Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 25

  • 26 089
  • 766
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 8 703
Lana, слагам в скрит текст, защото се получи дълго   
Скрит текст:

Наистина е неприятно, че сте си свикнали да един ритъм и начин, а сега се сблъскваш с нова трудност.
И все пак, може би е възможност да премахнете протектора, защото често е в тежест ползването му. С него бебето засуква по различен начин и не винаги изпразва гърдата добре. Което може да доведе до по-слабо наддаване и недостатъчна стимулация.
Докато бебето свикне да суче на гола гърда, вероятно ще има един по-нервен период. Може да направиш няколко неща.
-Да предлагаш на бебето да суче при ранни признаци на глад. Това са моментите, когато се е събудила от сън, гледа си, върти се, примлясква, сумти. Когато вече започне да лапа ръчичките и да търси с уста да засуче всичко наблизо-нещата отиват на глас. Плаче ли вече- това е късен знак и бебето е разстроено. Добре е да предлагаш още при спокойната фаза. Тогава бебето е в настроение, засуква по-оптимално, суче по-спокойно. Няма да пъшка, да се върти, да търси зърното и да плаче. Опитай се да създадеш атмосфера сякаш е нощ-притъмнено, тихо, топличко. По възможност да сте голи и да усеща кожата ти.
- Ако плаче и се дразни-предлови гърда в изправена позиция и люшкай и пей. Като се успокои и засуче, може да си седнеш.
- ако денем е по-раздразнителна, старай се нощем да има повече кърмения-тогава са по-спокойни и сучат лесно.
- може да правиш компресия на гърдата-бебетата харесват силната струя. Тук има информация как се прави(много е лесно) https://karmene.info/kompresia-na-gurda/
-бебетата могат да се нахранят и за 10 минути. За новородено е трудно, но за бебе на 2 месеца е постижимо. Възможно е да заплаква, заради намалялата струя...понякога и кожата на зърното омеква и се изплъзва от устата на бебето. Това може да я дразни. Ще е нужно време да свикне, дотогава може да е добра идея да я кърмиш често по малко(докато сама пусне). Така дори да изсуква малко, ще има достъп до храна често и ще си набавя нужното. Може би, ще е нужно да избегнете минимума от 8 кърмения за 24ч. и да увеличиш до 10-12 или колкото иска. Това е временно, докато свикне със сукането.
И в двата варианта във вашата ситуация може да не се нахранва добре-както писах горе, при ползване на протектори има особености. Сукането на бебето с тях не е така силно, не успява да изпразни гърдата. Сега е без преграда, но не е свикнало и това може да е причина за по-малко изсукана кърма.
По-често кърмене, добра поза на поставяне на бебето и засукване, доверяване на сигналите на бебето, колкото може повече физически контакт.
Как да разбереш дали се храни- по изпражненията и напишканите памперси. Добре е да се изхожда всеки ден. Ако даваш вода или залъгалка- добра идея е временно да ги спреш, за да търси бебето само гърда и да не му се удовлетворява сукателната нужда с друго. Ще ти дават увереност и големия брой кърмения. Може да гледаш дали преглъща-личи си по движението на ушичките, гушката и може да се чува звук, като гъл гъл или кхъ кхъ.
За броя хранения-горе писах. За момента е добре да е на поискване, но денем да няма повече от 1 тричасова пауза, а нощем повече от една 4-5 часова. Ако денем са минали 2 часа е по-добре да предложиш кърмене, отколкото да цедиш. Ако е раздразнителна, все още гладна, но не успява да засуче-може да дохраниш с изцедена кърма. Щадящ начин за това е с лъжичка, чашка. Шишето обърква сукането, а целта е бебето да свикне с гърдата. Но не е нещо фатално, важно е да е нахранена. 
Няма точни милилитри за нейната възраст. Има някакви изчисления, че от края на първи месец до 6-и(захранването) бебетата имат нужда от между 750 и 950мл(грубо) за 24ч. И там идва идеята на кърменето на поискване-бебето суче, когато поиска, различни милилитри и накрая на деня си е докарало нужното количество за 24ч. Затова пробните кърмения и мерене с кантар след всяко кърмене, нямат смисъл.
Тук има една полезна статия за връщане на бебето на гърда, която може да ти даде идеи. Автор е Десислава Пеева, тя е Ла Лече Лига Лидер и IBCLC консултант https://karmene.info/back-to-the-breast/

 
Да кажа и за една полезна среща на Ла Лече Лига София тази сряда. Темата е"Да увеличим кърмата". Полезна е за бременни и майки на бебета с проблеми с количествата, дохранване. Безплатна е, както винаги...мястото е малко, затова е със записване на телефона във фейсбук събитието. https://www.facebook.com/events/191644242034888/    Пак ще кажа, че в този подфорум има закована тема със събитията на ЛЛЛ по градове. Всеки месец има в София, но понякога се правят и на други места.

# 61
  • Мнения: 3 816
Modjoto, Кактусче, Дези, благодаря ви за мненията! ❤️
Аз не я чакам да ревне от глад през деня, напротив, около 1.5ч-2 сменяме памперса и като видя че са станали около 2 часа от началото на предното хранене й предлагам гърда. Ето й сега - беше се наакала (ака поне веднъж дневно, по-често 2 или 3 пъти и останалите Памперси са обилно напишкани), смених я, дадох да яде - след няма и 5 минути писъци, рев, с и без протектор, с компресия и без, все тая. Успях в легнала позиция да й дам още 10тина минути да яде и сега заспива и е спокойна за момента.
Просто явно нещо се променя в момента, но аз не съм свикнала с тези й промени и изпадам в паника.
Иначе с Протекторите си имаше този звук, както и по-отчетливо преглъщане. Сега не знам, не мога да преценя много 😭 Оф много съм смотана, честно 😞
Иначе пък оформя устичката добре, захапва и част от ареолата, не само зърното
А нормално ли е да са ми меки гърдите? Доста меки имам предвид.

