Майка в по -късна възраст?!

  • 59 688
  • 1 010
  •   1
Отговори
# 945
  • София
  • Мнения: 13 602
В случая коментирахме жена на 39, която иска второ дете.

# 946
  • Мнения: 12 888
Кога пък някой е мислил майка, родила на 37, за баба?
Не на 37, но когато детето е първи клас - да. Факт, не е измислено.

# 947
  • Пловдив
  • Мнения: 14 769
За соца и преди това. В моята семейна история първото масово поколение от две деца в семейство е родено през 30-те - това на моите родители и на техните братовчеди. Но не съдя само по него. В този период, след ПСВ, две деца започва да става все по-масов модел - не изведнъж, разбира се. Соцът не е дал начало на нещо ново тук, и в несоциалистическите държави е горе-долу така през 20-и век, с всички уговорки, че зависи от държава, регион, град/село и т.н. При всички тогава спада броят деца средно в семейство. Не мога да проследя, разбира се, промените във възприемането, не съм свидетел, но предполагам, че мисленето тип "много деца имат циганите" пак не е плод на соца, а само съвпада с него. Не е много по темата, но понеже стана дума.

# 948
  • София
  • Мнения: 13 602
В първи клас на детето майката е на 43. Жалко за нея, щом на 43 се е докарала до вид на баба.

Магдена, визирах прабабите и прапрабабите. Макар в моето семейство и от двете страни родителите ми са от семейства с 4 и с 3 деца. Назад са повече. Т.нар. градски еснаф са били (прапрародителите и прапрапрародителите), а не са необразовани селскостопански труженици, например.
През соца повечето приятелски семейства на родителите ми (високообразовани и работещи в тясноспециализирани сфери или извън страната) имаха по 1 дете и рядко 2 (оправдаваха се с трудния достъп до аборти за второто).

Последна редакция: чт, 23 ное 2023, 06:04 от Fever Ray

# 949
  • Мнения: 596
На 43  с първолак някоя да я помислят за баба е просто абсурдно в днешно време.
Има баби на тази възраст, но не на първолаци. Ако има такива, те ще бъдат объркани с мама,  а не баба.

# 950
  • Sofia
  • Мнения: 6 144
Здравейте, изчела съм няколко пъти темата и всички подобни на нея. На 39г. съм, мъжът ми на 45г. Искам второ дете, но изпитвам ужасни страхове от евентуални увреждания и проблеми. Също така притеснения свързани с възрастта ни, как би се чувствало след години детето, ние...
Повечето мнения са на бременни или скоро родили, а аз по- скоро се интересувам от мнения на родили по- късно, но с вече порастнали деца. Кое как се е стекло, пубертет, здравословно състояние след 50 и гледане на ученик. Имало ли е упреци, че не сте млади, подмятания от други деца и подобни неща...
Благодаря!
Моите са още малки, но братята ми и сестра ми вече са възрастни. Единият ми брат е на 31г, сестра ми - на 27г. Родени са когато баща ми и майка им са на около 40г (37г/41г и 41г/45г). През пубертета нямаше кой знае какви проблеми, да не казвам никакви. Здравословното състояние на родителите им беше добро, нищо сериозно. Никога не е имало упреци, че са родени от възрастни родители, никога не ги е било срам от тях, напротив винаги са се гордеели с родителите си. Всъщност възрастта им никога не е била някаква сериозна или тежка тема за разговор. Спомням си веднъж баща ми се разболя сериозно от грип (в късните си 50 години беше), със страшно висока температура (41 градуса), която не се влияеше от нищо. Аз умирах от притеснение и не можех да си намеря място, а брат ми (тогава тийнейджър) само ми каза спокойно - "Ще се оправи, той е още млад, организмът му е силен". А аз от нерви му се развиках, защото не можех да проумея как не вижда, че баща му всъщност изобщо не е млад, следователно  вече попада в рискова група.
И подмятания от приятели не е имало заради възрастта на родителите им. Нищо - семейство като всяко друго.

