Майка в по -късна възраст?!

  • 59 630
  • 1 010
  •   1
Отговори
# 810
  • Мнения: 96
Не знам дали ще прочетете моето мнение, струва ми се, че не Ви интересува. Аз чета Вашите, на моменти са нападателни и агресивни към по-възрастните майки.
Но аз не се слагам под общ знаменател. Не се обиждам и не се сърдя. Първо, второ, трето дете, млада, стара, грам не ми пука за хорското мнение. Те не са моя “коректив”, моята “пътеводна светлина”. Чета книги, развивам се (надявам се), слушам специалисти и така сформирам мнение за нещата, не се водя по стадния синдром. Защо се опитвате да наложите “стандарт” тук? Статистика си водете, но моля Ви, не ни налагайте Вашето мислене за меродавно.
 quote author=Andariel link=topic=1176346.msg45254872#msg45254872 date=1662278475]
Никой не го приема за странно. Процентът е доста по-малък от обичайния вариант. По-рядко не означава странно. Според мен доста жени са излишно пренапрегнати кой какво и как щял да приеме и приемал, особено ако за тях това ще е първо дете. Същото го изживява всяка жена, после го изживява и всяка майка, независимо на колко е родила първото си дете. Има едни етапи, през които като мисли и поведение минава всяка жена, всяка майка на всеки подетап от мисълта за дете, през раждането и после докато го изгледа. С първото дете винаги е така. С второто вече тези размисли и страсти за хорското мнение са минали.

Тъй като някои от горните въпроси са по-скоро от нюансите за заяждане, се колебая дали да отговоря. Не съм сигурна дали са зададени от желание да се научи или за закачане за нещо. Мога да отговоря, не ми е проблем, но не искам да партнирам на заяждания и откровени негативи.
[/quote]

# 811
  • Мнения: 3 248
Групата 40+ е втората по аборти по желание след съвсем младите момичета, щото нали няма как да се получи на тая възраст и опа.
За миналата година в България са се родили 8043 деца на майки 35-39 и 2260 деца от жени 40+ Това са 13.7% и 3.85% от всички родени деца за годината. Всяко 6то. Не са малки проценти това, като се има предвид, че далеч не всеки опитва да има деца на 35+, а камо ли на 40+

Скрит текст:

# 812
  • Мнения: X
Групата 40+ е втората по аборти по желание след съвсем младите момичета, щото нали няма как да се получи на тая възраст и опа.
За миналата година в България са се родили 8043 деца на майки 35-39 и 2260 деца от жени 40+ Това са 13.7% и 3.85% от всички родени деца за годината. Всяко 6то. Не са малки проценти това, като се има предвид, че далеч не всеки опитва да има деца на 35+, а камо ли на 40+

Скрит текст:
Точно това съм мислела винаги. Даже гледах някакъв френски документален филм в който обясняваха че реално е клише, че след 30 става по-трудно. Защото чисто и просто хората преди години не са се и пробвали. Социално е било неприемливо и оттам "невъзможно". В днешни дни колкото повече пробват толкова повече резултати има. И действително, сигурно доста жени след 40 забременяват непланирано и много от тях правят аборти. Иначе според мен си е до индивидуална енергия. Аз лично нямам сили. Направо не знам как ще се справя с две бебета. Едното е на 1,5 а другото го чакам до месец, дай Боже всичко да е наред. Не сме се пазили, защото предното стана след инсеминация и си вярвахме, че няма как да стане спонтанно.

# 813
  • Мнения: 1 308
Даже гледах някакъв френски документален филм в който обясняваха че реално е клише, че след 30 става по-трудно. Защото чисто и просто хората преди години не са се и пробвали. Социално е било неприемливо и оттам "невъзможно".
Доста изкривени твърдения. Не само са се пробвали, а и доста деца са раждани след 40г (преди 100-200г). Разликата е, че не става дума за първо или второ дете, а за 15-то или 20-то. Или смятате, че 20 деца се раждат от 14 до 29 години, защото след 30 е неприемливо.

