На ясла или не...?

  • 6 328
  • 161
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 731
В повечето Европейски държави стандарта на живот е различен, както и организацията в яслата и градината въобще. Не може да се мери с един аршин ...
Аз съм за детска градина и твърдо против ясла. Не може дете до 3 години да бъде обслужвано от чужди хора. Отразява се на всяко дете по някакъв начин. Неоспоримо е, че е стрес, който не е полезен за възрастта. Ако има кой да гледа детето вкъщи, е добре да му бъде позволено. Яслата е крайна мярка за нуждаещите се майки!
Съжалявам, но няма как да се съглася. В повечето европейски държави, майчинството е 16 или 20 седмици, след като майката ползва допълнително отпуск (платен/неплатен), в повечето случаи успява да си остане в къщи до 6м, след което се връща на работа. Детето на 6месеца тръгва на ясла. Странно, но факт, тези деца са перфектно обслужени, боледуват много малко (или не боледуват) и нямат някакви сериозни отклонения или пък да са дълбоко стресирани. Това, че яслата е крайна мярка е повече от абсурдно.

# 46
  • Мнения: 715
Това, че в мн европейски държави майчинството е толкова кратко, не означава че това е нормално или че е най-правилното. Последиците ще се видят по-късно. Ощетени са не само бебетата, но и майките, като им се отнема възможността да се порадват на майчинството. Освен това се товарят двойно. Хем да са в кондиция за работа, хем след работата и през нощта да са в кондиция за бебето. Получава се едно скачане от роля в роля, хич не им завиждам. Нито пък на бебета им, които едва ли получават майчина топлина от гледачките в яслата. Слава Богу в някои европейски страни майчинството си е останало нормално - 2 години.

# 47
  • София
  • Мнения: 62 595
За мен е пълна загадка как така сто хиляди психолози твърдят колко е важно детето да е до майката до 3-годишна възраст, а в същото време са ок бебетата да са на ясла още от навършване на 2 месеца. Wink

# 48
  • Мнения: 683
Важно е, но за държавата/работодателя е по-важно майката да е на работа, а за съжаление понякога финансите не стигат за 3 години. Не винаги имаме възможността да направим най-правилното и се налага да избираме по-малкото зло (както често в живота). Аз имам желание да го гледам (че и до 5 мога да го гледам) или поне една прекрасна, способна и ненатрапчива баба да живее в съседния вход ама няма. И “работя” с това, което имам и освен да се чуствам виновна и да се старая да компенсирам, до колкото е възможно, няма какво да направя. Предполагам и за останалите е подобно.

# 49
  • Мнения: 25 769
Не знам как е в европейските държави, но в САЩ бебета на дей кеър са под постоянно наблюдение от подготвен човек, а не като тук - на 28 хлапета 1 сестра и една лелка. Има доста по голяма разлика.
Не казвам, че е правилно, но от малки са "хвърлени" на някой друг. Също и от раждането ги отделят в друга стая, но това е странична тема.

# 50
  • Мнения: 1 001
Че то и в България доста хора ги отделят в една стая, да не е само в чужбина. Да не говорим, че тук са доста търсени т.нар. семейни легла - родителите и малките деца спят заедно. Даже и Икеа имат такова.
Оставам с впечатлението, че е трудно да се приеме и другата възможност - майката да иска да се върне на работа. Не разбирам какво му е толкова обаятелно стоенето с години вкъщи и домакистване. Голяма идилия.

# 51
  • Варна
  • Мнения: 36 658
И аз не го разбирам. Приятелка си гледа детето до над тригодишна възраст вкъщи. Използва всички платени, неплатени отпуски и т.н , които бяха възможни. Ми направо изтрещяла беше накрая. И да кажеш детето й да е със здрав имунитет и да не боледува, вятър и мъгли. Моята, която тръгна на ясла на година й три месеца, боледува по-малко от нейното гледано вкъщи три години дете. В тия неща гаранции няма. От дете до дете има океан разлика и никой не знае неговото как ще е, докато не пробва.

# 52
  • Мнения: 25 769
ЗА и ПРОТИВ яслата си е необятна тема, аз с интерес чета. Предпочитам отзиви на майки с по 2 и повече деца, като Мамасита.

# 53
  • Мнения: 25 677
Какво значение има как се отглеждат децата по света, когато в темата се пита за българско дете, което се отглежда в български условия?

# 54
  • Варна
  • Мнения: 36 658
Майтап няма, баш български са. Бабата ще дойде да живее с тях за година, година и половина. Май тия неща по света ги няма.

# 55
  • Мнения: 25 769
Няма, ами. Коя нормална жена ще си сложи живота на пауза за 1 година за да гледа внук? Това са си балкански нрави.

# 56
  • София
  • Мнения: 62 595
Майчинството не е хоби, че да е баятелно, поне не е обаятелно през част от времето.
Не мога да си представя какво ще става, ако свекървата се нанесе пи младит за една година. Накрая ще ги разведе, никой няма да здржи наннапрежението, ако ще златни хора да са. Simple Smile.

# 57
  • Мнения: 1 306
Майчинството не е хоби, че да е баятелно, поне не е обаятелно през част от времето.
Не мога да си представя какво ще става, ако свекървата се нанесе пи младит за една година. Накрая ще ги разведе, никой няма да здржи наннапрежението, ако ще златни хора да са. Simple Smile.

В края на краищата всеки избира за себе си, но и аз смятам,че няма да се разминат драмите.
На теория ситуациите изглеждат поносими, ала действителността по правило е различна. Вероятно накрая всички ще страдат.
Да , факт е ,че  от психологична перспектива има съществена разлика дали детето тръгва на градина на 2 или на три.
Но пък все може да се измисли някаква алтернатива :
майката да си използва насъбраната отпуска по време на майчинството, след това няколко месеца да остане без работа,все ще се справят финансово.
Нечовешко е да се разчита на финансите на млада майка.

Свекъра и свекървата би било по-здравословно да помагат финансово, отколкото с присъствие.

# 58
  • Мнения: 1 001
За боледуването няма гаранции. Дъщеря ми е карала само хрема, лекувам я вкъщи, не е пила антибиотици. Аз никога не съм ходила на градина, баба ми ме гледаше, до 4ти клас бях абонирана за ангини, дори и контакти с деца не съм имала, защото не съм се събирала с никого да играем.
Аз лично не бих издържала свекърва ми да дойде при нас постоянно. Ако е къща на два етажа... ако, ако... ама да се прибера вечерта вкъщи, да нямам лично пространство, да се съобразявам постоянно, едно кафе да не изпия в събота по нощница... не е за мен.

Последна редакция: ср, 05 фев 2020, 23:59 от Nikoleta78

# 59
  • Мнения: 2 899
Свекървата и най - готината да е , ако ти е вкъщи , те дразни . Е , нали бабите обичат времето с внуците , ако не работи каква пауза и е в живота , освен пречка на спокойно гледане на сериали .

Общи условия

Активация на акаунт