Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 25

  • 25 997
  • 766
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 301
Благодаря Ви! Simple Smile

# 721
  • София
  • Мнения: 8 652
Момичета, предстои ми раждане, секцио.
Тъй като бебто ще е при мен чак на втори ден се чудя, във времето от раждането до тогава да си взема ли ръчната помпа за стимулация или пък да правя някакви масажи, или просто да оставя гърдите като дойде бебчето то да ги стимулира?
Притеснявам се да не изпусна момента

Semana, Има проучвания, че колкото по-скоро след раждането започне стимулация на гърдите, толкова по-стабилна ще е лактацията и не би имало спадове в нея. Може би е добре да погледнеш за изцеждане на ръка, тъй като в реанимация рядко допускат да се вземе помпа. Попитай ги все пак и ако са съгласни си я вземи. На ръка е и много по-щадящо, няма го вакуумът, който може да раздразни зърната. Но пък на някои жени им е нужно повече време, за да намерят своята техника. Тук има статия на английски на Ла Лече Лига, може да ти е от полза https://www.laleche.org.uk/hand-expression-of-breastmilk/  
Това видео също може да ти помогне
Скрит текст:


Ицеждането(ще излязат няколко капки, а дори и те може да не излязат) може да започне веднага щом се почувстваш в кондиция и ти се иска. Ако нямаш помпа и не ти се получава на ръка-дори само дразненето на зърната ще е сигнал към тялото, че има търсене. Затова може да си направиш масаж и той да помогне за по-добра лактация.
 

stela.pavlova може сега да предлагаш изцедената след кърмене, ако бебето не е успяло да се нахрани добре. С чашка или лъжичка би било най-щадящо, тъй като биберонът на шишето може да го обърка или да поеме твърде много мляко(трудно контролират струята там).Ако бебето се храни добре-често, ефективно и виждаш, че наддава, може да си я складираш Simple Smile

# 722
  • Мнения: 4 410
Дези, зъгласна съм за стимулацията, но наистина си представям да си седиш в реанимация, с катетър, система, лежейки (някои болници нямат повдигащи легла или като при мен първия път - механизма на моето легло не работеше), треперейки си някой друг час след упойката и да си цедиш. Освен това само сядането първите 24 часа предизвиква бая болка, та не можеш да си събереш акъла да се занимаваш с каквото и да е. Аз наистина не мисля, че е фатално. Аз дори след реанимацията не исках бебето при мен нон стоп, защото не можех да ставам. Втория път не се и опитвах, само взех бебето в леглото, но от сукането имах такива зверски контракции на матката, че го ограничавах, защото не издържах.

# 723
  • Мнения: 7 776
Не е фатално, разбира се,но ако се направи може да подпомогне страшно много лактацията и да няма последващи затруднения. Тогава са най-високи нивата на пролактин. След 24-48часа прогресивно спадат до нормалното ниво. Ако е имало стимулация,кърменето може да тръгне от раз. Не е нужно помпа. Но леко на ръка, масаж или изцеждане в една кърпичка с техниката на Мармет https://www.google.com/amp/s/xedra.wordpress.com/2009/05/09/handexpression/amp/,на 1-2 часа ще симулира това,което бебето би правило,ако беше с майка си през това време. Няколко капчици, толкова. Ако сега бях бременна и пред раждане,щях да го направя.

# 724
  • Мнения: 844
Бебето ми го дадоха чак на 5- я ден, мен на втория не ме свърташе вече и започнах с помпата (но аз не бях с пълна упойка, а само спирална) а и ме раздвижиха още на 6-я час. 6 часа след секциото измолих сестрите в отделението да ме заведат с катетър в ръка да си видя бебето. Но наистина помпата предизвикваше болезнени контракции в началото, първия път ми отне половин час за 15 мл, от двете гърди общо, но съм благодарна, защото това беше първото, което той прие да яде, преди това го молеха с капкомер, капчица по капчица. Това ме мотивира да не се отказвам. От болките ме спасяваха едни свещички, при нас ги осигуряваха от отделението, но по-добре си купи и си ги прибери в багажа. Имат голям ефект, а не достига до кърмата и са безвредни