# 814
  • Мнения: X
Даже гледах някакъв френски документален филм в който обясняваха че реално е клише, че след 30 става по-трудно. Защото чисто и просто хората преди години не са се и пробвали. Социално е било неприемливо и оттам "невъзможно".
Доста изкривени твърдения. Не само са се пробвали, а и доста деца са раждани след 40г (преди 100-200г). Разликата е, че не става дума за първо или второ дете, а за 15-то или 20-то. Или смятате, че 20 деца се раждат от 14 до 29 години, защото след 30 е неприемливо.
Говорите наизуст и празни приказки. Няма да се задълбавам в безпочвени спорове. Трябваха ми точно 5 минути, за да си намеря данни по въпроса. Така че ако ви се чете , моля, потърсете си. Най-общо казано в последните 100-100 и нещо години ражданията са намалели драстично в световен мащаб и едва едва се падат средно по 5 на жена и това е максимумът. Тоест след 1850г с намаляването на смъртността хората спрели и да раждат повече деца. Тия приказки с 20 деца са смешно преувеличени. Или поне за 90% oт държавите. В Нигер раждали яко, ама дали по 20? Хайде, моля ви се, смешно е.

# 815
  • Пловдив
  • Мнения: 14 705
Щях да кажа същото като БСД, обаче пак някоя от двете силно недоволни и сочещи с пръстче каки ще писне за хейт, та се отказах.
Допреди не повече от сто години раждането и на 30, и на 40, и на колкото бог даде, е било нещо напълно обичайно и масово. Ако в документален филм се твърди подобна щуротия като описаното - да му имам документалносттта.
През 20-ти век пък двойките, които са започвали по някаква причина опитите на 30+ (поради сключване на брак тогава), а не са ги приключвали тогава, също са случайна извадка по отношение на плодовитост. Тоест изобщо няма правило, че това са двойките, които и на 20 години са щели да имат затруднения. Разпределението е съвсем случайно и при сравнение се вижда, че на 30+ и още повече на 40+ средно се забременява по-трудно (да, знам, че комшийката на Х не могла да забременее на 20, а тази на У успяла на 45). Същото се установява и в общества и времена, където раждането на много деца се насърчава, от млада възраст до когато става. Това са общоизвестни и проверени факти и няма нужда да измисляме нова репродуктивна биология. Допускам дори, че тезата на филма не е била баш тази, която се твърди.
Единственото нещо, което би могло да е само привидно променено, а в действителност да се дължи на по-късното раждане на първо дете средно, е броят на двойките с репродуктивни проблеми. Млада двойка, независимо у кой партньор е проблемът, има по-добър шанс да зачене дете както за единица време (година, две, пет...), така и изобщо в рамките на бъдещия си брачен живот докъм 45-50, който очевидно от 20 до 50 е по-дълъг, отколкото от 30-35 до 50. Затова навремето, при масов по-ранен старт на опитите, повече такива двойки са се сдобивали с деца. После, на 30-35 вече не са пробвали и не са разбирали, че тогава биха имали по-сериозен проблем. Това през 20-ти век не са пробвали повече, демек нашите майки и баби, не през 15-ти или 19-ти. Нещо повече, като написах "не са пробвали", и ми хрумва, че филмът може - не знам - точно това да е казвал, но да е бил разбран толкова, колкото бяха разбрани моите и на Андариел думи.

Обяснявам БАВНО, специално за някои:

Да напишеш, че фертилността спада с възрастта, не е хейт и не е равно на твърдение, че на 40-годишните не им прилича да забременяват и трябва да се откажат.

Да напишеш, че надъхването за бъдещо успешно забременяване с хипотетична, и то самооценена уж младоликост е безсмислено и глупаво, не е равно на твърдение, че на 40-годишните не им прилича да забременяват и трябва да се откажат, нито означава, че шансове за успех няма.

Да напишеш, че 50-годишна с бебе е вероятно, при липса на данни, баба, а не майка, е основано на прости факти и не е равно на твърдение, че на 40-годишните или дори на 50-годишните не им прилича да забременяват и трябва да се откажат, нито пък означава, че правещият предположение отива право при жената и и казва: "ааа, ти на това дете каква си му, баба, нали?". Правенето на такива предположения наум или пред трети лица е нещо напълно естествено и също не е равно на липса на възпитание.

Това, че повечето 50-годишни са не майки, а баби на бебета (ако имат в семейството си бебета), се отнася за българките. Циганките обикновено са и двете - и майки, и баби. Единични примери не доказват нищо за повечето, иначе аз пък се сещам без замисляне за поне две мои актуални колежки, които станаха баби на 52-53.


Другото го написа Андариел, няма да го повтарям.