Последна редакция: чт, 23 ное 2023, 09:08 от Brin de muguet

# 951
  • Мнения: 25 839
Здравейте, изчела съм няколко пъти темата и всички подобни на нея. На 39г. съм, мъжът ми на 45г. Искам второ дете, но изпитвам ужасни страхове от евентуални увреждания и проблеми. Също така притеснения свързани с възрастта ни, как би се чувствало след години детето, ние...
Повечето мнения са на бременни или скоро родили, а аз по- скоро се интересувам от мнения на родили по- късно, но с вече порастнали деца. Кое как се е стекло, пубертет, здравословно състояние след 50 и гледане на ученик. Имало ли е упреци, че не сте млади, подмятания от други деца и подобни неща...
Благодаря!
Щом искаш още едно дете, роди си го. И никой и нищо не трябва да те интересува. Камоли как е било при други жени родили на 40г.

Моята майка ме е родила на 20г. Много отдавна не е на тази земя. Според обществените разбирания перфектно, но живота не е никога перфектен.

# 952
  • Мнения: 18 866
Аз съм на 50 с дете в първи клас. Никой никога не ме е взел за баба му все още.

А на 36-37 родих малкия ми син, сега той е на 13. На родителските срещи не виждам разлика между мен и останалите майки, видимо повечето са на 40+ г. Само една баба съм виждала на род. срещи и тя е на 70+ и доста си личи наистина. Но тя си е истинска баба, не майка.

# 953
  • Мнения: 596
Наскоро попаднах на изказване на един гинеколог, че  в момента 1/3 от бременните му пациентки са на възраст 40+.
Сред бъдещите първокласники може би ще има все повече по- възрастни родители.

# 954
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 427
Наскоро попаднах на изказване на един гинеколог, че  в момента 1/3 от бременните му пациентки са на възраст 40+.
Сред бъдещите първокласники може би ще има все повече по- възрастни родители.

Именно.
Трябва да се свиква и да се приемат нещата нормално,а аз се надявам за в бъдеще да не се употребява понятието "възрастен родител"..

# 955
  • София
  • Мнения: 13 602
Важното е човек да следва собствените си инстинкти и да не се впечатлява от това какво говорят хората, когато е уверен в решенията си.

# 956
  • София
  • Мнения: 1 724
В края на миналата седмица родих първородния си син (на 41 съм), моята дългоочаквана радост! В реанимацията след секциото до мен имаше жена на 50 с второ. Повечето майки бяха около 30-те или малко под, но имаше и такива около моята възраст и очевидно и доста над.
Така че, такива са времената. Хората, които още живеят със соц мисленето от миналия век, ще си останат с тоя начин на мислене каквато и еволюция да има на нравите.
Всяка жена с историята си, никой не бива да съди майка, че е станала такава, било то и не на 20 и нещо.

# 957
  • Sofia
  • Мнения: 6 144
О, ЛейдиРоуз, честито 💐🐣 🩵!
Много радост да ви носи малкият пашкул! Да расте жив и здрав и да има много късмет в живота!

# 958
  • Мнения: 718
Честита радост,Лейди Роуз. Спокойно бебе ти желая. Много радост да ви носи.

# 959
  • Мнения: 1 123
Честито ЛейдиРоуз! Ако се реша на второ дете ще е точно на таи възраст.
Първото си дете родих седмица след като навърших 37. Още никой не ме е помислил за баба му. Но това с късно родилите и по чужбина го има. Изобщо не знам защо постоянно се говори как на запад никой не се спечатлавал. Тук съм вече близо 20 години и по мамешките групи също има коментари къде сме бляли до сега.
Не искам да прозвучи арогантно, но езиковата бариера при емигрантите все пак играе роля, и хората остават с грешни впечатления за така прехваления запад.

Мен пък мното ме дразнят напъните на приятели да ни напомнят как ни изтичало времето за 2ро дете. И как няма по хубаво от 2 деца, а в същото време постоянно се оплакват колко по- трудно било с 2. Ние с едно нищо не знаем. Особено пък като знаят за трудният и дълъг път, който извървях за да гушна детенце. Не че останах длъжна, изхилих се как съм чела някаква статия, че семейства с едно дете бели най-щастливи.Погледа итсреща беше безценен.Simple Smile)))

Общи условия

Активация на акаунт