# 725
  • Мнения: 1 406
Лелеее,  като ви чета и си припомням... След секциото първия ден хич не ми беше до нищо.  Само се будех,  изплаквах уста (баха му забранили няколко часа да пия и вода) и пак заспивах.  Едва надвечер към шест се поосъферих (родих,  демек оперираха ме в 9:30).  Кви помпи,  кво цедене,  аз не знаех де се намирам.  Дойдоха да ме раздвижат едва след 24-я час.... Та чак на следващия ден имах сили и нормална мисъл за нещо.  Една приятелка ме светна по телефона да си правя масаж на гърдите,  ама как точ о не знаех и не разбрах.  Е на третия ден си видях децата,  а чак на четвъртия вече ме изписаха от реанимация.  Та с два дни масажи,  запушени канали,  с хлътнали много навътре зърна на 4 ден бях с два камъка,  5 ден с болезнени буци и я чак тогава опитах  да кърмя. Добре че мм ми домъкна помпата на 5 ден,  че да почна нормална стимулация с нея след всяко хранене.  За кърмене не можеше да се говори.  В неонатологията една акушерка ме насмете,  че децата имали режим и съм им го разваляла с това висене по гърдите.  В къщи да съм правела кото си искам.  Е цял ден ревах,  а вечерта дежурната неонатоложка ми каза вземи едно стерилно шише и цеди в него,  после им го давай,  но трябва да е 20-30 мл за едно дете.  Иначе ще се объркат грамажите кой колко е изпил.  Е стерилно шише не взех,  както съм си измила моите така, квиро бацили имало в болницата,  такива,  все ми беше тая.  Мия шишето и на помпата директно,  докато  свърша станало време за хранене.  Събирах по 20-30 мл едва едва. Давах на едното  бебе и ако беше по-малко от 30 мл смятах де на ойо,  де на скалата на шишето  колко ам да дам.  На следващото хранене на другото.  За кърмене не можех и да помисля.  Рагади,  буци,  болки... Горещи и студени компреси... Кошмар.  Слагах бебетата на гърда,  колкото да ги почувствам за 5 мин,  да не им разваля режима и оная да ми се разкрещи отново.  Буците разкарах със зелево листо,  благодарение на съвета на една акушерка от по-старите,  в родилно.  Тя и още една ми топлеха вода за компресите,  щото инак няма гореща от банята.  Та с това зелево листо едва не си спрях кърмата в дясната гърда,  ама карай.  Ииии заветния 10 ден децата качиха килограми и ни изписахаааа.  Та у дома първите дни с ам,  щот няма кърма за двама,  то и за един нямаше с това зеле.  Но поне буци и мастит нямаше.  И стартирах с ам,  цедене и... Малко кърмене.  После почти месец след като родих успях да свтържа с консултант по кърмене и нещата се понаредиха... Две години. 
Контракции с помпата и кърменето не съм имала,  45-47 дни лохии имах. И сега два месеца след като спрях да кърмя си спомних какво са родилни болки... Тий че ще се оправи цикъла да не е болезнен след като родиш -  тц,  няма.  По-зле стана. 
Но ако днес ми предстои да раждам -  инфото е налице.  А за тези които ще раждат и искат да кърмят хубаво е предварително да се чуете с консултант и да се уговорите за връзка веднага след като родите.  Това е най-правилният начин.  А и раждали и кърмили жени го знаят -  кърмене с кърмене не си приличат,  както и бебе с бебе.

# 726
  • Мнения: 221
Здравейте!
На 07 април, се роди нормално дъщеря ни Никол, 3.100 кг. Поставям я на гърда, засуква и от двете,коластра виждам, че имам,но не знам дали й стига. Предлагам гърда на всяко будене, първи ден вчера ака 4 пъти.
В болницата все ме питат дали не искам АМ,всички др майки дохранват с АМ и в то количества 20-30 мл на хранене. Днес я теглиха, свалила е почти 150 гр.
Въпросите са ми,дали й е достатъчна моята коластра, при положение,че не знам колко суче? И дали трябва да я будя нощем за хранене, ако спи повече от 3 часа?
Извинявам се за дългият пост,дано съм дала пълно инфо. Много искам да кърмя,надявам се да получа отговор. Благодаря!

П.С
Все пак я събудих. Предложих й двете гърди,не засука 😔

Последна редакция: чт, 09 апр 2020, 04:33 от Dreamer_19

# 727
  • Мнения: 6 542
Честито бебе!
Коластрата в първите дни е достатъчна, стомахчето е много малко. А по принцип всички бебета свалят малко след раждането. Въпросът е след това да започне да наддава и да си върне поне рожденното тегло до изписването. Щом е само на кърма по-често предлагате - на 1,5-2 часа и ако спи много я будете. Така се стимулира и лактацията, а и няма да има нужда да цедите докато се регулира кърмата.

# 728
  • Мнения: 4 410
Момичета, я препоръчайте някое приложение за следене на цикъла, което изглежда добре и не прелива от реклами. Скоро някой беше казвал графика от едно приложение и изглеждаше доста добре. Моето е с много текст и шарения, докато превъртя един месец напред съм забравила кой цвят за какво беше Grinning

Днес ще пропусна цеденето, дано издържа до утре без препълване и проблеми.

# 729
  • Мнения: 3 439
Скоро някой беше казвал графика от едно приложение и изглеждаше доста добре.
На английски е.

Последна редакция: чт, 09 апр 2020, 15:21 от Amphibia

# 730
  • София
  • Мнения: 1 033
Ваня, аз съм доволна от Clue.

# 731
  • Мнения: 149
Аз ползвам my calendar

# 732
# 733
  • Мнения: 305
Здравейте. Може ли да ползвам противохерпесни кремове за устни, докато кърмя( ацикловир, ациклостад)?

# 734

Общи условия

Активация на акаунт