Нашите орхидеи – тема 28

  • 28 371
  • 742
  •   1
Отговори
# 90
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Вчера качвах снимки, качвах и накрая какво натиснах - всичко се изтри. Ето част от моите, после ще покажа останалите.
 
Скрит текст:




# 91
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Не ми харесва тази орхидея, вчера беше със спаружени листа и затова я полях следобяд, но и днес си е същата.





Дали е нещо гъбично? Да я бутам ли сега и да я пресадя, като огледам корените и сменя сустрата?

# 92
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
Много са ви хубави, опрашвате ли ги една с друга? Или те сами вършат работата

# 93
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Защо да ги опрашваме? Не ми трябват семена или нещо такова.
Мая,
много е дехидратирана, това не става за един ден, съответно не се възстановява за един ден. Може и да е болна, но ако е така не знам разбутването дали ще помогне... Опитай и виж какво е положението.
Следваща порция от мен:
Скрит текст:
Тази ми е много любима, имаше проблем с корените и няколко години не цъфтя:




# 94
  • Мнения: 6 387
maya_76,
Аз също смятам, че е по-добре да провериш корените възможно най-скоро.

# 95
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
За опрашването имах предвид да си смесват цветовете и да се променят.. Аз днес каква глупост направих, посегнах да отчупя пъпката която вехнеше и клончето се счупи.. Това на което бяха всички останали неотворени пъпки, направо съм бясна.. Как можах

# 96
  • Мнения: 8 061
При опрашване не се смесва цвета на настоящото цвете, а цвета на поколението, резултат от опрашването...
Ох как го мразя това с трошенето на цветонос Imp Все ми се е разклонявало под счупеното или е изкарвал нов... но колкото пъти погледна растението, толкова пъти се ядосвам!

# 97
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
За опрашването точно това имах предвид.. За догодина Simple Smile
Мани мани, направо съм бясна.. Чак го залепих с тиксо, не се беше скъсало на 100% Grinning

# 98
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Какво да се промени догодина, не разбирам. Евентуално семената ще носят някаква нова информация, но аз не познавам никой, успял да отгледа растение от семе. В настоящото растение нищо няма да се промени, нито тая година, нито следващата, нито когато и да било.

# 99
  • Мнения: 8 061
Как за догодина, нали растението е същото?

Опрашването работи за поколението, сместване на гени... от единия родител и от другия родител (плодник с близълце - тичинки с полен). Получава се семе, което дава растение с друг генетичен материал, други цветове и визия...
Как да се променят цветовете на съществуващото растение само защото някакъв полен го е опрашил Thinking

Скрит текст:
Аз все още съм си синеока, въпреки че бившия ми тъмноок мъж ме е "опрашил" успешно двукратно и имам зеленооко и тъмнооко поколение Smiling Imp

ПП: Божкееее, докарах се до обясняване на растителната генетика с човешката Flushed ИзтрещЕх тотално май!

# 100
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Мда, точно пример с хората мислех да дам и аз Joy

# 101
  • Мнения: 13 794
Проблемът не е в опрашването, А по - скоро в това което спомена месечинката. Отглеждането от семена граничи с невъзможно в домашни условия, необходими са скъпи консумативи и много време.

Пенева, ти поне едно зеленооко си отвоювала. А моите и двете са прабългарчета на баща си. Тъжното е че целият  славянски ген от моя страна, целия славянски ген който тегли свекърва ми целия славянски ген от страна на майката на свекър ми ( бабата на мъжа ми по бащина линия) са отишли в канала  заради родата на  бащата на свекър ми ( все ниски, кривокраки,  тъмнокоси  и тъмнооки прабългари) . Смятай вече трето поколение не могат да се вредят  славянските белези.

Е резюме виждала съм по руските форуми разни гурута да споделят - не се получи желания резултат от тази кръстоска.

Последна редакция: пн, 03 фев 2020, 15:10 от _re_ge

# 102
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
За опрашването точно това имах предвид.. За догодина Simple Smile
Мани мани, направо съм бясна.. Чак го залепих с тиксо, не се беше скъсало на 100% Grinning
Алекс, има надежда да продължи да  живее и цъфне клонката, щом не е 100% отчупена. Наблюдавай я и я пази ако видиш, че има желание да живее.

# 103
  • Мнения: X
Много са ви хубави, опрашвате ли ги една с друга? Или те сами вършат работата

Никой нищо не опрашва, защото няма файда от това упражнение в домашни условия, освен да ти загине орхата в усилие да създаде и изхрани семенник.
Ако искаме други цветове и форми - в магазина винаги са готови да ни вземат парите.

# 104
  • София
  • Мнения: 621
За какво опрашване става дума,като тези орхидеи,които отглеждаме не са "видови",а са предимно холандски хибриди.Някои от хибридите са по-устойчиви,други бързо умират.Не очаквайте никакви семена.В най-добрия случай се получават кейки.

Общи условия

Активация на акаунт