Понеже съм сигурна, че пак ще има писъци на неразбрали, сочещи с пръстче коя била селянка без възпитание и най-вече кой да им напуснел темата, дето само те имат право да пишат в нея, пояснявам още нещо. Имам три деца, родени, когато бях на 36, 38 и 42 години (най-голямото е с трайно увреждане) и определено бих посрещнала с радост още едно. Родена съм, когато майка ми е била на 38, а баща ми - на 46, и имам три години по-млад брат. Повече не мисля да се обяснявам на хора, невладеещи дори в минимална степен - по оня изтъркан до втръсване израз - четенето с разбиране и неможещи да правят прости изводи.

Последна редакция: нд, 04 сеп 2022, 19:44 от Магдена

# 816
  • Мнения: 3 248
По-трудно се забременява с възрастта - факт (надявам се няма да спорим по него), еле пък след 40. Причината за увеличеното безплодие при жените е точно - възраст. Но трудно не значи невъзможно, затова написах за статистиката за аборт по желание.

При мъжете обаче се наблюдава влошване на спермограмата при младото поколение, защо аз поне не знам. 

# 817
  • Мнения: 6 558
Като цяло е увеличено  безплодието не само при жените, но и при мъжете. И повече от половината от тези двойки, които съм срещала по клиниките за 10 години ходене в тях, са на видима възраст около 30. Тази статистика погледнете. Вие само дъвчете около факта, че след 40 трудно се забременява, който в крайна сметка никой не оспорва.

# 818
  • Мнения: 718
Електра, да сте здрави и щастливи цялото семейство. Чудесна история! Радвам се, че я сподели.

# 819
  • Пловдив
  • Мнения: 461
Темата започна да става тегава, тъжно! Отвратително е да прочетеш, че някой тук присъствал за статистиката или както там го нарече нещо модерно от рода на "социално"!

# 820
  • Мнения: 753
Първото си дете родих на 38г., второто на 48г. Малкия сега е на 6 месеца и изобщо не се чувствам стара , а напротив. Не ми пука изобщо от хорското мнение, радвам се на живота и на децата си 2 момчета;) И  двете бременностите ми бяха безпроблемни през 9те месеца! Раждане секцио  и прекрасен финал Wink

Последна редакция: чт, 08 сеп 2022, 22:59 от Free2020

# 821
  • Мнения: 96
Юхуу! Какво готино “включване” ❤Поздрави на вас и гушки на малчуганите!
Първото си дете родих на 38г., второто на 48г. Малкия сега е на 6 месеца и изобщо не се чувствам стара , а напротив. Не ми пука изобщо от хорското мнение, радвам се на живота и на децата си 2 момчета;) И  двете бременностите ми бяха безпроблемни през 9те месеца! Раждане секцио  и прекрасен финал Wink

# 822
  • Мнения: 753

Поздрави и от мен  и не се отчайвяйте! Когато-тогава Wink

# 823
  • Мнения: 220
Изчетох всичко до тук и имах микс от чувства и коментари- от учуда, потрес, разбиране, съгласие, та чак до смях…
Та да видим дали съм разбрала правилно- значи хем българите се европеизират и американизират, хем разбиранията са все още 100 години на изток. Данък обществено мнение съществува само в бг и то ако лично си го позволи човек. В момента двойите имат повече репродуктивни проблеми, което също дава отражение.
За протокола родих 2 месеца преди да навърша 41 и според мен това не е късна възраст! Ако една жена получи шанса да стане майка възрастта е без значение. Всяка една от нас знае каква цена е платила на това осъзнато “късно” родителство

# 824
  • Мнения: 188
Да, някак писанията излязоха извън същината на темата - взаимопомощ, съвети...

Питах се, как реагира всяка от вас, като и закъснее цикъла, при редовен такъв?... Правим опити за дете...

Тези дни ми закъсня с 6 дни... Не пуснах тест, след 2 ден - например, което отчитам като грешка... И на 5 ден закъснение, реших да подрязвам стари рози с трион, да плевя около тях, почиствам и събирам листа - наведена, няколко часа... Естествено, след това се почувствах уморена и ме позаболя кръста... Като нещо ме бутна, точно тогава да се занимавам... Уж леко, ама не съвсем... Прибрах се, веднага легнах да си почина -  след дъжд качулка... На следващия - 6 ден почивка, разходка, но ми дойде на следващия 7 ден...

Остана да ме гложди мисълта имало ли е нещо и аз ли го провалих ...
Смятате ли, че такъв вид натоварване, може да повлияе евентуална бременност?

Общи условия

Активация на акаунт