Иначе Кактусче, под режим имах предвид, че горе-долу знам какво правим през деня, не толкова за часове. В смисъл че яде към 5-5.30, спим до 8,яде, спи, яде към 10,излизаме,яде към 13-14, спи и така до 21-21.30 през 2 часа си хапва.

Иначе сега докато пишех и почна да връща мляко и да хълца, което се случва когато преяде. Може пък днес просто да не й се яде колкото обикновено, знам ли вече..
Спирам да се филмирам, обещавам 😁 (за днес 🤪)

# 62
  • София
  • Мнения: 8 703
Здравейте. Мога ли да приемем авирон рапид по време на кърмене. Педиатърката не вдига телефона, за да я попитам..... Тръгнала съм да се разболявам, а това ми е помагало преди.....
Да, можеш. Имай предвид, че оцветява изпражненията и може да те разхлаби. Това от стандартните странични действия, не е проблем.

# 63
  • Мнения: 7 776
Ох, Лана, разсмя ме 🤣 за днес вика 🤣😂🤣

Разбрах какво имаш предвид, да. Мисля,че си действаш перфектно, ето сменила си позата и сте се нагодили одеве. Повече увереност, Лана, добре се справяте двете, дишай 😊😁

# 64
  • Мнения: 365
Много, много благодаря!
Това ми трябваше ❤️
Страхотни сте!
Прекрасен ден!

# 65
  • Мнения: 1 421
Момичета вече сме на годинка и се кърмим още благодарение на Вас Heart.
Все още нямам цикъл, въпреки дългата пауза през нощта, с каката от 2-рия месец имах редовен цикъл но сега го няма. От една страна ми е много добре, но пък се притеснявам дали ми има нещо. Колко време е нормално да сме без цикъл?

# 66
  • Мнения: 4 508
Ооо, аз година и половина бях без, няма такъв кеф Simple Smile

# 67
  • Мнения: 7 776
1 година и 9 месеца без, миналия месец ми дойде 😁 нормално е, спокойно.

# 68
  • Мнения: 844
Аз съм от "късметлийките", на втория месец и ЧЕСТИТО 😝

# 69
  • Мнения: 434
И аз съм от късметлийките,въпреки че очаквах след достинекса да се разбутат хормоните.Беба е вече на 5м.,а с каката до деветия месец ме държа тази екстра.

# 70
  • Мнения: 6 803
Малко тъп въпрос имам Hug
В главния пост има табличка за пиене и кърмене, но не ми е ясно какво се визира под "едно питие"?
Идва Св. Валентин и моя мъж ме навива да пия чаша вино (250 мл). Това за едно питие ли го броя?

# 71
  • Мнения: 3 816
Как се разбира, че ти е намаляла кърмата или че спира? И може ли да стане ей така просто или винаги е с причина някаква?

# 72
  • Мнения: 844
Наблюдавай бебето, храни ли се, преглъща ли. Спокойно ли е.. има ли нещо, което те притеснява? Какво те води на мисълта, че кърмата ти е намаляла?
Мая, една чаша вино не е толкова страшно, не е силен концентрат, ако се притесняваш просто пропусни следващото кърмене, приготви си една доза предварително или се изцеди преди да пийнеш.

# 73
  • Мнения: 3 816
Писах по-рано днес. После спа 4-5 часа, изцедих 60 мл, тя яде, придремваше после и в 19 и 20 се дърпаше от гърдата с рев, а в 21 вече беше с истерия и писъци. Не е яла добре от 17 часа, а не иска да яде, само се дере и не успявам да изцедя повече от 60 мл. Всеки път досега цедях по 180 без проблем. Отделно гърдите ми са меки и не чувствам тежест дори и след пауза. Ще откача вече 😭

# 74
  • Мнения: 4 508
Пчеличке Мая, аз силно се съмнявам да изпиете 250 мл вино. Жена, която е била бременна, кърмила (не знам колко време)  и не е пила и да "праснете" 250 мл вино...ще сте под масата.... Пийнете едно питие, колкото ви е сладко бих казала, няма да му стане нищо на бебето. Случвало ми се е да имаме повод и да пия малко вино и разбира се, дребното да се събуди точно на последната глътка...и какво да правя, кърмя...не се е напило, нито е спало по-добре. Лятото си правех сметка, горе-долу, кога мога да пия чаша бира (не бутилка) и си позволявах от време на време.
Лана, не знам дали на вас, но на някой отговарях преди известно време, че кърма не спира от днес за утре. Причината за спиране на кърмата е липса на кърмене и толкова. Отпуснете се, успокойте се, пийте и вие едно вино и не го мислете. От въпросите ви си личи, че се тревожите прекалено и за всичко, нормално е, майчиния мозък започва да работи "сбъркано", защото закриля потомството. Все пак контрол на мислите трябва да има, иначе навлизате в порочен кръг.
Също така, Лана, сега се върнах на последния ви пост и мисля, че детето просто иска да го оставите на мира. Не е било гладно и за това реве, защото не иска да му тикате нищо в устата, вие се инатите и давате, защото иначе ще залинее от глад, то милото суква 3 пъти колкото да го оставите на спокойствие и нормално си му идва времето, в което е гладно и реве скоро. Водете се по бебето, това е правилото в случаите, когато няма някакъв проблем.
Лана, опитайте да успокоите бебето, без храна, нека поспи, може просто да иска да спи и го оставете да поиска да суче.

Общи условия

Активация на акаунт