащите хора, миризмата на рибка и гларусите крякат. Страхотно е мястото, обстановката и ние не сме имали проблем с храната. ММ си хапва там и миди и хрупкавата туршия. Ех...как ми се доходи и на мен.

# 174
  • София
  • Мнения: 3 007
Благодаря за темата! Flowers Tulip Flowers Tulip Flowers Tulip
В очакване на много снимки с лалета и всякакви истанбулски красоти, една лятна снимка от мен:

# 175
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 435
Заради всички вас още в петък ще изям един (или няколко) балък-екмека на Емонюню 🤪
В събота пък ще си хапна и в Кадъкьой 😉...
Наближи съвсем, времето не го дават, каквото ми се иска, но дано поне не вали много...Нямаме стройна програма - отиваме на разходка, на места според настроението..Ще се пошляем задължително из Мода в Кадъкой, вече на място ще преценявам дали с Мармарай дотам или с ферибот. Ще се разходим и из пазарите и по Истаклял...наистина абсолютно волна програма - бягство за празника 😀

# 176
  • Варна
  • Мнения: 4 221
AIR, после ще сравняваме балък екмеците. Wink
Скрит текст:
На този на Каракьой отдавна му се каня. Аз не съм по рибата, но пък е емблема, та отвреме на време се разписвам.
Упорстват, че в събота ще вали, но е "слаби валежи от дъжд", тъй че не би трябвало да е нещо сериозно. Но пък температурите са 8-10 градуса. Дано вятърът е по-слабичък от прогнозния и всичко ще е наред.

Вие още сутринта на 14-ти ще сте там, нали? Нощен преход?

# 177
  • Мнения: 1 652
Аз пък за срам и позор още не съм и опитала даже балък екмек след толкова ходения. Всичко типично, което се предлага в Истанбул (безмесно), съм яла, но много ми се виждат големи екмеците и в крайна сметка ям само балък някъде, ако може с гледка. Simple Smile
Миди долма на поне 10 места съм яла там, най-вкусните бяха от уличен търговец в Кумкапъ пред ресторанта. В Кадъкьой къпана баница до пристанището, япрак сарма и риба в Мода. Ако може само на турски да говорят и кьорав турист да не е минавал от там - още по-хубаво (турски не говоря).
Оня ден намерих един блог на двойка пътуващи турци, докато търсех нещо за Алачатъ (и за там точа зъби, пък да видим), с много линкове за заведения, места за закуска по квартали в Истанбул (има и за други градове). На турски е, но аз си превеждам на английски цялата страница в Chrome. Пък и то основно картинки и адреси – какво толкова да се превежда. Simple Smile

# 178
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 435
 beljata, да, нощен преход...Балък-екмека си го обичам аз - дали на Еминюню, дали в Кадъкьой 😀
И мидите обичам, нищо, че ми идват малко люти. И компира на Истаклял няма да пропусна 😀. В Мода пък има едно улично заведенийце до една спирка, на улицата с трамвая им, там пък рибка хамсия, ей така като слънце наредена, пред теб я правят...ммм
Гледам и аз, че го дават превалявания, ще взема дъждобрани и чадър задължително в ръчния багаж...Да, дано силен вятър няма...

# 179
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 412

Хотела е цитиран в офертата, което е рядкост. Но има хора ходили и с по-евтини ваучери, цената реално зависи от това колко туристи имат записани за въпросните дати, не от качеството на автобуса или хотела. Това, ако в офертата не са посочени различни цени за различни категории хотели, разбира се.



И сега колко е билетчето - 1 лв ли, някъде там май. Нормална цена, даже на фона на останалите оборотни дестинации е направо евтино.



В момента има доста изгодни оферти за пътувания с ТА, наистина. Дори съжалявам, че няма как да се възползваме.
Веднъж съм се колебала дали да платя по-висока цена, заради хотела.
Скрит текст:
В смисъл, че офертата беше с различни цени за No name 3* и за No name 4*. Тогава самата служителка ми каза да не плащам по-скъпото, защото не било сигурно, че тези, платили по-ниската цена, ще са в по-нисък клас хотел. И наистина, това ни е престоят в най-добрия хотел измежду посетените от нас при организираните ни пътувания. Спомням си, че тогава споделих в темата, че са ми обявили хотел Bekdas и заедно умувахме кой е хотела - Bekdas или [url^https://www.booking.com/hotel/tr/bekdas-istanbul.bg.html]Bekdas Deluxe[/url], които излизаха в нета. Не очаквахме да е втория, защото изглеждаше твърде луксозен. На място се оказа, че първият всъщност е реновиран и се е превърнал във втория. Така че, гаранции няма.

Шебечко, за билета за пътуване...
Скрит текст:
От доста време е 2.60 лири. С Истанбулкарт, разбира се. Това по сегашния курс е под 85 ст. Билетът във Варна е левче от много години. Не знам, със сигурност над 10. В София отдавна е 1.60. Новата цена в Истанбул ще е малко над 1.10 лв., а като се усреднят отстъпките, пак ще идва колкото варненския... Сравнения между градовете и разстоянията е нелепо да се правят.
Даже не сравнявам с други големи европейски градове. Постът ми бе ироничен.

Някой бил ли е в Истанбул около 14.02.?
Бен! Бен!
Севгилли Гюню,джанъм!
Ама аз искам да питам УсФен Рожето
Кой ши Й там на 20- ти Май?
Роже,тънкаш билети намери ли,майка?
И къде отиде тоз чиляк Бялк?

Общи условия

Активация на акаунт